Кутикула: способи видалення особливості догляду

Нігті навіть самої красивої форми будуть виглядати недоглянутими без належного догляду за кутикулою. Цей скромний шкірний валик виконує важливу функцію і, безумовно, вимагає до себе уваги, в тому числі з боку естетики.

Що це таке?

Кутикула на нігтях є шкірястим ущільненням внизу нігтьової пластини, званим ще шкірястим валиком. Частково вона йде під шкіру, тому оку видно виключно її висохлий краєчок. У медичному лексиконі він іменується птеригий, а частина, що залишилася кутикули – эпонихий. Кутикула в цілому відповідає за захист. Без кожистого валика бактерії легко б проникали під ніготь, порушуючи його природний розвиток. Кутикула захищає від вологи, і від повітря нігтьове ложе і його матрикс, тобто кореневу частину. Якби корінь виявився пошкоджений, то сам ніготь почав ламатися, розшаровуватися і гірше розвиватися.

До речі кажучи, продовження матриксу – лунулу – кутикула не захищає, тому за нею повинен бути додатковий догляд.

Інструменти і матеріали для догляду

Щоб прибрати кутикулу, найпростіше скористатися апельсиновою паличкою. Ця дерев'яна конструкція має завдовжки, коливається від 9 до 18 сантиметрів і завширшки від 3 до 5 міліметрів. Один кінчик у неї знаходиться під кутом, а інший добре загострений. В одній упаковці знаходиться декілька штук паличок, що робить покупку зручною та економічною. За правилами, апельсинова паличка є одноразовим продуктом, який необхідно міняти після кожного проведення манікюру.

Зберігається дерев'яний пушер обов'язково в сухому і чистому просторі. До речі кажучи, його додатковою перевагою є можливість використання для очищення бруду з-під нігтьової пластини. Останнім часом гідною альтернативою апельсинової палички вважається европемза. Цей інструмент являє собою м'яку пилку, не травматичну ніготь, яка має ще й функцією полірування. Залежно від кольору пристрою, можна визначити, наскільки сильним буде вплив. Сіра пемза – найбільш ніжна, рожева – трохи сильніше, а жовта – максимально жорстка.

У салоні для усунення кутикули найчастіше застосовується спеціальна машинка, насадка яку акуратно, не травмуючи, очищає кожен нігтик. Працює пристрій від електричної мережі. На обробку кожного пальця йде не більше однієї хвилини. Існує ще такий не особливо популярний інструмент, як ніж для видалення кутикули. Він схожий на двозубу виделку, користуватися якою без підготовки вкрай незручно, тому його застосування краще залишити професіоналам.

Як підготувати кутикулу до видалення?

Найпростіше підготувати кутикулу до подальшої обробки, попередньо потримавши пальці в ванночку для рук. В зручну ємність просто наливається тепла вода, в яку можна насипати морську сіль (але це за бажанням). Процедура триває від 15 до 20 хвилин, після чого пальці потрібно ретельно висушити рушником і відразу приступати до процесу видалення.

Способи видалення

Існує кілька способів обробки кутикули. В домашніх умовах фахівці рекомендують обійтися без обрізання, а просто відсунути надлишки шкірястою частини апельсиновою паличкою. В салоні у перевіреного майстра можна спробувати і більш інтенсивний вплив.

Взагалі, спосіб усунення кутикули може бути обраний у залежності від власних бажань і стану птеригия.

Обрізний

Зміст обрізного манікюру полягає в тому, що надлишки шкіри просто обрізаються. Самостійно робити це не рекомендується, тому краще звернутися до професіонала в салон. Якщо ж людина хвора на цукровий діабет, то йому категорично заборонений такий вид обробки. Обрізання кутикули проводиться з використанням стандартних інструментів: манікюрних ножиць і щипчики. Попередньо кутикула обов'язково розм'якшується.

Пушер або апельсиновою паличкою надлишки шкіри відсуваються до основи нігтя, після чого зрізаються, рухаючись від боків до центральної частини нігтя. Робити все потрібно акуратно, без натягу, просто відрізаючи вже відмерлий відросток. Процедура закінчується дезінфекцією ранок за допомогою перекису водню і живленням шкіри жирним кремом.

Обрізний манікюр вважається найменш вдалим, так як після обрізки нова кутикула виростає більш щільною і її доводиться частіше обробляти.

Крім того, така процедура не є абсолютно безпечною – будь неакуратний рух призводить до виникнення ранок. В деяких випадках навіть існує ймовірність зараження матриксу. Вирішивши проводити обрізний манікюр, важливо обов'язково добре розпарити кутикулу, а по завершенні процедури обробити антисептичним засобом і спеціальної відновної маззю.

Необрізний

Займає достатню кількість часу необрізний манікюр проводиться з використанням спеціальної палички і розчину для видалення кутикули, званого ремувером. Паличка-пушер може бути виконана з пластика, силікону або ж бути одноразовою з апельсинового дерева. Ремувер, як правило, має у своєму складі різні кислоти, від молочних до фруктових, за допомогою яких відбувається розщеплення вже мертвих клітин. Процедура починається з базового підготовчого етапу, після якого три нігтя покриваються ремувером. Починати слід тільки з трьох пальців, щоб не вийшло, що засіб знаходився на епітелії надто довго.

По інструкції відраховується час дії ремувера, після чого надлишки акуратно видаляються за допомогою косметичного диска. Пушер кутикула відсувається до самої основи нігтика, а засохлі шматочки прибираються ватою.

Важливо згадати, що робота апельсиновою паличкою починається, тільки коли ремувер підсохне, а значить, і закінчить діяти. Процедура завершується застосуванням масла, яке сповільнить швидкість відростання кутикули.

Різновидом необрізного манікюру можна назвати апаратну процедуру, яка проводиться за допомогою спеціальної машинки. Працюючи на зразок шліфувальної пилки, даний пристрій акуратно усуває відмерле волосся, причому не впливаючи на живу і здорову. Проводити таку процедуру рекомендується тільки в салоні.

Відсунення

У тому випадку, коли у людини кутикула зростає дуже повільно і виглядає непомітно, з нею можна нічого особливого не робити – просто відсувати до основи. У цьому випадку, підготувавши нігтики, на них необхідно нанести звичайне масло або гель, після чого зрушити птеригий і рясно намазати руки кремом.

Тонкощі обробки

Перед тим як зайнятися кутикулою, необхідно виконати кілька нескладних дій. Спершу нігтьова пластинка обов'язково звільняється від лаку або шелаку. Робиться це за допомогою рідини для зняття лаку або ж призначених для цієї мети серветок. Слідом одним з перерахованих вище способів прибираються надлишки кутикули. У фіналі ніготь обов'язково отримує харчування – промащується олією, кремом або воском.

Кремом можна повністю покрити руки, посиливши вплив у зоні кутикули. Фахівці також рекомендують час від часу обробляти ручки пілінгом або ж скрабити їх субстанцією, що впливає і на нігтьові пластини.

Своєчасна обробка запобігти розростання кутикули і впоратися із зайвими лущенням. З цією метою краще брати пілінг-скатку або ж звичайний засіб, у складі якого є фруктові кислоти та вітаміни.

Кошти

Існує велика кількість засобів, призначених для догляду за кутикулою. Всі вони переслідують одну мету, але виробляють різну дію. Масло може бути спеціальним косметичним або ж звичайним аптечним. Фахівці рекомендують звертати увагу на наявність у складі авокадо, жожоба і похідного продукту виноградних кісточок, які глибоко проникають всередину кутикули, зволожуючи і живлячи її. У тому випадку, коли, крім догляду за птеригием, переслідується мета зміцнити самі нігті, варто придбати масла цитрусових, наприклад, лимона.

Посилити розвиток кутикули дозволяють масла мигдалю, рицини, ши і кокоса, а також суміш вітамінів А і Є. Віск використовується для полірування та «запечатування». Він також застосовується, щоб вилікувати задирки, надати птеригию еластичність і зробити самі нігтьові пластинки більш презентабельними. Найчастіше віск комбінується зі спеціальною пилочкою.

Для захисту від лаку

В даний час на ринку представлено досить засобів, що дозволяють не бруднити кутикулу під час манікюру. Наприклад, є сенс придбати спеціальний захисний еліксир, який виглядає так само, як звичайний лак, але наноситься не на саму нігтьову пластинку, а на кутикулу. Іноді його ще називають рідкою стрічкою. Таке покриття засихає силіконовою плівкою, яка знімається по завершенні манікюру, виконавши необхідну функцію.

Ніякого негативного впливу на нігті під час такої процедури не відбувається. Крім цього, в магазині продається спеціальний олівець, прибирає надлишки лаку саме з кутикули в тому випадку, якщо не вдалося її не забруднити.

Для уповільнення зростання

Існують також препарати, що дозволяють або сповільнити або зупинити зростання кутикули. До них відносяться масла для нігтів, а також ремуверы з подвійним дією. Наприклад, подібною дією володіє засіб догляду за кутикулою марки Avon.

Для зняття кутикули

Розщепити шкірний валик до такого стану, що його буде достатньо прибрати ватним диском або апельсиновою паличкою, можна за допомогою ремувера, що представляє собою спеціальний засіб – кератолитик, який не впливає якимось чином на живу частину птеригия, але руйнує вже відмерлу. До складу такого ремувера входять або фруктові кислоти, або ж комбінація аміаку і діоксиду вуглецю. Крім розм'якшення, це засіб відповідає за зволоження і загоєння, але після процедури однаково рекомендується скористатися додатковими розчинами. Кератолитик може продаватися у вигляді рідини, масла, бальзаму або гелю. Популярністю в даному сегменті користуються засоби марки OPI і Librederm Коректор. Зарекомендував себе і «Кутиклер» від KVplus.

Народні методи

Проводячи процедуру догляду за кутикулою в домашніх умовах, можна скористатися підручними (тобто народними) засобами. Наприклад, для розм'якшення не надто загрубілої шкіри, замість професійного ремувера, досить буде скористатися теплою ванночкою з солями і різноманітними ефірними маслами. Крім цього, дезінфікувати нігтьове простір дозволяється хлоргексидином або перекисом, які обов'язково виявляться в домашній аптечці.

Якщо мова йде про захист кутикули від лакового покриття, то з народних засобів уваги заслуговує використання жирного крему, вазеліну або навіть клею ПВА. При нанесенні одного з таких засобів лише на шкірний валик відбувається створення текстури, яку лаку не вийде фарбувати.

Знімати залишки продукту належить або ватним диском, або просто пальцями в тих випадках, коли досить потягнути за плівочку.

Можливі проблеми

Деякі дівчата стикаються з такою неприємною ситуацією, коли кутикула махрится, тобто покривається задирками. Причини цього найчастіше бувають такі:

 • недолік в організмі людини вітамінів;
 • мале споживання чистої води;
 • недостатній зовнішній догляд.

У цьому випадку кутикула стає суха і швидко відростає. Крім того, задирки можуть з'явитися наслідком неправильно проведеного обрізного манікюру. Травмований птеригий намагається регенеруватися і тому починає стрімко зростати. Махрится шкірка і з причини того, що шкіра рук у людини спочатку суха, а кутикула надто щільна і загрубілі.

  Скорегувати всі випадки можна, змінивши як систему догляду, так і харчування. Іноді, можливо, доводиться міняти навіть спосіб життя. Трапляється, що кутикула болить внаслідок запалення. Передумов для цієї ситуації безліч: це може бути і неправильний догляд, і мікротравми, і різні захворювання, і використання надто концентрованих хімічних препаратів у побуті або ж лаків низької якості. У цьому випадку, швидше за все, буде потрібно лікування у фахівця.

  Коли кутикула свербить після манікюру, це може сигналізувати про виникла алергічної реакції на використовуваний матеріал. В такій ситуації знову ж таки рекомендується звернутися до лікаря, щоб уникнути більш серйозних наслідків. Іншою ймовірною причиною свербіння є грибок. Для вирішення проблеми слід придбати в аптеці спеціальні протигрибкові засоби, але попередньо проконсультуватися з лікарем. Нарешті, часто птеригий навіть приростає до нігтя з-за неправильного догляду. У цьому випадку буде потрібно ввести в ужиток регулярну обробку маслами для запобігання подібних неприємностей.

  Виник нарив вийде вилікувати самостійно, якщо провести кілька сольових ванн, своєчасно обробити пошкодження перекисом, а також скористатися іхтіолової маззю. Кровотеча, що виникає під час проведення манікюру, зупиняється за допомогою ватного тампона, просоченого перекисом водню. Велику ранку необхідно буде обробити медичним клеєм.

  Про те, як видалити кутикулу, дивіться у наступному відео.