Циклотимность: характеристика та особливості

Циклотимность або циклоидность – це поняття в психіатрії, що характеризує хвилеподібні перепади настрою і нестійкість характеру, при якому періоди активності та емоційного підйому раптово змінюються пригніченістю і депресією. Діапазон зміни станів може бути різною: від декількох днів до тижнів. Циклотимики входять до групи ризику людей, у яких може розвинутися маніакально-депресивний психоз. Але при біполярному розладі психопатія має визначені форми поведінки, а циклоїди продовжують ясно оцінювати і аналізувати ситуацію.

Поняття та характеристика

Циклотимность в психології – це стан, при якому людина відчуває спочатку ейфорію і радість, а потім раптово відчуває стійку огиду до життя і до себе самому. Це стосується не тільки настрою, але і рис характеру. Товариськість змінюється тягою до самотності, активність – занепадом сил, райдужні життєві перспективи – почуттям глибокої безвиході. Гипертим (активний) в мить перетворюється в гипотима (безініціативний). Швидкість чергування цих станів залежить від провокуючих факторів:

 • порушення режиму сну і відпочинку;
 • фізичні та емоційні перевантаження;
 • негаразди на роботі, погана навчання;
 • сумні події (звільнення, розлучення, хвороба або смерть близької людини).

  Циклотимная психопатія може проявлятися навпаки: людина пригнічений і відчуває повну байдужість до подій, але при цьому продовжує жартувати та вести активну діяльність на тлі гарного настрою і оптимістичного настрою перестає спілкуватися з людьми і йде в себе. Розлад особистості призводить до відчуття несправедливості і безглуздості всього навколишнього.

  Якщо циклотимія проявляється у підлітка, у нього на тлі депресивних станів з'являється бажання звести рахунки з життям, а при емоційному підйомі – зробити екстремальний вчинок (відправитися в подорож автостопом, стрибнути з висоти, підкорити гірську вершину, пірнути з вишки). І тільки в цей момент більшість дорослих починає розуміти, що дитині потрібна психологічна допомога. Чи означає це, що він хворий? Вчені до цих пір не прийшли до однозначного висновку, є циклоидность захворюванням або це розлад психіки, з яким можна впоратися за допомогою психологічних тренінгів.

  Різновиди психотипів

  Акцентуація по Леонгарду розглядає циклотимность як крайній варіант норми, а не хвороби. З категорії людей з афективними психозами виділяють 2 групи:

  • типові;
  • лабільні.

  Циклотимный типовий індивід – це людина, у якого періоди піднесення і спаду настрою відзначаються з однаковою періодичністю – 2-3 тижні. Перший криза спостерігається в підлітковому віці. Активний і діяльний підліток раптом перестає цікавитися тим, що відбувається навколо, сторониться однолітків, проводить час на самоті.

  Він замислюється про сенс життя, його не влаштовує існуючий стан справ, виникає відчуття власної неповноцінності. Будь-яка критика на свою адресу сприймається дуже болісно і може стати поштовхом до спроби самогубства. Сам факт бажання піти з життя не афішується, дія вчиняється під впливом афекту.

  Депресія поступається місце емоційного підйому, на це можуть вплинути нове знайомство, довгоочікуваний лист, фінансове заохочення – тобто будь-приємна подія, що стає пусковим механізмом для переходу з фази гипотимности в гипертимность. Людина активно цікавиться подіями, співпереживає, жартує, знаходиться в центрі уваги. Він товариський, веселий, встигає зробити за день багато справ, повертається до колишніх захоплень, виявляє прихильність до людей, які йому симпатичні. Через 2-3 тижні, у типовому циклотимике знову «лампочку вимикають», і весь світ для нього стає тьмяним і сірим.

  У лабільних циклоидов спади і підйоми настрою відбуваються з маленьким інтервалом: кожний період триває 2-3 дні. Це рухливі, допитливі, веселі, чарівні люди, які володіють нестійким характером. Їх легко засмутити або образити, вони тонко відчувають те, що відбувається, чутливо реагують на зміну ставлення до себе, болісно ставляться до кардинальних змін у житті. У депресію занурюються глибоко, безнадійно і спроби вивести їх з цього стану ні до чого не призводять: циклотимик в цей момент переконаний, що життя для неї закінчене і радіти в ній нема чому.

  Проходить 2-3 дні і близькі люди зазначають, що в циклоида з'явився блиск в очах, він планує якісь зустрічі, багато розмовляє по телефону, будує грандіозні плани на майбутнє. Типова риса лабільних циклотимиков – це переоцінка власних можливостей. Вони не можуть реально оцінити ситуацію і в цей час нерідко роблять експансивні, ризиковані вчинки, які загрожують їхньому здоров'ю та життю.

  Причини появи

  Головною причиною прояви циклотимії є спадковий фактор. Серед родичів обов'язково є люди з нестійким характером: запальні, емоційні, неврівноважені. У гніві вони здійснюють вчинки, про які потім жалкують, а в щасливому, спокійному стані стають схожими на ангелів.

  Такі різкі перепади настрою у дорослих обов'язково позначаються на психіці підлітка. Він не знає, що його чекає в наступний момент: «батіг» або «пряник». Стреси, глибока душевна біль, перенесені в дитячому і пубертатному періоді, є сприятливим фактором до того, щоб у людини виявилося психічний розлад.

  Стреси і негативні переживання призводять до того, що на будь-які зміни в житті людина реагує болісно. Він шукає стабільності, спокійного і розміреного побуту, а при життєвих «потрясіння» губиться і не знає, як правильно відреагувати на ситуацію. Серед жінок в 2-3 рази більше циклотимиков через тонкої, вразливої психіки: вони сприймають навколишні події через призму почуттів і лише потім аналізують їх розумом.

  Особливості поведінки і реагування

  Ознаки циклотимії визначити складно, якщо поведінка людини вписується в поняття «нормальне». Спалахи агресії або стан ейфорії і радості бувають у всіх людей. Але циклоидный тип особистості, на відміну від інших, характеризується крайніми проявами емоцій. На психопатію можуть вказувати:

  • безпричинна і часта зміна настрою;
  • гнів, при якому людина перестає контролювати себе (афект);
  • постійно змінюється самооцінка – занадто занижена або завищена;
  • різка зміна уподобань та інтересів (жінка любить в'язати, але через день «в серцях» ріже на шматки майже готовий виріб);
  • невміння доводити справу до кінця: спочатку циклотим береться за нього з ентузіазмом, але запал швидко пропадає, і до колишнього заняття він більше не повертається;
  • неможливість зосередитися на чомусь одному, сконцентрувати увагу на об'єкті або завдання.

  Період апатії і бездіяльності характеризується ознаками:

  • труднощі у спілкуванні з людьми;
  • коливання при прийнятті конкретного рішення;
  • відчуття безнадійності та безглуздості того, що відбувається;
  • безпорадність;
  • проблеми з пам'яттю;
  • ненависть до себе і іншим людям;
  • ідеї саморуйнування;
  • потурання шкідливим звичкам;
  • обжерливість або відмова від їжі;
  • підвищена стомлюваність, хронічна втома, відчуття безсилля;
  • безсоння або сонливість.

    Симптоми в період гипертимии:

    • мовне збудження – циклотимик багато говорить, але мова неусвідомлена, без логічних зв'язків та конкретного сенсу;
    • емоційний підйом – життя бачиться в світлих, райдужних фарбах;
    • енергійність, бадьорість, підйом сил;
    • зайва фамільярність у спілкуванні з людьми, порушення їх особистого простору, відсутність поваги;
    • підвищений сексуальний потяг;
    • бажання зробити подвиг, запам'ятовується вчинок;
    • епатажну поведінку;
    • швидка зміна інтересів;
    • відсутність самоаналізу.

    Циклоид не усвідомлює, що поводиться дивно з точки зору інших людей і щиро дивується, коли вони реагують на його слова і поведінка не так, як він хотів би. Він засмучується з цього приводу і це може спровокувати гипотимию. Ці постійні переходи в крайні стани можуть призвести до серйозних психічних захворювань: шизофренії, маніакально-депресивного психозу.

    Взаємовідносини з іншими людьми

    Циклотимику складно вибудовувати міцні відносини з людьми, тому що ті не знають, що від нього чекати в черговий момент. Циклоид настільки непередбачуваний у своїй промові або поведінці, що друзі та знайомі вважають за краще залишатися осторонь, щоб уникнути неприємностей, які постійно переслідують їх неврівноваженого знайомого.

    У циклотимика складності спілкування полягають у тому, що він не вибудовує якусь конкретну лінію поведінки, у нього немає певної мети, до якої він прагнув кожен день. Плани на майбутнє у нього надто примарні або лякають своєю гротескностью і несбыточностью. Людям складно зрозуміти циклотимика, що живе мріями і идеализирующего осіб протилежної статі, до яких він відчуває симпатію.

    Це людина-хаос, буря, змітає все на своєму шляху і не замислюється про наслідки. Труднощі полягають у тому, що циклоид не аналізує холодним і спокійним розумом те, що відбувається, а кидається в новий життєвий бій, залишаючи після себе згарища» і розбитих горем улюблених людей.

    Рекомендації щодо корекції поведінки

    Труднощі лікування полягають у тому, що циклоид не усвідомлює, що він хворий. Близькі люди списують перепади настрою на особливості його характеру. Вони починають бити тривогу тільки тоді, коли циклотимик здійснює вчинки, які загрожують його здоров'ю і життю. Нерідко перше звернення до психолога відбувається після першої суїцидальної спроби. Важливо розібратися в особливостях поведінки циклоида, тому що кожен випадок індивідуальний.

    При різких змінах емоційного стану, коли людина відчуває сильний страх і безпричинне відчуття тривоги (на цьому тлі можуть виникати напади ВСД – вегетосудинної дистонії), можуть бути призначені легкі антидепресанти, які пацієнт приймає курсами. При психомоторному збудженні призначається лікування нейролептиками. Тривалість прийому препаратів і їх дозування коригується фахівцем.

    Циклотимик може допомогти собі сам у подоланні психічного розладу. Важливо навчитися аналізувати, що відбувається, встановлювати логічні ланцюжки між вчинками і словами. Для цього необхідно дотримуватися наступних рекомендацій.

    • Вести особистий щоденник, в який, крім опису подій, слід записувати особисте ставлення і свою реакцію на подію. При прочитывании щоденника легше аналізувати, що стало причиною різкої зміни настрою і поведінки.
    • Циклотимики спочатку говорять, а потім думають над тим, що сказали. Треба вчитися чітко формулювати думки і фрази.
    • Кожна нова справа має бути доведена до кінця. Якщо в цьому немає 100% впевненості, то слід сформулювати нову задачу.
    • У відносинах треба вчитися подумки ставити себе на місце співрозмовника. Якщо розвивати в характері такі риси, як співпереживання та співчуття, проблем у спілкуванні буде набагато менше.

    Циклотимія – це не захворювання, а психотип особистості. У емоційних, рухливих, тонко відчувають людей спади настрою – це спосіб відновити сили. Важливо, щоб в цей час поруч знаходилися близькі люди, готові простягнути руку допомоги. Основне завдання циклоида – вміти озиратися на минуле, щоб винести з нього уроки і не повторювати помилок надалі.

    Про те, який тип особистості є циклотимическим, дивіться у наступному відео.