У чому різниця між гордістю і гординею: порівняння. Як відрізнити гордість від гордині?

У даній статті ми розглянемо, чим відрізняється гордість і гординя між собою.

Іноді доводиться стикатися зі схожими поняттями. Причому слова можуть істотно відрізнятися у вимові, а викликати однакові асоціації. Або ж, навпаки, бути співзвучними і мати спільний корінь, але трактуватися по-різному. Ми ж хочемо запропонувати вам розширити свій кругозір і розібратися в поняттях і відмінності гордості і гордині.

Всі ми наділені тими чи іншими рисами характеру, що виділяють нас від оточуючих людей. Так, є позитивні якості, є навіть риси, необхідні нам для виживання і належною життя, а є й негативні сторони. І щоб нам побороти свої не кращі якості, їх потрібно «знати в обличчя».

Цікаво: Людські емоції з'являються ще в утробі матері. Вченими доведено, що на 4-6 місяці вагітності плід вже починає закладати фундамент свого характеру. Він відчуває емоції матері і тон батька. Тому психологи багато уваги приділяють емоційного стану жінки під час вагітності. До речі, паралельно не можна не торкнутися ще й тему прикладу батьків. Запам'ятайте наші діти — це наше ж дзеркальне відображення.

Що таке гордість і гординя?

 • Гордістю називається адекватна оцінка своїх якостей і здібностей. Тобто, розумових або фізичних достоїнств, тих рис характеру або зовнішніх даних.
  • Гордість і гординя — однокореневі слова, але це два різних поняття, які часто плутають. Однак гординя в чомусь є похідною гордості.
 • Гординя — можна сказати — висококонцентрована гордість, роздуте і потворне її дітище.
Гординя — це роздута гордість
 • Пишатися можна не тільки собою. Розглянемо грубий приклад. Коли людина відповідально виконує свою роботу і дотримується правил етикету, він показує всі ті навички, яких вчили його батьки. І ось вони, у свою чергу, відчувають велике почуття гордості за належне виховання своїх дітей в цілому.
 • Гординя — це марнославство, прикра ставлення до людей і до ситуацій, які трапляються в житті. Людини, якого охопила гординя, цікавить тільки особисте «я». У такому людині гордість виливається через край, перетворюється в егоїзм і самозакоханість.
 • Сама гордість є ні доброю, ні поганою. Все залежить від того, в якому контексті воно вживається. Наприклад, коли людина опинилася в біді, але гордість не дозволяє йому попросити допомоги у близького товариша — це недобре прояв такої емоції. Навіть, скоріше, просто йде на шкоду самому ж потребує.
 • А ось, коли гордість не дозволяє дівчині повернутися до хлопця, який її принижував — це швидше хороший прояв. Адже воно діє в якості захисної реакції.

У чому різниця між гордістю і гординею: порівняння

 • У Біблії існує інше поняття гордості. І воно не ототожнюється з нашим розумінням цього слова. У біблійному описі гордість — це те, що в суспільстві ми розуміємо під значенням «гординя».
 • Серед усіх смертних гріхів гординю вважають найбільшим. Основне пояснення гордині як гріха в тому, що вона приписує нам ті послуги, за які треба дякувати Богові.
 • Гординя проявилася ще дуже далеко до нашої сучасності. Вона була першим гріхом Адама. Він хотів поставити себе вище Бога. Саме доступне пояснення гордині — це те, що вона любить себе всім серцем і душею, як Бога. Вона є порушенням першої і основної заповіді Божої: «Нехай не буде в тебе інших богів, крім мене».
Гординя відноситься до семи смертних гріхів

Важливо: Можна з упевненістю сказати одне — гордість тісно переплітається з проявом честі і внутрішньої гідності.

 • Гордість ми отримуємо не тільки при народженні, але при великій роботі над собою. Горді люди не тільки не бояться труднощів у своєму житті, але йдуть з ними в сутичку з великою відвагою. Але їх завищену думку виправдовується цими заслугами.
 • Під гордістю розуміється не тільки повагу своєї гідності, але і терпиме ставлення до навколишніх. Горда людина знає свої недоліки, тому старанно над ними працює. А також допоможе іншим виправлятися на краще.
 • Це слово безпосередньо пов'язане з честю. Людина, що потребує великої фінансової біді, не стане просити допомоги у оточуючих або рідних. Але це не говорить про його пафосі або преподношении себе над іншими. Відмінність гордого людини в тому, що він буде пекельно працювати, щоб досягти мети і досягти її самостійно!
  • Гординя — ознака закріпленої невпевненості в собі. Вченими доведено, що гординя проявляється більше у тих людей, які недоотримали любов в дитинстві. Такі люди відчувають себе вразливими. Тому і звеличують себе над іншими, а найголовніше — над Богом. Такі люди у всіх своїх бідах звинувачують всіх навколо.
 • А люди, які мають такий емоції, як гордість, в таких випадках дякують богу та долі за все, що їм дається.
 • Горда людина вміє дякувати Бога і долю
  • Більш того, горда людина не просто поважає іншої людини і його принципи, але і на життя дивиться позитивніше. Точніше, він вміє тверезо оцінювати ситуацію і свої можливості. При цьому розуміючи, що відповідальність за будь-які події лягає тільки на власні плечі.
    <>Гординя – це агресія по відношенню до інших. Такі люди найчастіше йдуть на конфлікт. Та що там, гординя не дає можливість, аби має широке коло спілкування і, тим більше, близьких друзів. Більш того, гординя тікає від відповідальності, як від вогню. Тому у всіх бідах винні всі навколо, тільки не сам винуватець з гординею.
 • Гордість на перше місце завжди ставить благородні місії і такі важливі якості будь-якої людини, як почуття справедливості і поваги.
  • А у гордині – це сарказм, зарозумілість і заздрість. Так, гординя не дає людині можливості порадіти за успіхи свого товариша або навіть родича.
 • Можна ще не торкнутися такої сторони, як опора. Горда людина хоч і не попросить допомоги у інших, але не відмовить товаришеві в біді. Гордість можна назвати «твердим плечем» дійсно нужденних людей. Так, не забувайте, що горда людина має свої вагомі принципи, заради яких не відмовиться навіть заради великої і благої місії.
  • Гординя ж вважає низьким вчинком допомагати іншим. Навіть більше, вона з презирством ставиться до старців людям. І навіть не стане приховувати свого почуття.
 • Гординя тісно пов'язана із зверхністю та зневагою

  Важливо: Всі психологи стверджують: «Любіть себе і інші вас полюблять!» Але тут також потрібно встановити досить велику межу між самолюбством (гординею) і вимогою до себе поваги (гордістю).

  • Гордість закликає до нових звершень. І у гордих людей є внутрішній стрижень невразливості. Адже у них є головне – віра в себе! А гординя не дозволяє нікуди прагнути. Адже вона затьмарює розум, вважаючи, що вже все досягнуто.
  • Але є і схожа риса — гордий і гордовитий людина йде до кінця, «по головах» до своєї мети. Хоча є одне «але». Горда людина може поставити себе на місце інших людей. Він керується своїми бажаннями і цілями, але не опуститися до приниження інших.
   • Гординя заважає слухати, чути чужі думки і переживати за інших. Таким людям необхідно намагатися частіше аналізувати свої вчинки. Навіть будучи генієм у своїй вузькій спеціалізації, слід пам'ятати, що можуть бути ще такі ж або успішніше фахівці.
  • Також в понятті гордості великим аспектом є прийняття самого себе з усіма своїми плюсами і мінусами. Адже всі люди мають і позитивні, і негативні сторони — і це нормально.
   • Гординя не дозволяє навіть себе прощати за дрібні помилки, через свою недосконалість. Гординя не перестає звинувачувати себе за минулі слова або вчинки. Тому горделивому людині необхідно зрозуміти, що без недоліків ми б не змогли впізнати себе і всі грані своєї душі. Завдяки нашим недоліків ми рухаємося вперед, набиваємо гулі та вчимося.
  Гордість тісно пов'язана з гідністю і честю
   гордість виступає сіамським близнюком честі і гідності. Причому не тільки за себе, але й за інших людей і навіть за свою Батьківщину!
   • Гординя — це поклоніння самому собі. Також є поняття «прихованої гордості», тоді людина, навпаки, вважає, що він дурніший за інших. Неважливо ви любите себе або принижуєте себе — це гординя.

  Так що гордість і гординя тісно пов'язані з емоційною сферою людини. Всі людські емоції, характер і спосіб життя впливають на людину та її поведінку. Але все залежить від нас самих і нашої роботи над собою! Гордість і гординя мають спільний корінь, але вони зовсім по-різному впливають на життя людини. Тому не плутайте дані поняття.

  Відео: Гордість і гординя: в чому різниця?