Ригідність: характеристика, причини появи, лікування

Не тільки фахівці, що займаються психологією, визначаються глибинним питанням, що ж із себе представляє ригідність і чим вона зумовлена, але також і звичайні люди, яким цікава ця особливість людської психіки та її свідомості. Далі більш детально ознайомимося з тим, що ж із себе представляє це незвичайне слово, більш детально вивчимо поняття ригідності та її різновиди. Також постараємося зрозуміти причини її виникнення та методи подолання. Більш того, будуть роз'яснені поради професіоналів в даній області і дано їх загальні рекомендації.

Поняття

У поняття «ригідність» є кілька трактувань і визначень. Відразу слід зазначити, що це свого роду складність і неготовність людської свідомості реагувати на певні види ситуацій, які змушують людину покинути власну зону комфорту. Але це не завжди патологія.

Ригідність у психології і психіатрії означає повну або часткову недієздатність людини до зміни свого наміченого шляху і програми свідомості, повне заперечення або серйозна ускладненість зміни умов, які в тій чи іншій мірі повинні бути змінені. Говорячи простою мовою, людина просто не хоче і боїться змінити те, що потребує змін. Ригідним людям не властиво міняти свої звички, якими б вони не були. Вони дуже вперті в багатьох ситуаціях, навіть якщо усвідомлюють, що не праві в тій чи іншій ситуації. Вони просто не можуть дозволити собі погодитися з опонентом або з тією чи іншою точкою зору.

У ригідних людей дуже часто бувають стреси і проблеми з психікою, вони емоційно нестійкі і при цьому досить вразливі. Близьким і просто оточуючим людям досить складно вести діалог з такими людьми, для цього, як правило, доводиться прикладати масу зусиль або ж відволікати такої людини іншими темами. Але не все так погано. Незважаючи на «шаблонну реальність», такі люди можуть досягти непоганих успіхів в житті, але це залежить від безлічі факторів.

Різновиди ригидного поведінки

На сьогоднішній день у психології виділяється кілька різновидів ригідності, до яких відносяться:

 • когнітивна;
 • афективна;
 • емоційна;
 • мотиваційна.

Розглянемо кожну з різновидів для більш детального розуміння цього явища.

Когнітивна

Когнітивна ригідність являє собою складність у розбудові сприйняття з одного питання на інший, зі зміни однієї теми на іншу і з повної зміни однієї картини світу на іншу. Дуже багато суб'єкти живуть у своїй виключній реальності, категорично відмовляючись створювати нову картину світу, навіть якщо того вимагають певні умови й нова інформація, яка витісняє попередню. Люди з когнітивної ригідністю будуть діяти в певних ситуаціях і вирішувати деякі завдання тільки по своїм старим і перевіреним шаблонами.

Афективна

Афективна ж ригідність передбачає наявність певних відгуків в людській свідомості. Дана різновид передбачає афективність певних відгуків на мінливі емоційні предмети.

Говорячи зрозумілою мовою, дана різновид передбачає неготовність особистості до змін у зв'язуванні тих чи інших подій, в яких використовуються певні реакції.

Емоційна

Емоційна ригідність передбачає складність у перебудові системи мотивів у певних життєвих обставинах. При цьому обставини вимагають перебудови, пластичності і зміни поведінки.

Багато вчених стверджують, що емоційна ригідність – це свого роду «стійка емоція» на все, незмінна реакція. Виходить так, що незважаючи на регулярну зміну обставин або ситуацій, індивідуум продовжує реагувати на них однаково, не змінюючи своїх емоцій. Тобто, незалежно від того, що станеться, змін в емоційному стані не відбудеться.

Мотиваційна

Мотиваційна ригідність являє собою таку різновид, яка передбачає застою людини в його власній реальності і повне небажання змінювати одноманітність. Тобто людина категорично відмовляється обтяжувати себе такого роду завданнями для пристосування до нового світу та інформації. Сюди ж відноситься і те, що індивід не хоче змінювати звичні способи задоволення своїх потреб, повністю довіряючи» старим.

Чому виникає?

Оскільки в психології термін ригідність відносять до розділу психічних розладів, слід знати, звідки ж воно виникає.

Даний психічний розлад передбачає зниження певних процесів рухливості і пристосування людської свідомості до життєвим труднощам і виникаючих у ній проблем. Тобто відсутність такого пристосування до життя тягне за собою відсутність гнучкого мислення, а це значить, що індивідууму стає дуже складно орієнтуватися в щомиті змінюваному світі.

Виникнення ригідності, як правило, пов'язують з багатьма чинниками, які найбільш часто не поодинокі і виділяються фахівцями в комплексі. Отже, даний розлад може бути обумовлено соматичними факторами:

 • будовою ЦНС та її рухливістю;
 • певними патологіями, пов'язаними з хворобами нервової системи;
 • генетичною схильністю і якими-небудь ендокринними порушеннями;
 • змінами плином дорослішання і старіння;
 • серйозними порушеннями в харчуванні і власному раціоні;
 • сильними отруєннями організму, в тому числі хімічними препаратами і речовинами;
 • серйозними травмами голови;
 • також розлад може бути зумовлене регулярним вживанням алкогольних напоїв і різних наркотичних засобів.

До психологічним факторам обумовленості ригідності відносяться наступні моменти:

 • особливості в людському темпераменті;
 • Різні типи виховання, починаючи з дитячого віку;
 • наявність психологічних травм і серйозних потрясінь, які впливають на індивідуума;
 • наявність супутніх розладів – нервозы та істерія, а також деякі інші, які викликають тривожність, апатію, беземоційність і нейтральне ставлення до життя;
 • особисті конфлікти, роздвоєння особистості;
 • психози різної етіології, в тому числі параноя, маніакальний психоз, шизофренія та інші супутні стану.

   Дуже багато психологи і психотерапевти, які працювали над типом вищої діяльності та сукупністю вроджених властивостей нервової системи, працювали і над виникненням механізмів ригідності. Американський психіатр Р. Клонингер у своїх працях виділяє 4 типи механізмів.

   • Формування певної залежності від тих чи інших речей шляхом заохочення або покарання. У даному випадку поведінка індивідуума могло не схвалюватися батьками з дитинства або зовсім припиняється шляхом жорстких покарань.
   • Відсутність навичок пошуку, життя за шаблоном. Небажання дізнаватися щось нове в результаті відсутності будь-яких стимулюючих факторів.
   • Формування особистої поведінки, яке передбачає уникнення певних життєвих обставин.
   • Відсутність особистісного досвіду у вирішенні певних життєвих завдань і яких-небудь проблем, що виникають різними способами. Як правило, індивідууми застосовують шаблонне поведінка і вже освоєні ними штампи, які не потребують новизни.

   Ознаки прояву

   До психологічним ознаками ригідності мислення можна віднести багато моментів. Оскільки людина не може сформувати або скорегувати свою поведінку за тих чи інших обставин, ознаками можуть бути наступні моменти:

   • надмірна вразливість і емоційність при співрозмовників;
   • відстоювання своєї правоти при будь-яких обставин;
   • надмірна вірність шаблонним звичкам;
   • іноді сильна сугестивність;
   • нездатність аналізувати і коригувати ті чи інші дії.

   Люди з ригідністю можуть мати складний характер, вони дуже часто прив'язані до колишніх стереотипів. Незважаючи на багато факторів, тут є і плюси.

   Людей з таким характером складно обвести навколо пальця, адже вони довіряють тільки перевіреним людям, більше того, вони акуратні і педантичні, в багатьох моментах.

   Що стосується характеру, то тут слід зазначити, що люди такого типу досить цілеспрямовані, що типово для багатьох лідерів. У них завжди чисто в домі, таким людям властива самовпевненість, вони завжди покладаються тільки на себе. За характером ригідні люди найчастіше не показують свої емоції, ховаючи їх від інших людей. Але це зовсім не означає, що емоцій у них немає взагалі, просто вони їх ховають.

   Також в якості прикладу можна сказати, що багато людей з ригідністю мислення більш стійкі до повсякденних стресів завдяки своїм пристосованим реакцій і шаблонним емоціям.

   Взаємини з іншими психотипів

   Як правило, люди з ригідністю – це природжені суперники. Вони дуже люблять суперечки і дебати, але це зовсім не означає, що з ними неможливо спілкуватися, просто, як і скрізь, потрібно знайти свій підхід.

   Якщо особистісні якості людини з ригідністю підкріплюються певною базою знань, то він може стати непоганим начальником або керівником, який поведе за собою весь колектив.

   Взаємини з іншими психотипів можуть бути різними, оскільки це залежить від багатьох факторів. Але в цілому багато люди можуть і не помічати, що поруч з ними ригідний людина, адже його спілкування не буде відрізнятися від інших.

   Такі люди відмінно реалізують себе у багатьох сферах діяльності, знаходячи спільну мову з співробітниками та колегами. Вони можуть бути і інтровертами, і экстравертами. Їм однозначно притаманний здоровий глузд, а іноді і холодний розрахунок, такий незамінний в деяких професіях.

   Подолання і психотерапія

   Незважаючи на те, що як така ригідність може і не нести негативних наслідків, іноді буває і так, що людей з надмірною вираженістю ригідності вважають психічно нездоровими, що потребує відповідного лікування у фахівців.

   Ригідність проявляється і у дітей, і у дорослих. Просто так, прочитавши книгу, навряд чи вийде змінити характер дитини, або перевиховати згаяне. У більшості випадку потрібна консультація професіонала, який може підібрати відповідний комплекс з навчання, корекції поведінки, а іноді і спеціальних засобів.

   Останні, як правило, не приносять неабияку користь, на відміну, наприклад, від регулярної терапії.

   Однак не завжди деякі моменти прояви ригідності потребують серйозного коригування, дане питання краще за все обговорювати безпосередньо з психологом або психіатром, який зможе дати відповіді на багато питань.

   Як правило, подолання ригідності – це дуже складний процес, який займає багато часу. Особливо якщо виявлена саме патологія. Метою лікаря тут стає свого роду нав'язування правильних і грамотних думок пацієнта. Але при цьому пацієнт повинен думати, що ці раціональні думки виходять саме від нього самого, тобто в процесі терапії йому вони не нав'язуються. При цьому увінчається успіхом терапія в тому випадку, якщо пацієнт буде усвідомлювати, що йому це дійсно потрібно і буде всіляко сприяти коригуванню свого мислення, реакції і подальшої поведінки.

   Поради психологів

   Ригідність певних психологічних процесів може і не бути патологією, оскільки вона проявляється практично у кожної людини під впливом тих чи інших життєвих обставин. Також вона може вироблятися з часом. Робити в багатьох випадках нічого не потрібно.

   Звертатися до фахівця варто тільки в тому випадку, якщо у індивіда яскраво виражені ознаки ригідності, більш того, якщо вони негативно впливають на людину і його життя. В залежності від специфіки пацієнту без праці може бути підібрана терапія, але тільки особисті старання допоможуть досягти успіху.

   Багатьом людям фахівці рекомендують відвідуватися сеанси психоаналізу, тим самим розкриваючи лікаря свої негативні думки і переживання. Для того щоб самостійно поліпшити свій стан і розкрити позитивні сторони, можна займатися арт-терапією, йогою, медитаціями. Усвідомити свою роль в суспільстві і призначення можуть допомогти різного роду тренінги, спрямовані на виявлення найкращих якості.

   Підводячи підсумок, слід ще раз зазначити, що ригідність характеру і мислення може зовсім і не бути патологією, все залежить від конкретного набору якостей людини, його відношення до тих чи інших ситуацій і емоціям.

   Більш детально регидный тип характеру розглянуто в наступному відео.