Асептичний некроз головки стегнової кістки: причини, симптоми, діагностика, лікування

Зі статті ви дізнаєтеся про асептичному некрозі голівки стегнової кістки і методи його лікування.

Асептичний некроз головки стегнової кістки — це важке захворювання кульшового суглоба, яке викликає атрофію тканини до кістки голівки стегна, в результаті неправильної циркуляції крові в тканинах та ускладненні функції обміну в окремому ділянці кістки.

Асептичний некроз головки стегнової кістки: причини виникнення

Цією хворобою страждають люди будь-якої вікової категорії — хвороба може виявитися як в дитячому, так і в старечому віці. Найбільший кулястий суглоб у теле — тазостегновий, сформований з стегнової кістки, головки кістки і суглобової западини.

Якщо немає порушень, то голівка кістки стегна зв'язками зафіксована в тазостегнової кістки – вертлюжной западині. У разі прогресивного розвитку некрозу — відбувається поетапне зміна структури, і руйнування кісткової головки. Брак кисневого надходження та поживних елементів порушують функції відновлення хряща, доводячи його до зносу в районі великих навантажень, а також призводить до атрофії голівки стегна.

На знімку

Виникає хвороба найчастіше при пошкодженні суглоба, від використання кортикостероїдів, при розвитку панкреатиту, алкоголізму, і радіоактивному впливі. Існують певні професії, що потрапили в групу ризику із-за своєї специфіки роботи – шахтарі і водолази. Іноді захворювання виникає у зв'язку з генетичними змінами. Також існує ідіопатичний некроз – різновид патології, яка виникає без явних мотивів появи і виявлення.

Симптоматика нездужання при асептичному некрозі голівки стегнової кістки

Некроз стегнової кістки — широко відома хвороба. До початку її прогресування призводить відсутність правильної дієти і життєвого стилю. Сучасна діагностична медицина на сьогоднішній момент в стані розпізнати захворювання на початковому етапі — з метою профілактичного подальшого лікування людей, які потрапили в групу ризику.

Хворобливість
 • Інтенсивність прояву захворювання визначається його стадією. Але серед явних симптомів простежується однотипність: болісні відчуття, скутість стегнової кістки при пересуванні, знижується м'язова маса в зоні стегна, відбувається зміна в ході людини – кульгавість на проблемну бік.
 • При відсутності лікування хвороба починає стрімко розвиватися і симптоматика захворювання збільшується, суглоб видозмінює свою форму, що може призвести до втрати свободи пересування, пацієнт не зможе ходити без тростини або підтримки.
 • Потрібно розуміти, що при діагнозі ідіопатичний некроз лікування тільки медикаментозними методами не дасть результат, а лише призупинить прогрес хвороби. Пацієнту важливо пройти більш інтенсивне лікування, не відкладати своєчасну діагностику, навіть при незначних проявах симптомів.

Діагностика асептичного некрозу голівки стегнової кістки

Перша діагностика захворювання відбувається в кабінеті лікаря при огляді пацієнта.

 • Найчастіше хворий вдається до допомоги фахівця, при достатньо сформованої стадії захворювання. Коли з'являється неможливість самостійно пересуватися і частішають сильні больові приступи.
 • Первинна форма цієї хвороби виявляється практично безсимптомною. Але важливо саме розпізнати патологію до моменту її великого розвитку в організмі і тому проводиться більш об'ємне діагностичне вивчення.
 • Спеціаліст встановлює діагноз на основі вивчення історії захворювань і пальпації в районі суглоба. Для детального обстеження пацієнту рекомендовано пройти процедуру МРТ тазостегнових суглобів і рентгеноскопію, трифазну сцинтиграфію – для визначення онкологічної патології в кісткових і м'яких тканинах, лабораторні аналізи – ґрунтовне вивчення сечі і крові.
МРТ

Патологічний стан при некрозі має чотири стадії розвитку:

 1. Початкова перша стадія — патологія може мати прихованим перебігом розвитку. Пацієнт не підозрює наявність у себе захворювання. Порушення в малій мірі здатні визначити не всі діагностичні методи. Візуальне стан хряща залишається без змін, але всередині вже відбуваються процеси руйнування губчастої речовини – утворюється остеонекроз внутрішньої тканини хряща.
 2. У другій стадії пацієнт відчуває незначний дискомфорт в зоні патології. Виникають численні тріщини в головці стегнової кістки в результаті імпрессіон перелому.
 3. Для третьої стадії характерні не утихающие больові відчуття при ходьбі, утруднене пересування. На цій стадії захворювання в головці кістки виникають кістозні освіти і ущільнення, обриси головки набувають нерівність – це відбивається на її рухливості, скорочується або збільшується відстань між суглобів.
 4. При четвертій стадії – хвороба розвивається з більш вираженою симптоматикою: безперервний характер болю навіть при повному спокої, суглоб втрачає свою активність. Відбувається тотальний розпад суглобової головки, утворюється дисторсія або підвивих. Відбувається зсув вертлюжной западини по краях, відстань між суглобами зменшується до повного зникнення.
Біль при русі

Клінічні дослідження показали, що у кожної стадії розвитку захворювання існує певний часовий проміжок до переходу в наступну стадію. Так для першої і другої стадії – час переходу становить півроку. При переході з третьої до четвертої — це час триває від 3 до 6 місяців.

Методи лікування асептичного некрозу головки стегнової кістки

У разі встановлення некрозу ранній стадії розвитку, пацієнтові призначають консервативні методи лікування:

 • прийом знеболюючих препаратів
 • лікувальну гімнастику
 • фізіотерапевтичні процедури
 • ортопедичні методики
Лікування

Такі методи лікування здатні призупинити перебіг захворювання, але не є ефективними для повного одужання пацієнта. При запущеній стадії некрозу потрібне хірургічне втручання. Пацієнту призначається операція з імплантації ендопротеза – суглоб, що прийшов в непридатність, замінюють протезом.

Як правило, така операція проходить під впливом місцевого наркозу, що дозволяє пацієнтові швидко відновитися після протезування. Реабілітаційний період після операції становить до півроку. В цей час пацієнт повинен пересуватися за допомогою милиць. Після терміну реабілітації основна маса пацієнтів здатна повністю відновити свою активну діяльність.

Відео: Прояв АНГСК