Що таке самоїдство і чим воно небезпечне? Як боротися з самоїдством: способи

У даній статті ми з'ясуємо, що являє собою самоїдство і як з ним боротися.

Про самоїдство знають багато. Кожен раз ми в думках аналізуємо свої дії, вчинки і думаємо, що могли б зробити інакше. Або намагаємося виправдати себе в чомусь, якщо сталася неприємність і внутрішньо копаємося в причинах сталася ситуації. От тільки зазвичай самоїдство навіть не сприймається як щось небезпечне — якщо ти здатен ніж критикувати, то ти совісний і зарозумілий чоловік. Ось тільки здорове поведінку і самоїдство — це абсолютно різні речі.

Що таке самоїдство з точки зору психології: поняття, визначення

Самоїдство

Самоїдство багато хто сприймає як самобичування або самоприниження. Це такий стан, коли внутрішній негатив спрямований у наше ж сторону. У такому випадку людина може переживати багато недобрих почуттів аж до нездатності відпустити ситуацію.

У психології є чітке визначення самоїдство — це негативний самоаналіз з позиції несхвалення своїх же слів, який переходить в невдоволення собою в цілому. Якщо порівнювати цей процес із адекватною самокритикою, то вона відрізняється конструктивністю і після аналізу ситуації робляться певні висновки, а ще вона менш емоційна і не призводить до саморуйнування.

Самоїдство дуже швидко стає шкідливою звичкою і закріплюється в особистості. Воно спотворює самооцінку, а також сприйняття самого себе і навколишнього світу. Це можна порівняти з внутрішнім поїданням. Бувають навіть ситуації, що доходить до того, що людина звинувачує себе в самоїдство і коло замикається. Причиною всьому є якась ситуація, яка була помилкою і повторюється знову. Вона може здатися дуже страшною і якщо людина звикла бачити себе ідеальним, то для нього це цілком є передумовою для руйнування образу.

Приміром, він зірвався і лає себе за це, вважає чудовиськом і самим нехорошою людиною, а ще обіцяє собі ніколи не робити такого. Якщо після цього ситуація знову повторюється, то самоїдство стає ще більше. Тепер людина себе вже ненавидить і вимагає від себе досконалості і не залишає навіть права на помилку.

Самоїдство далеко не нешкідлива. Воно здатне спровокувати психоз, невроз, а іноді навіть призводить до суїциду. Але навіть якщо до такого не доходить, життя все одно погіршується і з'являється все більше приводів для самобичування. У більшості випадків це призводить до наркоманії, алкоголізму, загострення психічних захворювань і так далі. Іноді навіть лікарі не можуть зрозуміти, що причиною виникнення захворювання стало багаторічне самоїдство.

Ще важливо відзначити, що самоїдство не терпить високої якості життя. Самоїд просто не може розвиватися і бути щасливим. В кращому випадку його не чекає деградація, він просто зупиниться в стані свого дискомфорту. Більшість таких людей живе без радості й розваг, а також все життя займаються нелюбимою справою.

Види самоїдства: опис

Види самоїдства

Самоїдство і самобичування буває декількох видів:

 • Демонстративне. По суті, це навіть не самоїдство, воно тільки зовнішнє. У такому разі самоїдство виставляється напоказ і людина нібито картає себе за помилки і випрошує тим самим уваги і співчуття. Однак, насправді, він не мучиться зовсім, ну або не так сильно, як показує.
 • Интровертированное. У цьому випадку вся драма відбувається всередині людини. Він нічого не показує зовні. Интровертированные самоїди не грають на публіку, але при цьому бояться залишитися наодинці з собою. Вони себе сильно картають за все зроблене і не зроблене, а також намагаються знайти все більше нових способів звинуватити себе і залишитися в тужливому стані. Всі промахи стають драмою, людина себе не любить і з такого стану важко вибратися.
 • Невротичний. Це активне самоїдство, яке стає цілою стратегією і визначає вибір людини. Тут присутній самоприниження, духовний мазохізм і це єдиний мотиватор. Самостійно зрозуміти, що таке світогляд обмежена, практично неможливо.

Чому людина займається самоїдством: причини

Чому ми займаємося самоїдством?

У кожного явища є своя причина. Сильна самокритика може сформуватися через багатьох факторів:

 • Низька самооцінка. Якщо людина виявляється сильно собою незадоволений, то починається процес самоїдства. Поступово це знижує самооцінку і робить дуже сильними докори сумління. Це дуже небезпечний коло, тому що він так і не розірветься, поки не зникне один з компонентів.
 • Неправильне виховання. Якщо мама і тато постійно себе критикують, то і діти можуть такими стати. Зазвичай до такої ситуації призводить випадок, коли батьки є авторитетами для дитини і він намагається їм відповідати.

Психологом Еріком Берном було визначено у особистості три стани:

 • Дорослий — в такому разі людина об'єктивно оцінює реальність і адекватно дивиться на світ
 • Дитячий — це стан висловлює всі наші бажання і мрії
 • Батько — ось сюди якраз відноситься всіляка критика до себе

Кожне з станів повинно бути рівним у кожної людини. Приміром, у дуже самокритичних людей батьківська позиція виражена дуже яскраво, причому вона цілком може перекрити дорослу. Внаслідок цього людина постійно продовжує займатися самоїдством і не сприймає об'єктивно реальність.

Крім того, причинами для самоїдства можуть стати:

 • Песимістичні погляди на світ
 • Бажання позбавитися від відповідальності і перекласти її на іншого
 • Просто звичка. У такому разі людина начебто й не робить нічого спеціально, все якось само виходить

Як розпізнати самоїдство: ознаки

Ознаки самоїдства

Якщо жінка постійно займається самоїдством, то вона ніколи не буває задоволена собою. Їй не подобається абсолютно все — як вона виглядає, що робить, характер, інтелект і так далі. З таким настроєм і захворіти недовго.

Якщо раптом у житті трапилася неприємність, то вона починає звинувачувати себе у всьому і вважати, що вона невдаха і взагалі вона цього заслужила. Така самокритика поступово призводить до того, що пропадає вся радість життя. У людини втрачається вся рішучість, він не може починати щось нове, реалізувати свої мрії, а також самоствердитися. Ще він не розуміє, що насправді він себе «поїдає». Допомогти розібратися в цьому можуть родичі або статті в інтернеті.

У психології виділяються такі ознаки самоїдства як:

 • Закомплексованість
 • Постійна ненависть до себе
 • Порівняння себе з ким-то навіть в дрібницях
 • Пригніченість та депресія
 • Поганий апетит або навпаки обжерливість
 • Поганий сон
 • Бажання змінити своє життя, але при цьому відсутня готовність до цього
 • Відкидання свого тіла та зовнішнього вигляду
 • Постійне жаль, що життя никчемна і людина нічого не добився

Ще самоїдство відрізняється за гендерною ознакою. Наприклад, жінки постійно істеричать з приводу власної зовнішності, а чоловіки «поїдають» себе через низькі доходи і поганий соціальний статус. Наприклад, якщо чоловік живе з мамою, то він може картати себе за те, що він не може купити собі своє житло. Холостяк, який живе один, відчуває себе нікому не потрібним. А ось одружений може відчувати себе підкаблучником і рабом дружини.

Які наслідки самоїдства, чим воно небезпечне?

Наслідки самоїдства
 • Самоїдством блокуються гарні емоції, що змушує постійно висловлювати невдоволення своїм життям, зовнішнім виглядом і вчинками
 • Самоїди погано сплять, вони завжди тривожні і це краде час
 • Людина не може розкрити свої таланти, так як самоїдство змушує його відчувати себе безпомічним
 • Відключається раціональне мислення. Той, хто постійно займається самобичуванням, стає зацикленим на своїх переживаннях, а тому вийти з такої ситуації не виходить

Люди, хто завжди себе лає, нікому не подобається. І це логічно, як ви можете сподобатися іншим, якщо самі себе не приймаєте?

Постійне почуття провини приводить до того, що можна стати «жертвою маніпуляцій». Умілі маніпулятори такими людьми активно управляють

Якщо говорити простіше, то самоїдство стає причиною фізичного, енергетичного і психологічного виснаження. Зміна ситуації можливо, якщо відмовитися від шкідливої звички копатися в собі.

Як перестати займатися самоїдством?

Як боротися з самоїдством?

Перш за все, постарайтеся себе прийняти. Так, ви не ідеал, але ж не обов'язково ж відповідати якимось стандартам. Ви унікальні, так чому ви повинні себе винити за це? Та й подивіться навколо, хіба всі зроблені як під копірку? Кожна людина унікальна і замість того, щоб бачити в собі тільки недоліки, може бути краще виділити достоїнства?

 • Вибачте собі всі свої недоліки і зроблені помилки. Це буде самим першим кроком на шляху до поліпшення свого внутрішнього світу. Відповідно, ви почнете змінюватися. Завдяки прощенню ви зупините процес руйнування і дозволите собі позбутися від усього поганого.
 • Намагайтеся мислити позитивно, розвивайте почуття гумору і характер. Не варто боротися зі своїми поганими якостями, краще посилити свої достоїнства.
 • Частіше хваліть себе. Якщо ви почнете себе сварити за щось, то постарайтеся перейти на похвалу. Згадайте про себе все, чим ви задоволені. Смійтеся над промахами, не треба їх сприймати як щось дуже погане.
 • Ви повинні зрозуміти, що самоїдство є захисним механізмом, що виявляється з дитинства. Коли ви лаєте себе, картайте з позиції батька, то опиняєтеся в кутку. Тобто, ви опиняєтеся як би безпорадним, проявляєте емоції, але навколо вас все погано. Ви ж виросли і у вас є сили, щоб сприймати все адекватно.
 • Навчіться стримувати емоції, які приходять разом з самопоїданням. Погані відчуття не принесуть хорошого в такому випадку, так що навчитеся контролювати їх.
 • Змініть свою поведінку і дотримуйтеся його. Замість самокритики, погляньте на все інакше. Подумайте, як ви вчинили, що саме було помилкою і що треба зробити, щоб виправити ситуацію. Вибратися з такого кола допоможе простенька техніка — «Три питання». Задайте їх собі по черзі, а відповіді напишіть на папір.
 1. Що я зробила? Спочатку опишіть як можна детальніше сталася ситуацію
 2. Що мені можна було зробити? Подумайте про те, як можна було себе повести — що відчути, що сказати і так далі
 3. Що я можу зробити завтра? Пропишіть на папері свої дії, які допомогли б виправити ситуацію

Така техніка допоможе вам витягувати корисні уроки з неприємних ситуацій, співвіднести масштаби події і вашу реакцію. Можливо, подія не таке вже й страшне і переживати про нього не варто.

Відео: Як позбутися від самоїдства?