Як допомогти дитині пережити розлучення батьків: як діти сприймають розлучення, помилки батьків, стосунки з колишнім чоловіком і стосунки з вітчимом. Що сказати і як пережити цю подію дитині: прості поради

Розлучення: як допомогти дитині пережити цей нелегкий період. Дізнайтеся в статті.

Розлучення очима дітей

Розлучення — стрес не лише для дорослих. В першу чергу страждають діти. У якому б віці не була дитина, розставання мами з татом для нього болісно і неприємно. Навіть якщо між подружжям давно були сварки, мовчазна відчуження, напружені стосунки, дитина все одно буде переживати розлучення, як особисту трагедію.

Важливо: Діти різного віку сприймають розлучення батьків певним чином. У будь-якому випадку дитина буде відчувати негативні емоції. Це — переживання, образа, злість, страх, самотність, смуток.

Завдання батьків в цьому випадку — подумати насамперед про дітей. Але, як правило, найчастіше дитина стає жертвою розлучення. Батьки не тільки можуть опускатися до того, щоб з'ясовувати відносини на очах у дитини, але і вплутувати його в свої проблеми. Наприклад, можна почути такі фрази: «Та такий же, як твій батько...», «Вся в матір...» і т. п.

Подібна поведінка батьків може негативно позначитися на психіці та життя дитини.

Як переживають розлучення діти різного віку:

 1. Від народження до 1,5 років. Дитина поки ще не усвідомлює, що відбувається. Але він відчуває напругу своїх батьків. Малюки можу у відповідь реагувати на ситуацію в сім'ї. Вони можуть вередувати більше, ніж зазвичай, довго плакати, мало спати, погано їсти. Настрій дитини може бути поганим. Така поведінка дитини здатне ще більше нервувати і без того нервових батьків.
 2. Від 1,5 до 3 років. Дитина в цьому віці дуже важко сприймає розлучення батьків. Логічні доводи поки не розуміє, сприймає все крізь призму емоцій. А так як батьки — найголовніші для нього люди, то розлучення сприймається немов катастрофа, крах всього світу. Часто діти можуть вважати себе винуватими в тому, що трапилося. Вони думають, що вони погано поводилися, були недостатньо хорошими, і з-за цього батьки розлучилися. У зв'язку з подіями в сім'ї у дітей можуть бути відкати у розвитку назад. Наприклад, дитина може перестати ходити на горщик, почати погано говорити, може проявляти апатію, бути млявим, неговірким або навпаки занадто активним.
 3. Від 3 до 6 років. Дитина переживає емоційно, може звалити на себе тягар того, що сталося. А для маленької людини цей вантаж дуже важкий. Малюк у цьому віці може захотіти помирити своїх батьків. Несвідомо дитина підключає соматичні захворювання. Часто на тлі цієї події діти хворіють, і батьки знову починають піклуватись разом про них, удвох, як і раніше. У дошкільника на тлі сильних переживань може виникнути безсоння, тривожний сон, нічні кошмари, страх закритих приміщень, боязнь самотності і незнайомих людей. Ситуацію ускладнює те, що багато батьків на даному етапі свого життя не можуть приділяти занадто багато часу дитині, тому він може залишитися наодинці зі своїми переживаннями.
 4. Від 6 до 12 років, підлітки. Підлітковий вік дуже складний для такої події, як розлучення. Дитина все розуміє по-дорослому, але любить однаково батьків. Він може боятися, що ніколи знову не побачить маму, у разі, якщо залишиться жити з татом. Дитина починає розділяти батьків на «хороших» і «поганих». Гнів дитини може виражатися в поганій поведінці, неуспішністю в школі, грубість у спілкуванні, відчуженням від родичів. Дитина може робити все наперекір батькам, намагаючись привернути увагу і змусити батьків думати тільки про нього.
Говоримо про розлучення

Помилки батьків при розлученні

Важливо: Якщо батьки зважилися на такий відповідальний і серйозний крок, як розлучення, вони повинні зробити все для внутрішнього спокою і рівноваги дитини. Насамперед обом людям необхідно уникати типових помилок.

Багато хто, на жаль, роблять ці помилки.

 • Говорити погано про маму/тата. Дітям простіше пережити розлучення, якщо батьки в їх сприйнятті будуть хорошими обидва. Дитина любить однаково батьків, погані слова на адресу когось з них він сприймає як особисту образу. Якщо постійно говорити, що мама або тато такі-сякі, то дитина може почати вважати себе теж поганим.
 • Зганяти образу, злість, переживання на дитину. Зрозуміло, що вам страшно і прикро з-за того, що сталося. Багато чого в житті доведеться змінити, плюс важко морально. Але не варто зганяти образи на дитину. Досить сказати, що вам важко. Не показуйте дитині свій страх перед майбутнім. Діти бояться всього невідомого. Якщо ви будете впевнено себе почувати, дитині буде набагато спокійніше.
 • Примушувати дитину вибирати когось одного з батьків. Це нерозумно, так як дитина любить обох. Про це вже було сказано в першому пункті. Не варто «рвати» дитини на частини і перетягувати на свою сторону. Це несправедливо по відношенню до маленької особистості.
 • Обманювати. Будь-яка брехня по відношенню до дитини — це завідомо провальний крок. Дитина відчуває, що його обманюють. Деякі мами на питання, де тато краще збрехати дитині. Для них це простіше, ніж сказати правду і довго пояснювати дитині причини того, що сталося. Багато придумують, що тато поїхав у відрядження, полетів у космос або пішов у море надовго. Правда рано чи пізно відкриється, і це стане черговим ударом по психіці дитини. Краще поговорити відверто, ніж відмахуватися від питань чада.
 • Перешкоджати зустрічам дитини з батьком/матір'ю. Бажання насолити колишньому чоловікові може бути дуже велика, а дитина може стати розмінною монетою в цій грі. Важливо пам'ятати, що участь батька/матері в житті дитини після розлучення не повинно пропасти. Зустрічі для дитини дуже важливі.
 • Жити заради дитини. Подружжя, які стоять на порозі розлучення, в кінці іноді приймають рішення зберегти шлюб заради дитини. Так, дитина важко може переживати розлучення. Однак куди гірше життя в сім'ї, де батьки ненавидять один одного. Дитина буде завжди вважати себе винуватим, що життя батьків зруйнована. Буде відчувати себе винуватцем того, що сталося. Життя в сім'ї з неправильними цінностями може стати причиною того, що в майбутньому дитина з працею побудує свою щасливе сімейне життя.
 • Вимагати від дитини любові до вітчима/мачухи. Якщо хтось із колишніх подружжя влаштовує своє особисте життя заново, він може почати вимагати від дитини любові до нового «родичу». Сюди також можна віднести прохання називати вітчима татом. Не варто примушувати дитину робити, дозвольте йому зробити власний вибір. Адже тато або мама у дитини вже є, з часом у нього може з'явитися бажання називати так вашого обранця або обраницю. Але це має бути його рішення.
Помилки подружжя при розлученні

Що сказати дитині про розлучення?

Не варто приховувати від дитини той факт, що ви вирішили розлучитися. Якщо дитина в тому віці, коли з ним можна поговорити про те, що трапилося не затягуйте. Але зробіть все максимально можливе, щоб розмова пройшла гладко.

 • Багато радять вибрати відповідний час для розмови. Важко сказати, яке це слушний час. Але легко сказати, який час невдалий. Перед походом дитини в школу, садочок, перед походом до одного, або бабусі, перед сном, перед відходом на роботу. Якщо повідомити новину і піти, розлучитися, дитина відчує себе самотньо.
 • Бажано, повідомити новину спільно з колишнім чоловіком. Психологи вважають, що це дозволяє зберегти однакову довіру до мами і тата. Подібний підхід дозволить дитині вислухати дві сторони замість однієї.
 • Не з'ясовуйте стосунки між собою. Важливо з'ясувати відносини між собою до розмови з дитиною. Щоб у процесі повідомлення дитині новини не почати знову звинувачувати одне одного в образи, висловлювати претензії.
 • Не вдавайтеся до подробиць. Не варто при дитині починати погоджувати деталі розлучення, обговорювати фінансові питання. Це може заплутати і засмутити дитини.
 • Переконайте дитину в тому, що він не винен. У розмові важливо підкреслити, що прийняте рішення — це взаємини дорослих. Що дитина абсолютно не винен в розлученні, що мама і тато люблять його однаково сильно, і це не вплине на любов до нього.
 • Говорите простими фразами. Не варто занадто драматизувати ситуацію. Досить сказати дитині просто, що тато чи мама буде жити тепер в іншому місці. Що батьки прийняли таке рішення заради спокою і щастя всієї родини. Скажіть, що дитина буде жити тепер як у своєму старому будинку, так може приходити в новий. На ставлення і спілкування дитини з батьками ця подія ніяк не вплине.

Важливо: Дитина, звичайно, може задавати багато питань. І треба на них відповідати. Але ваші відповіді не повинні вибити грунт з під ніг у дитини. Навпаки, ваші відповіді повинні його заспокоїти і дати відчути впевненість.

Як поговорити з дитиною про розлучення?

Як слід відповідати на запитання дітей про розлучення:

 • «Чому?». Дане питання доведеться в будь-якому випадку почути. Не кажіть дитині, що ви більше не любите один одного. Інакше дитина може подумати, що в один момент ви його теж зможете розлюбити. Замість цього скажіть, що ми не можемо більше радіти разом, ми часто сваримося і сумуємо, тому краще нам жити окремо.
 • «Я сумую за татом/мамою!». Взаємне скучание цілком нормальне почуття. Коли дитина приходить додому до одного з батьків, він починає нудьгувати за іншим. Це нормально. Поговоріть з дитиною, обійміть його, запропонуйте поговорити по телефону з батьком. Не треба ображатися на дитину з-за того, що він сумує за кимось із батьків.
 • «Коли тато повернеться?». Дитина не завжди до кінця здатний зрозуміти, що сталося. Тому він буде думати, що все зміниться, тато повернеться. Скажіть дитині, що тато не повернеться, адже ви прийняли рішення жити окремо. Але він (дитина) завжди може піти до нього в гості.

Дитина буде ставити питання про те, як подія вплине на його життя. Наприклад, «Де я буду спати?», «Чи я Буду ходити в садок?», «Куди дінеться собака, кішка?». Для вас ці питання зрозумілі, а для дитини — ні. Адже ситуація для нього абсолютно нова, незвична, природно, дитина переживає, як складеться його подальше життя. Постарайтеся терпляче і зрозуміло відповідати дитині на його питання.

Відео: Як сказати дитині про розлучення?

Як допомогти пережити розлучення малюкові, дошкільнику, школяреві, підлітку?

Важливо: Часто у війну після розлучення втягуються не тільки подружжя, але також багато родичі. Всім членам родини необхідно створити для дитини спокійну атмосферу і перестати робити дітей жертвами розлучення.

Як допомогти при розлученні дітям різних віків:

 1. Для малюків важлива звична обстановка і спілкування з близькими людьми. Найперше, про що необхідно подбати, чіткий звичний режим. Розлучення не повинен вплинути на відвідування дитиною дитсадка, розвиваючих гуртків, на режим відпочинку і неспання. Заради дитини батьки повинні зберегти дружні відносини і іноді зустрічатися всім разом, влаштовувати колективні ігри, походи в парк. Не бороніть спілкуванню дитини з батьком по Скайпу або по телефону.
 2. Діти від 3 до 6 років найбільш вразливі під час розлучення батьків. Ця вікова категорія потребує підвищеної уваги. Важливий режим і звична обстановка — казка на ніч, денна прогулянка, походи по вихідним в ігрову кімнату. Намагайтеся робити те, що було раніше. Якщо не виходить приділяти так багато часу, як раніше, залучайте до процесу бабусь, дідусів, налагодьте спілкування дитини з однолітками, друзями. Він повинен відволікатися від своїх похмурих думок і більше розважатися, цікаво проводити дозвілля. Важливо, щоб батьки приділяли однакову увагу своєму чаду. Необхідно скласти графік зустрічей і слідувати йому. Дитині в такому віці потрібно знати, що він знову побачить тата чи маму. У такому віці дитина вже може сприймати літературу про розлучення, варто почитати спеціальні книги самому і познайомити з ними дитини.
 3. Для школярів і підлітків дуже важливі довірчі відносини з батьками. Пережити розлучення найменш болісно можна шляхом частих довірчих бесід. Важливо розташувати до себе дитину, домогтися того, щоб він зміг розповісти вам про свої страхи і переживання. У відповідь ви повинні його заспокоїти, дати відчути підтримку і любов. Пояснюйте дитині ситуацію, щоб він не вигадував зайве сам. Обоє батьків повинні проводити вільний час з дітьми якісно і цікаво. Як і раніше необхідний графік зустрічей. Дітям простіше приймати життя, коли вони знають, що і коли варто очікувати.

Якщо батьки не хочуть нашкодити своїй дитині, вони повинні провести бесіди з бабусями і дідусями. Часто вони в пориві образи можуть впливати на дітей, намагатися налаштувати їх проти когось із батьків. Необхідно пояснити своїм дорослим батькам, що загальне рішення, і воно повинно принести благо всім. Хоча таке можливо тільки в тих сім'ях, які підійшли до розлучення усвідомлено, полюбовно. Часто розлучаються зі сварками, образами, небажання будувати мости.

Як допомогти дитині пережити розлучення?

Як допомогти дитині при розлученні батьків: прості поради

Нижче поради та правила, які зможуть допомогти вам і дитині в будь-якому віці:

 • Оберігайте вуха і очі дитини від вашого почуття до розлучення. Це — справа дорослих. Не обговорюйте з подругами, родичами, як вам тяжко, який чоловік негідник і все в цьому роді. Якщо хочеться висловитися на цю тему, зробіть це без присутності дитини. Який, як правило, мовчить при таких розмовах, але все чує і мотає на вус.
 • Заповнюйте дозвілля дитини. Це не означає що потрібно почати його балувати новими дорогими іграшками і покупками. Так можна довести дитину до того, що він почне користуватися ситуацією. Необхідно просто намагатися проводити вільний час з дитиною, грати, гуляти, спілкуватися.
 • Не бороніть спілкуванню з друзями. Активна життя може піти на користь дитині. Йому теж необхідно поділитися з ким-небудь своїми переживаннями, забути про стресовій ситуації, підняти свою самооцінку. При цьому потрібно тримати руку на пульсі і стежити, щоб дитина не потрапив у погану компанію.
 • Не кажіть, що тато вас кинув. Навіть якщо справа йде саме так, вас гризе образа, не кажіть дитині погано про тата. Це може сильно поранити дитину. З віком діти самі зрозуміють і зроблять правильні висновки.
 • Не маніпулюйте дитиною. Не погрожуйте позбавити його зустрічей з папою, якщо він провинився або веде себе неправильно. Таким чином ви ставите модель поведінки. В майбутньому ви і самі зіткнетеся з шантажем. Тільки вже доросла дитина буде маніпулювати вами.
 • Якщо дитина мовчить, не задає ніяких питань і вам здається, що він переживає розлучення добре, це може бути зовсім не так. Мовчазні діти часто змушені переживати поодинці, варто почати розмову самому.
 • Ставтеся терпляче до примх, можливої злості, не дуже гарної поведінки дитини. При необхідності довго і терпляче пояснюйте йому, що він як і раніше любимо обома батьками.
 • Почитайте літературу на тему розлучення. Завдяки їй ви зможете підібрати потрібні слова і зрозумієте, як краще пояснити дитині.

Важливо: Коли ви побачите, що розлучення погано вплинуло, дитина сильно змінився, варто звернутися за допомогою до психолога. Фахівець допоможе витягнути дитину з цього стану, якщо ви самі не справляєтеся. Але, як правило, якщо обидва батьки готові зберігати мир після розлучення заради дітей, все повинно пройти гладко.

Дитина і розлучення

Стосунки з колишнім чоловіком після розлучення

Часто трапляється, що батьки після розлучення не платять аліменти або платять дуже маленькі суми. Безумовно, такий підхід ранить мати, адже дитині потрібно так багато всього купити і тепер все лягає на її плечі.

Навіть якщо так сталося, не варто вплутувати і втаємничувати в ці теми дитини. Навіть якщо сильно хочеться це зробити. Фрази «тато про тебе забув», «ти не потрібен папі» ще більше травмують дитину, ніж факт розлучення.

Не думайте, що дитина буде завжди залишатися в невіданні і не розуміти справжню суть речей. Дитина підросте і зрозуміє, хто про нього піклувався і ростив. Але на даному етапі малюк не винен у тому, що папа виявився непорядним людиною.

Важливо: Не варто травмувати дитину. Ваша мета зараз — зберегти крихку психіку дитини.

Куди складніше налагодити відносини після розлучення з колишнім чоловіком. Якщо батько допомагає фінансово і проявляється бажання брати участь у житті дитини, не позбавляйте дитину цього спілкування. Для дитини дуже важливо, коли тато приходить нього на ранок, коли вони з татом вдвох щось майструють, грають.

Роль батька у вихованні дитини велика, хлопчик це або дівчинка. Тому постарайтеся не перешкоджати спілкуванню дитини з батьком, якщо він не наркоман, не алкоголік, не асоціальна особистість. При цьому самі не вступайте в суперечки з колишнім чоловіком у присутності дитини.

Спілкування батька з дитиною після розлучення

Чи зможе вітчим замінити дитині батька?

Поява нового чоловіка у мами може розбудити в дитині ті заворушення, які він пережив розлучення.

Деякі мами вважають, що «новий тато» тепер замінить дитині батька. Насправді це велика помилка, неприпустимо плутати особистість батька з батьківськими функціями. Вітчим може взяти функції піклування, виховання на себе, але це зовсім не означає, що потрібно припинити зустрічі та спілкування з рідним татом.

Не можна вимагати від дитини, щоб він називав вітчима «татом», щоб він полюбив його відразу і беззастережно. Дитина може не прийняти ваш вибір, йому потрібен час. Так само як новий обранець завоював ваше серце, він повинен завоювати серце дитини. На жаль, багато чоловіків виявляються не готові до налагодження контакту з дитиною від попереднього шлюбу.

Але якщо вітчим добре ставиться до дитини, володіє мудрістю і терпінням, він зможе розташувати його до себе. Рідний батько теж повинен розуміти, що в житті його сина або доньки з'явився не рідна людина, але дуже значущий. При цьому ніхто з рідних дитини не повинен намагатися видалити з пам'яті минуле: рідний батько був і завжди буде необхідний дитині.

Розлучення — складний період для кожного члена сім'ї. Постарайтеся не дати почуттю провини поглинути себе, разом з цим зробіть все можливе, щоб дитина не постраждала. Важливо, щоб дитина росла щасливою і здоровою людиною. Розлучення часто стає порогом на дорозі до добрих змін, ніколи не падайте духом.

Відео: 8 порад, як дитині легше перенести розлучення