Помилковий суглоб: ознаки, причини утворення, лікування вродженого і набутого помилкового суглоба

У даній статті ви дізнаєтеся симптоматику і лікування помилкового суглоба.

Помилковий суглоб — патологія цілісності кістки і формування рухливості в нехарактерному для неї ділянці. Захворювання має й іншу назву – псевдоартроз. Відмітною ознакою є — маневреність трубчастої кістки в недозволеному місці. Можливо порушення діяльності кінцівки.

У разі якщо патологія сформувалася в одній з парних кісток – рухливість може не спостерігатися. При даному порушенні можна помітити деформацію кінцівки, зміна її звичного розміру. Больовими відчуттями це порушення супроводжується рідко. Зазвичай виявляється – якщо помилковий суглоб сформувався в нижньої кінцівки.

Причини виникнення помилкового суглоба

Існують вроджені і набуті хибні суглоби.

 • Вроджений помилковий суглоб утворюється при вагітності в момент формування скелета у ембріона відбуваються нейрофізіологічні розлади і анатомічні порушення. Виявляється патологія в період перших кроків дитини. Такий вид захворювання зустрічається рідко і формується, як правило, в районі гомілки та нижньої її частини. Помилковий суглоб при фіброзної аномалії виникає внаслідок наявності злоякісних утворень тканин кістки не мають можливість виконувати опорні дії.
 • При посттравматичному освіту — помилковий суглоб виступає у вигляді форми неповного відновлення кістки. Умовно виділяють загальмований об'єднання – не спостерігається при діагностиці зрощення кістки в межах норми. У цьому випадку після перелому може пройти подвійний середній термін, потрібний для його зрощення, але ознак з'єднання не виявиться. При такому діагнозі повне зрощення кістки неможливо і потрібно хірургічне втручання.
 • Причини виникнення помилкового суглоба викликані місцевими і загальними факторами.
Утворення несправжнього суглобу

Місцеві причини поділяють на групи:

 1. До першої групи відносять виникнення патології в результаті неправильного лікування – помилкове з'єднання частин кістки, слабка фіксація кінцівки при срастании перелому, недостатнє вилучення пошкодженої тканини.
 2. До третьої групи зараховують порушення з причини поганого кровопостачання кістки — зниження щільності кісткової мозолі, відхилення в процесі формування кісткової тканини.
Освіта

Поява помилкового суглоба може спровокувати ряд таких причин як: дефіцит жиророзчинних вітамінів при авітамінозі, хронічні захворювання і порушення нервової системи, гормональні відхилення.

Вроджений помилковий суглоб

Вроджений помилковий суглоб – результат рідкісного і складного внутрішньоутробного захворювання, така патологія налічує 0,5% від інших ортопедичних відхилень.

 • Патологія підрозділяється на групи: хибні суглоби на базі фіброзної аномалії, спадкових або вроджених відхилень. Виражається захворювання в двох видах: істинний помилковий суглоб і прихований.
 • При істинному неправдивому суглобі спостерігається кутове викривлення, маневреність уламків, зони пошкодження вкорочені. Видно асиметрія і візуальне відміну довжини кінцівок – до 10 див.
 • Дефекти призводять до недостатнього розвитку малої гомілкової кістки і гомілковостопного суглоба. Для латентного — характерне викривлення з прикметами склерозу в нижній третині кістки.
 • Спочатку кістка, при народженні дитини — ціла, далі у місці патологічного руйнування утворюється перелом — в результаті на місці перелому виникає несправжній суглоб. Рентген дозволяє виявити помилкові тугі або рухливі суглоби.
З народження
 • Якщо помилковий суглоб тугою – спостерігаються гіпертрофовані частини з явищем склерозу і остеопорозу вище або нижче цієї зони. У разі рухомого помилкового суглоба – кістка на кінцях витончена з ознаками остеопорозу, в районі склерозу проявлена на мінімальному рівні.
 • У двох формах патології можливо кутове викривлення на ураженій ділянці. Коли хибні суглоби розхитані — чітко проявлена їх мобільність. Для тугих несправжніх суглобів – властиві незначні погойдуються руху.

Придбаний помилковий суглоб

Виникає в результаті ускладнення і неправильного зрощення кістки.

 • Формування патології підвищується при наявності між відламками кістки м'яких тканин, якщо збільшено відстань між частинами, при порушенні періоду фіксації кістки і недостатньою іммобілізації, ранні навантаження в період реабілітації.
 • Проміжок між частинами кістки наповнений сполучною тканиною. Будова несправжніх суглобів змінюється при довгому існуванні – на кінцях кістки утворюється хрящова матерія. Збільшується рухливість частин.
Набутий після перелому
 • Також рентген показує завужені кінці відламків при атрофічному неправдивому суглобі, у гіпертрофічного помилкового суглоба спостерігається нерівність контурів щілини, кінці відламків потовщені. При виявленні дійсного помилкового суглоба кінці набувають різну один від одного форму – опуклої та ввігнутої. Захворювання з'являється, насамперед, при розриві цілості судин — припиняється доступ поживних речовин до кінців відламків кістки, після чого утворюється некроз в зоні перелому. Помилковий суглоб може утворитися при низці аномальних переломів. У стандартних переломах поширеним ускладненням є несрастание з формуванням в човноподібної кістки кисті помилкового суглоба, далі — шийці стегна.
 • Нелегко діагностується, особливо при пошкодженні дрібних кісток і в зоні розташування справжніх суглобів, порушення цілісності однієї з кісток передпліччя або гомілки, в той час як залишається неушкодженою інша кістка. Поставлений діагноз помилкового суглоба увазі — виняток традиційного лікування та призначення хірургічного втручання.

Лікування помилкового суглоба

Виникнення патології помилкового суглоба частіше зустрічається у людей середнього і літнього віку і вкрай рідко в дитячому віці.

При вродженому неправдивому суглобі

Вроджений помилковий суглоб не піддається консервативним методам лікування. Має схильність до рецидивів, що призводить до численних операцій.

 • Лікування може не давати ефективних результатів і тоді фахівці змушені вдатися до ампутації пошкодженої кінцівки – за статистикою в половині випадків подібне захворювання має такий результат. Ефективність в лікуванні дає використання методу заглибного і зовнішнього з'єднання кістки: так при мало рухомому порушення на зону ураження встановлюють апарат Ілізарова – щоденне витягування кістки сприяє випрямленню викривлення до повного його зникнення.
 • У разі розхитаних несправжніх суглобів призначається билокальный остеосинтез: включає в себе кілька етапів лікування – з'єднання відламків і пластична операція кістки. Незважаючи на ефективність, процедура відновлення є однією з найскладніших при лікуванні патології, має невтішну статистику і розрахована на тривалий період до 2 років.
 • Лікування повинне проходити в комплексі: оперативне втручання, фізіотерапевтичні процедури, застосування медикаментозних препаратів. Це сприяє нормалізації кровообігу і живлення тканин в зоні патології.
Використання апарата Ілізарова

Потребує виключно оперативний метод лікування. При наявності запального процесу, призначаються протизапальні препарати.

 • Усувається рубцева область в суглобовій зоні – методом пересадки повноцінної частини шкіри. Далі при відсутності протипоказань проводиться операція на кістки: кінці кісток з'єднують за допомогою спиць зафіксованих навхрест в апараті Ілізарова.
 • Також припустимо метод тимчасового з'єднання фрагментів кістки з застосуванням спеціальних пристосувань, що дозволяють пацієнтові вільно пересуватися, спираючись на кінцівку. Фіксація проводиться тим же апаратом Ілізарова та дозволяє усунути зміщення частин кістки при русі.
 • При ускладненні патології – рекомендується висічення решт і виконання кістково-пластичної операції. Щоб уникнути розвитку помилкового суглоба необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря, надійно фіксувати місце перелому. Не знімати гіпс раніше встановленого строку та не вчиняти надмірні навантаження на область поразки.

Відео: Відновлення після лікування помилкового суглоба