Козяче молоко дітям. Шкода і користь козячого молока для дітей. Чи можна годувати дітей козячим молоком?

Стаття описує корисні властивості козячого молока і випадки, коли воно може бути шкідливо, а також підказує, з якого віку можна давати його дітям і в якому вигляді.

Зміст

Істотну частку в раціоні харчування людини становлять молочні продукти, що відрізняються великою різноманітністю форми, смаку, консистенції і складу. Тим не менш, традиційне коров'яче молоко нерідко набуває статус вигнанця на столі сімей з маленькою дитиною внаслідок частих випадків алергії на казеїн (білкова речовина коров'ячого молока).

Побачити козяче молоко на прилавках магазинів можна не так часто, але багато чули про цілющі властивості цього продукту, і замислювалися про заміну коров'ячого молока на користь козячого в дитячому меню.

У чому переваги і недоліки козячого молока, і яка його поживна роль при годуванні дітей? Розбираємося в тонкощах козячого молока.

Користь і шкода козячого молока для дітей

дитина п'є козяче молоко

Молоко кози володіє рядом корисних властивостей в силу свого багатого складу:

 • наявність кальцію, калію, марганцю, фосфору, заліза, магнію та інших мікроелементів у високих кількостях
 • більше вітамінів А, С, В, PP і D, ніж у коров'ячому молоці
 • присутність вітаміну В12, при недоліку якого порушується поділ клітин кісткового мозку і утворення еритроцитів в крові
 • невеликий вміст альфа-фракцій у казеїні, які є основними винуватцями виникнення алергії на коров'яче молоко
 • висока жирність за рахунок ненасичених кислот, які потрібні організму, зокрема для зниження «поганого» холестерину
 • менше лактози (молочного цукру), ніж у материнському молоці корови, що робить можливим вживання цього напою людьми з непереносимістю лактози
свіже козяче молоко
 • кращу врівноваженість мікроелементів

ВАЖЛИВО: коров'яче Козяче молоко в своєму складі мають однакові вітаміни і поживні речовини, але пропорції в козячому молоці більш виграшні.

 • профілактику рахіту у дітей, зміцнення кісткової системи
 • менший відсоток випадків алергії
 • хорошу засвоюваність організмом
 • благотворний вплив і допомогу в лікуванні гастриту, виразки, дисбактеріозу, діабету, ожиріння
 • краще перетравлення у порівнянні з коров'ячим молоком
 • відновлення після стресів, ослаблення імунітету внаслідок хвороб, сильних фізичних навантажень

Незважаючи на це, ряд позитивних характеристик молока кози обертається негативним впливом на організм зовсім маленьких дітей.

коза на пасовищі

Негативна сторона козячого молока обумовлена наступним:

 • низьким вмістом фолієвої кислоти, що внаслідок дефіциту надходження в організм може призвести до розвитку анемії
 • високою концентрацією мікроелементів, зокрема кальцію і фосфору, що збільшує навантаження на незрілу видільну систему грудних дітей
 • вмістом казеїну, який перетравлюється маленькими дітьми важче жіночого грудного молока
 • високою жирністю, яка для дітей до 2-3 років може бути пов'язана з проблемами нормального засвоєння

Крім того, вживання сирого молока несе в собі небезпеку потрапляння в людський організм антибіотиків, які часто дають тваринам, і зараження такими хворобами, як:

 • бруцельоз
 • кліщовий енцефаліт
 • туберкульоз

Ризик розвитку цих захворювань можна нівелювати при споживанні кип'яченого або пастеризованого молока, але тоді і перевага високого вмісту вітамінів також втратить свою значимість.

Можна козине молоко грудним дітям?

малюк з пляшечкою

Незважаючи на той факт, що козяче молоко по багатьом параметрам перевершує коров'яче, воно не може стати заміною грудного молока.

 • По-перше, в ньому відсутні всі необхідні немовляті поживні елементи, дефіцит яких може стати причиною серйозних порушень у розвитку дитини і призвести до виникнення захворювань
 • По-друге, так само як і коров'яче, козяче молоко є казеїновим (вміст казеїну більше 75%), що позначається на процесах травлення дитини не кращим чином, на відміну від молока матері, що містить в основному білок альбумін, легко перетравлюваних дитиною

ВАЖЛИВО: ДО альбуминовому молока (найбільш наближеному до жіночого) відноситься кобиляче і ослине молоко.

 • По-третє, козяче молоко містить більше мікроелементів і вітамінів, ніж може засвоїти організм немовляти

ВАЖЛИВО: Молоко тварин є досконалим джерелом вигодовування дитинчат відповідних тварин, для людини воно являє собою чужорідний протеїн.

Таким чином, споживання козячого молока, так само як і коров'ячого, дітям до року не рекомендується. Найкращим харчуванням для немовлят було і залишається грудне молоко.

В якості альтернативи можливе вживання адаптованих сумішей на основі коров'ячого або козячого молока.

Чи можна годувати дитину козячим молоком?

дівчинка зі склянкою козячого молока

Для зростаючого дитячого організму козяче молоко – джерело цінних вітамінів, кальцію та інших мікроелементів, а також джерело корисних жирів. Тому козяче молоко може використовуватися для годування дитини в якості додаткового продукту на дитячому столі.

Однак слід дотримуватися рекомендованих вікових обмежень.

З якого віку дають дитині козяче молоко?

Наявні переваги козячого молока в повній мірі дитина здатна відчути після 2-3 років. Саме до цього віку органи травлення і видільної системи досягають необхідного рівня зрілості, з'являється достатня кількість відповідних ферментів для нормального переварювання і засвоєння тваринного молока.

Тим не менш, в якості суворої рекомендації не давати дітям незбиране коров'яче або козяче молоко лікарі називають вік до року. Після цього віку, молоко тварин можна вводити в раціон харчування здорової дитини в невеликих кількостях.

Чи може бути у дитини алергія на козяче молоко?

У випадках наявності досить поширеною алергії у маленьких дітей на білок коров'ячого молока, багато батьки поспішають замінити його козячим молоком. Однак, незважаючи на існуючу думку про гипоаллергенності молока кози, це не є правдою.

Будь-який продукт з змістом цільного білка є потенційним алергеном. І козяче молоко не є винятком.

склянку козячого молока

Більш того, різновиди білків цього молока аналогічні складу білків, що містяться в коров'ячому молоці. Відрізняються лише пропорції. У козячому молоці менше s-1 казеїну, більше бета-казеїну. Перший зазвичай провокує розвиток харчової алергії.

Однак і тієї невеликої кількості s-1 казеїну може вистачити, щоб у дитини з'явилися ознаки алергії при споживанні козячого молока.

ВАЖЛИВО: Рівень s-1 казеїну може відрізнятися в молоці різних кіз в залежності від харчування тваринного, його виду або сезонності.

Проведені дослідження, показали, що у 90% випадків у дітей із сенсибілізацією до коров'ячого молока, відзначалася реакція і на козяче молоко. Справедливості заради, слід зазначити, що гранична доза козячого молока, провоцировавшая виникнення алергії, була вище порогового значення коров'ячого молока.

Виділяють два види потенційної алергії:

 • на козяче молоко при відсутності алергії на молоко корови

Другий випадок є рідкісним, але дослідження, що підтверджують таку ймовірність, існують.

Таким чином, козяче молоко однозначно менш алергенну, ніж коров'яче. Однак якщо у дитини грудного віку спостерігається алергія на суміш на основі коров'ячого молока, заміна на негидролизованную суміш з козячим молоком, не завжди може дати стовідсоткову гарантію вирішення проблеми. Альтернативу в даному випадку потрібно шукати в гіпоалергенної суміші на основі гідролізованого білка.

Яке молоко давати дитині: козяче або коров'яче?

коза і корова

Порівнюючи два види молока цих тварин, можна прийти до висновку про більшу поживну цінність козячого молока.

Проте слід застерегти, що в більшій мірі це стосується парного молока. Враховуючи, що можливість придбати перевірений свіже молоко від домашньої кози є не у всіх, споживають в основному пастеризоване молоко, куплене в магазині. Після термічної обробки поживна цінність козячого молока знижується. Крім цього, незважаючи на перераховані вище переваги козячого над коров'ячим молоком, останнє містить більше фолієвої кислоти і вітаміну В12.

Іншими словами, однозначно стверджувати, що коров'яче молоко менш корисно, ніж козяче, не можна. Тим не менш, якщо у дитини є лактазна недостатність або алергія на коров'яче молоко, існує ймовірність, що козяче молоко стане хорошою заміною.

Не варто забувати про специфічний смак і запах козячого молока, який подобається не всім дорослим, не кажучи про дітей. Тому за відсутності протипоказань до того чи іншого молока, орієнтуватися слід на:

 • особисті уподобання дитини
 • наявність безпечної можливості споживати парне молоко від домашньої тварини

Як годувати дитину козячим молоком? Як ввести дитині козяче молоко?

коза з дитинчатами
 • Як вже згадувалося, не рекомендується давати козяче молоко, як і коров'яче, дітям до року через ферментної недостатності і непосильного навантаження на організм немовляти
 • Вводити козяче молоко в раціон дитини слід з обережністю, як і будь-який інший новий продукт
 • Починати слід з чайної ложки, поступово збільшуючи дозу
 • Маленьким дітям молоко слід кип'ятити і розводити водою
 • У більш старшому віці (як мінімум після 3 років) молоко буде більш корисним у свіжому необробленому вигляді за умови дотримання санітарних норм
 • Зважаючи високої жирності старшим дітям слід обмежувати кількість козячого молока в добу 400 мл

Потрібно кип'ятити козяче молоко для дітей?

кип'ятіння молока

Після термічної обробки молока гинуть не тільки хвороботворні бактерії, руйнуються також і поживні речовини. Проте потенційна небезпека зараження небезпечними інфекційними захворюваннями у дітей, особливо у маленьких, все-таки переважує. Тому лікарі рекомендують кип'ятити молоко перед годуванням маленької дитини.

Дітям у більш старшому віці при впевненості в безпеці молока, можна давати його без кип'ятіння.

Як правильно розбавляти дитині козяче молоко?

Розбавляти козяче молоко дітям до трьох років радять з-за високого рівня жирності і концентрації поживних елементів, які важко засвоїти дитячому організму в таких кількостях.

 • Спочатку слід закип'ятити козяче молоко, потім розбавити кип'яченою водою в пропорції 1:4

Розбавлене козяче молоко втрачає свою перевагу високого вмісту вітамінів і мікроелементів, тому дітям старшого віку можна і краще давати молоко в чистому вигляді.

Годування дитини козячим молоком: поради та відгуки

парне козяче молоко
 • Краще не ризикувати здоров'ям дитини і не експериментувати з козячим молоком, поки малюк не досить зміцніє (до року)
 • Якщо можливість годувати грудьми в повній мірі відсутня, а бажання долучити немовляти до корисних властивостей молока кози велике, можна використовувати спеціальну суміш на козячому молоці, яка адаптована для дитячого організму
 • Як живилася тварина, на яких пасовищах паслося, і як зберігалося свіже молоко − важливі критерії, яким слід приділити увагу перед тим, як годувати дитину парним молоком
 • При наявності індивідуальної непереносимості коров'ячого молока або лактози можна спробувати замінити його на козяче молоко, яке повністю задовольнить потреби організму у поживних речовинах, одержуваних з молока корови

Таким чином, козяче молоко при правильному вживанні й дотриманні всіх рекомендацій дійсно надзвичайно корисно для здоров'я, особливо для дитячого організму, який росте.

Відео: Яке молоко корисніше: коров'яче або козяче − Доктор Комаровський?

Відео: Доктор Комаровський, молоко дітям: коли і яку?