Екзальтований тип особистості: особливості, причини, діагностика та лікування

Емоції – невід'ємна частина життя будь-якої людини. Люди радіють певним подіям, сумують по деяких випадках, сміються, плачуть, зляться і все це прояв особливих механізмів у психіці, які відповідають за душевний підйом і спад.

Але буває, що емоції у деякої категорії людей носять настільки сильний і яскравий характер, що це вважається відхиленням від норми і у психології називається экзальтированностью або афективно-екзальтованим поведінкою. Що означає це поняття?

Характеристика

Екзальтованість – це прояв інтенсивних реакцій на той чи інший зовнішній подразник. Психіка у такого типу особистості знаходиться у вкрай збудженому стані, причому сама причина такого душевного підйому зазвичай відповідає бурхливої реакції на неї.

Варто розуміти, що кожній людині властиво яскраво виражати свої емоції, наприклад, заплакати від щастя у зв'язку з якоюсь важливою подією. Але така поведінка проявляється епізодично.

Якщо ж бурхлива реакція стає частиною особистості, тобто міцно закріпленої моделлю поведінки, властивість характеру, пов'язаних з яскравим вираженням емоцій, то мова йде про акцентуації. Така крайність була вперше розглянута німецьким психіатром Карлом Леонгардом. Він описав значення поняття екзальтованості, назвавши її «темпераментом тривоги і щастя».

Людина з наявністю такої акцентуації здатний пристрасно радіти чомусь і через секунду смертельно тужити, причому різку зміну настрою може викликати лише пролитий на штани чай або погані новини по телевізору. Це означає, що від радості до горя (і навпаки) у екзальтованого типу особистості вкрай маленьке емоційне відстань, тому зміна настрою відбувається різкими стрибками. Іншими словами, це своєрідний культ емоцій.

Симптоми та діагностика

Цікаво, що подібної акцентуацією мають приблизно п'ятнадцять відсотків всіх людей. При цьому чоловіка з таким типом темпераменту можна натрапити набагато рідше, ніж жінку. Це і логічно, адже жінка, по суті, схильна до більшого прояву сильних емоцій.

Ознаки або симптоми, які відрізняють поведінку екзальтованого людину від інших:

 • Головною особливістю вважаються різкі емоційні перепади від радості до смутку і навпаки. Така людина завжди ридає над зворушливим фільмом або книгою.
 • Екзальтований тип особистості зазвичай багато і голосно говорить, заразливо сміється.
 • Часто він заводить тварин і щиро радіє, дивлячись на них, відчуваючи до них найніжніші почуття.
 • Така людина доброзичливо ставиться до інших, він завжди готовий прийти на допомогу, чужі проблеми зачіпають його до глибини душі, в ньому сильно альтруїстичне початок.
 • Але в той же час знаходяться люди, до яких подібний психотип відчуває гостру неприязнь, навіть ненависть.
 • До негативних особливостей відносяться схильність до перебільшень, безпідставна паніка і драматизація тій чи іншій ситуації, висока тривожність.
 • Така категорія людей, як правило, часто закохується, при цьому яскраво проявляє свої почуття. Екзальтовані особистості справжні романтики, їх почуття щирі, а ось їх прояв часто може бути настирливим і навіть недоречним.
 • Емоційний стан у цих людей відображається на фізичне самопочуття, апетит, сон і здібності до праці. У пригніченому настрої вони не можуть працювати, можуть кинути розпочату справу на півдорозі, при цьому більше до нього не повернувшись. Наприклад, дівчина з такою акцентуацією, закохавшись у хлопця, може ночами безперервно страждати безсонням і майже не їсти.
 • Здатність сприйняття себе і інших теж залежить від настрою. Один і той же людина може здаватися милим і приємним, а через хвилину він вже буде нудний і відштовхуючий. Те ж саме стосується і спогадів. Іноді екзальтовані особистості бачать минуле в яскравих тонах, а інколи згадують тільки свої провали і невдачі. Про майбутньому вони міркують то похмуро, то радісно.
 • Такі люди схильні не брати участь в тому чи іншому масовому заході, іноді навіть знаходяться на першому плані, при цьому спеціально не прагнучи бути в центрі уваги.
 • Варто відзначити, що свою надмірну емоційність ці типи особистості ніколи не використовують з метою маніпуляцій іншими людьми. Якщо це сльози, то вони не заради якоїсь вигоди для себе, це щирий прояв емоцій.
 • В цілому такі люди завжди доброзичливі, дуже прив'язані до своєї сім'ї і друзям.

Навіть якщо у людини спостерігаються такі ознаки, за ним не можна точно сформувати висновок про його екзальтованості. Для максимально коректної діагностики існує спеціальний опитувальник з Шмишеку, який базується на теоретичних положеннях психіатра Карла Леонгарда. Це свого роду тестування, в якому близько ста запитань, що передбачають односкладові відповіді «так» і «ні». Кінцева отримана цифра виявляє тип акцентуації, і вона необов'язково в підсумку виявляється екзальтованої. Такий тест існує в дитячому і дорослому варіанті.

Якщо в результаті діагностики людина одержує максимальні цифри, то це тривожний знак, який свідчить про невміння контролювати свої емоції.

Тобто подібна поведінка міцно закріпилась за даними людиною, і, можливо, він навіть не усвідомлює свою проблему. За підсумками тестування фахівці можуть дати рекомендації по корегуванню інтенсивності вираження емоцій.

Причини виникнення

Екзальтованість – це не погане або небезпечний стан. Воно навіть вважається нормою в дитинстві. Немає такої дитини, яка б у два — чотири роки голосно не плакав або навіть не закочував цих істерик батькам. При цьому для маленьких дітей характерна і перебільшено радісний настрій з нестримним сміхом та інтенсивної жестикуляцією.

Підлітки теж схильні до екзальтованому поведінки з-за гормональних змін в організмі. Їм важко контролювати свої емоції, їх настрій змінюється, вони стають максималістами, не визнаючи золотої середини у вираженні почуттів.

Наступні етапи прояви акцентуацій можуть зустрічатися і в дорослому віці, наприклад, у закоханої людини або молодого батька, коли зовнішні подразники чинять сильний вплив на емоційний фон. Уміння контролювати свою збудливість називається зрілістю. Але люди можуть залишитися вічними дітьми, що говорить вже про демонстративності, як про невід'ємну рису характеру. Фактори, які сприяють її міцному зміцненню у психіці людини:

 • Екзальтованість більшою мірою виникає через генетичної схильності. Батько, володіє тією чи іншою акцентуїрованної рисою характеру, швидше за все, передасть її своїй дитині.
 • Крім спадковості, подібний тип особистості формує і неправильне виховання (наприклад, надмірна опіка або, навпаки, відсутність уваги батьків).
 • Причиною може бути неправильна самооцінка (вона може бути занадто завищена або, навпаки, занижена, що вважається комплексом неповноцінності).
 • Екзальтованим людина стає через неможливість задоволення своїх базових потреб (це стосується міжособистісного спілкування, побудови відносин, відчуття безпеки тощо).
 • У деяких людей з акцентуаціями просто відсутні поняття моральної й культурної норми.
 • Ще одна причина – наявність приватних конфліктних ситуацій у підлітків зі своїми однолітками. Подібна проблема може сформувати акцентуацію і «перенести» її у доросле життя.
 • Якщо з дитинства часто звертати увагу на самопочуття і ту або іншу хронічну хворобу, то можна також згодом стати володарем екзальтованого темпераменту.
 • Екзальтованість залежить від професійних факторів. Наприклад, лікарі, військові, представники творчих професій більш схильні до яскравих проявів емоцій.

Реалізація в професії

Люди з экзальтациями найчастіше обирають творчі професії. Не дарма багато представників письменницької або мистецької сфери і в дорослому віці не втратили свій дитячий вдачу. Деяких геніїв вважали «великими дітьми» з-за їх різких перепадів настрою і нестійкого емоційного фону. Багато картини писалися в стані афекту. Те ж саме стосується і створення художніх творів.

Таким чином, екзальтовані особистості нерідко володіють художнім або письменницьким талантом.

Вони намагаються реалізувати себе у творчій сфері, тому що не позбавлені хорошого смаку і чуйності. У таких людей виходять дуже зворушливі твори і глибокі картини. Акторська стезя – ще одна сфера для людини з акцентуаціями. Здатність до яскравого вираження емоцій там цінується понад усе. Таким типам особистості добре вдається грати в кіно чи в театрі, тому що їх вплив на глядача за допомогою переживань колосально.

Крім творчих професій, люди з акцентуаціями вибирають роботу вихователів. Їх співчуття і доброта допомагають знайти підхід до будь-якій маленькій дитині. Але не кожна людина, що володіє подібним темпераментом, може реалізуватися в творчій професії (при відсутності таланту). Тоді вихід емоціям допоможе дати робота, наприклад, організатора свят.

Взаємини з іншими психотипів

Екзальтовані особистості найчастіше мають проблеми при взаємодії з соціумом. Особливо несолодко доводиться близьким людям. Якщо хто-то в родині має подібний темперамент, то життя з такою людиною нагадує місцезнаходження поруч зі сплячим вулканом. Не можна передбачити, який емоційний вплив на екзальтованого члена сім'ї матиме та або інша ситуація.

Суспільство ж більшою мірою намагається уникати таких людей, звідси:

 • відбуваються часті конфліктні ситуації;
 • людині з такою акцентуацією на роботі не дають важливих завдань, зазвичай він не обіймає високих посад і йому складно просунутися вгору по кар'єрних сходах;
 • близьких друзів у людини з таким темпераментом зазвичай теж не буває із-за недовіри, адже людині з таким вибуховим і непередбачуваним емоційним фоном складно довіряти.

Найчастіше ці особистості, виходячи з-під опіки батьків та інших родичів, не справляються з життєвими завданнями, навіть з побутовими проблемами, тому деякі з таких людей просто спиваються або навіть опиняються без даху над головою. Зазвичай ці психотипи самотні. Серед відомих акторів та інших творчих особистостей є багато прикладів з подібною долею. Багато хто з них, незважаючи на свій талант і популярність, вмирали бездомними та самотніми.

Деякі екзальтовані типи особистості можуть протягом життя вважати свою поведінку цілком природним і нормальним.

Але якщо вчасно зрозуміти і усвідомити проблему, то за допомогою певних методик можна певною мірою приборкати свій характер, стабілізувавши емоційний фон.

Лікування

Лікування такої акцентуації грунтується на корекції посиленою риси характеру, яка заважає людині взаємодіяти в соціумі. Повністю темперамент змінити не можна, але можна позбутися від негативних проявів. Для цього існують спеціальні методики роботи над собою. Цим займаються психологи. Курс лікування залежить від ступеня вираженості акцентуації, може складати три місяці або навіть роки.

Як здійснюється лікування.

 • Індивідуальна бесіда. Психолог докладно розповідає про сильні та слабкі риси характеру екзальтованого типу особистості, дає поради щодо зниження значущості подій, що відбуваються, надає способи реагування на ті чи інші ситуації.
 • Груповий тренінг. На відміну від індивідуальної бесіди тут психолог набирає кількох людей зі схожою акцентуацією, відбувається масове обговорення проблеми. Подібна методика включає в себе і психологічний тренінг, у процесі якого психолог дає чіткі настанови щодо правильної моделі поведінки в тій або іншій ситуації.
 • Бесіда з сім'єю. Цей метод направлений на залагодження конфліктів екзальтованої особистості з членами сім'ї, а також на покращення загальної сімейної обстановки. Зазвичай така робота проводиться з дітьми і підлітками.
 • Психодрама. Групова методика, де психолог створює вигадані ситуації і допомагає людям з акцентуаціями знайти правильний вихід з них.

Про те, як навчитися керувати своїми емоціями, дивіться у наступному відеоролику.