Феліноз — хвороба котячих подряпин у дорослих і дітей: причини, збудник, симптоми, діагностика, лікування

Феліноз — одне з інфекційних захворювань, джерелом якого є кішки. У статті розглянемо причини, симптоми, діагностика і лікування даного захворювання.

Феліноз — хвороба котячих подряпин у дорослих і дітей: причини, збудник, симптоми

Часом домашні улюбленці можуть стати джерелом захворювання. Слід знати, якими хворобами можна заразитися від кішок, щоб запобігти неприємні наслідки у себе і своїх близьких. До речі, не тільки домашні вихованці можуть заразити своїх господарів, бродячі або вуличні коти також можуть становити небезпеку, якщо ви контактуєте з ними.

Одним із захворювань, що передаються від кішки до людини, є феліноз. Назва походить від латинського слова felinus, що в перекладі означає котячий. Захворювання має кілька назв. Одна з назв — хвороба котячих подряпин, це по-простому.

Власне, сама назва «хвороба котячих подряпин» говорить про характер даного захворювання.

Важливо: Феліноз може виникнути, якщо тварина вкусить або подряпає людини. Між людьми інфекція не поширюється.

Укус кота може викликати феліноз

На пазурах кішки знаходиться інфекція, яка проникає в дерму і викликає розвиток інфекційного процесу в організмі людини. Інфікована і слина тварини. Особливо небезпечно, коли слина потрапляє на слизову оболонку ока.

Збудником інфекції є бактерія Bartonella henselae. Деякі вчені вважають, що ця дрібна грамнегативна бактерія є частиною мікрофлори ротової порожнини кішок. Дана бактерія знаходиться також у собак, мавп, гризунів. Однак заражається людина саме від котів.

Важливо: Проводилися дослідження, в ході яких було виявлено, що більшість кішок, серед яких знаходилися як домашні, так і вуличні, інфіковані Bartonella henselae.

Встановлено, що переносниками Bartonella henselae серед котів є блохи. Саме в сезон циклу розвитку бліх (осінньо-літній період) зафіксована найбільша активність захворювання фелинозом.

Схема зараження хворобою котячих подряпин
<>Симптомами фелиноза, які повинні насторожити передбачуваного хворого, є:
 • Освіта вузликової висипки (папул) у місцях укусів, подряпин
 • Запалення лімфатичних вузлів

Хвороба котячої подряпини — доброякісний лимфоретикулез: як проявляється, як лікувати?

Лимфоретикулез доброякісний — це ще одна назва захворювання. Заразитися можна в будь-якому віці, після перенесення захворювання виробляється стійкий імунітет.

Важливо: Дослідження показали, що 25% власників кішок мають антитіла до бактерії Bartonella henselae. Це говорить про те, що хвороба пройшла непомітно.

Якщо у людини міцний імунітет, захворювання може пройти сама собою, а симптоми не будуть яскраво виражені. Ускладнення в результаті зараження спостерігаються у людей з імунодефіцитом.

Феліноз проявляється не відразу. Інкубаційний період складає в середньому 1-2 тижні. Проте в деяких випадках захворювання починає проявлятися вже через 3 дні після інфікування.

Хвороба котячих подряпин має три цикли:

 • Початковий
 • Розпал хвороби
 • Період одужання

Розглянемо кожен цикл по черзі.

Для початкового періоду захворювання характерна поява папул на місці подряпини або укуси. Папули можуть з'являтися навіть тоді, коли подряпина або укус вже гоїться. Папули в більшості випадків не сверблять і не болять, іншими словами, не приносять дискомфорту хворому.

Початкова стадія фелиноза

Через пару днів після початкового періоду розпочинається розпал хвороби. Папули починають гноїтися, потім розкриваються, на їх місці утворюються кірочки, які, зрештою, сходять. Шрамів після висихання папул не залишається. Ще через пару тижнів починається запалення лімфовузлів, найчастіше вони спостерігаються в пахвових западинах, а також на шиї. Може запалитися один лімфовузол. Іноді лімфовузли збільшені досить сильно, при пальпації болючі. В цей період у людини може підвищуватися температура тіла. Також феліноз небезпечний тим, що в період розпалу відбувається інтоксикація організму, яка може тривати до 3 тижнів.

Запалення лімфовузлів при фелинозе

Зрозуміти, що настає період одужання можна тоді, коли лімфовузли починають приходити в норму, слабкість і температура пропадають.

Важливо: Одужання найчастіше настає мимовільно. Однак в окремих випадках феліноз буває атипової форми, іншими словами, має низку ускладнень і протікає болісно. У цьому випадку не обійтися без допомоги медиків.

Ускладнення хвороби котячої подряпини

Хвороба котячої подряпини – бартонелла: діагностика, лікування

 • інфекційний мононуклеоз
 • туляремія
 • лімфоми

Точний діагноз встановлюється після проведення лабораторних досліджень. Всього є кілька методів, які допомагають точно визначити наявність інфекції.

Лікування хвороби котячих подряпин

Діагностичні методи, які допомагають виявити збудника фелиноза:

 • Гістологія лімфовузлів
 • Серологическая діагностика
 • Шкірно-алергічні проби
 • Метод ПЛР

У більшості випадків хвороба протікає практично безсимптомно, і одужання наступає само собою. Однак якщо лікар діагностував у вас феліноз і призначив медикаментозне лікування, не варто ним нехтувати.

Побороти інфекцію допомагають такі препарати:

 1. Протизапальні (індометацин, диклофенак)
 2. Антигістамінні (кларитин, зіртек, еріус)
 3. Антибіотики (доксициклін, еритроміцин, бактрим).

Важливо: Антибактеріальна терапія доцільна при тяжкому перебігу хвороби. Також антибактеріальна терапія призначається ВІЛ-інфікованим. Якщо в області лімфатичних вузлів утворилися абсцеси, необхідно хірургічне втручання.

Діагностика фелиноза

Хвороба, синдром котячих подряпин: лікування народними засобами

Важливо: Народні засоби можна застосовувати при лікуванні фелиноза тільки в тому випадку, якщо хвороба протікає в легкій формі. Лікуванням хвороби з ускладненнями повинен займатися висококваліфікований лікар.

Народні засоби допомагають зняти запалення, полегшити загальний стан організму, загоїти ранки.

Дезінфікуючі та регенеруючі властивостями володіє сік свіжих рослин:

 • Чистотілу
 • Квітів календули
 • Деревію
 • Кропиви

Зверніть увагу, що для хорошого ефекту необхідний тільки свіжий сік. Якщо у вас є можливість знайти сік цих рослин, добре. Добути свіжий сік рослин непросто з відомих причин.

Якщо соку немає, доведеться шукати інші методи лікування хвороби котячих подряпин. Перша екстрена допомога при укусі або подряпину, яку ви можете надати:

 1. Промийте рану звичайним господарським милом.
 2. Промити рану спиртом або звичайним одеколоном, залити зеленкою.
Перша допомога при подряпині

Постраждалі місця можна протирати настоєм сухих квітів ромашки, які продаються в аптеках.

Разом з цим при фелинозе бажано підвищувати імунітет. Для цього успішно застосовується такий народний засіб, як настоянка ехінацеї.

Як бачите, забава з братами нашими меншими може обернутися зовсім неприємною ситуацією. Специфічної профілактики цього захворювання немає. Єдине, що можна порадити — не чіпати незнайомих вуличних котів, а також застерігати дітей від гри з ними. Якщо ж вас вкусила чи подряпала ваш домашній вихованець, обробіть рану антисептиком і спостерігайте за станом організму протягом наступного місяця. При появі симптомів фелиноза зверніться за допомогою в лікарню.

Відео: Хвороба котячих подряпин — феліноз