Чому помідори зросли коряві і потворні: причини. Потворні і кострубаті плоди томатів: як з цим боротися?

Дана стаття буде дуже корисна для городників, в яких зростають потворні помідори. У даній статті ми розберемося з причинами появи такої ситуації.

Зовнішній вигляд страви – це вже запорука гарного апетиту, а вид овочів і фруктів теж не є винятком. Хочеться бачити у себе на столі або в банку круглі, рівні і соковиті помідори. Але, на жаль, вони часто піддаються гнилі та різних захворювань, оскільки знаходяться дуже близько біля землі. Де і затримується волога, яка часто стає причиною непривабливого зовнішнього вигляду помідор. Чому так відбувається і як боротися з цією проблемою, ми сьогодні розглянемо в цій статті.

Чому помідори зросли коряві і потворні: причини

Кострубаті помідори не підходять для загортання, а на прилавку опиняться в списку останніх купуються овочів. Хоча деякі господині використовують такі помідори для салатів, адже їх смакові якості не змінюються. Але очам потрібно бачити апетитний вигляд, та й запаси на зиму необхідно робити з красивих і здорових помідор.

Які можуть бути причини:

 • Часто городники створюють неправильні умови для вирощування томатів:
  • Особливо важливо стежити за вмістом макроелементів у ґрунті, адже вони стають запорукою всього врожаю. Важливо, щоб у ґрунті було достатньо калію і фосфору. Це ті речовини, які необхідні для нормального розвитку імунітету рослин.
  • Звичайно, не забувайте ще й про таких елементах, як кальцій, йод, мідь і марганець. Удобрювати землю не тільки під час посадки розсади, але і під час росту томатів і навіть після збирання врожаю.
  • Достаток вологи. Томати люблять воду, але в міру. Запам'ятайте – помідори потрібно поливати тільки рано вранці, поки ще немає палючого сонця. Тоді зменшується ризик опіку рослин, а за день вся волога встигне випаруватися.

ВАЖЛИВО: Поливати томати можна тільки під корінь! І візьміть за правило поливати томати тільки теплою водою, а не крижаною з колодязя. Також враховуйте, що приблизно на 1 кущ потрібно 1 л води, а ось під час цвітіння кількість споживаної води збільшується у два рази!

 • Недолік світла і тепла. Вибираючи місце посадки томатів, завжди керуйтеся даним критерієм. Їх не можна садити нижче інших культур і, тим більше, в тіні дерев. Більш того, між кущами має бути достатня відстань, щоб всі плоди і листя отримували сонячне світло рівномірно і максимально.
Зростання потворних помідор

ВАЖЛИВО: Якщо ви вирощуєте томати в теплиці, тоді стежити за параметрами вологості і температури. Вологість для томатів не повинна бути вище 60-70%. В іншому випадку, почнуть розвиватися грибкові інфекції та хвороби. Оптимальна температура – 25-28 °С вдень, і не нижче 17-18 °С вночі.

 • Всі перераховані вище умови необхідно дотримуватися не просто заради забави, а для того, щоб у рослини було достатньо сил протистояти хворобам. Оскільки часто саме вони стають основними причинами корявости помідор. До речі, вони можуть вражати томати, як у період цвітіння, так вже і сформувалися плоди. Адже хворе місце значно гірше розвивається.
 • Також велику роль відіграє сорт помідорів. Найбільш схильні томати великих розмірів – це «Рожевий гігант», «Волове серце», «Марманде» та ін.
 • Ні в якому разі не використовуйте насіння кострубатих плодів! Це в рази збільшить шанси отримати потворні помідори і в наступному році. До речі, старі насіння або гібриди можуть теж послужити причиною такого.
 • А найголовніша причина – це генетична спадковість. Точніше, фасциация.

Фасциация – це деформація квіток, пагонів або стебел рослин, яке відбувається ще в період їх формування. У деяких томатів відбувається зрощення молодого пагона і квітки, а значить, квітка буде мати значно більше пелюсток і тичинок. Саме з такою зав'язі і виходять потворні помідори.

Фасциация

ВАЖЛИВО: Він з'являється самим першим на помідорах. Його називають махровим або королівською квіткою. Адже він значно більше в розмірах і знаходиться на самій вершині куща.

Обов'язково зривайте такі квітки! Не чекайте формування плоду.

Потворні і кострубаті плоди томатів: як з цим боротися?

Головне правило – це стежити за правильною температурою і вологою. Також не забувайте удобрювати грунт і вибирайте краще дрібні сорти томатів. Ми не буде повторюватися, оскільки в попередньому пункті згадували, які повинні бути умови для гарного врожаю. Але нагадаємо головні вимоги для гарного врожаю.

 • Важлива умова – це вибирайте ті сорти, які добре ростуть саме у вашій місцевості. Не потрібно північні сорти висаджувати в південній місцевості. Адже вони відрізняються потребами і навіть формою, наприклад, листя.
  • У північних сортів листя менше, а плоди дозрівають швидше. Але не забувайте, що там літо коротке і прохолодне, а грунт більш важкий і глинистий.
  • А от у південних сортах листя більш громіздкі, адже вони повинні захищати плоди від палючого сорту. Дозрівання відбуватися повільніше, але зате можна зібрати більший урожай.
 • До речі, не забувайте, що саме великі сорти мають набагато більше шансів мати коряві плоди. Якщо хочете мати у себе урожай великих помідор, то уважно стежте за їх суцвіттями.
 • Не заливайте томати! Вони не люблять багато вологи. І лити воду потрібно тільки під корінь!
  • В період цвітіння томатів потрібно вдвічі більше води. Але після зав'язі плодів, скорочуйте обсяги поливів. І проводите їх тільки вранці, після того, як спала роса, але ще не почало припікати сонце.
 • Теплиці регулярно провітрюйте і слідкуйте, щоб температура не перевищувала 28 °С, а вологість повинна бути в межах 60-70 %.
 • Обробляйте томати спеціальними засобами від хвороб і шкідників. Але не варто занадто захоплюватися хімічними препаратами, адже повністю хімічні елементи не йдуть з плодів, а потрапляють до вас на стіл. Тому, віддавайте перевагу народним засобам. Наприклад, йод з молоком або соляний розчин.

ВАЖЛИВО: Не захоплюйтеся азотними добривами! Достаток азоту не тільки сповільнює ріст і дозрівання плодів, але й стає причиною виникнення грибкових і інфекційних недуг.

 • Не можна забувати про правильній підгодівлі самої розсади і кущів томатів. Дуже популярно добриво дріжджами. Для цього потрібно розвести 100 г свіжих дріжджів на 10 л теплої води. Поставте на три дні в тепле і сонячне місце. А потім проводите підживлення кущів з розрахунком: півлітра на один кущ. Але не більше трьох разів за сезон.
 • Також зверніть увагу на суцвіття. Якщо вони відпадають, тоді їм не вистачає бору та магнію. В даній ситуації потрібно обприскувати кущі розчином борної кислоти.
Боротьба з потворними помідорами
 • Відмінним варіантом стануть органічні добрива. До них відносяться: коров'як, пташиний послід, зброджених трава. Якщо говорити про пропорції, то на 10 л води необхідно 0,5 л коров'яку або посліду.
 • На замітку городникам старий дідівський спосіб добрива – зола. Вона доступна та корисна для врожаю, а головне – ніяких хімікатів. Потрібно набрати ¼ відра золи, залити водою до верху і настояти три доби. Деякі додають ще й терте господарське мило (не більше 2 ст. л). Поливати можна таким розчином кожні 7-10 днів.

ВАЖЛИВО: Зола відноситься калійним добривам. І вона є прекрасним замінником хлористого калію, який не рекомендується використовувати. Зола допомагає не тільки удобрювати кущі, але і в композиції з господарським милом допоможе боротися з комахами і різними хворобами. І не тільки лікування, але і для профілактики.

 • І не можна не згадати королівський квітка. Адже саме він стає першим сигналом про те, що плід буде кострубатим. І для початку потрібно виділити деякі омани.

Міфи навколо кострубатих плодів, які варто розвіяти:

 • Раз квітка з'явився першим, значить, скоро буде врожай. А ось і ні! Для дозрівання такого великого плоду потрібно довше часу.
 • І головне – махрові квітки знижують врожайність. Так, буде не тільки менше помідор, але і розміри їх будуть значно меншими.

Тому, зрізайте їх, як тільки помітите. На найперших стадіях. Але не обривайте, щоб не пошкодити стебло і інші зародки квіток. Краще обрізати манікюрними ножицями.

Відео: З якої причини томати виростають потворні?