Некроз кульшового суглоба: симптоми, стадії, причини появи, види діагностики та способи лікування захворювання

При некрозі МС важливо вчасно визначити стадію і підібрати лікування.

Процес руйнування будови кісткової тканини тазостегнової частини викликає захворювання — некроз кульшового суглоба. Патологія виникає в наслідок порушення кровообігу та супроводжується виникненням жирової тканини в кістковому мозку.

Некроз кульшового суглоба: симптоми, стадії

Як тільки головка стегнової кістки перестає отримувати кров, починається відмирання клітин кісток.

 • У вогнищі запалення відбувається кисневе голодування і настає дефіцит речовин для нормального функціонування.
 • Структура кісток перестає оновлюватися і стає рихлою.
 • Кістки під впливом навантаження, немов рихлий лід, починають тріщати і проламуватися.
 • Зміна будови головки призводить до руйнування суглобового хряща.
 • Пошкодження хрящової тканини становить небезпеку виникнення артрозу.
 • Найбільша загроза при некрозі кульшового суглоба в тому, що зачіпаються ділянки навколо кістки.

Перший симптом, на який треба звертати увагу, це больові відчуття при русі стегна. Не варто ігнорувати слабкі прояви дискомфорту, що виникає у різних областях при русі кінцівок. Тривала атрофія м'язів сідниць також є показовим симптомом. При зовнішньому огляді можна помітити зменшення округлості м'язів стегна. Будь-який незначний дискомфорт вимагає вашої уваги.

Хвороба протікає поетапно. Розрізняють 4 основні стадії. Тривалість кожного етапу становить близько 6 місяців. Кожна стадія відображає динаміку патології і дозволяє спрогнозувати подальший перебіг хвороби.

Стадії
 • На початковому етапі розвивається остеохондроз подхрящевых тканин. Зміни відбуваються в губчатій речовині голівки стегна, при цьому хрящ не деформується. При перших відхилення симптоматика відсутня, тому пацієнт не знає про своє захворювання. Початкові зміни можна виявити тільки деякими видами діагностики. Зміни зачіпають незначну частину кульшового суглоба.
 • При переході хвороби на другу стадію, пацієнт помічає перший дискомфорт в зоні ураження. Біль може віддавати в пахову і сідничний області. На голівці стегнової кістки з'являються мікротріщини. Відбувається видозміна кісткової тканини.
 • При переході на третю стадію, при переміщенні і фізичному навантаженні виникають гострі больові відчуття. Контакт із хворою ногою призводить до кульгавості. На деякий час симптоми можуть зникати, але незабаром знову повертатися. Навколо вогнища утворюються м'язові ущільнення і кістозні утворення.

На останній стадії відбувається руйнування головки. Як наслідок вивих або перелом тазостегнового суглоба. Пацієнт відчуває гостру біль і втрачає рухову активність у цьому ділянці.

Причини появи некрозу кульшового суглоба

Першопричиною появи даного захворювання може стати будь-який негативний фактор, який впливає на нормальне циркулювання кровотоку в тазостегновому суглобі.

Причин багато

Серед основних причин виділяють:

 • Пошкодження тазостегнового суглоба при травмах. Від вивиху до перелому.
 • Тривале вживання антибіотиків або препаратів на гормональній основі.
 • Зловживання алкогольними напоями, сприяє порушенню цілісності стінок кровоносних судин.
 • Надмірні фізичні навантаження на тазостегновий суглоб. Підняття тягарів і надмірна спортивне навантаження.
 • Умови праці в навколишньому середовищі з підвищеним тиском. В наслідок перебування в таких умовах, пошкоджується будову кровоносних судин і порушується кровообіг.
 • Порушена роботи обміну речовин, як наслідок неправильного харчування або перевищення норми цукру в крові.

Види діагностики некрозу кульшового суглоба

Через слабку симптоматики в самому початку захворювання, пацієнти звертають увагу на проблему на пізніх стадіях. На 3-4 стадії біль набуває постійного характеру і функціональність обмежена. Якщо звернутися за допомогою при перших симптомах, то розширене дослідження допоможе виявити некроз кульшового суглоба на початку його розвитку.

Самий ефективний результат виходить при комплексній діагностиці. Пацієнти, які мають схильність до такого захворювання, повинні проходити профілактичне обстеження. Це допоможе вчасно виявити та попередити захворювання.

Діагностика

Комплексна діагностика включає в себе кілька досліджень:

 • Велика увага приділяється дослідженню на скринінг-аналізаторі. Цей метод дозволяє провести аналіз стану внутрішніх органів і виявити їх первинні відхилення внаслідок таких захворювань, як ішемія, гіпертонія, цукровий діабет, гастрит, виразка та ін Всі ці захворювання мають безпосередній вплив на стан суглобів. Також скринінг дозволяє виключити ураження зовнішніми факторами і діагностувати на предмет ракового захворювання.
 • Рентгенологічне дослідження дозволяє наочно вивчити процеси, що протікають в тазостегновому суглобі. Чітке деталізоване зображення дозволяє вивчити будову кісткової тканини. Огляд проводиться в різних положеннях тіла. При першій стадії некрозу даний вид дослідження не ефективний, так як головка кістки стегна ще знаходиться в колишній формі, і структура тканини не змінена.
 • Дослідження з використанням ультразвукових хвиль дозволяє виявити зміну кісткової тканини при перших незначних відхиленнях. На пізніх стадіях подібне дослідження дозволяє оцінити ймовірність виникнення переломів.
 • Для високоточного дослідження з мінімальним опроміненням використовують двухэнергетическую рентгенівську денситометрію. Застосовується для вивчення стану кісткової тканини на конкретній ділянці. Метод високоефективний для пацієнтів, що приймають стероїдні гормони та мають захворювання статевих залоз.
 • Метод функціональної візуалізації використовується для відстеження роботи кровотоку і виявлення ракових утворень. Пацієнту вводиться радіоактивна речовина і відстежується його розподіл в організмі. Таке дослідження дозволяє виявити перші відхилення від норми при непошкоджених кістках і органах.

На початкових стадіях найефективніші методи дослідження МРТ. При таких дослідженнях результат відображає понад 90% реальної картини. Високою інформативністю володіє пункція для вимірювання тиску всередині кістки.

Аналізи

Пацієнту необхідно здати кілька аналізів загального призначення:

 • здати кров на лейкоцитарну формулу.
 • здати кров на уточнення групи і резус-фактора.
 • перевірити вміст в крові холестерину, креатиніну, глюкози.
 • перевірити показники кальцію, вітамінів, білків в крові.
 • перевірити здатність крові на вироблення антитіл до різних груп вірусів.
 • аналіз сечі на склад кальцію в добовому і разовому виділення.

Способи лікування некрозу кульшового суглоба

Лікування некрозу кульшового суглоба призначається в залежності від стадії перебігу процесу і виражених симптомів.

На підставі результатів діагностики можливо без операційного лікування. При створенні сприятливих умов ушкоджена кістка здатна регенерувати кісткову тканину з можливістю відновлення рухових функцій.

Для безопераційного лікування застосовують комплекс терапевтичних заходів:

 • Фіксування ділянки запалення і виключення всіх видів навантаження на тазостегновий суглоб за допомогою спеціальних пристосувань. Зменшення зовнішнього впливу прискорить відновні процеси.
 • На початкових стадіях ефективний вплив на больові відчуття надає медикаментозне лікування протизапальними і знеболюючими препаратами. Для запобігання ішемії і микротромбозов доцільно приймати судинні препарати. Знаходження голівки стегна у замкнутому просторі, що робить її дуже вразливою до будь-яких коливань артеріального і венозного тиску.
 • Лікування електричним струмом. Вплив на тазостегновий суглоб імпульсами різної частоти дозволяє компенсувати відсутність зовнішнього навантаження. Цей вид взаємодії з вогнищем запалення необхідний при комплексному лікуванні.
 • Масаж певних ділянок тіла дозволяє точково впливати на проблему.
 • Купання у воді з лікувальними травами. Така терапія надає загальнозміцнюючу дію на організм в цілому. Знижує збудливість нервової системи.
 • Лікувальна фізкультура. Актуальність цього способу розглядається індивідуально для кожного пацієнта.
Лікування залежить від стадії

Високоефективні способи лікування допомагають розвантажити тазостегновий суглоб

До таких процедур входить плавання, грязьова терапія, вітамінотерапія. Комплексний процес лікування дозволяє створити сприятливі умови для відновлення функцій роботи кісткових тканин. Стимулює їх подальшу роботу до повного відновлення дефектів.

Вплив приладів дозволяє забезпечити достатню кількість поживних речовин для повноцінного процесу регенерації кісткових клітин. Збалансоване харчування і курс лікувальних препаратів заповнюють склад кальцію, вітамінів і мінеральних речовин.

При виявленні гострого перебігу захворювання необхідно проводити хірургічне втручання з використанням протезування. Для відновлення рухових функцій зруйнований суглоб замінюється протезом. Операція проводиться під місцевою анестезією. Період відновлення передбачає використання милиць для поступового збільшення навантаження. Вже в перші дні після операції зникають больові відчуття. Через 6 місяців пацієнт живе повноцінним активним життям.

У більшої половини пацієнтів некроз кульшових суглобів локалізується з двох сторін. При захворюванні першого стегна важливо не упустити своєчасну симптоматику другої сторони. Цей процес може розтягнутися на рік і більше. Таке захворювання розвивається переважно в осіб чоловічої статі. Також пацієнтами з некрозом кульшового суглоба часто стають діти. В молодшому віці передумовами хвороби стають травми, вивихи, переломи та їх неправильно відновлення. До некрозу кістки призводить гострий дефіцит кальцію.

При повному відновленні суглоба необхідно протягом певного часу правильно розподіляти навантаження. Поступово збільшувати рухову активність і адаптуватися до повноцінного функціонування суглобів. Активні заходи допоможуть відновити силу м'язів і повернутися до нормального ході.

Видужання настає при повній відсутності будь-яких симптомів і закріплюється апаратним дослідженням. Через кілька місяців необхідно провести рентгенографію та проаналізувати склад кісткової тканини. Також бажано повторити комплекс аналізів загального призначення.

Некроз кульшового суглоба є швидко прогресуючим захворюванням і вимагає складного своєчасного лікування. При ретельному дотриманні рекомендацій лікаря, пацієнт підвищує шанси на повне одужання навіть у найважчих випадках.

Відео: Лікування некрозу МС