Як грамотно, культурно і ввічливо відмовити людині в проханні, позику грошей, не образивши його: слова, фрази, діалог. Колега, подруга постійно просить допомоги: як делікатно і правильно відмовити? Як відмовитися від поїздки, не ображаючи людину? Ввічливі

Варіанти ввічливих відмов.

Зміст

Існує прислів'я, яка говорить про те, що якщо дати в борг родичу, це значить втратити його. Все що стосується фінансових питань часто псує стосунки між друзями і навіть родичами. У цій статті ми розповімо, як же відмовити людині і не зіпсувати з ним стосунки.

Як грамотно, культурно і ввічливо відмовити людині в позику грошей, не образивши його: слова, фрази, діалог

Це можна зробити досить просто, але деяким людям необхідно відмовляти різко і будь-яким способом, щоб вони у них зникло бажання приходити до вас в наступний раз позичати гроші. Зазвичай це люди, які часто займають гроші. Їх основна проблема в тому, що вони просто не вміють ними розпоряджатися і витрачають набагато більше, ніж заробляють. Справа в тому, що для таких людей витрачати більше, ніж вони заробляють, це норма. Тому з місяця в місяць вони набирають нові борги. Вони можуть їх повертати з зарплати або авансу, при надходженні коштів. Але потім, після швидкої витрати зарплати знову займають гроші. Щоб такого не сталося, просто відмовляйте людям.

Кілька способів відмовити:

 • Скажіть, що ви теж хотіли сьогодні взяти в борг, бо як пристойно витратилися на свята та дні народження своїх родичів.
 • Скажіть, що затіяли ремонт і завтра збираєтеся купувати будматеріали, тому грошей у вас немає.
 • Необхідно погасити кредит або повернути грошову суму, взяту в заставу. Ви збираєтеся це зробити завтра, тому сьогодні позичити грошей не можете.
 • Всі гроші у чоловіка або дружини, а у нього або в неї складно випросити.
 • Скажіть, що збираєтеся відправитися в подорож в іншу країну, тому гроші вам потрібні.
 • Скажіть про те, що збираєтеся придбати дорогу шубу або ювелірні прикраси своїй дружині, тому грошей немає.
 • Нагадайте, якщо ця людина вже брав у вас гроші, але не повернув. Скажіть що не будете давати йому до тих пір, поки він не поверне попередню суму грошей, взяту в борг.
Відмова

Як же не образити людину? Існує кілька способів, які допоможуть вам зберегти хороші відносини з другом або родичем, і при цьому відмовити йому давати в борг.

Способи:

 • Скажіть, що можна взяти грошей у певному банку. Порадьте конкретний банк, який дає гроші під невеликий відсоток.
 • Скажіть, що ви б з задоволенням позичили, але тільки зараз у вас у самого з грошима зовсім погано, тому немає можливості дати позику.
 • Запропонуйте людині допомогу. Наприклад, відвезти його куди-небудь, якщо просить гроші на таксі, або дайте продуктів. Придбайте мінімум продуктів або запропонуйте допомогу в придбанні. Зазвичай вічні боржники, які постійно позичають гроші, хочуть отримати на руки саме готівку. Тому всі пропозиції, начебто підвезти або допомогти продуктами, вони відкидають.
 • Порадьте людині сайт або додатковий підробіток, де можна взяти грошей, відразу після виконання якоїсь роботи.
Коректно відмовити

Колега просить постійно допомоги — як делікатно і правильно відмовити: приклади ввічливих форм відмови

Існує таке прислів'я, що ініціатива карається. Досить часто люди, які допомагають своїм співробітникам по роботі, втомлюються більше всіх і роблять найбільше завдань. Причому не завжди ті, які отримали саме їм.

Варіанти відмови:

 • Якщо ви не хочете постійно за когось робити роботу, навчіться відмовляти. Якщо колега по роботі постійно просить у вас допомоги, не треба різко відмовляти. Зробіть це м'яко, скажіть що думаєте або відмовте таким способом, щоб колезі хотілося вас пошкодувати. Скажіть що у вас сьогодні дуже багато роботи, на вас висить місячний звіт і ви, швидше за все, залишитесь після роботи в офісі, щоб доробити доручену роботу.
 • Крім того, можете сказати, що ви сьогодні відпросився, тому зацікавлені виконати роботу якомога швидше. Тому не можете допомагати, скажіть колезі, що у вас накопичилося досить багато справ на сьогодні, так як ви вчора не доробили її з-за того що раніше йшли, відпрошуюся з роботи. Сьогодні у вас повний завал і допомогти ніяк не вийде.
 • Навчіться говорити "НІ", тому як багато людей неправильно розподіляють робочий час. Дуже часто перекидають свою роботу на інших. Якщо ви кілька разів відмовитеся, то швидше за все вони більше не будуть звертатися за допомогою. Це допоможе звільнити вас від виконання чужої роботи.
Правильно відмовити

Щоб не образити людину, дотримуйтеся певних правил:

 • Відповідайте швидко. Не потрібно відкладати відповідь на потім.
 • Постарайтеся пояснити причину відмови. Ні в якому разі не виправдовуйтесь, просто розкажіть, що у вас напружений графік і ви не в силах виконувати чужу роботу.
 • Запропонуйте щось натомість. Можете направити колегу на якийсь певний ресурс або скинути форму звіту, який ви виконували в минулому місяці. Можливо, це якось допоможе колезі.

Обов'язково доповнюйте відповідь такими фразами:

На жаль

Вибач, що у мене не виходить

Спасибі, що попросила мене про допомогу

Мені дуже приємно з тобою працювати, але на жаль, я нічим не можу допомогти

Мені дуже подобається допомагати тобі, але на жаль в цей раз у мене не вийде

Як коректно відмовити

Подруга просить постійно допомоги — як м'яко і тактовно відмовити: приклади ввічливих форм відмови

Багато хто з друзів люблять тримати біля себе подруг, які ніколи не відмовляють і намагаються по можливості допомогти. Це дуже зручно, але дуже часто, якщо такі люди отримують відмову, то й дружбі приходить кінець. Тому як це корисливі люди. Якщо вам набридло виконувати постійні прохання, і як винагороду отримувати дружбу, можете коректно відмовляти. Після декількох відмов людина не захоче з вами дружити. Якщо він не справжній друг, а користується вами, то ви таким чином позбудетеся від одного, що вас дратує і ви витрачаєте величезну кількість часу і сил на таку дружбу.

Якщо людина для вас дійсно доріг, ви не хочете образити, спробуйте ввічливо пояснити, чому ви відмовляєте йому.

Приклади:

 1. Я сьогодні не зможу тобі допомогти, бо ввечері зайнята
 2. На наступному тижні у мене плани, тому я не зможу з тобою сходити на вечірку

Якщо подруга просить у вас взяти якусь річ поносити, скажіть що ви випрали або вона у вас порвалася. Але в такому випадку вам доведеться більше її не надягати при подрузі. Також можна м'яко відмовити, якщо подруга просить у вас якусь біжутерію, або щось з речей, клатч, сумку. Скажіть, що ви сьогодні самі збираєтеся надіти це прикраса, тому його не можна дати поносити.

Відмовити подрузі

Як коректно відмовитися від поїздки, не ображаючи людину?

Багато працівників компаній працюють з клієнтами, і більшу частину робочого часу проводять на зустрічах, а також за філіжанкою кави, обговорюючи робочі моменти. Якщо з якоїсь причини ви не можете приїхати або вважаєте, що цей клієнт буде вам марний, не зможе скористатися вашими послугами, можете ввічливо відмовити. В такому випадку необхідно сказати що у вас висока завантаженість і ви не зможете приїхати. Якщо все-таки ви думаєте, що в майбутньому ця людина може стати вашим потенційним клієнтом, напишіть кілька питань і попросіть людину відповісти на ці питання, мотивовані тим, що хочете краще зрозуміти і пояснити чим ви займаєтеся, в чому зацікавлені.

Коректно відмовити

Якщо це якась робоча відрядження, і керівництво не знайшло нікого краще, крім як вас відправити у цю поїздку, і ви з якихось причин не хочете їхати, можете коректно відмовити. Відповісти відмовою керівництву досить складно, але можливо.

Варіанти:

 • Мотивують це тим, що у вас є діти і їх нікому буде забирати зі школи чи садочка.
 • Розкажіть про те, що у вас захворіли батьки і їм потрібен догляд. Ви щодня їх відвідуєте.
 • Нагадайте керівнику про те, що він доручив вам закінчити звіт до кінця тижня, і ви нажаль, з-за цього звіту не зможете поїхати у відрядження.
 • Можете відмовитися від поїздки у випадку, якщо у вас немає закордонного паспорта або він прострочений. Це спрацює в тому випадку, якщо вас відправляють в іншу країну.
 • Якщо компанія виплачує відрядні після поїздки, поясніть, що у вас немає зайвих грошей. Вам потрібно платити кредит або іпотеку, ви витратили всі гроші. Тому у вас немає зайвих коштів на поїздку.
Коректно відмовити

Як красиво, необідно, інтелігентно відмовляти людям у їх проханнях: поради, рекомендації, приклади

Звичайно, дуже часто після відмов люди не хочуть спілкуватися, яких скорочують можливе спілкування. Але засмучуватися не варто, бо з вами залишаться дійсно хороші друзі і порядні знайомі, які не звикли користуватися людьми, а дружити з ними. Не варто досить різко відмовляти, якщо ви відчуваєте симпатію до людини і плануєте з ним спілкуватися. Постарайтеся бути по можливості коректним, доброзичливим, попросіть вибачення. Скажіть, що на жаль, у вас не виходить з-за фінансових труднощів давати в борг часто.

Просіть прощення, а також скажіть, що ви дорожите спілкуванням з цією людиною. Якщо це ваш добрий колега, який вам дійсно часто допомагає, але в силу обставин ви не можете йому допомогти, поясніть ситуацію. Скажіть, що ви цінуєте його допомогою, знаннями і з задоволенням допомогли, але тільки до жаль, у даній ситуації ви не можете цього зробити.

Ось кілька фраз які допоможуть вам пом'якшити відмову:

 • Я бачу, що тобі зовсім непросто, але на жаль, не можу вирішити твою проблему.
 • Мені дуже шкода, що так вийшло, але на жаль, я не можу допомогти.
 • Я дуже хочу допомогти тобі, але не зможу, так як на завтра запланувала вечеря з коханою людиною.
 • На жаль, я зараз не в силах відповісти згодою, бо на вихідних буду зайнятий.
 • Мені потрібно подумати, я зможу сказати пізніше.
Правильно відмовити

Останній варіант відмови підходить тільки людям, які чекають відповіді зараз. Вони не можуть чекати, тому ввечері або на наступний день просто не звернуться. Можна відмовити з використанням компромісу.

Наприклад:

 • Я допоможу тобі, якщо ти допоможеш мені.
 • Я допоможу тобі зробити презентацію, але тільки в суботу з 10:00 до 12:00. Саме цей час буде у мене вільно.

Також можна відмовити дипломатичним чином. Дипломати зазвичай ніколи не говорять ні так, ні ні. Вони кажуть: давай поговоримо про це обговоримо.

Наприклад, не відмовляйте різко, а скажіть, я можу тобі допомогти якось інакше. На жаль, я зараз не можу тобі допомогти, але в мене є знайомий або друг, який можливо захоче тобі допомогти.

Ввічливо відмовляємо

Як бачите, відмовити людині досить просто. Основне завдання полягає в тому, щоб не образити його. Якщо ви зацікавлені в дружбі, у спілкуванні з цією людиною, постарайтеся відмовити як можна ввічливіше, або запропонувати щось натомість. Можливо запропонувати свою допомогу в якомусь іншому варіанті.

ВІДЕО: Як ввічливо відмовити?