Хто повинен першим вітатися з етикету: старший чи молодший, керівник чи підлеглий, чоловік або жінка, гість або господар, продавець чи покупець?

Норми етикету настільки усталені й давні, що з покоління в покоління передаються справжніми аристократами. Важливо бути не тільки освіченою, але і правильно вести себе в суспільстві.

Щодня ми потрапляємо в ситуацію, коли треба з кимось привітатися, будь то друг чи стороння людина. Щоб не залишити осад після зустрічі і справити враження ввічливого людини, варто знати деякі правила, щоб привітати співрозмовника правильно. Існують правила, які суттєво відрізняються для повсякденного життя і для ділових відносин.

Хто перший повинен вітатися: правила

Щоб дізнатися, слід враховувати загальні правила такту. Склалася ситуація підкаже, хто має перший вітатися з етикету. Основне правило, це не боятися простягнути руку першим.

Хто повинен першим вітатися з етикету: за віком

У випадку з однолітками немає суттєвої різниці. У кого виховання правильне, то той і першим протягне руку. Якщо різниця у віці значна? Що робити в цьому випадку? Варто враховувати деякі нюанси:

 • Коли в повсякденній обстановці зустрічаються діти різного віку, то першим слід сказати привіт молодшому. Таким чином, ви покажіть свою повагу.
 • Якщо це хлопчики, то повинен простягнути руку старший за віком.
 • Якщо ви зустрілися вперше, то знайомитися буде першим старший. Він буде і вітатися, і протягувати руку.
 • В школі або в інституті діє інше правило. Вчитель і викладач повинні зайти в аудиторію і привітатися першими, перед тим як почати урок.
Чия першість?

Правила хорошого тону не знають вікових обмежень. З самого раннього дитинства треба вчити дитину манер і правил етикету — адже саме він буде першим вітати старших.

Але в деяких ситуаціях таке правило не працює. У школі завжди повинен першим вітатися вчитель, коли починає урок, проте в коридорі і на перерві спочатку це робить учень. У супермаркеті продавець сам вітає дитини. Щоб звернути на себе увагу старший чоловік першим привітається.

У діточок

У компанії однолітків хлопці повинні вітати дівчаток першими. Дівчатка в знак поваги відповідають також.

Хто повинен першим вітатися з етикету: з фахової субординації

В діловій обстановці, слід керуватися правилами ділового етикету. Тут не обов'язково враховувати вік і статеву приналежність. Головне правило – посаду обіймає. У цій ситуації завжди головним буде керівник, а от молодшим – підлеглий.

За статусом
 • Особливі правила необхідні, щоб зайти в кабінет. Той чоловік, який призначив зустріч повинен першим вітатися з ввійшли і навпаки. При наявності інших колег по роботі не варто вітатися з усіма, просто треба невимушено зробити уклін головою.
 • Завжди першим повинен привітатися підлеглий, адже він займає посаду нижче. Навіть, якщо керівник на кілька років молодші колеги. Однак руку повинен подати керівник. Але є деякі виключення з правил. Увійшовши в кабінет до співробітникам, що нижчі за рангом, керівник повинен вітатися першим.
 • На діловій зустрічі для початку вітаються партнери, незважаючи на статеву приналежність, а вже потім керівник.
 • Коли один із співробітників запізнюється на нараду, то перед тим як сісти на місце він повинен привітати всіх, хто його чекав.

Хто повинен першим вітатися з етикету: панове і пані

Згідно з нормами етикету можна чітко з'ясувати, хто першим повинен привітатися, чоловічої підлогу з жіночим або навпаки. Ситуація підкаже і розставити всі крапки.

Жінка з чоловіком
 1. Чоловік першим вітає прекрасну особу. Якщо чоловік сидить, коли дама ввійшла, йому варто встати. Якщо жінка простягнула руку, свою руку назустріч дає чоловік. Але це виключно жіночої ініціативи.
 2. Коли молода особа зустрічає літнього чоловіка, вона, як знак поваги, повинна першою привітатися з співрозмовником.
 3. Правила такту визначають дії двох пар, які випадково зустрілися поза домом. Спочатку варто привітатися дамам. На закінчення вітається чоловіча стать, щоб засвідчити свою повагу.
 4. Пара, яка перебуває у шлюбі, зустрівши на прогулянці чоловіка, який йде сам, в даній ситуації тільки чоловіки повинні потиснути руки. Якщо на зустріч йде знайома жіночої статі, то варто, аби вклонитися один одному і посміхнутися.
 5. Викликавши таксі, першими вітаються пасажири і далі говорять адресу.
 6. Коли в компанії зустрічаються знайомі і не знайомі люди, чоловікам слід обмінятися рукостисканнями зі знайомими і тільки в знак поваги кивнути незнайомим.
 7. Коли ви стоїте на місці, а до вас підходить знайомий, то саме він першим повинен привітатися. Це правило поширюється як на молодих, так і на дам.

Хто повинен першим вітатися з етикету: гість або глава будинку

Принципи хорошого тону визначать, хто першим повинен вітатися, приходячи в гості.

 1. Господиня будинку завжди головне в даній ситуації її слід привітати першу, далі всіх інших гостей. Дане правило поширюється як на чоловічу стать, так і на жіночий. Господиня кожному повинна простягнути руку.
 2. Зайшовши в кімнату, де сидять гості, ті люди, які увійшли повинні привітати господарів будинку, далі всіх дам починаючи з найстаршої, далі треба привітатися з чоловіками. Якщо гостей багато не варто кожному давати руку.
 3. В гостях господиня повинна кожного чоловіка привітати без винятку, навіть якщо цього суперечать ваші принципи або розбіжності з деякими з присутніх. Це суто ваша справа і ніяким чином це не повинно вплинути на настрій гостей.

  До гостей
 4. Коли запізнюється дівчина, а гості всі сіли за стіл, то вона повинна вітатися спершу з жінками, а вже потім з чоловіками. Свого чоловіка або супутника вона повинна привітати в останню чергу.
 5. Коли запізнюється чоловік, він, навпаки, вітає жінок, потім кохану дружину, далі господаря будинку і всіх інших гостей. Ввічливість повинні проявляти не тільки гості один до одного, а також сімейний пари.
 6. Якщо за столом присутній знатна особа або знаменитість, то з нею треба привітатися окремо кожному запрошеному і виключно в початку.

Хто повинен першим вітатися з етикету: торговельні відносини

В момент привітання варто враховувати деякі нюанси, які визначають хто вітається першим. До уваги слід брати розмір торгової площі, а також правила торгівлі. Щоб не зіпсувати настрій ні собі, ні продавцям варто бути дуже тактовним і ввічливим у будь-якій ситуації.

З торговим працівником
 • У маленькому маркеті покупець повинен привітати продавця першим. Той, хто входить в приміщення, повинен вітатися першим.
 • Якщо покупець вже впізнає в обличчя продавця або співробітника магазину, то він першим повинен показати свою повагу.
 • Перед тим як запитати ради або проконсультуватися у консультанта відвідувач повинен привітатися. Коли продавець першим пропонує допомогу, то він обов'язково вітається першим.
 • Якщо працівник магазину і відвідувач друзі, то вони вітають один одного. Варто враховувати і статеву приналежність, і вік.

Можна говорити вітання через поріг?

Як і правила привітання існують також і прикмети, які варто враховувати, вітаючись з ким-то. Найголовніша прикмета, це те, що через поріг будинку ні в якому разі не можна як вітатися, так і прощатися. Таким чином між вами можуть виникнути розбіжності.

Заборонено через поріг
 • Це марновірство своїм корінням далеко пішло в минуле, коли наші предки ховали під порогом мертвих. Таким чином, господар будинку оберігав свою сім'ю від нечисті і злих духів. Під порогом також жив домовик.
 • Зараз, подаючи руку через поріг, ви розриваєте грань між світом мертвих і живих і відкриваєте прохід для нечисті.

Керуючись правилами етикету, ви будете впевнено відчувати себе у будь-якій ситуації. Таким чином, ви не тільки не зіпсуєте собі настрій, а ще вбережете себе від конфліктних ситуацій не тільки на робочому місці, але і в колі друзів.

Відео: Привітання з етикету