Нігті: причини, лікування та профілактика

Нігті — це серйозна проблема для багатьох, адже вони виглядають негарно і неохайно. Дана стаття розповість детальніше про причини, лікуванні та профілактиці розшаровування нігтів.

Як влаштований ніготь?

Будова нігтьової пластинки досить складне. Так, знизу кожна нігтьова пластинка покрита невеликий шкірною складкою. Вона називається валиком або кутикулою. Ця частина нігтя дуже важлива. Кутикула захищає ніготь від проникнення різних патогенних мікроорганізмів. Якщо цілісність кутикули з якихось причин порушується, то це приводить до розвитку ряду патологічних станів.

Кутикула представлена епітеліальними клітинами. Вони ростуть, а потім у міру свого старіння просто відшаровуються. Якщо даної частини нігтя не приділяти належної уваги, то по мірі відновлення епітеліальних клітин може з'явитися ряд проблем — наприклад, надмірна сухість кутикули. Такий стан часто призводить до того, що шкірний валик починає чіплятися за одяг і травмуватися, що неминуче призводить до появи задирок.

Нігтьову пластинку умовно ділять на декілька зон. Так, виділяють тіло і корінь нігтьової пластини. Корінь, по суті, належить до задньої частини нігтя, який «захований» під шкірним валиком. Якщо ніготь не пошкоджений, то побачити його корінь неозброєним поглядом повністю не вийде. Єдина видима частина цієї зони — білий місячний валик. На здорових нігтях він виглядає, як біляста смуга, що нагадує половинку повного місяця. Дана частина нігтьової пластинки називається лунулой.

Корінь нігтя — дуже важлива зона. Невипадково природою задумано так, що вона закрита від зовнішніх впливів шкірним валиком. Такий важливий ділянку також називається матриксом. Клітини, які його утворюють, активно діляться і розвиваються. Саме з цієї частини і відбувається зростання всього нігтя. Якщо матрикс з якоїсь причини пошкоджений, то і повноцінного росту нігтьової пластинки не відбувається. Будова цій частині нігтьового ложа досить складне. Активно діляться клітинні елементи називаються онихобластами. Вони допомогою біологічної трансформації перетворюються в епітеліальні рогові клітини, які утворюють основну частину нігтьової пластини.

Видима частина нігтьової пластини має складну будову, складний і її хімічний склад. Цікаво, що міцність цієї частини нігтя забезпечують спеціальні білки, найважливішим з них є кератин. Багато людей чули про існування такої речовини переважно із ЗМІ та різної реклами. Зазвичай виробники косметичних продуктів і засобів по догляду за тілом додають кератин в різні шампуні і бальзами-ополіскувачі. Однак без цієї речовини неможлива і нормальна міцність нігтів.

Молекулярне будова кератину дуже складне. В утворенні кожної молекули такого «будівельного» протеїну беруть участь микромолекулы сірки. Вони допомогою особливих хімічних зв'язків з'єднуються між собою, забезпечуючи унікальна будова кератину. Така особливість будови робить зрозумілим те, що будь-які порушення мінерального обміну, особливо пов'язані з недостатнім надходженням ряду амінокислот, що містять атоми сірки, можуть призвести до появи проблем з міцністю нігтів.

Варто відзначити, що на якість будови даного білка впливає навіть спадковість. Сучасні вчені до цих пір продовжують свої експерименти, які повинні виявити конкретні гени, що відповідають за індивідуальні особливості будови кератину. Проте вже зараз стає ясно, що на побудову цього «будівельного» білка сильно впливає спадковість. Цим чинником можна пояснити те, що у кого-то нігті практично ніколи не ламаються, а хтось, навіть застосовуючи численні косметичні продукти по догляду за нігтями, не може відновити міцність пластин.

Крім білкових компонентів, в нігтьовій пластині присутні й інші елементи, наприклад, ліпіди. Ці речовини надають нігтям їх специфічний блиск. Якщо з якихось причин кількість жирних компонентів в нігтьових пластинках знижується, то це призводить до того, що змінюється і їх зовнішній вигляд. Так, вони стають менш блискучими і виглядають негарно. Нігтьові пластини добре кровоснабжаются. У нігтьовому ложі, яка представлена сполучною тканиною, розташовано багато кровоносних судин. Вони забезпечують кровопостачання паросткової зони нігтя. Якщо крові надходить достатньо, то нігті при цьому добре ростуть і привабливо виглядають.

Нігтьова пластина складається з безлічі епітеліальних клітин, розташовуються шарами. Якщо клітинні шари не порушені, то ніготь залишається неушкодженим. При цьому щільність клітинних шарів може бути різною. Так, в одних людей нігті виглядають досить щільними, в інших же вони тонкі і часто ламаються. Нігтьові пластини досить стійкі до різних впливів. Наприклад, якщо вони не пошкоджені, то й різні хімічні компоненти на них практично не впливають. Деякі люди проводять прибирання будинку, і при цьому їх нігті залишаються здоровими і блискучими. У інших же навіть при митті посуду в рукавичках нігтьові пластини починають сильно шаруватися.

Кожен ніготь закінчується вільним краєм. Саме з цієї анатомічної зоною і працюють майстри з манікюру. У цій частині нігтя немає ні нервових закінчень, ні кровоносних судин, тому будь-яка механічна обробка не супроводжується кровотечею і якимись болючими відчуттями.

Ще однієї анатомічної зоною нігтя є пазухи. Про них не треба забувати при проведенні манікюру. Якщо травмувати даний ділянку нігтя, то в подальшому можна зіткнутися з різними проблемами. Пазухи розташовуються між нігтьової платівкою і шкірним валиком (кутикулою). Обробляти цю ділянку треба тільки чистими, продезінфікованими інструментами. В пазуху при її неакуратною обробці можна занести інфекцію, що в подальшому призведе до нагноєння.

Характеристика нігтів, що шаруються

Шарування нігтів може бути обумовлено різними причинами. Ступінь розшарування також буває різною. При мінімальному пошкодженні нігтьових пластин зовнішній вигляд нігтів не сильно змінюється. В основному вони виглядають здоровими, але досить повільно ростуть. При цьому сильно ламається, як правило, лише вільний край нігтьової пластинки. Якщо нігті сильно розшаровуються, то виглядають вже неохайно. Багато жінок намагаються маскувати цю проблему, зафарбовуючи нігті декоративним лаком. Однак у такій ситуації краще застосовувати не декоративний продукт, а лікувальний засіб. При цьому слід обов'язково визначити причину країн порушень і провести комплексне лікування.

Нігті відшаровуються не тільки на руках, але і на ногах. Дерматологи відзначають, що найчастіше кришиться великий палець ноги. Причин таких змін може бути багато — від травматичних до грибкової інфекції. При цьому пошкодження, як правило, відбувається від самого нігтьового ложа. Такий стан вимагає ретельного підходу, а також обов'язкового встановлення причини, що сприяла відшаруванню.

Причини

Розшарування нігтів може відбуватися з різних причин. Цікаво, що зіткнутися з цією проблемою можна і в різному віці. Так, нігті часом сильно шаруються у дитини, така ж напасти зустрічається у людей зрілих, і навіть літніх людей. Багато говорять, що шаруються нігті тільки в тому випадку, якщо в організмі не вистачає певних мінералів. Однак це не зовсім так. Недолік надходження мінералів — лише одна з можливих причин, здатних спровокувати дане порушення. Проте до появи розшаровування нігтьових пластин наводять і інші численні чинники.

Для того щоб визначити причину розвитку такого порушення, варто, перш за все, оцінити вік. Наприклад, у дитини і дорослого причини розвитку проблеми можуть розрізнятися.

У дитини

Розшарування нігтів може з'явитися в ранньому віці. Так, нігтики часом шаруються навіть у немовляти. Дитячі лікарі відзначають, що цей стан нерідко реєструється у малюків в 2-3 роки. При цьому фахівці говорять про те, що причини такого порушення, як правило, є внутрішніми, тобто, пов'язані з якимись змінами в функціонуванні дитячого організму.

Євген Комаровський, популярний дитячий лікар, зазначає, що кожна дитина має свої індивідуальні особливості, і виявляти проблему розшаровування нігтів потрібно строго індивідуально. У дітей молодше трьох років до слоению нігтів нерідко призводить залізодефіцитна анемія. Дана патологія характеризується зниженням в крові гемоглобіну і/або еритроцитів. Виникає такий патологічний стан з причини того, що дитячий організм відчуває дефіцит заліза.

Незбалансоване харчування — ще один з факторів, які можуть призвести до розвитку даної патології. Так, якщо дитина не їсть достатню кількість овочів і фруктів, то він не отримує потрібного його організму кількості мінералів. Недостатнє надходження кальцію, хрому або цинку може стати причиною розвитку мінеральних порушень, що ведуть до появи підвищеної ламкості нігтів.У малюків, які відвідують освітні установи, причини підвищеного шарування нігтів часто пов'язані з різними шкірними захворюваннями. У цьому віці до появи такої проблеми може привести:

 • екзема;
 • псоріаз;
 • грибкова інфекція;
 • вроджений епідермоліз.

У підлітковому віці появи сильного шарування нігтів можуть сприяти дисгормональні порушення. Під час пубертату в організмі змінюється баланс статевих гормонів. Такі перебудови призводять до того, що у підлітка з'являються різні симптоми — наприклад, підвищена жирність шкіри, ламкість нігтів або себорея шкіри голови. Як правило, такі несприятливі симптоми зникають після того, як дитина стає старше і «виростає» з підліткового віку.

До підвищеної ламкості нігтів можуть призводити навіть психологічні причини. Лікарі відзначають, що люди, які погано переносять різні стреси і схильні до неврозів, зазвичай стикаються з даною проблемою. При цьому дана проблема нерідко зустрічається при різних депресивних розладах.

Ще одна патологія, що часто зустрічається у малюків, є онихофагия. Даний стан характеризується тим, що дитина, нервуючи, починає кусати нігті. Цікаво, що ця звичка досить стійка. Якщо з малюком в дитинстві не попрацював психолог, то звичка кусати нігті у нього може зберегтися на все життя. Причому виявляється вона, як правило, мимоволі. Так, якщо у людини, що має онихофагию, виникає стрес, то він починає неконтрольовано обкушувати нігтьові валики. Зазвичай такі люди ходять з задирками, а їх руки виглядають неохайним.

Ще однією шкідливою звичкою, яка може виявлятися вже з дитинства, є сильне постукування пальцями по твердих предметів. Зазвичай таке бажання з'являється у людей під час того, коли вони сильно нервують. Якщо ви помітили таке за своєю дитиною, то в такому разі з ним потрібно поговорити, а при необхідності показати його психолога. У даному випадку необхідна якісна консультація фахівця, а також проведення необхідної психотерапії, щоб ця звичка не вкоренилася і не стала постійною.

У жінок

Представниці прекрасної статі хочуть відмінно виглядати в будь-якому віці. Нігті — своєрідна «візитна картка» будь-якої дами. Якщо руки доглянуті, то це, безумовно, додає чарівності, і навіть підвищує самооцінку. Таким чином, якщо нігтьові пластини починають сильно ламатися і кришитися, то це викликає психологічний дискомфорт. Причин цьому може бути кілька. Досить часто до розшарування нігтьових пластин призводять зовнішні впливи:

 • побутова хімія;
 • вода, особливо гаряча;
 • лужні речовини;
 • мило, яке містить хімічні барвники та інші добавки.

Нігті можуть також шаруватися і внаслідок манікюру з використанням декоративних лаків, що містять у складі небезпечні хімічні компоненти. Так, до сильного розшарування нігтьових пластин може призвести формальдегід, який часто додають в лаки, особливо дешеві.

Проблеми розшаровування нігтів може сприяти навіть часте нарощування. Під час такої процедури не тільки проводиться сильна механічна обробка нігтьової пластини, але і використовуються різні хімічні речовини, в тому числі і покриття. У жінок, які часто нарощують нігті, нігтьові пластини починають шаруватися і після зняття штучних нігтів. Причина цього — порушення технології зняття нарощених елементів.

Застосування рідин, що містять ацетон, також може стати причиною появи розшаровування нігтів. Якщо використовувати такий засіб для зняття декоративних лаків занадто часто, то це може призвести до того, що нігтьові пластини будуть пересушені. Ацетон — речовина, яка може змінювати хімічний склад нігтя. Якщо у жінки сильно ламаються нігті, то від використання такого засобу їй краще відмовитися.

Температура додатково впливає на нігті. Низька температура сприяє тому, що нігті починають сильно шаруватися. Зазвичай проблема розшаровування нігтів з'являється у жінок, які не носять рукавичок на морозі. Також до появи даної проблеми може призвести перебування в умовах дуже сухого повітря. В нігтьових пластинках містить певну кількість води, а занадто сухе повітря може сприяти висушування нагідок, що і призводить до того, що вони починають сильно кришитися.

Механічні зовнішні причини — додаткова група факторів, що забезпечує сильне розшарування. Неякісно проведений манікюр або педикюр може стати причиною появи даної проблеми. Крім того, до сильного слоению здатні привести якісь травматичні пошкодження. Особливу групу складають патологічні стани, які були спровоковані травматичним пошкодженням кровоносних судин.

Внутрішні причини теж можуть стати причиною появи проблем розшаровування нігтів. Так, шаруються нігті часто у жінок, що зазнають гормональний дисбаланс. Вносять свій внесок і патології щитовидної залози. Також до сильного слоению нігтів можуть призводити хронічні захворювання яєчників, що протікають з розвитком дисбалансу гормонів. У багатьох випадках проблеми з ламаються нігтями виникають під час вагітності.

Лікування

Перш ніж проводити терапію нігтів, що шаруються, потрібно визначитися з причиною її розвитку. Для цього слід обов'язково звернутися до фахівця. Краще, щоб первинну консультацію провів лікар-терапевт. Доктор огляне пошкоджені нігті і складе план необхідних обстежень. Після такого комплексного обстеження лікар визначить, яких фахівців потрібно відвідати.

Якщо причина сильного шарування нігтів була викликана проблемами травлення або мінеральними порушеннями, то в такому випадку знадобиться консультація гастроентеролога. Якщо причина криється в гормональних порушеннях, вас відправлять до ендокринолога. Батькам малюків з проблемою сильного розшаровування нігтів потрібно нанести візит педіатра і дитячого дерматолога. Ці фахівці можуть визначити причину даного порушення, а значить, і проводити терапію його буде набагато легше.

Лікувати нігті можна по-різному. Для цього застосовуються як фармацевтичні препарати, так і засоби народної медицини. Лікування має бути комплексним, і в деяких випадках досить тривалим. При цьому лікарі рекомендують проводити саме комплексну терапію, так як це дозволить домогтися істотного результату.

Профілактичні заходи

Краса нігтів залежить від базового догляду за ними. Дерматологи відзначають, що запобігти проблему патологічної ламкість нігтьових пластин набагато легше, ніж потім її лікувати. Саме тому вони рекомендують обов'язково слідувати деяким профілактичних рекомендацій.

 • Під час прибирання будинку або миття посуду потрібно використовувати спеціальні захисні рукавички.
 • Проводити гігієнічний манікюр слід лише попередньо продезінфікованими інструментами. Якщо така обробка проводиться поза будинком, то виконувати її повинен грамотний, досвідчений спеціаліст, який пройшов відповідне навчання і має достатній досвід роботи.
 • Дуже важливо стежити за харчуванням. У раціоні обов'язково повинні бути присутніми різні джерела харчових нутрієнтів, а також важливі для організму мінеральні сполуки і вітаміни. Будь раціон повинен бути збалансованим і враховувати індивідуальні особливості організму.

Про те, як вилікувати нігті, дивіться у наступному відео.