Вивих плечового суглоба: причини, симптоми, долікарська допомога і лікування

З даної статті ви дізнаєтеся, як визначити вивих плечового суглоба, і правильну методику лікування.

Вивих плеча є найбільш частою травмою серед вивихів кінцівок — статистика нараховує більше 50% ушкоджень належить йому. Суглоб плеча дуже рухливий, схильний до травм – має невелику зону торкання суглобових поверхонь.

Різновиди вивихів плечового суглоба

Вивих плечового суглоба — порушення поверхні суглоба плечової кістки і лопатки цілком або частини, при якому втрачаються точки дотику. В результаті, із-за порушеного стану кісток можливо пошкодження суглобової сумки та зв'язкового апарату в цьому районі.

У момент вивиху плеча рухливість руки обмежена. Також допускаються повторні вивихи, частота патології може доходити до 10 разів протягом року. Багаторазове вислизання головки кістки порушує цілісність плечового суглоба і призводить до захворювання артрит або артрозом.

 1. Передній непрямий — широко відомий тип пошкодження плечового суглоба. Відбувається в результаті падіння людини, при цьому рука знаходиться у витягнутому положенні. Це призводить до розриву суглобової капсули і випадання головки кістки. Удар ззаду може спровокувати вивих. Іноді патологія розвивається при конвульсивном м'язовому спазмі. Генетичне відхилення в суглобі служить причиною рецидиву передніх вивихів з найменшим пошкодженням суміжних м'яких тканин і нервових закінчень.
 2. Задній вивих – трапляється набагато рідше. У цьому випадку травма відбувається при прямому пошкодженні, в якому силове розподіл має переднє розташування, або непрямого – силовий вплив розташовується далеко від суглоба в районі ліктя або кисті руки. Рухливість руки при такій патології утруднена, особливо в нижньому положенні. Пацієнту намагаються зафіксувати руку в більш зручному піднесеному стані.

  Види
 3. Нижній вивих суглоба — нечастий вид травми. Трапляється в момент падіння або удару коли положення руки в піднятому стані вище рівня плеча. У результаті відбувається зміщення кістки під западину суглоба, і рука замикається в неприродному піднятому розташуванні. Супроводжується така травма порушенням в області пахви функції судин і нервових закінчень.
 4. Існують також змішані типи вивихів – задній і нижній або передній і нижній. Це вкрай рідкісні види. Травма відбувається при поєднанні двох типів вивиху.

Типи вивихів плечового суглоба за характером виникнення

Вивих плечового суглоба за своїми ознаками і ступеня давності травми ділиться на кілька категорій:

 1. Травматичний вивих – утворюється в результаті падіння або удару в зону плеча. Рука при цьому знаходиться у витягнутому положенні. Зустрічається часто у спортсменів в момент активних дій.
 2. Первинним вивихом прийнято називати травму, яка трапилася в перший раз, незалежно від класифікації.
 3. Давнім вивихом вважається каліцтво, термін якого більше трьох тижнів. Пацієнт не приймав заходи по відновленню плеча та подальшого лікування запального процесу. Підсумок — атрофія м'язів, інвалідність.
 4. Звичним вивихом є рецидив вже раніше проявилася травми. Патологія формується в ході порушень нервових і судинних вузлів, перелом суглобової западини. Повторення травми може виникнути як наслідок від рубцювання матерії суглоба, в результаті неправильного лікування. Підсумком такої патології будови суглоба виникає формування його хиткість з звичними вивихами. Цей стан може продовжуватись кілька років і повторюватися не один раз, кожен раз скорочуючи інтервал між травмами.

  Причин багато і ступенів
 5. Вивих з переломом — подібні травми поєднують в собі маніпуляції з одночасного вправленню суглоба і збору перелому. Нерідко при такому пошкодженні треба оперативне втручання.
 6. При довільному вивиху – порушення носить не травматичний характер. Виникає при тріщинах на кістки або розтягуванні зв'язок.
 7. Відкритий вивих – розрив сухожиль і нервових закінчень при розходженні кісток. Подібні травми потребують оперативного втручання: відновлення цілісності тканини і вправленні суглоба.
 8. Патологічний вивих – виникає внаслідок розвитку захворювань сполучної тканини. Це робить суглоб нестабільним. Навіть у разі вправляння суглоба, виникає ризик до повторення травми.
 9. Хронічний вивих — виробляється при розвитку в суглобі туберкульозу, остеомієліту, пухлини.

Симптоми вивиху плечового суглоба

Плечовий суглоб при вивиху деформується, кінцівка втрачає свою рухливість. Пацієнт відчуває біль і оніміння.

До симптомів вивиху плеча відносять такі ознаки:

 1. Гостре відчуття болю у зоні суглоба. Особливо відчутна якщо травма відбувається вперше. При повторенні вивихів біль може мати слабовиражений характер. Засноване це на те, що при пошкодженні суглобова капсула розривається, а разом з нею порушуються нервові волокна, м'язи та сухожилля.
 2. Зменшення рухливості — проблематично здійснювати звичні рухи. Якщо цілеспрямовано постаратися здійснити круговий рух плечем — може виникнути відчуття опору, це результат зміщення і втрати функціональності суглоба. Відчуття опору виникає через м'язових скорочень при больовому спазмі і залученні в процес суглобової сумки. Припинення рухливості може бути часткове і повне, в залежності від тяжкості ушкодження.
 3. Візуальна деформація плеча. У разі одностороннього вивиху – спостерігається асиметрія в плечах. Суглоб в зоні ураження стає плоский, спостерігається випинання лопатки і зсув ключиці. При передньому вивиху — прощупується суглобова голівка кістки.
 4. Набряклість плеча. З'являється внаслідок формування запального процесу характерного при травмі. Відбувається розширення або стиснення великих і дрібних кровоносних судин, гальмується відтік рідини. Плече збільшується в розмірі в області пошкодження, при натисканні на шкіру зберігається вм'ятина. Іноді ці симптоми поширюються по всій руці. Воспалившийся набряк здатний привести до здавлення нервових закінчень, оніміння і посиніння руки, а так само повної втрати рухливості в результаті ускладнення. Щоб не допустити подібного, не можна обмотувати руку і плече тугою пов'язкою.
Зменшується рухливість і збільшується біль

Всі різновиди вивихів плеча мають схожі симптоми. Деяку різницю мають застарілі види вивихів: суглобова капсула з часом ущільнюється, відбувається огрубіння і втрата еластичності тканин. Перейшов у хронічну форму запальний процес створює фіброзні зв'язки. Таке явище сприяє заростання суглобової капсули.

Кістки зростаються в неправильному положенні і втрачають свою природну рухливість. Така патологія не має больових ознак. Завдяки цьому першорядна особливість застарілого вивиху — деформація суглоба і порушення рухливості. Через чималого утворення фіброзних зв'язок вправлення кістки неможливо. Така форма вивиху не піддається традиційному лікуванню і вимагає хірургічного втручання.

Лікування і надання першої допомоги при вивиху плечового суглоба

При вивиху плеча, у першу чергу — треба знерухомити кінцівку до надання допомоги фахівців. Не можна намагатися самому вправляти плечовий суглоб.

Долікарська допомога

 • Дозволяється до області ушкодження прикладати лід – це допоможе призупинити розвиток запального процесу і набряклості.
 • Слід прийняти знеболювальні препарати.
 • Рекомендується зафіксувати руку з допомогою пов'язки з підручних засобів.
 • Своєчасне звернення до фахівця убезпечить від наслідків і ускладнень.

Методи лікування

В первинній завдання — відтворення типової форми суглоба. Застосовують різні техніки вправлення і оперативне втручання. На базі цього утворилися дві методики лікування — традиційна і оперативна методика.

 • Традиційна методика вміщує в себе деякі техніки вправлення вивиху. В оперативну входять – різноманітні типи хірургічних операцій: витягуються зони з явним порушенням, і формується суглоб з уражених тканин.
Вправляння
 • Період реабілітації після лікування триває більше місяця. Необхідно хворому знаходитися в стані спокою і не здійснювати тиску на плече, для цього рекомендується носіння фіксуючої пов'язки. В цілях швидкого одужання – пацієнту призначають фізіотерапевтичні сеанси.

ВАЖЛИВО: Визначальним методом лікування є терміни надання медичної допомоги. Чим коротше термін між травмою і лікуванням, тим менш імовірна потреба у хірургічному втручанні. Це пов'язано з тим, що при травмі підключаються природні процеси регенерації тканин і починається окостеніння суглоба.

При хронічному випаданні головки суглоба – лікувальна гімнастика протипоказана. Для виправлення застосовують тільки хірургічний метод. Пацієнту варто знати, що хірургічний метод не дає гарантії позбавлення від повторення травми при запущеній стадії. Для цього проводиться більш складна маніпуляція – імплантація кліпси для фіксації суглоба.

В ході лікування лікар сам визначає, який з видів кліпс встановити – рассасывающуюся або з металу. При сильному пошкодженні суглоб замінюється имплантируемым матеріалом повністю. Імплантація складається з кісткового і хрящового матеріалу пацієнта.

У деяких випадках застосовується відкрита техніка збирання суглоба з кісткових частин — операція відбувається при повному відкритті плечового сектора. Даний метод включає у себе елементи пластичної хірургії. Період реабілітації залежить від віку пацієнта і ступеня тяжкості травми — не більш два місяці.

Вкрай необхідно дотримуватися приписи лікаря з відновлення функції суглоба: виконання спеціальних вправ і відвідування оздоровчих процедур, легенева гімнастика. Тренування в таких випадках відбуваються поетапно, поступово збільшуючи навантаження на імплантат. У комплексі призначаються антибіотики та препарати проти утворення тромбів в судинах.

Відео: Перша допомога при вивиху суглоба