Будова нігтя: схема, опис і склад пластини

Нігті – це особлива частина людського організму. Будова цієї анатомічної частини досить складна.

Що таке нігті?

Нігтьові пластини – це частина шкірного покриву тіла людини. Вони не є по своїй будові шкірою, але також виконують ряд певних функцій. Лікарі відзначають, що нігтьові пластини відносяться до придатків шкіри. Нігті – це порівняно щільні пластинки, що мають, як правило, округлу форму, що покривають дистальні фаланги пальців.

Кожна людина має свої унікальні фізіологічні особливості нігтів.

В одних людей нігті мають округлу форму, інші є власниками практично квадратних нігтьових пластин. Навіть щільність нігтьових пластин буває різною. Цей показник визначається безліччю факторів, в тому числі і генетичними. В одних людей нігті залишаються міцними довгий час і рідко ламаються, у інших часто кришаться і обламуються.

Схема будови

На перший погляд, може здатися, що анатомічна будова нігтя досить просте, однак це не так. Нігтьові пластини, розташовані як на руках, так і на ногах людини, влаштовані досить складно. У побудові цих елементів бере участь відразу кілька анатомічних утворень. Опис будови нігтів дається в багатьох медичних навчальних посібниках. Розуміння «пристрою» нігтьових пластин допомагає зрозуміти й те, яким чином і з якою швидкістю вони ростуть. А також будову цієї частини тіла важливо при визначенні різних патологій, пов'язаних з порушенням зовнішнього вигляду нігтів.

Нігтьова пластинка щільно прикріплюється до дистальній фаланзі пальця. Вона має кілька країв. Нижній край нігтя закінчується шкірним валиком, який називається кутикулою. Цей анатомічний елемент утворена епітеліальними клітинами. Вони постійно оновлюються.

Здорова кутикула не повинна мати жодних ушкоджень. Травми цієї зони можуть призвести до того, що близько нігтьових пластин з'являються задирки.

Нігтьове ложе – важливий анатомічний елемент будь-якого нігтя. Саме за його рахунок і відбувається постачання кров'ю і іннервація нігтьової пластини. Будь-яке ушкодження цієї зони сприяє тому, що нігті починають рости повільніше, а їх зовнішній вигляд суттєво змінюється. Ніготь має кілька анатомічних одиниць. Однією з них є корінь. Він частково прихований шкірними валиками (кутикулою). Саме ця частина і впливає на те, як буде рости нігтьова пластинка у довжину.

Невелику частину кореня нігтя можна побачити. Вона називається лунулой. Виглядає ця зона як біла смужка внизу нігтьової пластини. Розмір і форма лунулы у кожної людини індивідуальні. Проте в середньому лунула не перевищує 1/3 всієї нігтьової пластини. Колір здорової лунулы – білий.

Якщо її забарвлення змінюється, то це, як правило, свідчить про те, що в організмі відбуваються якісь зміни.

У деяких людей лунулы досить великі: наприклад, у спортсменів або людей, які працюють фізичною працею.

Нігтьової матрикс – важлива зона будь-якого нігтя. Вона представлена активно діляться клітинами. Саме це зона відповідальна за те, як інтенсивно зростатиме ніготь. Пошкодження матриксу дуже небезпечні. Якщо цю зону пошкодити (наприклад, під час проведення манікюру або педикюру), то в подальшому можна зіткнутися з появою сильної ламкості нігтів і їх повільним зростанням.

Онихобласты – важливі клітини, які беруть участь в утворенні нігтя. Ці клітини характеризуються тим, що вони активно діляться. Активна робота онихобластов призводить до того, що нігтьова пластина починає збільшуватися. Робота цих клітинних елементів залежить від того, наскільки добре кровопостачання нігтьового ложа. Нігтьова пластинка складається з декількох шарів епітеліальних клітин. Вони постійно оновлюються. Таке оновлення є життєво необхідним процесом. Завдяки цьому біологічному процесу нігтьова пластинка постійно зростає. Якщо цей процес з якихось причин порушується, то це призводить до того, що нігтьові пластини змінюють свій зовнішній вигляд або починають сильно ламатися.

Вільний край – дистальна частина будь нігтьової пластини. Коли робиться манікюр або педикюр, то основна робота проводиться саме з цією ділянкою. Вільний край нігтьової пластини не має ні нервових закінчень, ні кровоносних судин. Саме тому під час підпилюванні манікюрної пилкою цієї зони немає кровотечі і неприємних відчуттів. Ще однією частиною нігтя, про яку іноді забувають, є пазухи. Це місце, де нігтьова пластинка контактує з шкірними валиками. Обробляти пазухи під час проведення манікюру або педикюру потрібно акуратно. Необережна обробка даної зони може бути небезпечна тим, що в неї можна занести інфекцію. Обробляти пазухи потрібно лише інструментом, який був попередньо дезинфицирован.

З чого складаються?

Хімічний склад нігтя так само досить складний, як і анатомічний. Основним структурним елементом будь нігтьової пластинки є кератин. Цей компонент відноситься до білкових речовин.

Цікаво, що кератин міститься не тільки в нігтьових пластинах, але і, наприклад, у волоссі.

Багато виробників додають кератин у доглядають продукти для волосся (шампуні, бальзами-ополіскувачі і маски).

Кератин забезпечує міцність нігтів. Особлива структура молекул кератину обумовлює особливу міцність цього компонента. Для побудови однієї білкової молекули використовуються декілька амінокислот, які містять у своєму складі сірку. Ці компоненти допомогою особливих хімічних зв'язків з'єднуються між собою, що і забезпечує міцність кератину. Біологи відзначають, що дане білкова речовина по своїй міцності поступається лише хітину – покровному елементу комах.

В нігтьових пластинках також містяться і інші елементи. Так, в них міститься жири. Ці речовини забезпечують зовнішній вигляд нігтьових пластин. Саме із-за ліпідних компонентів нігтьові пластини виглядають блискучими. Міститься в нігтьових пластинах також і вода. В нігтях виявлені і багато мінерали. Міцність нігтьових пластин обумовлена наявністю в них кальцію, цинку, хрому та інших мінеральних сполук. Якщо ці мінерали в організм внаслідок незбалансованого харчування або наявності хронічних захворювань надходять в недостатній кількості, то це може стати причиною появи проблем з нігтями.

Функції

Ніготь – важлива частина будь-якого організму. Ці пластинки захищають від проникнення у внутрішнє середовище різних мікроорганізмів. А також захисна функція нігтів полягає в тому, що вони є своєрідною перешкодою для потрапляння різних хімічних речовин всередину організму. Захищає нігті і від впливу температур на дистальні частини пальців. А також ці щільні пластинки захищають нервові закінчення від впливу на них різних факторів. Цю особливість дбайливо придумала природа, щоб захистити нервову систему від різних пошкоджень.

Захворювання нігтя

Здорові нігтьові пластини мають характерний зовнішній вигляд. Колір їх блідо-рожевий з білою лунулой. Шкірні валики, які оточують нігтьову пластину, за кольором не відрізняються від інших шкірних покровів.

Якщо зовнішній вигляд нігтів змінюється, то це говорить про те, що в організмі відбуваються якісь порушення.

Змінюватися може колір нігтя. Пожовтіння нігтів досить часто відбувається внаслідок захворювань печінки і жовчного міхура. А також до такого специфічного зміни нігтя може призвести дискінезія жовчовивідних шляхів, яка протікає з розвитком застою жовчі.

Жовтіють нігті також з-за грибкової інфекції. Грибок нігтів може приводити до погіршення стану нігтів: вони стають більш ламким і легко кришаться. Зазвичай пошкодження починаються з вільного краю. При запущеному перебігу грибкової інфекції грибок вражає практично всю нігтьову пластину і навіть матрикс нігтя. Якщо корінь нігтя пошкоджений, то це може призвести до того, що в подальшому порушиться і його зростання. Сильне шарування нігтів – інша часта проблема, з якою люди звертаються до дерматологів. У деяких випадках ця проблема настільки істотна, що приносить виражений дискомфорт. Якщо нігті сильно шаруються, то буває складно їх відростити.

На здорових нігтьових пластинках не повинно бути ніяких рисок і смужок. Якщо вони з'являються без особливої на те причини, то це свідчать про те, що в організмі відбуваються якісь специфічні зміни. Так, поява численних білих горизонтальних смужок зазвичай свідчить про те, що організм сильно потребує вітамінів (наприклад, В12) або деяких мінеральних речовин (кальцію, цинку). На нігтях можуть з'являтися і глибокі борозни. Глибина їх може бути різною. Якщо такі глибокі борозни з'явилися відразу на декількох нігтях, то це може свідчити про наявність захворювань печінки, нирок і навіть кишечника. До появи таких порушень можуть призвести також і хронічні патології серця і кровоносних судин.

Будь-яка зміна зовнішнього вигляду нігтів має стати недобрим симптомом.

Якщо нігті не змінилися з-за травми, то в такому випадку потрібно обов'язково звернутися до лікаря. У такій ситуації потрібне комплексне обстеження організму.

Після низки аналізів і медичних тестів можна буде визначити справжню причину, яка призвела до таких порушень.

Поради по догляду та основи манікюру

Красиві нігті – привід для гордості. Щоб нігтьові пластини виглядали красиво, за ними потрібно доглядати. Мити руки потрібно з застосуванням ніжного мила. Бажано вибирати косметичні продукти, які не містять небезпечних і агресивних компонентів. Це допоможе запобігти розвитку надмірної сухості.

Суху кутикулу потрібно обов'язково зволожувати. Для цього можна застосовувати різні зволожуючі креми.

Сучасні виробники косметичної продукції випускають багато таких продуктів. Креми для зволоження кутикули мають досить жирну консистенцію і добре живлять цю ніжну частину. А також для догляду за кутикулою можна використовувати різні олії.

Манікюр – важлива процедура по догляду за нігтьовими пластинами. Його можна робити як самостійно, так і в салоні краси. В домашніх умовах манікюр потрібно виконувати лише інструментами, які були ретельно продезінфіковані. Якщо ж манікюр проводиться в салоні, то проводити його повинен досвідчений фахівець. Перед проведенням такої процедури слід обов'язково запитати у майстра, яким чином він обробив інструментарій для обробки нігтів.

Детальніше про анатомію нігтьової пластини дивіться у відео нижче.