Коли пікірувати помідори після сходів і як правильно їх пересадити: терміни, покрокова інструкція. Як правильно пікірувати помідори на розсаду в пелюшку, стаканчики, пакети з-під молока, соку, целофан, на яку глибину: інструкція. Треба пікірувати

У даній статті ви дізнаєтеся всі секрети, які допоможуть вам в пікіруванні помідор.

Зміст

Кожна людина готується до приходу весни по-різному. Лише дачники та городники починають готуватись до робіт навесні ще перед приходом теплої погоди. Вони вибирають відповідні сорти, садять насіння, доглядають за сіянцями, пікірують розсаду. Від цих заходів буде залежати якість майбутньої розсади, кількість врожаю.

Що таке пікірування помідорів на розсаду для чого пікірують розсаду помідор, на якій відстані один від одного?

Пікіровка томатів – це пересадка молодої розсади по окремих ємностях або розсадження на мінімальній відстані один від одного. Якщо пікіровку ви будете проводити безпосередньо у відкритий грунт, тоді відстань між рослинами повинна становити приблизно 10 см, але не менше. Якщо ж ви вирішите пікірувати в більший горщик, тоді садіть на відстані 4 див. надалі вам доведеться повторно пересаджувати розсаду, але вже на постійне місце.

Пікіровка розсади

Для чого ж потрібна саме пікіровка? Як правило, даний процес дозволяє досягти наступних результатів:

 • Завдяки пікіровці рослини отримують велику кількість поживних компонентів, освітлення, вільного простору. Внаслідок чого розсада починає нарощувати більш потужні коріння.
 • Під час пікіровки можна ретельніше перебрати слабкі сіянці, прибрати пошкоджені.
 • У распикированных томатів велика частина коренів знаходиться у верхній частині ґрунту, що прогрівається сонячними променями.
 • Після пересадки активніше розвиваються коріння. Вони швидше звикають до грунту, внаслідок чого врожай зростає більш якісний.

Від того, як ви підійдете до цього процесу, залежатиме кількість і якість отриманого в майбутньому врожаю.

Коли пікірувати помідори після сходів, на якій стадії зростання, у фазі якогось листа: терміни

Якщо ви перший раз зібралися пікірувати томати, тоді вам варто це робити, коли на розсаді вже присутні добре розвинені 2 перших листочка. Як правило, вони з'являються на 10 добу після того, як насіння сходить. Професійні городники радять використовувати місячний календар, який вам підкаже, коли робити пікіровку та інші городні роботи.

Пікіруємо помідори

Існують певні умови, під час яких вам обов'язково варто почати пікірувати помідори:

 • Якщо ви хочете, щоб у розсади були міцні коріння, робіть раніше пікіровку. Тоді після її проведення утворюється широка мережа бічній кореневої системи.
 • Якщо ви садили насіння томатів в один ящик, тоді пересадіть розсаду в окремі стаканчики. Після цього рослини будуть розвиватися здоровими, краще адаптуватися під час пересадки в землю. Якщо ви розсаду залишите, не пересадивши, тоді вона буде слабка, а коренева система переплететься. У майбутньому вам буде складно її висаджувати, можливі навіть пошкодження коренів.
 • Якщо розсада густо росте і формується нерівномірно, відсортуйте її на ранніх стадіях розвитку, залишивши життєздатні томати.
 • Пікіровка потрібна, якщо використовувана вами земля містить збудників захворювань. Пікіровка стане, як «хірургічна операція», завдяки якій ви видалите заражену розсаду, пересадіть здорову в новий грунт. Завдяки цьому заходу ви зможете врятувати частину рослин, зупинити хвороби на початкових стадіях.
 • Якщо ваша розсада виглядає добре, але її ще рано висаджувати у відкритий грунт, тоді пікіровка призупинить розвиток розсади. Врахуйте те, що перерослі рослини томатів погано переносять пересадку.

В які за обсягом стакани треба пікірувати помідори?

Важлива умова, щоб розсада себе відчувала комфортно – це простора тара. Для томатів візьміть стаканчики, діаметр яких становить не менше 10 див. Завдяки їм ви створите рослинам ідеальні умови для розвитку, коріння не будуть страждати, а почнуть активніше розвиватися.

Які стаканчики вибрати? Можете взяти паперові або з картону. Такі стаканчики хороші тим, що не потребують повторної пересадки в грунт, оскільки вони з часом перегниют в землі, отже, ви зможете пересадити розсаду разом з ними.

Також ідеальною вважається торф'яна тара. Можете пікірувати томати у пластикову тару. Перед пересадкою просто розріжте стаканчики, звільніть розсаду і посадіть її на підготовлене заздалегідь місце. Замість стаканчиків використовувати звичайні пластикові пляшки. Обріжте їх приблизно на 15 см, щоб обсяг склав 200 мл

Стакани для пикированных помідор

Фахівці рекомендують дотримуватися наступних правил:

 • Розсаду поглибите не вище точки зростання, інакше вона буде повільно рости.
 • Перед посадкою в стаканчики продезінфікуйте коріння, застосувавши марганцівку. Невеликі сіянці вважаються достатньо слабкими, а отже, вони не впораються з бактеріями. Не пропустіть цю маніпуляцію.

Через 2 тижні розсаду повторно пересадіть. Тару візьміть побільше, обсягом не менше 500 мл

Яка земля потрібна для пікіровки помідорів, якої температури?

Перед пікіруванням томатів заздалегідь підготуйте грунт. Землю для пересадки приготуйте за 7-10 днів. Слідкуйте за тим, щоб грунт був кімнатної температури.

 • Якщо ви віддали перевагу готової ґрунті, яку придбали в магазині, тоді в неї нічого не додавайте. Як правило, готова грунт прекрасно збалансована, має в складі всі поживні компоненти.
Правильна температура

Землю для пересадки розсади візьміть родючу, має нейтральну кислотність. Підвищена кислотність грунту викликає зупинку розвитку розсади після проведення пікіровки. Щоб уникнути цього, додайте в грунт трохи золи.

Чи потрібно при пікіровці помідорів прищипувати корінь?

Корінь томатів прищипують під час пікіровки для отримання більш потужних коренів. Дана практика міцно змогла увійти в життя кожного городника. Якщо ви вирішите прищипнути центральний корінь томату, врахуйте те, що він будучи обрізаним, стане стимулювати зростання поверхневої кореневої системи. При цьому вам доведеться частіше поливати томати і додавати додатковий добриво.

Під час пікіровки томатів потрібно прищипнути і корінь

Під час пікіровки пріщіпніте центральний корінь приблизно на 13 частину. Після цього зростання рослин трохи призупиниться, а тому вони перестануть витягуватися і переростати.

Як правильно пересадити помідори при пікіровці в стаканчики, пакети з-під молока, соку: покрокова інструкція, глибина пересадки

Часто городники висаджують томати в окремі ємності, поміщаючи в них кілька насіння. Після цього вони рослини пікірують в стаканчики, тільки більшого об'єму або в горщики. Метод пересадки розсади з однієї великої ємності в окремі стаканчики є традиційним. Проведіть його правильно, виконавши наступні правила:

 • Підготуйте стаканчики або інші ємності, зробіть у кожному отвори, обробіть розчином, приготованим з марганцівки. Ємність виберіть не дуже велику.
 • Приготуйте грунт. Його обробіть марганцівкою або будь-яким протигрибковим препаратом.
 • Ретельно полийте рослини перед проведенням пікіровки (приблизно за 1 добу).
 • Насипте приготований грунт в стаканчик, залиште до краю 3 см, оскільки вам доведеться підсипати землю.
 • За допомогою олівця зробіть поглиблення.
Підготовка до пересадки
 • Обережно вийміть рослини. Використовуйте для цього зубочистку або лопатку.
 • Отримані поглиблення в стаканчиках налийте по 100 г води. Її температура повинна становити не менше кімнатної температури.
 • Поки рідина не вбереться, занурте розсаду, щоб сім'ядольні листочки знаходилися на поверхні землі. Ущільніть грунт.
 • Перші 4 доби рослини не поливайте. Далі полив проводите раз на 6 діб.

Як правильно пікірувати помідори на розсаду в пелюшку: покрокова інструкція

Пікіровка помідорів, посаджених даним методом, проходить дуже легко, отже, ви без проблем впораєтеся з роботою. До того ж розсада після такої пікіровки ніколи не буде хворіти. Процедура виконується наступним чином:

 • Приготуйте всі необхідні інструменти, в тому числі і плівку (можна замінити іншим подібним матеріалом).
 • З плівки виріжте прямокутники. Вони повинні у вас бути схожими на зошитовий листок.
 • У лівому кутку вгорі пелюшки покладіть грунт (1 ст. л).
 • Поверх землі покладіть рослина. Листочки при цьому повинні бути над пелюшкою.
 • Знову насипте грунт (1 ст. л). Землю беріть трохи зволожену.
 • Щоб плівка не розгорталася, зафіксуйте її, використовуючи гумку.

Як правильно пікірувати помідори на розсаду в целофан: покрокова інструкція

Розсаду томатів можна пересаджувати в звичайний целофан. Можете скористатися попереднім методом, але при цьому варто враховувати особливості коренів. Якщо під час пікіровки ви пошкодили кореневу систему, їх відновлення буде здійснюватися дуже швидко. Коріння будуть утворюватися потужними і розгалуженими. Отже, в майбутньому можете пересадити розсаду ще кілька разів. Шкоди рослинам ви не принесете.

Помідори в целофан

Під час пікіровки не беріть руками слабкі стебла. Візьміть рослини за пару перших листочків. Багато садівники і городники прищипують центральний корінь. Не використовуйте цей спосіб, якщо збираєтеся садити томати в посушливому місці, де плануєте робити рідкісний полив. Центральний корінь активніше вбирає воду, ніж бічні корінці.

У пересаджених рослин в пакет, коли виникнуть повноцінні 7 листків, рулети розкрутіть, додайте до кореневої системи пару ложок хімічного грунту, загорніть знову.

Коли пікірувати помідори, посаджені в равлика?

Обов'язково стежте за тим періодом, під час якого будуть зростати ваші помідори й сходити в равлику. Як тільки помітите перші паростки, поставте розсаду на підвіконня, приберіть пакет. Це потрібно для того, щоб ваші помідори в майбутньому росли рівномірно.

Садіть томати в равлика приблизно наприкінці зими, якщо хочете отримати ранній урожай. Якщо ж ви хочете посадити томати для висадки у відкритий грунт, тоді посадіть рослини у другого тижня березня. Сійте насіння в різні терміни.

Посадка в равлика

Пікірують томати, пророщені в равлику, через такий же період часу, як і при звичайній посадці. Щоб ваша розсади не відчувала нестачі в грунті, компенсуйте це регулярними підгодівлями. Додавайте добриво 2 рази в тиждень, використовуючи гумилевые кислоти.

Можна пікірувати помідори відразу в парник?

Розсаду пікірують в теплицю, якщо грунт вже добре прогрівся і пройшли загрози заморозків.

 • Температура грунту на глибині 20 см повинна становити +14°С. Виберіть рослини, які вже мають 6-7 справжніх листків і потужну кореневу систему. В такому віці рослини починають швидше звикати до місця і іншій температурі.
 • Якщо ви живете в південних регіонах, тоді пікірують томати в добре підготовлену грядку, змішавши пісок, торф, землю. Зробіть висоту грядки не більше 20 див. Слідкуйте за температурою. Якщо буде прохолодно, облаштуйте обов'язково в теплиці обігрів.
 • Використовуйте для таких цілей гній. Розкладіть його по периметру траншеї, присипте піском і звичайним грунтом. Внаслідок того, що відбувається гниття буде утворюватися тепло.

Як пікірувати тонку розсаду помідорів, якщо вона витягнулася: поради

У вас витягнулася розсада томатів? Причин виникнення такого явища дуже багато. Але ви легко можете виправити ситуацію.

Головні причини, із-за чого витягується розсада, такі:

 • Освітлення. Всі живі організми на землі намагаються тягнутися до сонячного світла. Якщо ви не даєте достатню кількість світла, ваша розсада і далі буде активно тягнутися.
 • Ваші рослини густо посаджені? Ось тому вони закривають один одному світло. Запам'ятайте головне правило – менше рослин, краще. Посадіть менше томатів, але в підсумку ви отримаєте сильні і міцні кущики.
 • Надмірна опіка. Зайве увагу також впливає на рослини, приносячи часом шкода. Іноді з-за частого поливу і підгодівлі рослини починають активно рости, а значить витягуватися. Поливайте томати, коли грунт стане сухим.
 • Неправильний температурний режим. Спробуйте знизити температуру в приміщенні, де ростуть томати. Щоб вона до пікіровки мала належний вигляд і потрібну фазу розвитку.
Пікіровка тонкої розсади

Виправте проблему наступним чином:

 • Висадіть рослини в подовжені ящики. У ґрунті зробіть рівні борозенки, лунки повинні у вас вийде не дуже глибокі. Акуратно відокремте сіянець від іншої розсади, пересадите в тару з грунтом. Проробіть це все з іншими рослинами. Садіть розсаду майже лежачи, але верх рослин повинен бути вертикальним. Полийте перед пікіруванням лунки, укладіть в них кущики, присипте кореневу систему, піднімаючи при цьому верхівку розсади. Верх рослин з листочками залиште нагорі. Потім притисніть грунт і полийте томати.
 • Отщіпніте верхівки, поставте в ємність з водою. Залиште на кожному кущику з 6 листочків. Через 1.5 тижня на паростках ви помітите коріння. Коли їх довжина буде становити 2 см, посадіть рослини в грунт.
 • Якщо ваш розсада витягнулася задовго до пікіровки, досипте в тару землю. Наростити за допомогою ґрунту потрібну висоту», щоб стебла рослин прикрилися.

Як використовувати «Корневін» при пікіровці помідорів?

«Корневін» — відомий стимулятор, що дозволяє корінню активніше зростати. Даний препарат не є добривом. «Корневін» — це гормональний препарат, до складу якого входять біологічно активні компоненти. Головний активний компонент «Корневін» — індолилмасляна кислота. Коли кислота проникає в грунт, вона стає гетероауксином, стимулюючи розсаду до активного нарощування коренів.

Під час пікіровки томати відчувають стрес, внаслідок чого рослини починають самі утворювати гормони. Основне, про що вам варто пам'ятати на даному етапі – проведіть правильно саму пікіровку.

Стимулятор при пікіровці

Не використовуйте «Корневін»» для підживлення та більш активного розвитку ніжних сіянців. Препаратом обробляйте при пікіровці тільки дорослі рослини або живці. На більш ніжні рослини «Корневін» подіє, можливо, згубно.

Під час пікіровки використовуйте:

 • Сухе речовина. Змішайте «Корневін» з золою (10:1). Обробіть складом місце посадки і коріння розсади.
 • «Корневін», розведений у воді. У воду (10 л) додайте препарат (1 г). Полийте цим складом розсаду.

Скільки разів потрібно і краще пікірувати розсаду помідорів?

Проводите пікіровку томатів у спеціальні терміни. Якщо ви це зробите дуже рано чи пізно, рослини втратять частину імунітету і будуть довго відновлюватися. Фахівці радять пікірувати високорослі сорти томатів 2 рази по мірі того, як рослини будуть рости. А ось низькорослі сорти і середні пікірують тільки 1 раз.

Як посадити помідори, щоб не пікірувати?

 • Хочете виростити томати без застосування пікіровки? Тоді візьміть для посадки окремі ємності для кожної рослини, заповнивши їх 13 частина грунтом.
 • Зробіть в стаканчиках дренажні отвори, поставте на підвіконня, під тару покладіть піддони.
 • Грунт для томатів візьміть пухкий, родючий. Приготуйте грунт самі або придбайте в магазині. Перед тим, як будете сіяти насіння, обезвредите землю від шкідників (прожарити в духовій шафі).
 • Посадіть насіння у вологу землю. Можете заздалегідь їх замочити, тоді вони активніше почнуть сходити.
 • Насіння садіть не дуже глибоко. Оптимальна глибина – 1 див.
 • Коду посадіть насіння, трохи зволожити землю.
 • Щоб насіння швидше проросли, поставте ємності в тепле приміщення. Температура навколишнього середовища повинна становити +22°С.

Потрібно пікірувати помідори, що буде, якщо їх не пікірувати?

Багато городників погано відгукуються про пікіровці. Вони стверджують, що з-за неї розсада відчуває сильні стреси. Але це не так. Завдяки цьому процесу ви:

 • Забезпечите томатам комфортні умови для нормального розвитку
 • Отсортіруете міцні сіянці, отбракуете хворі

Але ви приймайте рішення, використовувати пікіровку чи ні, враховуючи метод вирощування розсади. Можете спочатку посадити томати в окремі стаканчики або торф'яні таблетки. Отже, вам не доведеться їх у майбутньому розсаджувати.

Можна пікірувати помідори на Страсний, великодньому тижні, при місячних?

Пікіровка томатів – це невідкладні, господарські справи. Отже, можете проводити роботи в будь-який час. Багато людей стверджують, що ні місячні, ні Страсний тиждень на даний процес ніяк не впливають. Якщо вірити прикметам, особливо вдалою вийде у вас розсада, якщо ви посієте насіння в Чистий четвер.

Відео: Як пікірувати томати?