Як правильно гладити білизну і одяг?

В будь-якому будинку можна зустріти кілька десятків текстильних виробів. Але навіть найбільш якісне білизна, навіть чудова одяг періодично потребує прасування. Знання особливостей цієї роботи дозволяє уникнути безлічі проблем і економити час.

Способи прасування

Найстарішим видом прасування (не втрачає актуальності) є суха методика. Вона досить швидка, може бути застосована до різних речей з вивороту і з особи. Багато хто віддає перевагу, втім, гладити тканини з зволоженням. Додавати воду можна кількома способами:

 • змочуванням поверхні вручну;
 • кропленням з пульверизатора;
 • загортанням у вологу тканину;
 • накладкою мокрої марлі.

Більш сучасний підхід — відпарювання. Воно можливо лише в тому випадку, коли у праски передбачена відповідна функція. Крім того, можна використовувати відпарювач. Але важливо розуміти, що не можна відпарювати будь-яку матерію, яка вмощується. Треба уважно перевіряти, чи допустима така обробка для вибраного виробу.

Вертикальний відпарювач, на відміну від праски, забезпечує прасування навіть об'ємних виробів, крім поява складок. Такий прилад рекомендований для:

 • курток;
 • піджаків;
 • пишною верхнього одягу;
 • освіження одягу без попереднього прання.

Але треба пам'ятати і про слабкості. Так, техніка не підходить для прасування у горизонтальній площині. Він не впорається і з швами. Якщо ці проблеми не актуальні, відпарювач істотно заощадить час порівняно з праскою. Більш досконалий варіант — парогенератор. Він об'єднує гідності праски і відпарювача, а єдиною проблемою можуть стати великі габарити.

В окремих ситуаціях доводиться прасувати зовсім без спеціальних приладів. Тоді використовують такі прийоми:

 • вивішування над гарячою ванною на 30 хвилин і сушку в іншому приміщенні;
 • відпарювання з чайника;
 • прасування сталевий кухлем або сотейник з рівним чистим дном.

Різні типи тканин

Але все ж «екстремальні» способи прасування застосовують тільки зрідка, за особливої необхідності. Найчастіше в побуті використовують праска — а застосовувати його потрібно по особливому залежно від матерії, яку потрібно обробляти. Шифон і шовк гладять при 70 або 80 градусах. Менший нагрів не дасть результату, а якщо підвищити температуру, можна зіпсувати річ.

До відома: при такому ж прогріві треба обробляти і нейлон (без прасування у власному розумінні слова, за допомогою «парового удару»).

Більш висока температура — від 100 до 120 градусів — потрібно для напівшерсті і вовни. Такі види матерії найкраще обробляють прасками зі спеціальними насадками на підошви. Ці насадки куди ефективніше, ніж старомодна підкладка з марлі. Розгладити шерсть таким апаратом можна без характерного неприємного блиску. Можна використовувати ще і відпарювач (відповідно з інструкцією).

Льон і бавовна рекомендується обробляти при 150-180 градусів. Щоб отримати оптимальний результат, потрібно грунтовно змочувати тканина. Тому рекомендують застосовувати праски, вміють розбризкувати воду. Відпарювати лляний одяг або білизну доцільно до закінчення прасування. Грубі джинси гладять при значному нагріванні (180-200 градусів), оскільки більш щадні режими недостатньо ефективні.

Більш акуратний підхід потрібен до підкладковим матерій — сатину і шовку. Їх пропрасовують строго з вивороту. Увага: в цьому випадку не допускається навіть найменше зволоження. Не тільки не можна змочувати; треба захищати матерію від невеликих крапель води. Тому для регулярної прасування шовкових і сатинових речей доцільно брати праска з функцією антикапля.

Синтетика, на відміну від розібраних варіантів, цілком може бути зволожена. Але тут є інші вимоги: керамічна підошва і антистатичний ефект. Віскозу можна вважати винятком — як і шовк, її гладять лише в безводному режимі. Всі речі з ситцю з вивороту не гладять. Праска повинен стосуватися лише лицьового боку, бажано зволожувати одяг для кращого ефекту.

Оксамит і вироби з плюшу приводять в порядок тільки з зворотного боку.

Замість обробки праскою можна просто потримати тканина ворсинками вниз над парою. Махрову тканину гладити не можна в принципі. Порушення цього правила може зробити речі жорсткими і незручними в побуті. При роботі з трикотажем не можна поспішати, обов'язково дозволяють вигладженим виробів охолонути перед укладанням назад у шафу.

Як гладити різні речі?

Знання правил поводження з різними тканинами дуже корисно. Але треба враховувати, що парою кожного виду речей, навіть зроблених з однакової матерії, здійснюється за особливими правилами. При всій складності прасування постільної білизни вона приносить істотну користь. І справа не тільки в естетиці: погладжена простирадло або наволочка менше зношуються, більш комфортні.

До відома: якщо в пральній машині є спеціальний режим, додаткова ручна обробка не потрібна.

Є кілька рекомендацій, що дозволяють правильно відпрасувати постільна білизна після прання. Для початку слід перевірити, чи немає сторонніх плям. Бажано обробляти всі частини спальних комплектів з виворітного боку. Водити праскою по лицьовій стороні потрібно тільки при дуже серйозних зморшках. Щоб не пошкодити аплікації, накладають захисні сітки.

Вести праска треба строго по шву, від його початку до кінця. Найлегше розгладити постільна білизна, рухаючись по поперечним і пайовою волокнам. Цей прийом додатково дозволяє запобігти пошкодженню виробів. До початку роботи оббризкують речі пульверизатором. Чекають 5 або 10 хвилин, щоб волога вбралася.

Свої особливості має прасування різних видів одягу. Так, перед обробкою блузки потрібно перевіряти, чи чиста підошва. Якщо там є найменша бруд, поспішати не можна — треба спочатку все вичистити. Для чищення застосовують особливий олівець. З підручних замінників підійде питна сода.

Важливо: гладять тільки чисті блузки, інакше вони лише забрудняться ще більше. Заздалегідь розстібають будь гудзик, навіть розташовану на манжеті.

Прасувати треба в такому порядку:

 • виворіт коміра;
 • лицьова частина коміра;
 • виворіт манжет;
 • лицьова частина манжет;
 • кокетка;
 • рукав;
 • безшовна частину;
 • все, що залишилося.

Нерідко при підготовці до весілля виникає необхідність заутюжте не тільки блузку, але і фату. Підходити до цієї роботи треба ще акуратніше і ретельніше, ніж до прасуванні повсякденного одягу. Починають, як завжди, з вивчення ярликів. Праска ставлять на мінімальний нагрів. Лише вироби з тюлю обробляють при 120 градусах. Але і їх бажано гладити при меншій температурі.

Поверх вироби кладуть:

 • особливу тканину;
 • цупкий папір;
 • сухе марлевое полотно (на вибір).

Найскладніше привести в порядок місця, де є квіти, бісер та інший декор. Такі ділянки заздалегідь прикривають рушниками. Починають роботу без подачі пари. Безперервно усувають всі з'являються заломи. Якщо на отутюженной подібним чином фаті складки все одно залишаються, тоді доведеться використовувати режим відпарювання.

Більш правильний підхід — застосування парогенератора. Він приведе в порядок фату, розміщену на вішалці, і зробить це набагато безпечніше, ніж праска. Деякі люди замінюють відпарювачі і парогенератори фенами. Ці прилади вмикають на середню інтенсивність продувки. Попередньо виріб оббризкують водою, потім сушать від ворота до нижньої лінії.

Але якою б важливою не була весільна фата, в домашніх умовах часто доводиться прасувати та інші предмети гардероба. Наприклад, ковпак медичний халат і (або їх кухарські аналоги). Для роботи рекомендується використовувати прасувальні дошки, попередньо оцінивши їх чистоту і надійність. Коли неможливо застосувати дошку, розкладають ковпаки на рівній поверхні, найчастіше на столі. Гладити уніформу можна тільки чистим праскою, який прогріта до необхідної температури.

Для зволоження і відпарювання колпаков, халатів застосовують лише відфільтровану або дистильовану воду. Неприпустимо прасування брудного одягу. Всі вставки халатів, які від води можуть покритися плямами, гладять тільки без пари. Рекомендується вивертати халати і ковпаки на виворітну сторону. Послідовно прасують верхні, бічні і нижні шви.

Тягнеться тканина рухати не рекомендується. Вона може легко розірватися. Бажано відтягувати шви з одного боку, міцно фіксуючи їх з іншого краю. Лише вигладивши шви, треба працювати з вытачками. Неприпустимо наявність найменших стрілок.

Кепку гладять дещо інакше, ніж ковпак. Треба застосовувати класичний армійський спосіб:

 • перевертають шийкою вниз трилітрову скляну банку;
 • намотують на неї рушник;
 • насаджують головний убір;
 • приводять його в ідеальний стан.

Є також нехитрі прийоми, що дозволяють швидко отглаживать футболку поло. Футболку обов'язково розправляють. Комір кладуть так, як потрібно. Вивернути на зворотний бік одяг згортають вздовж, потім розгладжують, домагаючись усунення найменшої складки. Перевертають футболку двічі (по черзі гладячи лицьову і оборотну сторону), потім вивертають виворотом усередину і ще раз перевіряють усі складки.

Корисні рекомендації

Якою б текстиль ні доводилося гладити, з якою б тканини він не був зроблений, є ряд тонкощів, які треба враховувати. До отпариванию вдаються, коли потрібно розгладити пересушену тканину або предмет гардеробу, який не повинен торкатися розпеченій підошви. Працювати потрібно тільки в зручному, світлому і сухому місці, де є міцна поверхня необхідного розміру. Бажано завчасно вирішити, куди будуть складатися випрасувані речі — вони повинні залишитися чистими і не м'ятися додатково.

До початку прасування треба переконатися у надійності самого праски, дроти, вилки та розетки. Не можна торкатися проводом розігрітій підошви. За праска беруться тільки сухими руками. В ідеалі потрібно стояти на гумовому килимку і не брати ручку праски, одночасно торкаючись іншого металевого предмета.

Окрім суворого дотримання правил безпеки, корисно навчитися прасувати з крохмалем. Така обробка неприпустима для вовни та виробів з штучного волокна.

Важливо: накрохмалена темний одяг з будь-якої тканини може виглядати непривабливо. Небажано крохмалити дитячий одяг та предмети гардеробу, які використовуються влітку, або вкриті вишивкою муліне. Обробляти за допомогою крохмалю можна лише чистий одяг. Кількість використовуваного порошку підбирають індивідуально, залежно від того, який жорсткості хочуть домогтися.

Велику роль при роботі має грамотний вибір прасувального полотна. Але також необхідно прикривати його захисним вогнетривким покриттям, яке витримає тривалу експлуатацію. Полотна для прасування легко фіксуються на столах за допомогою спеціальних кріплень. Прибрати їх пізніше теж не складає труднощів. Полотно легко переться на відміну від звичайної тканини.

Але якщо такого матеріалу немає, можна покласти у якості підстилки на дошку звичайне покривало. Головне, щоб його матеріал витримав тривалий нагрів.

При відборі полотна або підготовки покривала треба враховувати тільки поверхня для прасування. Місце, де буде ставитися сам праска, можна ігнорувати. Корисно використовувати спеціальні покриття з відбиваючими поверхнями.

Про те, як правильно гладити одяг, дивіться у наступному відео.