Правила ведення бесіди

Приємно поговорити з розумною людиною. В наш час живе спілкування стає розкішшю, і люди цінують хороших співрозмовників. Навіть незначне розмова стане більш приємним, якщо ви знаєте, як правильно його вести, як направити в потрібне русло.

Ваша ефективність у переговорах безпосередньо залежить від культури спілкування. Ви повинні розуміти, яке поведінка зараз буде доречним, а яке – неприпустимим. Основні правила побудови розмови не так вже й складні. Для підвищення ефективності в спілкуванні скористайтесь цією пам'яткою.

Тон бесіди

Під час розмови завжди варто стежити за своєю лексикою, інтонацією і тоном. Сленг, професійні жаргонізми, рідко використовувані слова не завжди і не скрізь доречні. Одна і та ж фраза може звучати зовсім по-різному в залежності від того, яким тоном вона виголошена. Навіть якщо ви роздратовані, не варто демонструвати це оточуючим. Спокій, ввічливість, впевненість, докладність – кращі союзники у веденні конструктивного діалогу.

Окремо варто сказати про довірливої інтонації – вона дозволяє співрозмовнику відчути себе на рівних з вами, хоча, може бути, ви перевершуєте його знаннями в якому-небудь питанні.

Бесіда у довірчій інтонації повинна протікати неспішно і краще, якщо ініціатором виступає більш старший (значний, статусний) співрозмовник.

Не забувайте про посмішку. Набагато приємніше дивитися на усміхнене обличчя, ніж на «буку», і, таким чином, ви підсвідомо будете асоціюватися у візаві з позитивними емоціями.

Тема розмови

Бесіди бувають невимушеними, коли теми обговорення вибираються спонтанно і діловими, коли передбачається обговорення конкретного питання. Ділова бесіда вимагає підготовки і організації, ви повинні бути як мінімум компетентні в темі. Якщо ділове спілкування, не варто відволікатися на обговорення інших проблем.

Невимушена розмова вимагає від співрозмовників набагато більш розвинених навичок мовного етикету. Основне правило – не говоріть співрозмовнику те, чого самі не хотіли чути.

Є й інші правила:

  • не слід говорити про речі, які, так чи інакше, можуть зачепити співрозмовника - ніхто не любить обговорювати неприємні теми;
  • питання, яке ви обговорюєте, повинен бути цікавий вашому партнерові по розмові, щось узкоспециальное, наукове – не кращий вибір;
  • скромність прикрашає людину: не варто розхвалювати себе і звеличувати власні заслуги, навряд чи це може зацікавити співрозмовника – про людину набагато більше говорять його вчинки, слова;
  • обговорення якоїсь третьої особи, не присутнього при розмові, також не завжди буває доречним: попліткувати і попліткувати – для справжньої світської бесіди це моветон;
  • хороша жарт – прикраса бесіди, але тільки в тому випадку, якщо вона слушна.
  • якщо виник спір, не варто перетворювати його в сварку, зробити це набагато простіше, ніж ви могли подумати – достатньо лише зберігати повагу до співрозмовника: не вішати ярлики, не переходити на особистості, не висміювати чужу точку зору, а також не нав'язувати свою;
  • важливе значення має етап завершення бесіди: розмова не треба продовжувати штучно – можете уславитися занудою, набагато ефективніше – закріпити приємне враження про себе, ввічливо попрощавшись.

Вміння слухати

Саме цей навик є критерієм комунікабельності людини. Люди люблять говорити про себе, а ви, слухаючи, зможете скласти правильне враження про співрозмовника. Слухайте уважно і кивайте. Цей жест не тільки означає згоду, але і демонструє вашу зацікавленість.

Проявляйте інтерес, тільки цей інтерес повинен бути щирим. «Включеність» в розмову і відсутність фальші зробить вас завжди бажаним гостем. Відмінний прийом підтримки бесіди – уточнюючі питання. Формулювання їх може бути таким: «Ви маєте на увазі, що...?», «Ви хочете сказати, що...?»

Про те, що перебивати некрасиво, всі знають з дитинства, але в запалі суперечок про це часто забувають. Не перебивайте, дайте людині висловити свої аргументи до кінця, не збивайте з думки. Адже зробити правильні висновки ви зможете, тільки вислухавши.

Внутрішній комфорт

Під час бесіди вам повинно бути зручно. Як на психологічному, так і на фізіологічному рівні. Інакше вам буде дуже важко відчути ту внутрішню зацікавленість, яка і робить з вас приємного співрозмовника. Вас ніщо не повинно відволікати.

Перебуваючи в комфортному для себе стані, ви без праці зможете зробити природну підстроювання. Це НЛП-прийом, суть якого полягає в тому, що ви приймаєте таку ж позу, як і співрозмовник, користуєтеся схожими жестами.

Проведення цього прийому повинна бути непомітною, інакше підстроювання може бути розцінена як кривляння і зарахується не на вашу користь.

Про те, як правильно вести бесіду, дивіться у наступному відео.