Як навчитися відмовляти і говорити людям НЕМАЄ: поради психолога. Як правильно говорити НІ, без докорів сумління?

Вчимося говорити НЕМАЄ. Поради психолога.

Багато людей є досить невпевненими в собі і ціла проблема для них відповісти комусь відмовою, сказати НЕМАЄ. Це пов'язано з заниженою самооцінкою і невпевненістю, почуттям провини і боргу. У цій статті ми спробуємо розібратися, чому ж люди не можуть відмовляти іншим і як навчитися говорити "НІ".

Як навчитися відмовляти і говорити людям — НІ: поради психолога

Нижче ми розглянемо кілька причин, за якими люди не хочуть або не можуть відмовляти.

Причини:

  • Почуття провини. Люди думають, що якщо вони відмовлять в якийсь прохання, то людина буде потім ображатися і сердитися на них. Можливо зіпсується відношення, тому як людина, якого просять, може відчувати себе винним, що через нього у іншої людини можуть бути якісь негаразди чи проблеми.
  • Невпевненість в собі. Людина боїться, що відмовив. З-за цього він здається ще більш слабким і менш успішним. В основному за такою причини бояться відмовляти люди з низькою самооцінкою. Тому за рахунок виконання будь-яких прохань намагаються самоствердитися і довести самим собі, що їм під силу виконувати велику кількість роботи.
  • Не варто думати, що якщо ви відмовите, люди дуже засмутяться. Насправді все не зовсім так. Тому все залежить від самого прохання. Справа в тому, що необхідно показати людям, що у вас є свої межі, переступати через які не можна, і ви маєте право не давати те, про що просять. Бо як не вважаєте за потрібне виконувати якусь конкретну прохання.
Говоримо НЕМАЄ

Як сказати НІ, і стати більш впевненим у собі:

  • Не відчувати провини за відмову. Перш за все вам необхідно самим для себе з'ясувати, що ви відмовляєте не конкретній людині, а відмовляєте у виконанні якоїсь певної прохання. Наприклад людина втретє бере у вас у борг гроші. При цьому те, що він перед цим брав у борг не повернув. Природно ви більше не хочете давати йому грошей, бо як переживаєте, що можете взагалі їх не побачити. Тому найкращим варіантом є пояснити, що ви не хочете давати в борг. Сказати НЕМАЄ з тієї причини, що ви не отримали грошей, які у вас до цього брали в борг. Необхідно також позбутися від почуття провини і перестати виправдовуватися. Ви не повинні нічого пояснювати людині, тобто не потрібно відчувати себе винуватим. Ви повинні відмовляти впевнено і пояснити, що відмовили за певної причини.
  • Не потрібно постійно вибачатися, тому як саме часто вибачення провокують відчуття провини і невпевненості в собі. Тому просто скажіть, що не готові сьогодні виконати прохання. Можете не зовсім відмовити, а відкласти відповідь. Наприклад, сказати я подумаю або ввечері тобі скажу, зможу допомогти чи ні.
  • Зверніть увагу, що після того, як ви почнете відмовляти людям, можливо деякі з них перестануть з вами спілкуватися. І в цьому немає нічого страшного, тому найчастіше в подібних ситуаціях з вами залишаться тільки самі вірні друзі і люди, які вами дорожать. Решта ж просто злізуть з вашої шиї, перестануть користуватися вашою добротою. Позбавлення від таких знайомих і друзів зробить ваше життя кращим, звільнивши велику кількість часу.

Пам'ятайте, ви не зобов'язані нікому допомагати. Навіть якщо ви думаєте, що у людини немає часу і що він сильно завантажений. Можливо він просто не вміє розпоряджатися своїм часом. Це не ваша вина, що ви не повинні за рахунок свого часу виконувати чужі прохання і справи.

Як відмовити

Як правильно говорити тверде НІ, без докорів совісті: поради та правила

Зверніть увагу, що слово треба говорити правильно. Воно не повинно звучати грубо або нерішуче. Бо якщо ви скажете дуже різко, можливо людина на вас образиться і вважатиме це за грубість. Воно повинно звучати досить твердо, холодно. Невпевненість у вимові може сприйнятися як страх. Людина може почати вас просити і маніпулювати вашими почуттями. Тому потренуйтеся перед дзеркалом говорити НЕМАЄ.

Почати потрібно з якихось певних дрібниць. Наприклад, вам зателефонувала подруга, але у вас зараз немає ніякого бажання і часу розмовляти з нею. Просто скажіть, що на даний момент зайняті і передзвоніть, як звільнитеся, або взагалі нічого не обіцяйте. Скажіть, що поговоріть при зустрічі або на роботі, бо подібні телефонні розмови займають велику кількість часу, якого у вас може не бути.

Говоримо НЕМАЄ

Як навчити дитину відмовляти, говорити НЕМАЄ?

З дітьми справи йдуть набагато складніше, тому як вони більш емоційні та вразливі. Тому однолітки можуть бути вельми незадоволені відмовою вашої дитини. Тому вам необхідно пояснити дитині, що говорити НЕМАЄ потрібно не грубо, і не мляво, а твердо. Спробуйте пояснити дитині, що своєю відмовою він не говорить про те що не хоче з кимось дружити або спілкуватися. Просто на даний момент часу він не хоче виконувати конкретну прохання. При цьому відмова ніяк не впливає на ставлення дитини до однокласника або другу. Зараз він не може виконати те, про що його просять по яким-небудь причинам.

Правильно відмовляємо

Пояснити дитині, що після відмови його можуть ображати або маніпулювати ним. Розкажіть, що ні в якому разі не варто звертати увагу і тут же змінювати думку. Якщо зараз дитина не навчиться відмовляти, в майбутньому їм можуть маніпулювати ще більше. Діти дуже жорстокі. Особливо це доречно в тому випадку, якщо ваш школяр не дає комусь списувати свою домашню роботу. Просто поясніть дитині, що він повинен твердо, жорстко пояснити, що на виконання домашньої роботи він витратив певну кількість часу. Йому не хочеться, щоб якась людина просто взяв і списав його домашню роботу.

Біда іншої дитини в тому, що він не може правильно розпоряджатися своїм часом або йому просто лінь було виконати домашнє завдання. Тому ваша дитина не повинен давати списувати домашню роботу.

Пам'ятайте, що вміння відмовляти знадобиться вашій дитині в подальшому житті і зможе допомогти йому уникнути багатьох неприємних ситуацій. Тому що іноді люди, які бояться відмовляти, витрачають купу свого особистого часу. В результаті не встигають виконувати дійсно важливі справи. Тому не потрібно щоб чужі прохання виконувалися в збиток собі.

Вчимо дітей відмовляти

Сказати " НІ " іноді буває дуже складно, але просто необхідно. Так як в подальшому неможливість відмовляти може стати причиною невиконання дійсно важливих справ і завдань.

ВІДЕО: Вчимося відмовляти