Як визначити стать богомола: зовнішні ознаки — як відрізнити самку богомола від самця?

У даній статті мова піде про те, як визначити стать богомола.

У наш непростий і швидкоплинний час, особливо в умовах мегаполісу, багато прагнуть бути ближче до природи і мати у своєму будинку якусь її частинку – натуральні камені, рослини, або якась жива істота. Далеко не у всіх є можливість завести собі тварина і людина обмежується пташкою, рептилією, а то і зовсім – комах. Одне з таких чарівних створінь, яке все частіше оселяється в наших будинках і зачаровує нас своєю поведінкою і неймовірними звичками – богомол. Але, як і будь-якому суті, йому потрібна пара. А тому так важливо вміти визначити стать богомола.

Як візуально визначити стать богомола?

Навіть людей, які не особливо шанують комах, ця істота не залишає байдужим. Здається, це єдине з усіх відомих комах, яке здатне дивитися на людину усвідомленим поглядом. Та і як не повірити давнім переказом, що богомол в будинку приносить щастя і благополуччя.

Комаха, що приносить удачу

Але перш, ніж придбати богомола, потрібно ознайомитися з особливостями його утримання і годівлі. Потрібно підготувати необхідні умови для його життя в будинку, а якщо ще ставити мета – спробувати свої сили у розведенні цих комах, то потрібно постаратися отримати як можна більше інформації про їх життя та умов розмноження. А для цього необхідно вміти визначати їх вік, стать і здатності залишати після себе потомство.

 • А ще, не зайвим буде знати, що самка богомола після запліднення, а іноді і в процесі шлюбних ігор поїдає свого «кавалера», абсолютно в прямому, а не переносному значенні. І навіть якщо комусь вдається уникнути цієї жорстокої долі, після періоду розмноження самці стають млявими, відмовляються полювати і гинуть від виснаження.
 • На жаль, вік життя цієї милої «комашки» недовгий – всього 6-9 місяців, рідко які з них доживають хоча б до однорічного віку. Тому купувати краще всього личинок богомола, віддаючи перевагу самим активним.
 • Від дорослих вони відрізняються тим, що менше за розмірами і у них немає крил. Хоча існують і безкрилі види цих комах – в їх різновидах теж слід розібратися заздалегідь.

Основні ознаки, що допоможуть визначити стать богомола

Визначити стать личинки богомола досить складно, для цього потрібно володіти певними навичками. А ось у дорослої або підросла особини це зробити значно простіше.

Вважаємо сегменти
 • Основним показником є кількість видимих сегментів на черевці комах, які виразно видно тільки з двох-тримісячного віку, іноді пізніше.
  • Їх кількість насправді однакове у всіх комах – як у самців, так і у самок їх рівно 11. Але із-за особливостей будови тіла частина з них прихована від погляду. У тіло самки, а відповідно і більш товсте черевце і широке, що на ньому ми бачимо тільки 6 сегментів, у самця – більш вузьке й довге, на ньому чітко проглядаються 8 сегментів.

Важливо: У дорослого богомола черевце можна розглянути, обережно взявши його в руки. Але зручніше, а особливо у личинки, це робити через скло, посадивши комаха на його поверхню і розглядаючи його черевце знизу. Робити це бажано в той момент, коли богомол ситий і його черевце при цьому трохи роздуто.

Порівняння
 • При неможливості порахувати всі видимі сегменти, можна уважно розглянути хоча б три останніх фрагмента, за будовою яких теж можна припустити підлогу комахи:
  • у самок вони однакової ширини, а останній сегмент довші і наче з якимось хвостиком
  • у самців передостанній фрагмент значно вже, а останній сегмент має форму шпилястий
 • Чим старше комаха, тим розходження в будові черевця будуть виразніше!
 • Також варто згадати, що саме черевце у самки ширший, ніж у самця. У неї воно ніби трохи закруглене, у самця ж будову черевця має пряму проекцію, з звуженням на кінці.
Як ми бачимо, самка помітно більше
 • Та й самі богомоли будуть відрізнятися розмірами – самки завжди виглядають більшими і ширше самців. У деяких видів вона більше в 2 рази від чоловічої особини.
 • У дорослої богомола є ще одна відмітна ознака – наявність довгих, а іноді перистих вусиків у самця, які у самки значно коротше і тонше. У жіночої особини вони, як правило, не перевищують 2 розмірів голови.
Вусики у самця значно довше
 • Також крила у самок трохи коротше і вужче, а в деяких видів і зовсім практично відсутні. Точніше, вони настільки тонкі і короткі, що їх непомітно.
 • Не всі види, але в більшості випадку колір комах відрізняється:
  • самка світліше і з жовтизною, а часом і зовсім має жовте забарвлення
  • самцеві характерний насичений зелений колір
Самець яскравіше

І в ув'язненні – рада. Якщо ви берете богомола в руки для огляду, робіть це акуратно! Бажано зі спини, повільними і плавними рухами, підсовуючи пальці йому під черевце, так щоб він повністю опинився на долоні. А краще підставте долоню і дочекайтеся, коли він сам на неї забереться. Інакше комаха можна легко пошкодити. А різкі рухи можуть спровокувати укус. Хоча богомол не отруйний для людини!

Відео: Як відрізнити самку богомола від самця?