Відмінність гусака від гуски за зовнішніми ознаками, будові тіла і поведінці, статевими ознаками

Щоб розуміти якої статі гуси на вашому подвір'ї, прочитайте наші поради.

Навіть експерти з вирощування свійської птиці, з першого разу не можуть знайти відмінності між самцем і самочкой, незважаючи на наявність безлічі методів. Зовнішні ознаки в цій справі не дають стовідсоткового результату. Існує точний спосіб, який дає результат, тільки тим, хто володіє величезним досвідом при спілкуванні з цими птахами. Вони дієві в більшості випадків.

Способи визначення відмінностей гусака від гуски

Якщо людина все своє свідоме життя присвятив розведення гусей, то підлога птахи він визначає несвідомо і безпомилково. Визначити стать дорослої птиці набагато легше, ніж у малюків. Проте визначити, де гусак, а де гуска можна в будь-якому віці. Не без складнощів і застережень, але все-таки можна.

Гуси
 • Найбільш поширеним методом є візуальний. Спостерігаючи за зовнішністю та поведінкою, ви робите порівняльний аналіз отриманих даних і визначаєте підлогу.
 • Цим методом користуються для визначення статі, як у малюків, так і у дорослої птиці. Цей спосіб не діє, тільки якщо стадо складається з одного виду гусей.

Правильно визначити стать птиці допоможе обстеження статевих органів. Початківцям птахівникам знайти різницю буде складно, але з часом це не складе особливих труднощів і ви придбаєте необхідні навички.

По статурі і поведінки

 • Вид, який походить від китайських гусей, відрізняється лише своїми самцями.
 • Дорослі самці наділені величезною опуклістю на лобі, і мають шиєю довше, ніж у гуски. Проте розрізнити різностатевих птахів сімейства сірих гусей практично неможливо між собою.
Опуклість
 • Підлогу угорських гусей можна визначити навіть у маленьких гусенят. Спина і голова гусок цієї породи має сіруваті плями, а гусак повністю одного кольору.
 • У більшості випадків самці в значній мірі крупніше самок. Вага дорослих птахів на 20-25% більше. Шия у самця довше, а голова більше, ніж у самки. Відрізняються гуси і в перші дні життя один від одного.
 • Більш сформованими вважаються самці. Вони володіють великими лапами і широкими перетинками між ними. У більшості порід гусей немає яскраво виражених статевих органів, маса тіла самців і самок може бути однаковою, особливо, якщо умови утримання досить хороші.
Визначаємо різницю

Як дізнатися стать гусей по їх поведінці?

 1. Агресія та активність в поведінці більше спостерігається у самців. Самці наділені лідерськими якостями, вони бійці. Самки ж навпаки мирні й дружні. Вони безтурботно сидять на землі і щипають траву. Самці, у свою чергу, люблять тримати все під контролем і ходять по околиці, щоб у разі небезпеки, що насувається, завжди бути напоготові і підняти тривогу. Однак якщо гуска гуляє з малюками, то її поведінка ідентично самця.
 2. Поведінка самок і самців у воді дуже відрізняються. Гуски витягують шию горизонтально воді, а гуси намагаються витягнути її якомога вище, і тягнуться вертикально.
 3. Гучність крику також у гусей відрізняється. Гуси мають хрипким і досить низьким голосом, він схожий на переривчастий звук труби. У гуски ж голосок дзвінкий і досить довгий за часом.
 4. Якщо вони бачать загрозу, що наближається, то самки прагнуть нагнутися ближче до землі, свого роду кланяючись, ворухнувши головою. Самці ж оцінюють ситуацію шляхом витягування як можна вище шиї.
 5. Також по-різному відчувають наближення загрози дрібненькі гусенята. Малюки чоловічої статі, якщо їх перевернути на спинку за лапки, будуть намагатися всіма силами звільнитися, махати крилами, витягають шию до лапок. На відміну від малюків жіночої статі, які будуть лежати і не ворушитися.

Зі стовідсотковою точністю визначають стать гусей за статевим органам. Однак для цього необхідні певні навички та досвід, за наявності якого ви в будь-якому віці це визначте. Проте у віці 4 місяців ви можете зіткнутися з деякими труднощами: всі гуси сильно стискають задній канал — саме там і розташовуються в складках черевної частини статеві органи.

Де гусак?
 • Статевий орган гусака чимось нагадує спіраль. Чим доросліше гусак, тим він більше. У пташенят, яким не більше доби, він розміром 4 мм, в місяць – 7 мм, в 2 місяці – 10 мм. А вже у дорослих особин досягає близько 8 див. Репродуктивного віку самці досягають у 6 місяців, рідше — у 9.
 • Статеві органи гуски можна порівняти з кулею або сферою. Їх розмір збільшується пропорційно віку самки. У новонароджених пташенят статеві органи розгледіти майже нереально.
 • Щоб розглянути статеві органи, необхідно взяти гусака і постаратися вивернути йому клоаку натиснувши на неї. Такий спосіб можна застосовувати тільки на дорослих гусей.
 • Маленьким гусенята слід, притримуючи лівою рукою, опустити головку і спинку вниз. З допомогою вказівного і середнього пальця притискаємо лапки, а на мізинець укладаємо шию. Тепер приступаємо до розтягування анального проходу. Для цього слід задіяти вказівний палець правої і лівої руки. Робіть все не поспішаючи. Масажними рухами відтягніть хвостик до спинки.
 • Щоб розпізнати стать вже дорослої особини слід спіймати птаха, присісти на низький стільчик і покласти гусака на коліна трохи на бік. Спина при цьому повинна бути внизу, а хвіст на вазі. У такій позі гусака буде складніше затиснути клоаку. Шию затисніть лівим ліктем, а крило, яке залишилося вільним, притисніть плечем. Тепер масажними рухами відкриваємо анальний отвір. Статеві органи гусей червоного кольору.
 • У самців також присутній статевий член, але у малюків він настільки маленький, що визначити це хлопчик чи дівчинка іноді нереально.

Однак при наявності хорошого зору і збільшувального скла, птахівники можуть з легкістю визначити стать гусака. Цей метод ефективний і застосовується в основному в домашньому господарстві.

Відео: Відмінності в полі гусей