Що таке яктация у дітей і дорослих? Чому дитина розгойдується вперед-назад сидячи? Де і як лікувати яктацию у дітей, підлітків? Як батькам відноситься до яктации у дитини?

Тривалі ритмічні розгойдування, які спостерігаються у дітей та дорослих у сні або в перші хвилини після пробудження, називають яктациями. Цей стан часто свідчить про незрілість нервової системи і вимагає спостереження і корекції.

Уважні батьки обов'язково помітять будь-які зміни в поведінці своєї дитини. Якщо ці зміни викликають тривогу і занепокоєння, дитину потрібно показати лікарю.

Яктация відноситься до станів, що свідчить про присутність у житті дитини психологічного дискомфорту, незрілості нервової системи, або початкової стадії розлади свідомості.

Що таке яктация у дітей, сиріт і дорослих: опис, причини, відео

Дивні ритмічні розгойдування, які проводяться головою або всім тілом, називають яктацией. Зазвичай яктация спостерігається у маленьких дітей перед сном, уві сні або відразу після пробудження. Спроби сторонніх перешкодити розгойдування, перервавши ці рухи, закінчується істерикою. Дитина отримує задоволення від свого заняття і реагує незадоволенням на втручання у свій «ритуал».

Відео: Яктация у дитини уві сні

Для кожного дитячого віку характерні особливі прояви яктации. Вона може бути у вигляді багаторазових ритмічних перекачиваний у немовлят, у дітей старше півроку – у вигляді розгойдувань вправо-вліво, вперед-назад. Щоб не втратити рівновагу, під час розгойдувань діти часто тримаються ручками за манеж або стіну.

Діти сироти схильні до проявів яктации

До різновидів яктации відносять часті ритмічні крутіння головою і прояв емоцій під час нападів.

Під час розгойдувань вперед-назад рачки, ситуація може ускладнюватися ударами головою об стіну.

Причини яктации у дітей:

 • недолік ритмічної стимуляції
 • обмеження фізичної активності
 • розлучення з мамою
 • фізичне або розумове перенапруження
 • конфлікти в сім'ї
 • напруга в м'язах
 • тренування вестибулярного апарату
 • тиск
 • гіпоксія в пологах
 • біль

Іноді яктация у дитини виникає при появі у нього нових умінь і можливостей. Перші незграбні кроки, спроби побігти або прорезавшийся зуб можуть стати причинами появи розгойдувань.

Яктация в ранньому віці

Дитина часто рухається вперед-назад сидячи: що це, це хвороба?

Ритмічні розгойдування тулубом або головою називають яктацией. З цим явищем стикаються більшість дітей від 5 до 10 місяців. Хлопчики більше схильні до яктации, ніж дівчатка.

Може назавжди раптово припинитися без стороннього втручання, але іноді триває аж до настання шкільного віку.

Як батькам відноситься до яктации у дитини?

Спостерігати, як дитина, немов залучений в якийсь невидимий ритуал, то і справа гойдається з боку в бік або захоплено махає головою, дуже важко і страшно. Але панікувати батькам не слід.

Після бесіди з фахівцями більшість мам і тат залишають свої страхи і запасаються терпінням, адже найчастіше яктация – не що інше, як прояв незрілості нервової системи. До 7 – 7,5 років стан нормалізується, але поки цього не сталося, гойдання і мотання допомагають нейронних зв'язків скоріше сформуватися.

Зупиняти дитину під час хитань лікарі не рекомендують.

Де і як лікувати яктацию у дітей, підлітків?

Яктация у дітей може бути тимчасовим явищем і проходити самостійно, однак якщо розгойдування часто повторюються, батьки повинні прийняти всі можливі заходи, щоб припинити нав'язливий стан.

Для цього потрібно:

 • постаратися налагодити стосунки з домочадцями, не допускати конфліктів у присутності дитини
 • пом'якшити підхід, уникати суворого обігу
 • емоційно зблизитися з дитиною
 • проводити достатньо часу з дитиною на свіжому повітрі, пропонувати творчі види діяльності

Якщо зусилля батьків не увінчалися успіхом, необхідно звернутися до невролога або психотерапевта. Спеціаліст вивчить проблему і запропонувати шляхи її вирішення. Допомогти зможуть ігрова та раціональна терапія, заходи, спрямовані на нормалізацію стосунків у сім'ї і виховних підходів, гіпноз.

Полисомнография — метод обстеження при яктации

Одним з популярних результативних методів обстеження є полисомнография, яка проводиться вночі, під час сну пацієнта. За її результатами можна судити про причини яктации у дитини або дорослого.

Прискорити дозрівання нервової системи можна. Для цього дитині прописують Лецитин і посилене харчування. М'ясо, жирні бульйони, вершкове масло, риба повинні стати обов'язковими продуктами в раціоні дитини.

Крок до перемоги над яктацией — встановлення емоційного контакту з дитиною

Яктация у дітей, сиріт: причини, Комаровський

Доктор Комаровський вважає, що рішення таких неврологічних проблем у дитини, як яктация, зовсім не означає, що малюка треба возити по лікарях і лікувати за допомогою медикаментів. Серйозні неврологічні розлади у дитини, що вимагають медичного втручання, виявляються зовсім інакше і помітні в самому ранньому віці.

Батькам, які помітили у дитини схильність до раскачиваниям, перш за все, слід відкласти всі свої справи і постаратися як можна більше часу присвячувати дитині. Спільні ігри, сон поруч з мамою, спокійне ласкаве звертання до дитини можуть нормалізувати його стан в найкоротші терміни.

Яктация у дітей, сиріт: причини, Комаровський

У більшості випадків яктация спостерігається у дітей, позбавлених батьківської опіки, любові і ласки. Для усиновителів така поведінка дочки або сина виявляється несподіванкою, і стає приводом для чергового обстеження у лікарів.

Педіатри в таких випадках призначають гліцин і вітамін Д, неврологи кажуть про ВЧТ, незрілості нервової системи, спроби дитини повторюваними одноманітними рухами компенсувати відсутні в ЦНС імпульси.

Яктация у дитини може виражати його протест проти атмосфери в сім'ї. Нормальний емоційний фон є обов'язковою умовою на шляху позбавлення від яктации.

Відео: Комаровський про неврологічних проблемах