Ревнощі до минулого: причини та способи боротьби

Минуле – це багаж досвіду. Різного. В цій валізі речі, що викликають приємні спогади і посмішку, є ті, які хочеться тримати в руках і відчути, як час ніби повернулося назад, а є й такі, на які і дивитися не хочеться. Такими «артефактами» у сімейному багажі іноді виявляються минулі відносини подружжя.

Причини

Фокус ревнощі до минулого може бути різним. Найчастіше чоловік ревнує дружину (або навпаки) до колишнього чоловіка або коханця. Подружжя можуть ревнувати один одного до дитини від попереднього шлюбу. Залишені чоловік або жінка можуть випробовувати ревнощі до сина або дочки колишнього, народжених у нього вже в новому шлюбі. Трапляється, що ревнощі відчувають навіть до вже померлому колишньому хлопцю або дівчині свого близької людини. Іноді це може нагадувати психічний розлад.

Ревнощі може бути як реальним відносинам між колишніми, так і продуктом багатої уяви. Розглянемо основні причини виникнення ревнощів.

Чоловіки

 • Слабка воля і невпевненість в собі. Чоловік має на увазі під собою стійкість, міцність духу, впевненість в обраному шляху і своїх діях. Це коли його виховували розсудливі батьки і не придушували в ньому ці якості. Розпещений і надмірно опікуваний в дитинстві хлопчик, будучи дорослим, буде вважати, що все належить йому, в тому числі і його жінка з усім її особистим простором. Її спілкування з колишнім партнером може народжувати в нього почуття власника, і тоді він буде вимагати або постійного звіту, або постійного перебування будинку на шкоду її кар'єрі або захоплення. Якщо в дитинстві хлопця часто пригноблювали і зупиняли, то дорослим він буде постійно сумніватися у своїй спроможності як чоловіки, порівнювати себе з іншими не в кращу сторону і тривожитися, що його дівчина вибере колишнього, котра здається йому більш гідним, ніж він.
 • Невдалий минулий досвід. Нерідко буває так, що чоловік вже мав досвід подружньої невірності у відносинах з іншими жінками. Якщо певну поведінку колишньої коханої призвело до зради (припустимо, вона ретельно принаряжалась перед зустріччю з колишнім), то в підсвідомості подібна поведінка фіксується як власне факт зради. У нових відносинах схожу поведінку партнерки буде сигналом зради, хоча у дівчини і в думках немає нічого поганого і ретельний догляд за собою – просто хороша звичка.
 • Часті контакти колишніх коханих. Якщо дружина веде постійне листування або часто спілкується, зустрічається з колишнім, то, природно, чоловіка це може дратувати. Хоча ці зустрічі можуть бути обумовлені загальними справами або справами спільних дітей. Тоді ревнивець може перенести своє роздратування і на дітей.
 • Психічний розлад. Трапляється і такий варіант. Найчастіше це придбане відхилення від норми в результаті поєднання попередніх причин, що сприяють сильному стресу. Стрес ламає захисні механізми психіки і поведінка людини стає неадекватною. Проявляється в переслідуванні партнера, вимозі постійного і негайного звіту, підвищеної підозрілості.

Жінки

 • Відсутність віри в себе. Недовірливість більшою мірою, ніж чоловікам притаманна жінкам. А якщо дівчину в дитинстві недооцінювали, принижували її жіночу гідність, то, будучи дорослою, вона так і буде жити з почуттям, що вона неповноцінна жінка, мати, господиня. Ці почуття не дають їй розкритися повністю і точимая сумнівами, вона порівнює себе з потенційною суперницею і намагається прояснити свою спроможність через партнера. Вона може постійно його розпитувати про їхні стосунки, як вони проводили час разом, які він їй казав. У цьому варіанті ревнощі може поширитися і на дітей чоловіка від попереднього шлюбу.
 • Те, що нагадує їй про колишню. Партнер сам розповідає про колишню супутниці, описує моменти їхнього спільного життя, показує місця, де вони разом відпочивали, зберігає речі, подаровані їй. Жінці, від природи наділено емоційністю, простіше простого уявити, які почуття він відчував до колишньої і спроектувати їх у сьогодення. Подарунки попередніх, дійсно несуть частинку колишньої власниці, можуть дратувати нітрохи не менше, а жіноча фантазія на цій основі намалює картину зради.
 • Зустрічі партнера з колишньою жінкою. Це можуть бути особисті зустрічі або дзвінки по телефону і листування в чаті. Контактувати колишні партнери можуть за загальним справах або, якщо достовірно відомо, що загальних справ і тим у них немає, їх зближує щось більше.

Ще один спільний момент для чоловіків і жінок – це життя минулим. Зазвичай таке буває, коли в цих відносинах кого-небудь з них щось не влаштовує, і вони шукають причину поза себе.

Як від неї позбутися?

Ревнуючи свого партнера до минулого, ми занурюємося в нереальний світ, тобто, поки ми перебуваємо у владі негативних почуттів, ми не проживаємо зараз, а подумки присутні вже пройдених історіях. Перестати ревнувати хлопця до колишньої дівчини або дружину до колишнього коханця можливо. І це залежить в першу чергу від самого ревнивця. Хоча, тим, кого ревнують, теж можна дати кілька порад.

Якщо у вас з партнером довірчі відносини, то ви не відчуєте роздратування у відповідь на зміни в його поведінці, а страждання коханої людини. Постарайтеся його підтримати, тільки не шкодуйте, це принизить партнера, не пошкодуйте слів, які допоможуть йому відчути себе значущим і гідним. Якщо ревнощі безпідставна, спробуйте поговорити зі своєю половинкою відкрито, по можливості в доброзичливій обстановці. З'ясуйте, що саме ранить партнера. Вже одного вашої щирої уваги може виявитися достатньо для того, щоб вичерпати протистояння між вами.

Можливо, що ви й самі помічали за собою або помітили після розмови, що провокуєте свого близької людини на ревнощі. Може бути, ви часто розповідаєте про минулі відносини або демонструєте речі, подаровані в цей період. Якщо це так, задумайтеся, навіщо вам потрібно самоствердження?

Тепер розберемося, що потрібно робити, щоб побороти ревнощі.

До минулого чоловіка

Повернемося до причин жіночих ревнощів.

 • Невпевненість в собі. Спробуйте згадати, хто і коли вам говорив небудь давав зрозуміти, що не так ви одягаєтеся, ведете себе не по-жіночому і, взагалі, погана господиня? Згадайте ці або подібні негативні твердження. Це важливо для того, щоб зрозуміти, що вони вам не належать. Ці фрази колись випадково або навмисно могли вимовити ваші батьки чи інші родичі, подруги, ті, кому ви дуже вірили, а тому прийняли за істину ці самі слова. Тепер попрацюйте ще трохи і знайдіть свої власні твердження. Дайте собі час для цього процесу і для їх дозрівання. Тренуйтеся щодня, адже життєвий сценарій не переробиш в одну мить.
 • Він часто згадує про колишню, розповідає про неї. Чи він хоче викликати вашу ревність або просто викладає факти, але ви відчуваєте досаду, біль, ненависть або інше руйнує вас почуття. Щоб донести це до свого чоловіка, необов'язково підколювати, діставати його причіпками або бити посуд. Про свій стан можна повідомити і більш щадними способами. Найбільш вдалий з них – відверта розмова.Насправді ви хочете, щоб він дізнався про ваші почуття. Так розкажіть йому про них. Тільки коли відчуваєте що можете говорити спокійно, виберіть момент. Мета такої розмови – не переконати партнера, який він негідник, а донести до нього свої переживання.

Люблячий чоловік, який дорожить вашими відносинами, хоч і не відразу, але перейметься розумінням до ваших почуттів. Проявіть терпіння. М'яко нагадуйте йому про те, що у вас на душі, коли ви чуєте або бачите речі, що нагадують вам про його колишньої пристрасті.

 • Ваш чоловік зустрічається з колишньою коханою. У них реально можуть бути спільні справи і це нормально. Навіщо йому створювати навколо себе ворогів? Збереження нормальних, людських відносин може говорити про його безконфліктності, а те, що він не приховує їх від вас – про його чесності перед вами. Цікавий момент: по тому, як він висловлюється про жіночі риси колишньої або про інших дівчат, часто можна судити про його ставлення до жіночої статі взагалі. Якщо явної причини для ревнощів немає, постарайтеся використовувати ситуацію на свою користь, тримайте руку на пульсі. Якщо це все ж не дає вам спокою, варто поговорити зі своїм чоловіком по душах, не ображаючи його, а ділячись своїми почуттями.

До минулого дружини

Яка з описаних нижче причин змушує вас ревнувати свою супутницю?

 • Завищена самооцінка. Ви всерйоз вважаєте, що хтось може належати вам? Тоді врахуйте, що в житті будуть відбуватися (або вже відбуваються) ситуації, де вас будуть вважати об'єктом чиєїсь приналежності.
 • Підвищена недовірливість. Коли в дитинстві ваші батьки або близькі, щиро бажаючи для вас тільки добра і вважаючи, що виховують у вас вольові якості, підбивали, висміювали вас за благородний вчинок по відношенню до дівчинки, смикали, коли ви виявляли наполегливість і самостійність у відстоюванні своєї думки, у вашому підсвідомості формувався штучний образ: я смішний, незграбний і не маю права на свою думку або щось в цьому роді. Визначити дані установки, якими ви зараз живете, – це вже перший крок до знаходження себе справжнього. Процес цей нешвидкий, але він вартий того, щоб його реалізувати.
 • Ревнощі в результаті минулих невдач з жінками. Цей процес простіше контролювати, так як він більш свідомий і його нескладно відстежити. Незважаючи на схожість деяких моментів ваших попередніх і нинішніх стосунків, все ж треба розуміти, що ваші супутниці – це зовсім різні люди. Тому важливо розділяти минуле і сьогодення, усвідомлено фіксуючи себе на цьому.
 • Дружина часто спілкується з колишнім. Всі питання вирішуються, якщо їх вирішувати мирно. Роздратованість і невдоволення лише відштовхнуть. Впоратися з почуттями вам допоможе розмова з вашою супутницею. Розкажіть їй про свої сумніви. Ваші розмірені, виважені думки, спокійний і впевнений, але не напористий тон зроблять свою справу, і ви зможете донести дружині, те, що хочете. Для того щоб діалог відбувся, треба обов'язково вислуховувати відповідь не робити передчасних висновків, а даючи половинці теж висловитися.

До дітей від попередніх шлюбів

Якщо ви відчуваєте ревнощі до дітей свого супутника, то ви самі ще незріла особистість. Тому що особистість стійку і стабільну взагалі важко вивести з рівноваги, така людина знає собі ціну і цінує і поважає почуття інших людей.

Зв'язок між дитиною і батьком – світле почуття, досвід батьківства – ні з чим не порівнянне щастя! Якщо у вас є такий досвід, вам простіше зрозуміти партнера, а якщо ні, відкривайте своє серце. Зрозумійте, справжня любов – це такий стан, коли ти відчуваєш його до всіх і всього, що оточує вас і вашого супутника. Вона всепроникающа і не ділить сім'ю на твоє-моє. Шукайте це почуття, бережіть його трепетні прояви, і ваше життя отримає новий сенс, і в серці поселиться радість. Після цього ви помітите, як змінюється ваше ставлення до дітей взагалі, до дітей свого чоловіка, так і до самого дружину.

Вправи та поради психолога

Людям із заниженою самооцінкою варто навчитися розділяти свої і чужі почуття, думки, думки. Відвідали вас деструктивні думки, які порушують внутрішню гармонію, заважають спілкуванню з близькими людьми, можна і потрібно навчитися відпускати. Для цього визначте таку думку зручним для себе способом: ім'ям, кольором, формою або, якщо вона так сприймається, запахом, дотиком. Це допоможе більш чіткому її поданням.

Подякуйте їй за науку (завдяки їй, ви тепер можете краще пізнати себе справжнього), простіть її, що заважала вам, вибачте того, хто сприяв зміцненню її в вас і подумки відпустіть. Думка і почуття, які відпускаються вами, можуть у вашій уяві полетіти як повітряна кулька або розчинитися туманом, або зникнути як-то по-іншому.

Психологічна травма-розрив попередніх стосунків. Жити у минулому – це одне і те ж, що жити у віртуальній реальності. Щоб навчитися жити в сьогоденні, спробуйте зробити нескладну вправу: виберіть зручний час, місце (краще на самоті) і протягом п'яти хвилин (можете поставити таймер) відзначайте, які відчуття ви помічаєте, які думки, почуття, бажання приходять до вас. Практикуйте його регулярно, і ви відзначите для себе, що ви все частіше перебуваєте в сьогоденні, і ви самі все більше відчуваєте себе справжнім.

У разі психічного розладу на ґрунті ревнощів при вирішенні проблеми відіграє роль ступінь усвідомлення свого відхилення самим ревнують. Якщо він усвідомлює свій стан і причини, що призвели до нього, можна спробувати самостійно опрацювати проблему за допомогою наведених у статті технік. Якщо впоратися самостійно не вдається, слід звернутися за допомогою до психотерапевта.

Про те, як перестати ревнувати до минулого, дивіться у наступному відео.