Деформуючий артроз кульшового суглоба: симптоми, зміни в суглобі, причини появи, діагностика, медикаментозне лікування, вправи лікувальної гімнастики для пацієнтів першої та другої групи

Артроз вражає суглоб і заважає нормальному руху. Давайте розберемося, як можна позбутися від неприємного недуги.

Зміст

Артроз – це системне захворювання суглобів. Він підрозділяється на деформуючий, основний і вроджений (генуінние). Це, можливо, переважно поширене захворювання суглобових сумок. Основою цього захворювання є старіння і зміна суглобного хряща, пов'язане з зменшенням в хрящі його самого найголовнішого складника – протеоглікану.

Як виражається зміна в суглобах: перші ознаки артрозу кульшового суглоба

 • Виродження і зміна в хрящової тканини викликається ущільненням і деформацією поверхонь суглобів з деякими ділянками омертвіння в ньому(кіста), а також величезним розростанням країв суглобів, до яких приєднується зміни в синовіальній оболонці, склероз і зменшення капсули суглобів. Всі ці зміни призводять до постійної деформації суглобів, але без різкого порушення їх функцій.
 • Суглоб – це жива структура; його функції залежать від вмісту різних речовин і стану суглобової капсули. Артроз, як раз і змінює цю саму, суглобову капсулу і в цілому весь суглоб.
 • В основному, першими потрапляють під удар суглоби таза та стегон (тазостегнові), так само суглоби колін, суглоби між флангами кистей, однак артроз буває і первинним. При ураженні суглобів таза і стегон його ще називають – коксоартроз або деформуючий артроз.
Руйнування хряща
 • Починається все з появи непостійних болів в районі суглобів у вечірній час. А також уповільнено відбувається по наростаючій деформації суглобів за рахунок кісткових розростань.
 • При недостатньому запальному процесі в суглобової тканини (набряк) зрідка виникає маленька, ледь виражена біль і непостійна припухлість (реактивний синовіт).
 • Коли відколюється омертвілий шматочок кісткової тканини, і він ущемляється між поверхнями усередині суглоба, може виникнути так званий «симптом блокади» — жахливо гостра суглобова біль з нерухомістю в суглобах, і вона досить різко проходить. Загальна температура тіла і показники крові при цьому будуть повністю в нормі.

Симптоми при деформуючому артрозі кульшового суглоба

 1. Першим в основному, проявляється деяка наростаюча біль ближче до вечірнього часу доби.
 2. Поява болі розпирала. Як би, біль виникає зсередини і просувається до поверхні.
 3. Набрякає поверхню навколо суглоба, часто цей набряк проходить сам собою.

  Біль і набряк
 4. Виникає різкий біль у суглобі, і швидко проходить.
 5. Повністю неможливо рухати суглобом.
 6. Спотворюється область навколо суглоба, що стає видно простим оком.

Причини, що викликають артроз кульшового суглоба

 1. Професії, пов'язані з навантаженням на цей суглоб – вантажники, балерини, кур'єри, професійні спортсмени.
 2. Перевантаження суглобів літніми людьми. Цей вид перевантаження зустрічається досить часто. Пенсіонери, які живуть на самоті, повинні самі дбати про насущні проблеми. І це призводить до того, що вони перевантажують свої суглоби.

  Перевантаження, травми, вік — основні причини
 3. Перевантаження суглобів після, будь-яких запалень. Можливо, чоловік переніс артрит і після цього навантажує суглоб. Цього категорично робити не можна.
 4. Травми і мікротравми суглобів. Ця причина зустрічається досить-таки часто, 35% пацієнтів з артрозом перенесли яку-небудь травму. І після цього щось незрозуміле відбувається з тазостегновим суглобом.

Як провести діагностику артрозу кульшового суглоба?

ВАЖЛИВО: При перших же неприємних відчуттях в районі кульшових суглобів зверніться до лікаря-терапевта.

 1. Якщо ви чуєте характерний хрускіт в області суглоба, зверніть на це увагу. Хрускіт глухий, не дуже дзвінкий.
 2. Ляжте на підлогу, підніміть ноги вгору і робіть круговий рух ногою в бік, вниз, а потім вгору. Якщо, коли ви робите цю вправу, у вас виникає почуття, що суглоб виходить зі свого місця, а потім з клацанням повертається, зверніться до лікаря. Розкажіть про це.
 3. Можна таке ж вправу виконати стоячи: зігніть ногу в коліні і підніміть на рівень тазу, прокручуйте ногою вперед і назад. Стежте за своїми відчуттями.
 4. Також ляжте на підлогу і зробіть вправу «ножиці». При цьому вправі боліти суглоби не повинні.
 5. Найкраще при підозрі на артроз кульшового суглоба зробити рентгенограму. Знімок найкраще розповість про такі зміни.
Важливо проконсультуватися з лікарем
 1. Можна також зробити МРТ, в такому випадку ви отримаєте повну картину в різних проекціях вашого суглоба.
 2. Також є спеціальний прилад, який показує рухливість суглоба (гоніометр). З його допомогою можна провести діагностику рухливості суглобів.
 3. Так само потрібно здати на аналіз сечу. Високий вміст білків у сечі, говорить про запальний процес в організмі.

Чим лікується артроз кульшового суглоба?

Лікувати артроз кульшового суглоба потрібно, як тільки він проявився, а краще його запобігти. Як профілактичні засоби використовують хондропротектори. Їх призначають пити, і професійним спортсменам, не дивлячись на вік, і просто літнім людям для підтримки хрящової тканини в нормі.

До хондропротекторам відносять:

 • хондроітин
 • хондроітин з глюкозаміном
 • терафлекс адванс
 • алфлутоп
 • структрум
 • румалон
 • дону та інше

А ось коли вам поставлений діагноз: «коксоартроз кульшового суглоба», тоді потрібна ударна терапія. У хід йдуть і таблетки, і болезаспокійливий (НПЗП), і ін'єкції.

Для суглобів

Застосування простих анальгезуючих засобів, з протизапальним ефектом, полегшує біль в більшості випадків. При важкому запаленні призначаються ін'єкції більш потужних протизапальних препаратів, безпосередньо в уражений суглоб. Або хірургічним шляхом, заміна суглоба на штучний.

 1. Анальгетики

Анальгетики – це препарати для полегшення болю. Пошкодження тканини при захворюванні або травмі сприймається нервовими закінченнями, які передають сигнали в мозок.

Анальгетики поділяються на опіоїдні і неопіоідние. До неопиоидным засобів належать всі інші анальгетики: парацетамол, нефопам, нестероїдні протизапальні препарати, з яких найбільше відомий аспірин. Неопіоідние анальгетики менш активні. Для усунення болю також використовуються місцеві анестетики.

 1. Нестероїдні протизапальні препарати(НПЗП)

НПЗП Аспірин. Використовують ось вже багато десятиліть для зняття болю та лихоманки. Він також зменшує запалення, сприяє зменшенню набряклості і болю. Аспірин в комбінації з іншими засобами входить до складу багатьох лікарських препаратів. Однак він впливає на згортання крові і тому не підходить пацієнтам з поганою згортанням крові. Для лікування суглобового болю використовують диклофенак, диклоберл капсули, ібупрофен, індометацин, кетопрофен, мелоксикам.

НПЗП мефетаминовая кислота. Препарат, представлений в 1963 році. Знімає біль, призначають при малорухомості суглобів. Найпоширеніші побічні ефекти спостерігаються з боку шлунково-кишкового тракту: біль у животі, нудота, блювота і розлад шлунку.

 1. Препарати, що використовуються при ревматичних болях

При болях

Індометацин, бутодион по 0,025 г 3-6 разів на день, делагіл по 0,25 г раз на день, краще на ніч. Через півтора-два місяці слід робити перерви в лікуванні на 10-15 днів. Може бути внутрішньосуглобове введення гідрокортизону. Так само використовують азатіоприн, циклоспорин, циклофосфамід, лефлуномід, метотрексат, полькортолон.

 1. Кортикостероды для місцевого введення

Надниркові залози виробляють ряд важливих гормонів. Серед них – кортикостероїди, названі так тому, що вони виробляються зовнішньої, корковою частиною цих залоз. Кортикостероїди впливають на імунну систему і регулюють вуглеводний та мінеральний обмін речовин в організмі. Розроблено ряд препаратів, що імітують природні кортикостероїди. У даній статті міститься інформація про кортикостероїдів, використовуваних для ін'єкцій в уражені області для лікування захворювань суглобів.

Місцеві ін'єкції кортикостероїдів використовуються для зменшення болю і запалення. Іноді можуть призначатися для зменшення вираженості симптомів, достатнього для проведення фізіотерапії. До них відносять: преднізолон, триамцинолон, дексаметазон, гідрокортизон, метилпреднізолон.

 1. Розширюють судини препарати

При набряклості або зміні в суглобах відбувається здавлювання судин, які оточують їх, і забезпечують пошкоджений суглоб харчуванням. Ця сторона питання вирішується застосуванням спеціальних судинорозширювальних препаратів. Таких як: актовегін, пенктосифилин, еуфілін та липоливая кислота, в деяких випадках призначають но-шпу по 2 таблетки тричі на день. Судини розширюються, і кровоносна система може активно живити хвору поверхню, це значно допомагає при лікуванні артрозу тазостегнових суглобів.

Для розширення судин

Цікаво, що останнім часом став популярним метод, при якому в суглобову рідину вводиться кров (плазма крові) самого пацієнта, яку збагатили тромбоцитами. З-за того, що «ліки» виробляє сам пацієнт побічних дій не виявлено. Метод називається – плазмоліфтінг.

Ознаки різних ступенів артрозу кульшового суглоба

Медиками визнані три ступені артрозу кульшових суглобів:

 1. Перша ступінь: біль не дуже велика, помірна, рухливість суглоба не обмежена. На рентгенограмі показує незначне звуження суглобової сумки, немає розростання тканини суглоба, злегка можуть бути видні остеофіти. Якщо вчасно почати лікування, перша ступінь прекрасно піддається корекції з боку фахівців. Пацієнта можна вилікувати.
 2. Друга ступінь: з'являється постійний біль в області суглоба навіть у стані спокою. Людина не може підняти ногу і розгорнути її в бік. Часто супроводжується гострим болем при повороті стопи вправо і вліво. Рентгенівське обстеження показує значне розростання суглоба, численні вирости, звуження суглобової щілини буквально в половину. Своєчасне лікування може призупинити на деякий час протягом хвороби.
 3. Третя ступінь: біль постійна, що не проходить ні за яких обставин, видно атрофічні зміни в кістках і сідницях, хворий «перекошений» в бік, де найбільш торкнуться суглоб. При хворобі обох суглобів спостерігається «хода качечки». На знімках рентгена видно повна деформація суглоба, суглобової щілини не проглядається(повне звуження). Лікування не приносить помітних результатів, потрібно замінювати суглоб хірургічним шляхом.

  3 ступеня

Лікувальна гімнастика при артрозі кульшового суглоба: показана до застосування пацієнтами першої та другої групи

 1. Станьте прямо, ноги на ширині плечей, спина рівна. Руки поставте на пояс, праву руку підніміть вгору і вліво. Робимо нахил вліво, два-три підтягування і замріть на тридцять секунд. Таке ж рух робимо лівою рукою вправо. 4-5 нахилів по 6-8 підходів.
 2. Вихідне положення теж, що й у першій вправі. Руки витягнути вгору над головою. Робимо нахил вперед, тягнемося руками, як ніби хочемо щось взяти в руки. Завмерти на тридцять секунд. Робимо 4-5 разів 6-8 підходів.
 3. Стали рівно руки на талії, ноги на ширині плечей. Зігнули ногу в коліні і підняли на 90 градусів по відношенню до тіла. Робимо кругові рухи вперед, а потім назад. За 10-15 рухів 8-10 підходів на кожну ногу.
 4. Стали рівно перед стіною або взялися за спинку стільця. Робимо махи ногою в сторони і назад. За 30 махів кожною ногою 3 підходи.
 5. Взялися рукою за спинку стільця. Стоїмо до нього боком, розвели коліна в сторони, ноги внизу в першій позиції. Присідання на рахунок від одного до восьми. Робимо по 6-8 присідань до 10 підходів.
 6. Сіли на підлогу. Тулуб утворює кут в 90 градусів. Сидіть рівно на обох м'язах тазу. По черзі пересуваєте одну половину тулуба вперед, за нею також другу. Ви йдете» тазом по підлозі. 30-40 рухів вперед і стільки ж назад. По 3 підходи.

  Деякі вправи
 7. Лягти на спину, руки розвести в сторони ноги зігнути в колінах і підняти над підлогою. Робимо «скручування» тіла, кладемо ноги по черзі, то вправо, то вліво. При цьому верхня частина тіла абсолютно не рухається. За 20-30 разів в кожну сторону, по три підходи.
 8. Лежачи на спині, робимо вправу «велосипед». Підняли ноги над підлогою і зігнули, по черзі випрямляти по одній нозі, друга зігнута. Схоже на їзду на велосипеді. За 20-30 разів по 4-6 підходів.
 9. Лежачи на спині, відводимо праву ногу в бік, згинаємо і випрямляємо, знову згинаємо і потім вздовж тіла повертаємо праву ногу до лівої ноги. Як би ковзаємо ногою вбік і вниз. Вправу робити по 10-30 разів по 4 підходи.
 10. Встали. Спина рівна, ноги на ширині плечей. Підняли праву ногу, обняли її двома руками і тягнемо ногу до грудей. Робимо по 20-30 разів по 3 підходи на кожну ногу.

Відео: Коксартроз: причина, лікування. Артроз кульшового суглоба — симптоми 1, 2 або 3 стадії