Матрикс нігтя: опис, будова і причини пошкодження

Ніготь має досить складну будову, а матрикс є однією з його частин. Ми розповімо докладніше про опис, будову і причини пошкодження цієї анатомічної зони.

Що це таке?

Для того щоб визначитися з тим, де знаходиться зона нігтьового матриксу, потрібно зрозуміти, як влаштований ніготь. Так, він складається з декількох основних частин і має краю.

Нижній край нігтьової пластини прикритий особливим шкірним валиком, який називається кутикулою. Цей елемент утворюють кілька шкірних шарів, які представлені епітеліальними клітинами. Дані клітинні елементи поступово замінюються новими. Це сприяє тому, що шкірні покриви кутикули постійно оновлюються.

Важлива частина будь нігтьової пластинки — корінь. Побачити цю анатомічну зону повністю не вийде, так як вона прикрита прилеглими тканинами. Однак можна розглянути лише невеликий її ділянку. Він виглядає як біла смужка, що нагадує півмісяць. Називається ця анатомічна зона лунулой.

Якщо ніготь здоровий, то колір цієї частини білий. Якщо лунула змінює свій тон, то це говорить про наявність патологічних станів в організмі. Варто відзначити, що дана частина нігтя також є досить вразливою і легко може пошкоджуватися.

Важливою частиною нігтя є матрикс. Від того, наскільки він товстий, залежить і товщина нігтьової пластинки. Саме тому деякі люди мають дуже міцні нігті, а інші скаржаться на постійне шарування нігтьових пластинок.

Вихідна товщина матриксу визначається багатьма факторами. Наприклад, цей параметр впливає спадковість. Якщо нігтьової матрикс тонкий з народження, то згодом можуть з'явитися проблеми з сильною ламкістю нігтів. У такому разі впоратися з напастю буде досить важко. Застосування лікувальних лаків може, звичайно, допомогти, але все-таки повністю позбутися від ламкості не вдасться.

Нігтьової матрикс — дуже вразлива зона. Основними клітинними його елементами є особливі клітини — онихобласты. Вони поступово трансформуються і беруть участь у формуванні нігтьової пластини. Від здоров'я онихобластов залежить і зовнішній вигляд нігтів. Якщо ці клітини функціонують добре, то в такому випадку нігті добре ростуть, рідше ламаються і відмінно виглядають.

Важливою речовиною, який визначає хімічний склад нігтя, є кератин. Багато людей думають, що цей біологічний компонент є тільки у волоссі, однак, це не так. Кератин — важливий білок, який бере участь у побудові нігтьової пластинки. Молекулярне будова даного компонента досить складне.

Цей елемент бере участь у побудові кератиновых волокон. Саме їх індивідуальне будова і визначає міцність нігтьової пластинки. Кератин відноситься до фибриллярным компонентів, які досить стійкі до різних впливів. Деякі вчені відзначають, що він по своїй міцності поступається лише хітину — речовини, який бере участь у побудові зовнішніх покривів багатьох комах.

молекула кератину
хітиновий покрив жука

Для побудови навіть однієї молекули кератину необхідно достатня кількість амінокислоти — цистеїн. В ній містяться молекули сірки взаємодіють один з одним за допомогою хімічних зв'язків, що й призводить до того, що у кератину з'являються його особливі властивості.

Людям, у яких матрикс має невелику товщину, слід обережно робити манікюр. Так, якщо дана процедура буде зроблена неякісно, то це може лише посилити ламкість. Також недосвідчений майстер здатний занести небезпечну інфекцію, яка може призвести до появи несприятливих симптомів.

Кожен ніготь добре забезпечується кров'ю. Якщо б такого харчування не відбувалося, то нігтьова пластинка просто не змогла б рости. Так, кровоносні судини знаходяться в нігтьовому ложі. Ця анатомічна зона представлена сполучною тканиною. Вона забезпечує кровопостачання паросткової зони, відповідальної за зростання нігтьової пластини.

кровопостачання нігтя

Зовні ніготь покривають кілька шарів епітеліальних клітин. Така будова обумовлює захист нігтьового ложа і матриксу від різних пошкоджень. Також ця частина нігтя захищає його від впливу різних хімікатів, які можуть чинити негативну дію.

Збоку кожного нігтя розташовуються дуже важливі ділянки — пазухи. Їх слід акуратно обробляти під час проведення манікюру або педикюру. При неправильній обробці можна занести в пазухи інфекцію, яка здатна привести до того, що в цій зоні з'явиться гній. Крім того, у пазухи можуть потрапити різні чужорідні частинки, якщо гігієнічний догляд за руками і ногами проводиться недостатньо добре.

Причини пошкоджень

Причини порушень функціонування матриксу можуть бути різними. Так, механічне пошкодження даної анатомічної зони може спровокувати зупинку росту нігтя. Якщо при цьому відбулося виражене пошкодження кератиновых волокон, то в такому випадку можуть розвинутися суттєві деформації пластини. Подібний варіант травми зустрічається у деяких спортсменів, пошкодили нігті під час тренувань і занять. Наприклад, часті травми матриксу нігтів відбуваються у людей, які професійно займаються волейболом, спортивною гімнастикою або баскетболом.

Пошкодження матриксу нігтя, як правило, відбувається із-за сильного удару м'яча з цієї анатомічної зони. Якщо сила удару велика, то це може призвести до появи кровотечі, так як відбудеться поранення нігтьового ложа з розміщеними в ньому кровоносними судинами. Варто відзначити, що якщо внаслідок травматичного пошкодження цілісність нігтьового ложа була порушена, то крововтрата може бути досить значною. При появі навіть невеликої кровотечі краще обов'язково звернутися за медичною допомогою.

Нігтьової матрикс можна пошкодити і при неякісному проведенні педикюру. Якщо обробка нігтьової пластини проводиться неправильно, то в такому випадку незручне рух може стати причиною травми. Деякі фахівці з педикюру, працюючи з кутикулою, можуть пошкодити також і зону матриксу нігтя. Це може стати причиною того, що в подальшому ніготь буде рости неправильно або навіть стати більш ламким.

Побутові травми також можуть заподіювати травмування нігтьового матриксу. Наприклад, защемлення пальця дверима. Також до пошкоджень цієї анатомічної зони здатні приводити різні порізи пальців. У цьому випадку потрібне термінове надання допомоги, інакше розвитку негативних наслідків в подальшому уникнути не можна.

Захворювання – ще одна причина проблем з матриксом. Однією з частих патологій є грибкова інфекція. Зазвичай грибком уражаються нігтьові пластини пальців стоп. Грибок з'являється на краю нігтя, а потім поступово «доростає» до матриксу. Якщо грибкова інфекція швидко розвивається та призводить до пошкодження, то це сприяє тому, що нігтьові пластини істотно змінюють свій зовнішній вигляд.

грибкове ураження
види грибка нігтів

Особливості лікування

Терапія пошкодженого нігтьового матриксу багато в чому визначається причиною, яка призвела до цього. Так, якщо причиною стала травма, то в такому випадку вкрай важлива своєчасна медична допомога. Якщо ніготь при цьому сильно зруйнований, то пошкоджену нігтьову пластину потрібно обережно видалити. Проводить цю процедуру травматолог або хірург за допомогою спеціальних медичних інструментів, які були попередньо стерилізовані.

Після того як повністю зруйнований ніготь буде видалений, на місце пошкодження накладається пов'язка. Також обов'язково виписуються кошти, які будуть захищати місце пошкодження від інфікування і сприяти відновленню нігтьової пластини. В деяких випадках вимагається навіть призначення антибактеріальних засобів. Застосування таких препаратів допоможе знизити ризик розвитку гнійних ускладнень.

Лікування матриксу зазвичай проводиться досить тривале. Для того щоб відновити цю анатомічну зону, іноді знадобиться витратити кілька місяців. Тому для проведення подібного лікування слід запастися терпінням.

Якщо до пошкодження матриксу призвела грибкова інфекція, то в такому випадку потрібно призначення протигрибкових засобів. При хронічній формі грибок погано лікується спеціальними лікувальними лаками, тут вже призначаються системні лікарські препарати.

Про проблеми з матриксом нігтя і про інших нігтьових патологіях дивіться у відео нижче.