Осілі, зимуючі і перелітні птахи: список, фото з назвами. Чим перелітні птахи відрізняються від зимуючих: презентація для дошкільнят. В'ють гнізда чи перелітні птахи на півдні? Які птахи навесні першими і останніми прилітають, а восени відлітають?

Чудові картинки з перелітними та зимуючими птахами. Які птахи залишаються зимувати на Батьківщині, а які відлітають?

Зміст

Гуляючи по парку або лісі, ми слухаємо спів птахів і часто просто не замислюємося, яка саме птах так гарно виводить трелі. Є птахи, які живуть в нашій місцевості круглий рік, але є й такі, які восени відлітають у «теплі краї».

Дикі качки в небі

Справа в тому, що взимку птахам дуже складно відшукати собі їжу, адже комах, ягід і зерен стає мало, а коли випадає сніг, то їх взагалі майже неможливо знайти. І різні види пернатих вирішують цю проблему по-різному: перелітні птахи пролітають сотні і навіть тисячі кілометрів до більш теплих країн, а осілі — пристосовуються до наших суворих зим.

Синиця в снігу, яка, мабуть, хоче поласувати насінням

Осілі, зимуючі птахи: список, фото з назвами

Щоб допомогти птахам, які залишилися зимувати, відшукати їжу, вішають годівниці. І цілком можливо, що вони зацікавлять таких відвідувачів:

 • Воробей. Галасливі горобчики, які літають зграйками, цілком можуть стати першими відвідувачами годівниці.
Зграйка горобців
 • Синиця. Синиці в чому не поступаються горобцях, вони спритно кидаються на корм в годівницях. Але порівняно з горобцями, синиці наділені більш лагідною вдачею. Цікаво, що влітку синиця з'їдає майже стільки корму, скільки важить сама. Часто в годівницях можна спостерігати змішані зграйки, що складаються і з горобців, і синиць.
Синиця з шматочком хліба
Горобці і синиці
 • Гаїчка. Близька родичка синиці. Однак грудка у гаички не жовта, а світло-коричнева. Також гаїчка відрізняється від інших синиць тим, що вона робить дупло в дереві, щоб звити в ньому гніздо.
Гаїчка — особливий вид синиць
 • Ворона. Ворон часто плутають з граками. Відомо, що в західній частині Росії ворони зустрічаються дуже рідко. Тому якщо ви живете в європейській частині Росії і бачите чорну птицю, яка видає пронизливе каркання то, швидше за все, перед вами — грач.
Чорна ворона
 • Голуб. На поширення та спосіб життя голубів значною мірою вплинули люди, які просто привозили їх з собою в різні куточки Землі. Зараз голуби зустрічаються на всіх континентах, за винятком Антарктиди. Голуби з легкістю змінюють скелі, які є природним середовищем їх проживання, на будівлі створені людиною.
Кивающая хода голубів пов'язана з тим, що так їм легше розглянути їх цікавить об'єкт
  <>Дятел. У теплу пору року дятли живляться переважно комахами, яких вони дістають з-під кори дерев, а в зимову холоднечу, вони можуть харчуватися і рослинною їжею: насінням і горіхами.
Дятли люблять поласувати насінням з соснових і ялинових шишок
 •  Сорока. Сорока вважається птахом з високим інтелектом, вона здатна виражати масу емоцій, у тому числі печаль і вміє впізнавати своє відображення в дзеркалі. Цікаво, що на тривожний крик сороки, реагують не тільки її побратими, але і інші птахи, а також дикі тварини, зокрема ведмеді та вовки.
Сорока — зимующая птах
 • Сова. Сови бувають різними, великими і маленькими, всього їх налічується понад 200 видів. Ці птахи наділені гострим зором і відмінним слухом, що дозволяє їм вести нічний спосіб життя. Цікаво, що пензлика на голові сови — це не вуха, справжні вуха сов заховані в пір'ї, і одна з них спрямована догори, а інший — донизу, щоб краще чути що відбувається над головою і на землі.
Сова — нічна птах
 • Філін. Ця птиця також вважається совою і є близьким родичем інших сов.
Пугач
 • Сова. Рідкісна сова, яка живе переважно в гірській місцевості в північних широтах. Назва птиці за різними версіями означає «неїстівні» або «ненаситна».
Сова
 • Галка. Зовні галки схожі на граків та ворон, більш того бувають змішані зграї, в яких можна побачити всі три види птахів. Однак за розміром галка менше ворони. А якщо вам пощастить спостерігати за галкою поблизу, то ви зможете без праці розпізнати її сірої забарвленням частини пір'я.
Галкам дуже подобаються блискучі предмети
 • Повзик. Ця маленька пташка дуже спритно лазить по стовбурах дерев. Влітку повзики ховають насіння і горішки в кору, а взимку годуються цими припасами.
Повзик на березі
 • Шишкар. Як і повзик, ця пташка відмінно лазить по деревах і вміє висіти на гілках вниз головою. Улюблена їжа клеста — насіння з ялинових і соснових шишок. Ця птиця примітна тим, що може виводити пташенят навіть взимку, але тільки в тому випадку, якщо достатньо їжі.
Шишкар на гілках ялини
 • Снігур. Яскраве червоне оперення на грудях є лише у самців, самки виглядають набагато скромніше. Снігурів частіше зустрічають взимку, так як із-за нестачі їжі, вони тягнуться до людей. Влітку ж снігурі воліють лісисту місцевість і ведуть себе непомітно, так що побачити їх нелегко.
Пара снігурів
 • Свиристель. Пташка з красивим оперенням і співочим голосом. Влітку живиться переважно комахами і любить селитися в хвойних лісах. Взимку свиристель перебирається в більш південні райони країни, її часто зустрічають у містах. У холодну пору року основним кормом птиці стає горобина та інші плоди.
Свиристель на гілки горобини взимку
 • Сойка. Велика птиця, яка, втім, може прилетіти поласувати в годівницю, повішену людьми. Влітку в місті її зустрічають рідко, але ближче до зими птах починає тягнутися до людського житла.
Сойка взимку
 • Корольок. Одна із самих маленьких пташок, вага дорослого самця складає всього 5-7 грам. Корольки родичі воробйов.
Корольок — мешканець лісів
 • Фазан. Велика птиця, яка є улюбленим трофеєм для багатьох мисливців. Фазани вміють літати, але частіше пересуваються пішки.
Фазан
 • Рябчик. Також є об'єктом мисливського промислу, незважаючи на те, що птах ця досить дрібна. Вага дорослого рябчика рідко досягає 500 р. Цікаво, що найбільша популяція цих птахів мешкає саме в Росії.
Рябчик — птах, який має спорідненість з тетеревом
 • Тетерів. Ще одна птиця, яка має відношення до мисливського промислу. Водяться тетерева на узліссі і в лісостепу.
Тетерів
 • Сокіл. Вважається одним з найрозумніших птахів на планеті і одним з найкращих мисливців. Сокіл здатний працювати в парі з людиною, але приручити його дуже непросто.
Сокіл у польоті
 • Яструб. Як і сокіл, є хижий птах. Зір яструба у 8 разів гостріше людського. А кинувшись за здобиччю, яструб може розвинути швидкість до 240 км/год.
Яструб

Перелітні, що кочують птиці: список, фото з назвами

 • Грач. Граки відрізняються від ворон дзьобом сіро-жовтого кольору. На Кубані і в Україні можна побачити, як по осені граки збираються у величезні зграї, такі великі, що небо здається чорним від ширяють у ньому птахів — це граки, які летять на південь. Однак граки відносяться до перелітним птахам тільки умовно, частина з них залишається зимувати в середній смузі Росії, частина зимує в Україні, і лише деякі птахи летять на зиму до теплих берегів Туреччини.
Небо, в якому кружляють гайворони
 • Граки дуже люблять прилітати на свіжоскопану землю, іноді вони летять прямо працюють за трактором, щоб встигнути дістати з розритої землі, як можна більше черв'яків і личинок.
Грач
 • Соловей. Ця непримітна пташка з співочим голосом любить тепло, і тому з осені летить на південь. А для зимівлі наші рідні солов'ї облюбували жарку Африку. Ці птахи летять зимувати в східну частину континенту — Кенії і Ефіопії. Однак насолодитися їх співом місцеві жителі не можуть, тому що співають солов'ї тільки в шлюбний період, який у них проходить на Батьківщині.
Соловей
 • Ластівка. Ластівки люблять скелясту місцевість, часто селяться вони і на прямовисних стінах кар'єрів, які викопали люди. Однак наші зими для ластівок занадто суворі і тому вони відлітають восени в південну, далеку від нас, частина Африки або в Тропічну Азію.
Ластівка в польоті
 • Чиж. Як і грач є перелітним птахом, яка прилітає рано і зимує недалеко: на Кавказі, в Казахстані і в південній Європі. Зовні чижі непримітні, їх сіро-зелені пір'я, абсолютно не кидаються в очі на тлі гілок. Вдача у пташки під стать зовнішності: тихий і лагідний.
Сіро-зелене оперення чижа
 • Щиголь. В Європі це зимующая птах, однак, в Росії щеглов можна побачити тільки влітку. До зими щиглики збираються в зграйки і відправляються на землі з більш теплим кліматом. Щиглики близькі родичі чижей.
Щиглик — одна із самих барвистих птахів
 • Плиска. Струнка пташка, яка швидко бігає по землі і при кожному кроці трусить хвостом. Зиму плиски проводять у східній Африці, південній Азії, а іноді і в південній Європі.
Плиска
 • Перепел. Єдина птах із ряду куроподібних, яка є перелітним. Вага дорослого перепела не так вже великий і становить 80-150 р. Влітку перепелів можна зустріти в полях, засіяних пшеницею та житом. Зимують перепела далеко за межами нашої Батьківщини: в південній частині Африки і в південній Азії, на півострові Індостан.
Перепел в траві
 • Дрозд. Співочий дрізд своїми солодкими трелями створює гідну конкуренцію солов'ю. А зовнішній вигляд його, як і у солов'я, непримітний. Взимку дрозди стають європейцями: Італія, Франція та Іспанія — їх друга батьківщина.
Співочий дрізд
 • Жайворонок. Жайворонки повертаються з теплих країн дуже рано, іноді вже в березні можна чути дзвінку пісню, яка стає передвісником весняного тепла. А зимують жайворонки в Південній Європі.
Жайворонок навесні
 • Чайка. З настанням холодів чайки, що живуть на північних узбережжях морів, мігрують до Чорного та Каспійського морів. Але з роками чайки все більше тягнуться до людей, і все частіше залишаються зимувати в містах.
Чайка на теплому узбережжі
 • Стриж. Стрижі зимують в Африці, причому долітають до її екваторіальної частини або і зовсім відправляються в південну частину материка.
Стриж
 • Шпак. Шпаки дуже потребують будиночках-шпаківнях, так як найчастіше виводять потомство вони саме в них. А зимувати наші шпаки відправляються в Південну Європу та Східну Африку.
Шпак
Це химерне чорна хмара — зграя шпаків, які повертаються додому
 • Зяблик. Зяблики з західної частини країни зимують переважно в Центральній Європі і Середземномор'ї, а зяблики, влітку мешкають поблизу Уралу, — відправляються на зимівлю в Південний Казахстан і південні регіони Азії.
Зяблик — галасливий мешканець лісу
 • Чапля. Визначити де зимують чаплі досить складно, частина з них долає величезні відстані до Південної Африки, частина зимує в Криму чи на Кубані, а в Ставропольському краї чаплі іноді і зовсім залишаються зимувати.
Чапля у водоймі
 • Журавель. Ця моногамні птахи, і одного разу обравши партнера, зберігають йому вірність усе життя. Селяться журавлі в болотистій місцевості. А місця їх зимівлі настільки ж різноманітні, як і у чапель: Південна Європа, Африка і навіть Китай — у всіх цих частинах світу можна зустріти журавлів, які прилетіли з Росії зимувати.
Журавлі
 • Лелека. У Росії зустрічаються чорні і білі лелеки. Білі лелеки в'ють величезні гнізда, ширина яких становить до півтора метрів, і роблять дуже довгі перельоти на південь. Іноді вони долають пів планети і долітають до ПАР — країни, яка знаходиться на самому півдні Африки.
Гніздо лелек
 • Лебідь. Лебідь — птах уособлює відданість і романтику. Лебеді відносяться до водоплавним птахам, тому і для зимівлі вони вибирають місця біля води, часто це Каспійське або Середземне море.
Мама-лебідь та її малюки
 • Качка. Дикі качки взимку, як правило, не відлітають далеко і залишаються на теренах пострадянських держав. Примітно, що їх домашні родичі по осені також починають турбуватися і деколи намагаються полетіти, іноді вони навіть перелітають загородки і пролітають незначні відстані.
Дикі качки
 • Зозуля. Зозулі селяться і в лісах, і в лісостепу і в степу. Переважна більшість зозуль відлітає зимувати в тропічну і Південну Африку, рідше зозулі зимують у Південній Азії: в Індії та Китаї.
Зозуля
 • Іволга. Невелика пташка з співочим голосом і яскравим оперенням, яка відлітає зимувати в тропіки.
Іволга
 • Зарянка. Прокидаються вдосвіта і одними з перших заводять ранкову пісню. Раніше цю маленьку співочу пташку називали малиновкой. Зимувати зарянки відлітають в Південну Європу, Північну Африку і Близький Схід, додому повертаються в числі перших.
Зарянка

Чим перелітні птахи відрізняються від зимуючих: презентація для дошкільнят

Зимуючі і перелітні птахи: презентація для дошкільнят
Слайд 2
Слайд 3: презентація перелітні птахи
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8: презентація зимуючі птахи
Слайд 9
Слайд 10
Слайд 11
Слайд 12

Чому перелітні птахи відлітають у теплі краї, де вони зимують, чому повертаються назад?

Зима — суворе випробування для птахів. І залишаються зимувати лише ті, які в суворих умовах можуть добути собі їжу.

Снігур видобуває насіння
 • Деякі птахи запасають влітку корм на зиму. Вони ховають насіння рослин, горіхи, жолуді, гусениць і личинок в траві і тріщини на корі дерев. До таких належить птахам повзик.
 • Деякі птахи не бояться людей і живуть поблизу житлових будинків. Взимку вони знаходять їжу в годівницях і на сміттєвих купах.
 • Деякі птахи є хижаками і харчуються гризунами. Є хижі птахи, які можуть харчуватися зайцями, полювати на рибу, дрібних птахів і кажанів.
Горобина в зимову пору рятує багатьох пернатих від голоду

Якщо птах може знайти собі взимку їжу — значить їй не потрібно вирушати восени в стомлюючий і важкий переліт в теплі краї.

Снігурі клюють хлібні крихти в годівниці

Здавалося б, все просто, і єдина причина сезонної міграції птахів — відсутність їжі. Але насправді тут більше питань, ніж відповідей. Наприклад, уявіть собі, що дикій качці, яка є перелітним птахом, надали ставок з штучним підігрівом і достатню кількість їжі. Чи залишиться вона зимувати? Звичайно ж, немає. Її покличе в далеку дорогу, сильне почуття, яке важко пояснити, зване природним інстинктом.

Дикі качки в небі
Пташенята

Ще одне питання, що вимагає відповіді: чому птахи повертаються з теплих країн кожну весну? Вчені-орнітологи зробили висновки, що початок зворотного перельоту пов'язано з активізацією статевих гормонів і початком періоду розмноження. Але навіщо птахам пролітати тисячі кілометрів і виводити пташенят саме там, де вони з'явилися на світ? Поети і романтичні натури кажуть, що птахів, як і людей, просто тягне на Батьківщину.

Звідки перелітні птахи знають, куди їм летіти? Питання, на який і по сей день, немає зрозумілої відповіді. Експериментально доведено, що птахи можуть орієнтуватися в абсолютно незнайомій місцевості і в умовах обмеженої видимості, коли не видно ні сонця, ні зірок. У них є орган, який дозволяє орієнтуватися по магнітному полю Землі.

Але загадкою залишається те, як молоді особини, які раніше ніколи не літали у вирій, самі знаходять місце зимівлі, і як вони дізнаються маршрут, по якому потрібно летіти? Виходить у птахів, на генетичному рівні записана інформація про точку на карті, куди треба летіти і більш того, намальований до неї маршрут.

Птиці безпомилково знаходять шлях до місця зимівлі

В'ють гнізда чи перелітні птахи на півдні?

Гніздо солов'я

Які птахи навесні першими і останніми прилітають?

Першими навесні прилітають граки. Ці птахи повертаються на Батьківщину ранньою весною, коли з'являються перші проталини в снігу. Своїм міцним дзьобом граки викопують на таких проталинах личинок, які і складають основу їх раціону.

Останніми прилітають птахи, які живляться літаючими комахами. Це ластівки, стрижі, іволги. Раціон цих птахів складається з:

 • Комарів
 • Мух
 • Мошок
 • Гедзів
 • Жуков
 • Цикад
 • Метеликів

Оскільки для появи великої кількості дорослих літаючих комах з личинок потрібна тепла погода і приблизно два тижні часу, то і птахи, що живляться ними, прилітають на батьківщину після масової появи цих комах.

Гуси готуються до перельоту в теплі краї

Які птахи восени першими і останніми відлітають?

З настанням осінніх холодів комахи завершують активний життєвий цикл і впадають у сплячку. Тому першими відлітають у теплі краї птахи, які живляться комахами. Потім відлітають птахи, які живляться рослинами. Останніми відлітають водоплавні птахи. Для них навіть восени у воді достатньо корму. І летять вони перед тим, як вода у водоймах починає замерзати.

ВІДЕО: Птахи летять на південь

Зграя яких перелітних птахів обіцяє сніг?

За народними прикметами, якщо на південь полетіла зграя диких гусей — потрібно чекати випадання першого снігу. Ця прикмета може не збігатися з реальними погодними явищами. Так на півночі Росії гуси відлітають у теплі краї в середині вересня, а сніг може випасти набагато раніше. Скажімо перший сніг у Норильську в цьому році випав 25 серпня. На півдні гуси відлітають у теплі краї в кінці жовтня, і іноді навіть на початку листопада. Перший сніг в цих областях може припадати на це час. Але все залежить від погодних умов осені. Бабине літо тут може затягтися на весь жовтень.

ВІДЕО: Гуси збираються у зграї для перельотів на південь

Яка птах із ряду куроподібних є перелітним?

Перелітним птахом з ряду куроподібних є перепел. Ареал проживання перепела виходить за межі Росії на заході і півдні. На сході ці птахи мешкають до західного узбережжя озера Байкал. Поширені вони в Європі, Західній Азії і Африці.

Ареал проживання перепели

ВІДЕО: Як летять перелітні птахи?