Як відрізнити селезня від качки: зовнішні відмінності дорослих особин, різниця в звичках самців і самок, анатомічні відмінності. Навіщо потрібно відрізнити самців від самок?

У вас у дворі важливо ходять зграї качок? А скільки з них селезнів і як це дізнатися?

Визначити стать пташки досить важко, особливо на перший погляд, адже, на відміну від тварин, їх статеві ознаки непомітні. А якщо це не доросла особина, а пташеня, завдання стає ще більш важкою. І все ж давайте спробуємо розібратися в цій «пернатої проблеми» і відокремимо селезня від качки.

Зовнішні відмінності дорослих особин селезня і качки

Найбільш наочний зовнішній ознака – оперення. Самки більш непоказні, їх пір'ячко найчастіше сірі, а ось селезні – справжні франти: їх оперення яскраве, кольорове. До того ж вони наділені від природи красивим чубчиком, розташованим на шиї і «борідкою». Качкам і тут не пощастило – вони позбавлені таких «прикрас».

Гарне забарвлення
  • Відрізняються і хвостики: з кількома округлими пір'ям у самців, з усіма прямими – у самок.
  • Селезні більш великі і масивні, їх шиї і самі голови більшої довжини, а тулуб ширше, ніж у качок. Якщо уважно придивитися до їх клювам і всій голові, то можна помітити, що самці мають більш широкий лоб, що йде від дзьоба у формі трикутника, самки мають це розширення у формі трапеції.
Селезень має наріст на носі
  • Зрозуміло, подібні відмінності не завжди видно чітко, адже і самки можуть бути великими, і самці невеликими – все залежить від умов, в яких вони містяться, від раціону і т. д.
  • Тому варто відзначити ще один нюанс, пов'язаний з «промовою» птахів. Досить чітке крякання качок не схоже на шипіння з присвистом, яке видає селезень, що має в гортані розширення, схоже на мішок.

До речі, уважно прислухаючись до звуків, звуків, за кряканью визначити стать птиці реально вже по досягненні нею місячного віку.

Різниця в звичках самців і самок

Як справжні джентльмени», селезні пропускають своїх дам вперед. Так вони поводяться і у воді, і під час пересування по землі, і під час польоту. Так що майже завжди самки відкривають хода, самці замикають.

Винятком є час, коли самки сідають на яйця. Тоді в зграї залишаються тільки самці, і вони по черзі стають ведучими і веденими. Цікаві відмінності в поведінці каченят, які ще не досягли 2-3 місяців, коли їх можна починати розрізняти за зовнішніми ознаками.

Самки перші заходять у воду
  • По-перше, виявлено, що вони по-різному реагують на ультразвук. Тому експериментально можна знайти відповідні частоти, на які будуть реагувати тільки самці або тільки самки. Так їх можна класифікувати: зібрати біля місця випромінювання звуку одностатевих пернатих і нанести мітки, які в подальшому допоможуть зрозуміти, що перед вами – тільки хлопчики (або ж дівчинки).
  • Ще один спосіб – підняти малюка за ніжки. У положенні вниз головою самці будуть намагатися оцінити обстановку і крутити головою, самочки, як правило, залишаться нерухомими.

Також визначити «хлопчаків» можна логічним шляхом. Відомо, що найбільш активний, масивний і «гучний» каченя – це в перспективі «вожак зграї». Тому ображені ним каченята – обов'язково самці, адже з дівчатами йому нема чого ділити, а хлопці – майбутні конкуренти, яких він вже зараз ставить на місце і вибудовує ієрархію.

Анатомічні відмінності селезня і качки

Якщо не враховувати принципи правильного співвідношення самців і самок, у зграї не виключено формування одностатевих пар. Тому не можна говорити про те, що по поведінці птахів можна з упевненістю визначити їх стать, адже в такий гомосексуальній парі качка може вести себе як справжній селезень і навпаки.

Тому найбільш точним методом визначення статі стане анатомічне дослідження пташеня. Якщо злегка вивернути анальний отвір каченяти з боку черевця, то можна побачити крихітний, розміром буквально в пару міліметрів, отросточек, схожий на пеніс.

Качки і селезень

Таким чином можна з упевненістю сказати, що це самець. Якщо подібного відростка не спостерігається – перед вами самка. Цей метод, званий японським, дозволяє з великою ймовірністю визначити стать птиці вже в перші дні її життя.

Навіщо потрібно відрізнити самців від самок?

Закономірне питання. Адже, здавалося б, не все одно, качка або селезень зрештою відправиться в духовку, нашпигована яблуками або апельсинами? Зовсім ні. Будь-яку справу, в тому числі і утримання поголів'я птиці, потрібно вести раціонально – тільки тоді можливий успіх.

В даному випадку від суворого обліку самців і самок у вашому поголів'я залежить кількісна закупівля та розподіл кормів. Крім того, ви заздалегідь зможете спланувати кількість майбутніх кладок і орієнтуватися вже в обсягах витрат на найближче майбутнє.

В залежності від того, на м'ясо або на подальше розведення ви купуєте каченят, ви також можете самі визначати необхідну вам кількість голів, враховуючи, що самці більш витривалі, а отже, і смертність серед них нижче. До того ж, селезні крупніше і в середньому в два рази важче качок, тобто м'яса в них більше.

Качка і селезень

Зате самки більш прив'язані до місця і не прагнуть полетіти. Якщо мова йде про розведенні, фахівці рекомендують для подальшого розмноження поголів'я підбирати пропорції в середньому 1:4, тобто на одного самця розраховувати за чотири самочки. А як це зробити, не зорієнтувавшись в статевій приналежності птахів?

Можливо, починаючому птицеводу всі перераховані вище методи визначення статі здадуться складними, але все приходить з досвідом. Вже у другому-третьому поколінні вашої птиці ви навчитеся відрізняти самця від самки.

Відео: Відміну від качки селезня по звуку