Хвороба Пертеса кульшового суглоба у дітей: симптоми і причини виникнення, процес розвитку хвороби, діагностика, профілактика та лікування хвороби Пертеса у дитини

Якщо ваша дитина скаржиться на біль в нозі, важливо приділити увагу цій скарзі. Можливо це хвороба Пертеса.

Погіршення кровопостачання головки стегна і подальший асептичний некроз – це і є хвороба Пертеса. Проявляється захворювання в дитячі (підліткові) роки, частіше серед хлопчиків. Дівчатка схильні до цієї хвороби менше, але саме захворювання протікає важче. Розрізняють односторонню та двосторонню локалізацію захворювання, причому найчастіше суглоб другого стегна уражується менше.

Симптоматика і причини виникнення хвороби Пертеса

Спочатку в суглобі фіксуються слабкі болі носять тупий характер, під час ходьби. Деколи біль відчувається в коліні і навіть у всій нозі. Саме в цей період починається кульгавість.

З продовженням руйнування головки кістки біль стає інтенсивніше, кульгавість сильніше. Відбувається набрякання м'яких тканин, обмеження рухливості в суглобі, що ускладнює ходьбу. Якісно змінюється стопа, вона стає холодною, блідне, шкіра стає мармурової. Температура може підвищуватися.

Далі больові відчуття стихають, і хоча дитина вже може спиратися на ногу, але як і раніше може кульгати. Зустрічаються випадки, коли нога коротшає. Надалі спостерігається клінічна картин, властива артрозу.

Частіше проявляється у хлопчиків
 • Приводом для хвороби Пертеса може стати найменша, часом навіть непомічена травма, і не тільки забій, вивих або розтягнення, але і просто незручне рух.
 • Також причиною може стати запалення безпосередньо суглоба на фоні вірусної інфекції.
 • У підлітковому віці причиною може служити дерегуляція обміну речовин, зміна гормонального балансу. Можливою причиною можуть стати спадкові фактори, що визначають, наприклад, особливості будови кісткової тканини або самого суглоба.
 • Серед факторів, які сприяють захворюванню, медики називають алергії, інфекційні хвороби, рахіт, гіпотрофію.

За спостереженнями лікарів, найчастіше хвороба Пертеса зустрічається серед дітей, які страждають миелодисплазией, якій властиво недорозвинення і меншу кількість судин в зоні головки стегна, що тягне за собою неповноцінне кровопостачання тканин, а внаслідок цього їх відмирання.

Процес розвитку хвороби Пертеса

 1. Зменшення припливу крові і утворення некротичного ділянки.
 2. В пошкодженій зоні відбувається трансформація головки кістки стегна у вигляді перелому.
 3. Потім некротичні тканини розсмоктуються, а шийка стегна стає коротше.
 4. На некротичному ділянці розростається сполучна тканина. Вона заміщається кісткою, перелом зростається.
Стадії

Чим закінчиться хвороба – визначається розмірами і місцем розташування зони некрозу. Якщо вона невелика – відновлення може бути повноцінним. У протилежному випадку можливе розшарування головки на кілька частин, що здатне привести до невірної її формі при срастании. Результатом може стати важка ступінь коксартрозу.

Діагностика хвороби Пертеса

Спочатку проводиться збір анамнезу, дитину оглядає ортопед, визначає амплітуду рухів у суглобах.

 • Одним з основних методів діагностики є рентген. Якщо він не дає можливості визначити загальну картину на початкових етапах захворювання, проводиться УЗД, комп'ютерна томографія і МРТ стегна.
 • Паралельно досліджується частота серцевих скорочень, вимірюється артеріальний тиск, знімається ЕКГ. Беруться також аналізи сечі і крові, щоб встановити наявність змін в обмінних процесах кістки.
Діагностуємо

Лікування хвороби Пертеса

При невеликих змінах в суглобі дитина спостерігається дитячим ортопедом. Якщо симптоми виражені сильніше, призначається курс лікування у відділенні ортопедії, після чого проводиться ще амбулаторне лікування. В цілому лікування досить тривалий (від року до трьох-чотирьох років.

 • У курс лікування входить: абсолютна розвантаження ноги, проведення спиці Кіршнера через надмищелкових область, застосування пов'язок з використанням гіпсу чи шин, для лікування використовуються ортопедичні пристосування і ліжка зі спеціальною конструкцією.
 • Надходження крові в суглоб регулюється медикаментозно. Також підтримується тонус м'язів і стимулюються процеси розростання сполучних тканин.
 • Призначається певна дієта, що включає білки, що містять кальцій продукти. Обов'язковий спеціально підібраний комплекс лікувальної фізкультури, масаж периферичних м'язів. Перорально і внутрішньом'язово проводиться введення хондропротекторів та ангіопротекторів (ибуфен, нейрофен тощо), які зменшують процеси запалення і больові відчуття.
 • В ході лікування використовуються мінеральні ванни, грязелікування, діатермія, УВЧ, сеанси електрофорезу, магнітна та лазерна терапія.
Лікування

Оперативне лікування можливе після досягнення дитиною шести років, при наявності помітної деформації. Післяопераційний період включає вищеописані методи консервативного лікування, мануальну терапію.

Профілактичні методи при хворобі Пертеса

У перші місяці після курсу лікування можна використовувати милиці, щоб не навантажувати проблемні місця.

 • Необхідно уникати підвищених навантажень, обмежити заняття спортом.
 • Не рекомендується тривале перебування на ногах.
 • Необхідно продовжувати виконувати вправи курсу лікувальної гімнастики, по можливості оздоровлюватися в санаторіях.
Важливо виключити навантаження

Слід пам'ятати, що чим раніше розпочато лікування, тим ефективніше і повніше одужання. Тому при перших же скаргах дитини на дискомфортні відчуття в коліні або стегні, при найменшій його кульгавості дуже важливо відразу ж відвідати лікаря.

Відео: Симптоми і лікування хвороби Пертеса