Причини і лікування запалення кутикули нігтя

Запалення кутикули нігтя протікає з розвитком несприятливих симптомів. Ця стаття допоможе розібратися в тому, які причини приводять до цієї патології і як проводити лікування.

Чому пошкоджується?

Шкірний валик, який оточує нігтьову пластину, називається кутикулою. В її утворенні беруть участь епітеліальні клітини. Ці клітини поступово оновлюються. Кутикула – важливий анатомічний елемент, який захищає внутрішню поверхню нігтя від різних пошкоджень.

Запалення кутикули може відбуватися з різних причин.

 • До цього часто приводять різні травматичні ушкодження. Наприклад, часто буває так, що кутикула запалилася після манікюру. Обробка кутикули необробленими інструментами може також призвести до її нагноєння. Якщо запалення досить сильне, це може призвести навіть до появи абсцесу.

Кутикула може запалитися не тільки на пальцях рук, але і на ногах. До цього часто призводить неякісно проведений педикюр. Дуже важливо, щоб ця процедура проводилася лише інструментами, які були ретельно продезінфіковані. Пошкодити кутикулу досить легко, для цього достатньо всього пари необережних рухів. Саме тому дуже важливо, щоб педикюр проводив досвідчений майстер.

 • Шкідлива звичка гризти нігті також призводить до пошкодження кутикули. Вона, як правило, з'являється в дитинстві. Так, деякі люди, нервуючи, починають обкушувати нігті, що і призводить до пошкодження кутикули. Багато батьки в такому випадку роблять безліч різних спроб для того, щоб позбавити малюка від цього.

  Як правило, вони починають змащувати пальці малюка різними речовинами, які мають гіркий смак. Однак такий спосіб для видалення шкідливої звички підходить погано. Краще в такому разі показати дитину психолога. В цій ситуації потрібна кваліфікована робота спеціаліста для того, щоб навчити малюка боротися зі стресами.

  • Недостатній догляд за нігтями – ще один фактор, який може призвести до пошкодження кутикули. Так, якщо не обробляти ці ділянки спеціальними засобами, вони можуть стати згодом дуже сухими. Для того щоб позбутися від сильної сухості, слід змащувати кутикулу спеціальними маслами і кремами. Ці засоби живлять суху шкіру, що сприяє тому, що вона виглядає краще.

  Як лікувати?

  Краще лікувати запалену кутикулу, коли вона не сильно пошкоджена. В цьому випадку досягти результату можна досить швидко. Якщо ж кутикула сильно пошкоджена, і її лікування довгий час не проводилося, то в такому випадку потрібно вже більш тривала терапія. У деяких випадках для відновлення краси нігтів, може знадобитися навіть кілька місяців.

  • Хорошим способом відновлення кутикули, яка запалилася, є ванночки з додаванням марганцівки. При цьому однією такої лікувальної процедури в день цілком достатньо. Тривалість прийняття ванни повинна становити 12-15 хвилин. Після закінчення такої відновлення процедури, руки слід ретельно висушити.

   Після цього пошкоджену кутикулу потрібно обробити спеціальними мазями. Для цього можна використовувати, наприклад, «Левомеколь». Це засіб ефективно справляється з виниклим запаленням, а також сприяє швидкому загоєнню запалених шкірних покривів. Для того щоб лікарський засіб не стирався, на палець слід накласти фіксуючу пов'язку. Для цього підійде звичайний бинт.

   • Важливо відзначити, що проводити лікування запалення кутикули в домашніх умовах можна лише в тому випадку, якщо не розвинулися ускладнення. Так, наприклад, сильний нагноєння може стати причиною розвитку абсцесу. Якщо такий патологічний стан з'явилося, в такому випадку проводити його терапію повинен тільки хірург. Цей стан вкрай небезпечно, тому лікувати його повинен тільки досвідчений лікар.
   • Місце травматичного пошкодження кутикули можна обробляти засобом «Мірамістин». Він допомагає знизити вираженість запального процесу, а також сприяє зниженню ризику розвитку вторинного інфікування. Після обробки цим препаратом на запалений палець слід накласти фіксуючу пов'язку. Робити таку процедуру можна 1-2 рази на добу. Перед тим як обробити запалену кутикулу, руки слід ретельно вимити з ніжним милом.
   • При запаленні шкірних валиків можна використовувати і різні народні способи. Так, для лікування можна використовувати компреси, виготовлені з алое. Зробити їх досить просто.Для цього пару листочків соковитого рослини потрібно розрізати і віджати з них сік. Після цього шматочок бинта, складеного вдвічі, слід змочити в рослинному соку і прикласти до ділянки запалення. Потім компрес потрібно додатково зафіксувати пов'язкою. При бажанні можна просто прикладати розрізаний шматочок алое на ділянку запалення. Як правило, через 2-3 лікувальні процедури починається загоєння запаленої кутикули.
   • Сприяють загоєнню шкірних валиків також ванночки з дубовою корою. У відварі з кори дуба міститься комплекс різних речовин, які допомагають загоювати запалені нігті.

   Профілактика

   Для того щоб кутикула завжди залишалася красивою і доглянутою, слід дотримуватися певних рекомендацій.

   • Регулярно проводити гігієнічний догляд за руками. Мити руки краще з милом, не містить агресивних компонентів.
   • При підвищеній сухості кутикули її слід обробляти спеціальними живильними і зволожуючими засобами. Для цього можна використовувати різні олії, а також креми.

   Людям, які гризуть нігті при хвилюванні, слід обов'язково звернутися до психолога. Дана шкідлива звичка, як правило, має тривалий перебіг і характеризується тим, що людині складно справлятися з різними стресами. В цьому випадку допомогти може тільки досвідчений фахівець.

   • Робити манікюр слід тільки обробленими інструментами. Якщо інструмент був інфікований якимись патогенними мікробами, то в такому випадку ризик зараження досить високий. Якщо манікюр проводиться не в домашніх умовах, а в салоні краси або нейл-студії, слід обов'язково поцікавитися у майстра, яким способом була проведена дезінфекція інструментарію.

   Про те, чому запалюється кутикула на пальцях рук, дивіться у наступному відео.