Плечовий суглоб: будова, анатомія. Плечовий суглоб: м'язи, зв'язки, кістки

У цій статті ви дізнаєтеся, з яких складових складається плечовий суглоб людини. Яку ці складові виконують свою роль, завдяки чому проявляється така рухливість в цій частині тіла?

Одним з найбільш великих в людському організмі вважають плечовий суглоб. Він виконує важливу функцію з'єднання руки з верхньою частиною людського скелета. Ще суглоб забезпечує рухливість рук. Завдяки суглобів, м'язів, сухожилля руки можуть здійснювати всілякі види рухів.

Якщо заглибитися в медичні терміни, то плечовий суглоб має інше поняття на відміну від плеча. Зона плеча це не тільки плечовий суглоб, а ще й частину тіла до ліктьового суглоба. Далі в статті буде описана інформація про будову плечового суглоба.

Плечовий суглоб: будова, анатомія

Плечовий суглоб — будова

Плечовий суглоб

Всі елементи людського тіла створені природою по-розумному, судіть самі, рухи відбуваються завжди так, як потрібно — плавно, з необхідною амплітудою. Всі суглобові елементи здійснюють функції ідеально точно, безпомилково. Лише захворювання може перешкодити роботі суглобів, м'язових тканин, сполучних волокон.

У складі плечового суглоба є, як вже говорилося, входять м'язові волокна, кісткові матеріали, связочные тканини, хрящові складові. Ще в його складі є венозні артерії, нервові закінчення.

Плечовий суглоб: м'язи, зв'язки, кістки

Без м'язових тканин, зв'язок, кісток рух неможливо. Тільки завдяки комплексному функціонування цих складових працює суглоб.

М'язова робота в плечовому суглобі

Завдяки м'язовим тканинам, зв'язкам, нервовим імпульсам в суглобовій поверхні відбувається згинання, розгинання та інші дії. Різні види м'язів відповідають за різні рухи. Вони фіксують кісткові складові, а зв'язки і нервові закінчення приводять їх у певне положення.

Нижче на малюнку перераховані групи м'язів, що відповідають за ту чи іншу частину плечового суглоба.

Існують наступні види м'язів у плечовому суглобі:

 • дельтовидні
 • надостная
 • подостная
 • клювовидно-плечовий
 • грудна
 • підлопатковий.

За згин руки відповідають дельтовидні м'язи грудей, дзьобо-плечовий м'язова тканина.

За розгинання руки також відповідає дельтавидная м'яз, велика округла, подостная м'язова тканина. Щоб відвести руку до горизонтального положення, вам доведеться застосувати надостную, дельтаподібний м'яз. А для того, щоб підняти вище руку використовують трапецієподібну, ромбовидної, велику округлу.

Внутрішні повороти здійснюються передніми пучками дельтоподібного м'язи, грудної великою, округлої, підлопаткової м'язовою тканиною. Зовнішні повороти роблять задніми пучками дельтоподібних м'язових волокон, малої круглої, подостной.

Будова м'язової тканини плечей і шиї

Кровообіг м'язових тканин

У цій зоні є пахвова артерія, вона потім впадає в плечову. За рахунок цього кровоносної судини і здійснюється доставка кисню, глюкози та інших речовин в суглоб. Коли всі складові, починаючи від вен, і закінчуючи з'єднувальними волокнами працюють злагоджено, то проблем з функціонуванням суглоба не буде.

Всі м'язові тканини мають кровопостачання, яке здійснюється судинами. Так грудні забезпечують кровотоком торакоакромиальные, латерные, міжреберна передня артерія, міжреберна задня артерія. Контролюють ж їх пекторальные нервові закінчення, латеральні нерви і медіальні.

Зв'язки — їх роль

Зв'язки суглобової поверхні плеча ви можете розглянути на зображенні нижче, як бачите, існують безліч таких волокон, і всі вони відповідають за певну ділянку плеча. І саме вони приводять у рух суглоби.

А ще є порожнина, яка знижує тертя суглобів завдяки синовіальної рідини. Ця рідина знаходиться між хрящами і кістками суглоба. Саме тому виходять плавні рухи у людини і немає тертя і больових відчуттів.

Отже, до складу плечового суглоба входять такі зв'язки, як:

 1. Акроміально-ключична.
 2. Клювовидно-ключична, ця зв'язка сполучає відповідні кісткові поверхні (дивіться малюнок нижче).
 3. Клювовидно-акроміальная.
 4. Суглобово-плечові зв'язки верхній і середній частині плеча.
 5. Нижня суглобово-плечова зв'язка.
Зв'язки

Плечовий суглоб по мобільності — найскладніший. Тому що на інших суглобах немає стільки зв'язкових тканин, як тут. Щоб зв'язки і сам суглоб добре працювали, в будь-якому разі, необхідні і м'язові тканини, які запобігають плечовий суглоб від вивихів, а зв'язки від розтягнень. Ще важливо, щоб синовіальна сумка зберігала рідина. Капсула буде в повному порядку, якщо міцні зв'язки будуть її зберігати. До них відносяться клювовидно-плечовий, суглобово-плечова зв'язка.

Кістки і хрящі

Хрящові тканини не живляться від капілярної мережі, зокрема, гиалиновая тканина не містить капілярів, і тому не відбувається через кровотік постачання киснем і іншими необхідними складовими. Дана дія забезпечується синовіальною рідиною, при безпосередньому контакті з хрящової тканини дифузним методом. Щоб хрящова тканина залишалася неушкодженою необхідно, щоб рідина не змінювала свою якість і вона надходила в потрібній кількості. Інакше порушиться стан хрящових поверхонь, а далі і самого суглоба.

Кость самого плечового суглоба виглядає як кулястий суглоб. Зверху на самій кістки плечового зрізу є головка з кулястою формою. Поруч видно лопатку, вона входить в поясну частину вгорі. У неї є таке ж кулясте поглиблення, як і головка плеча. Вона стикується з западиною, але тільки частково. Розмір її менше, практично, в чотири рази даної головки.

Кістки суглоба

Ті кістки, про які йшлося вище, і є частини, що утворюють суглоб. Його будова таке, що навіть коли людина піднімає руки вгору або робить ними інші рухи завдяки м'язам, нервовим імпульсам, зв'язкам, головка плеча тримається навпроти западини лопаткової кістки.

Як бачите механізм не такий вже і складний для розуміння, головне, вивчити всі складові — м'язові тканини, кісткові поверхні, зв'язки та інші елементи плечового суглоба. Тоді і стане зрозуміло, чому ви можете здійснювати будь-які рухи руками завдяки цьому механізму.

Відео: Плечовий суглоб — будова, анатомія, м'язи, зв'язки, кістки