Що таке хвороба Альцгеймера, як починається, скільки живуть, чи передається у спадок? Лікування та профілактика хвороби Альцгеймера у жінок і чоловіків

Втрата короткочасної пам'яті, порушення мови, дратівливість і забудькуватість у літніх людей можуть виявитися першими симптомами хвороби Альцгеймера.

Зміст

В епоху активного розвитку медицини і клінічних досліджень все більший інтерес привертають захворювання центральної нервової системи і головного мозку. Як у часи інформаційного прогресу знайти лікування такого страшного захворювання як хвороба Альцгеймера?

Що таке хвороба Альцгеймера?

Хвороба Альцгеймера – це психічне захворювання, слабоумство. Для нього характерні втрата раніше засвоєних навичок і знань, а також наступ труднощів в освоєнні нових або неможливість їх придбання. Хвороба відносять до найбільш поширених форм деменції, і стала відома на початку ХХ століття.

Апатія і втрата інтересу до життя — одні із симптомів хвороби Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера початкові симптоми та ознаки у чоловіків і жінок

На початку хвороба практично неможливо визначити, але з часом симптоми стають все більш помітними.

Вона починається з втрати короткочасної пам'яті. Людина забуває куди поклав речі, кого бачив на вулиці, що говорив кілька хвилин тому. Пізніше періоди, про які пацієнт не пам'ятає, стають все довше.

ВАЖЛИВО: З перебігом хвороби можлива повна втрата пам'яті.

Відбувається порушення когнітивних функцій. Хворий бере ручку, але не може пригадати, навіщо вона потрібна і як нею користуватися. Людина забуває назви предметів, їх функції. Відбувається порушення мовлення. Пам'ять відмовляє настільки, що хвора людина забуває навіть найпростіші слова.

З часом стан здоров'я погіршується. Втрачається здатність самостійно доглядати за собою. Хворий може не дійти до туалету, забувши, де він знаходиться. Організм відмовляє поступово, як би відключаючи найбільш важливі функції. Потім настає смерть.

ВАЖЛИВО: Жінки більше схильні до захворювання, ніж чоловіки, особливо після 80 років.

Хвороба Альцгеймера починається з втрати короткочасної пам'яті

Ознаки хвороби Альцгеймера в похилому віці

У літньому віці діагностувати хворобу Альцгеймера без спеціальних тестів дуже важко, так як вона схожа на інші прояви старіння.

При хворобі Альцгеймера у літньої людини:

 • виникають проблеми при спробі згадати, що було вчора
 • нова інформація не запам'ятовується
 • виконувати прості повсякденні завдання, які ніколи не викликали труднощів, стає важко
 • з'являється апатія
 • важко зосередитися і що-небудь планувати

ВАЖЛИВО: За статистикою ризик захворювання у 60-річного становить 1%, у 85-річного – 30-50%.

При хворобі Альцгеймера літнім людям стає важко виконувати прості повсякденні завдання

Хвороба Альцгеймера початкові симптоми у молодих

Захворювання діагностують у людей, які переступили 65-річний рубіж. Однак, це не гарантія того, що молоді не схильні до ризику. Існує рання хвороба Альцгеймера, але вона зустрічається дуже рідко. Наймолодший пацієнт з таким діагнозом захворів у віці 28 років.

Симптоми хвороби Альцгеймера у молодих такі ж, як і у людей старшого віку.

Симптоми хвороби Альцгеймера у молодих такі ж, як і у людей старшого віку

Хвороба Альцгеймера у дітей: симптоми

Хвороба Альцгеймера – захворювання, яке часто передається генетично. Відповідно дитина може отримати його від своїх батьків.

Тим не менш, випадків захворювання в дитячому віці не виявлено. Це хвороба, яка йде в ногу зі старістю і проявляється з віком.

Який лікар лікує хвороба Альцгеймера?

Дане захворювання головного мозку виявляються шляхом проведення ряду обстежень у різних фахівців. Для первинного огляду необхідно звернутися до психіатра чи невропатолога, так як Альцгеймер – психічне захворювання.

При хворобі Альцгеймера необхідно звернутися до психіатра

Тест на хворобу Альцгеймера

Для визначення хвороби призначаються ряд тестів, які визначать порушення, характерні для Альцгеймера. Нейропсихологические тести спрямовані на виявлення когнітивних порушень.

Призначається також аналіз крові, який може виявити фактори, що впливають на перебіг хвороби.

Також хворому необхідно пройти тести на депресивні та апатичні стани, які є ознаками захворювання.

Лікар проводить бесіди з родичами і близькими для того, щоб визначити з якого моменту спостерігаються порушення в поведінці, так як сам пацієнт змін не помічає.

Тести на хворобу Альцгеймера спрямовані на виявлення когнітивних порушень

Хвороба Альцгеймера діагностика: МРТ

Для того щоб відрізнити хворобу від інших, можливі такі методи, як комп'ютерна томографія, магнітнорезонансна томографія, позитронно-емісійна томографія.

Результативним способом діагностики є візуалізація мозку хворого на ПЕТ-сканері. Хворому вводиться спеціально розроблене речовина, що містить радіоактивний ізотоп вуглець-11. На апараті видно бета-амілоїдні бляшки і клубки в нервових клітинах. Така діагностика поки важкодоступна, але найбільш ефективна.

Діагностика хвороби Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера причини виникнення

Основною причиною виникнення захворювання вважається відкладення бета-амілоїду. Ще одна причина – освіта нейрофібрилярних клубків всередині нервових клітин.

Остаточно встановити причини хвороби поки не вдається. Є фактори, які сприяють розвитку хвороби – травми, шкідливі звички, генетична схильність.

Шкідливі звички можуть стати причиною розвитку хвороби Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера: скільки живуть, тривалість життя після початку хвороби?

Хвороба Альцгеймера призводить до скорочення життя. Після того, як діагноз встановлений, пацієнти проживають близько 7 років. Відомі випадки, коли цей період досягав 14 років.

ВАЖЛИВО: Алкоголізм, куріння, неправильне харчування та інші фактори можуть прискорити перебіг хвороби. Часто основною причиною смерті стають пневмонія і зневоднення.

Хвороба Альцгеймера передається у спадок?

В 1986 році була скликана конференція з проблем Альцгеймера, присвячена 80-річчю відкриття хвороби. На ній стало відомо, що шляхом досліджень був знайдений ген, відповідальний за хвороба Альцгеймера.

У більшості випадків мутилюючий ген передається у спадок. Якщо у людини п'ятеро дітей, мінімум двоє з них будуть страждати захворюванням. Однак, генетичних форм Альцгеймера дуже мало.

Вченими доведено, що спадковість не грає основну роль в ризик захворювання.

Хвороба Альцгеймера може передаватися у спадок

Лікування хвороби Альцгеймера на ранній стадії

На ранній стадії симптоми захворювання слабо виражені. Людина може самостійно доглядати за собою, виконувати звичайні домашні справи. Порушення проявляються в збіднінні словникового запасу, апатії, розсіяність, забудькуватості.

В цілому на даному етапі хворому потрібна тільки підтримка у виконанні складних завдань, які вимагають зусиль.

Необхідно підготувати пацієнта до подальшого розвитку хвороби. Лікар призначає профілактичні засоби, які покращують когнітивні функції.

Допомога і підтримка близьких необхідна на всіх етапах хвороби Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера: лікування, препарати

На даному етапі не існує ліків проти хвороби Альцгеймера. Розроблені препарати, які призначають для терапії когнітивних порушень:

 • Донепезил
 • Галантамін
 • Ривастигмін

Вони мають ряд побічних ефектів, і не лікують саме захворювання. Мемантин призначають на середній та пізній стадії хвороби, він менш токсичний для організму.

Ліків проти хвороби Альцгеймера не існує

Хвороба Альцгеймера, лікування народними засобами

Народна медицина безсила в боротьбі з цим видом деменції. Деякі поради можуть лише полегшити симптоматику.

Наприклад, можна використовувати кунжутне масло в боротьбі проти депресії, закопуючи його в ніс. Насіння гарбуза сприяють кращому функціонуванню мозку.

Для фітотерапії можуть бути використані такі рослини, як полин, лепеха, цикорій, кульбаба, глід.

У боротьбі з хворобою можна використовувати настоянку Діоскореї.

Для її приготування потрібно:

 • 500 мл горілки
 • 50 гр коренів рослини
 1. Подрібнені коріння поміщають в скляний посуд
 2. Заливають горілкою
 3. Накривають кришкою

Настоянка повинна готуватися 2 тижні і стояти в темному місці.

Приймають настоянку по одній чайній ложці три рази на день після прийому їжі.

ВАЖЛИВО: Ефективність народного лікування симптомів хвороби не доведено. Перш, ніж використовувати такі методи необхідно радитися з лікарем.

У боротьбі з депресією при хворобі Альцгеймера може допомогти кунжутна олія

Деменція і хвороба Альцгеймера відмінності

Деменція — це загальне поняття, яке означає слабоумство. Хвороба Альцгеймера – це один з найпоширеніших видів деменції. Вона становить близько 60% від усіх випадків.

Роль алюмінію в розвитку хвороби Альцгеймера

Серед деяких причин захворювання деякі вчені називають потрапляння в організм алюмінію. Це може статися, наприклад, при користуванні алюмінієвим посудом. Ця теорія дуже спірна і ніяких доказів не має.

Малоймовірно, що алюміній впливає на появу і розвиток Альцгеймера. Подібна думка виникла у дослідників і з приводу цинку. Але зв'язок цього елемента з хворобою не встановлена.

Приготування їжі в алюмінієвому посуді може стати причиною розвитку хвороби Альцгеймера

Виліковна хвороба Альцгеймера?

На жаль, хвороба Альцгеймера не виліковна. Велика частина досліджень спрямована на вивчення самої хвороби, її причин і симптомів. Недостатньо вивчено питання лікування. Країни Західної Європи виділяють значну частину бюджетних коштів на вивчення такого роду захворювань.

Як швидко прогресує хвороба Альцгеймера?

Якщо хвороба обумовлена генетично і виникла у віці 50-60 років, то вона прогресує досить швидко. Починається все з часткової втрати пам'яті і порушень когнітивних функцій. Через 7, максимум 10 років настає смерть.

Якщо хвороба настає пізніше і безпосередньо пов'язана зі старінням, то розвиток відбувається повільніше. Характеризується такий вид Альцгеймера не стійкою втратою пам'яті.

У більшості таких випадків захворювання не доходить до пізніх стадій. Тривалість життя після встановлення діагнозу більше і досягає до 20 років.

Невиліковна хвороба Альцгеймера і прогресує досить швидко

Як запобігти хворобі Альцгеймера: профілактика у жінок і чоловіків

Запобігти хворобу неможливо, але можна скорегувати фактори, які впливають на ризик виникнення хвороби. Профілактика включає дієту, лікування серцево-судинних захворювань, фізичні вправи, відмова від шкідливих звичок.

ВАЖЛИВО: Деякі дослідники припускають, що вживання в їжу риби, вина, злакових, фруктів і овочів може знизити ризик захворювання.

Повільніше проходить хвороба у людей, які зайняті інтелектуальною діяльністю. Розгадування кросвордів, гра в шахи, читання можуть стати профілактичними методами при Альцгеймере.

Довгий час вважалося, що гармонозаместительная терапія у жінок допомагає знизити ризик захворюваності або пом'якшити перебіг хвороби, однак тепер цей факт піддався спростуванню.

Здоровий спосіб життя і розумова діяльність допомагають боротися з хворобою Альцгеймера

Центр вивчення хвороби Альцгеймера: де знаходиться?

Існують центри вивчення і лікування хвороби Альцгеймера. Один з них знаходиться в Москві, науковий центр психічного здоров'я РАМН. Тут можна отримати кваліфіковану допомогу та пройти діагностику на высокотехническом обладнанні.

Незважаючи на те, що хвороба Альцгеймера не виліковна, при своєчасній діагностиці можна полегшити її перебіг.

Відео: