Як грамотно, красиво і ввічливо відмовити начальнику: 10 кращих порад

Як відмовити начальнику в виконанні особистих доручень, відносинах, відвідуванні корпоративу.

Відносини «начальник – підлеглий» зобов'язують до дотримання правил і норм службової етики. Крім того, в будь-якій ситуації підлеглі повинні проявляти повагу до особистості й посади керівника. Накази начальника повинні беззаперечно і негайно виконуватися, оскаржувати їх не прийнято. Але як бути, якщо ці накази йдуть врозріз з власними інтересами підлеглого?

Якщо підлеглий впевнений, що з якихось міркувань не зможе виконати доручення чи прохання начальника, йому доведеться відповісти відмовою. Зробити це потрібно таким чином, щоб не поставити в незручне становище керівника і, у той же час, не нашкодити самому собі.

Як відмовити начальнику?

Як грамотно, красиво і ввічливо відмовити начальнику: 10 кращих порад

Ввічливе, але тверде «ні» від підлеглого поставить на місце навіть самого вимогливого і прискіпливо начальника. Однак не завжди слід відповідати однозначно. Є кілька прийомів, за допомогою яких можна дати зрозуміти керівникові, що він звернувся не за адресою.

Найкращі варіанти відмови:

 1. М'яко, але впевнено наполягати на своєму, навіть якщо начальник намагається всіма способами умовити змінити рішення.
 2. Коротко пояснити причину відмови, якщо вона дійсно є: «Не зможу виконати ваше доручення ввечері, тому що мені в цей час потрібно відвідати бабусю до лікарні».
 3. Запропонувати виконати прохання «в інший раз», «не зараз», «з часом» і т. п.
 4. Прості лаконічні фрази типу: «Сьогодні не вийде» також допоможуть позбутися доручення начальника. Не варто виправдовуватися довго і заплутано.
 5. Коли шеф просить про послугу або дає завдання, відкрити календар або щоденник, роблячи вигляд, що у щільному графіку зовсім немає місця для виконання його доручення.
 6. Зробити зайнятої вигляд. Коли начальник запропонує виконати те чи інше доручення, можна попросити повторити ще раз. Добре працюють фрази типу: «Дозвольте, я подумаю».
 7. Почати відмова з фрази: «Боюся, що мені не вдасться» або «мені жаль». При цьому не повинно бути почуття провини і, тим більше, винуватий тон.
 8. Відображати питання і прохання начальника. Якщо він каже: «Ти повинен виконати цю роботу до обіду», відповідати: «Я розумію, що цю роботу необхідно виконати до обіду, але я не встигну. Доручіть її кому-небудь іншому».
 9. Проявити «занудство». Попросити уточнити деталі, чіплятися до всього, до чого тільки можна: «Потрібно писати звіт про виконану роботу?», «З яких частин повинен складатися звіт?», «На яку премію я зможу розраховувати, якщо виконаю цю роботу?»
 10. Попросити дати час. Нехай це буде час на обмірковування», «на звірку» або «на завершення інших справ». Головне — постаратися це саме час максимально розтягнути.

ВАЖЛИВО: Якщо уникнути грубого відмови не вдається, перш ніж застосувати цей метод, слід добре подумати, які наслідки може мати бесіда з начальником в такій формі.

Як грамотно, красиво і ввічливо відмовити начальнику

Одружений начальник проявляє симпатію: як відмовити у відносинах?

Перш ніж робити поспішні висновки і шукати спосіб відмовити одруженому начальнику у відносинах, потрібно переконатися, що його двозначні знаки уваги не є звичною манерою спілкування з протилежною статтю.

Бувають такі керівники-чоловіки, для яких назвати співробітницю: «мила моя» або «лапочка», при цьому відверто оцінюючи виріз декольте або довжину спідниці – нормальне явище. Хоча приємного в подібній поведінці начальника мало, поспішати з висновками не варто.

Якщо сумнівів не виникає, і одружений начальник наполегливо пропонує перейти до більш близького спілкування, відмовити йому можна одним з наступних способів:

 1. Не підтримувати його загравань.
 2. Не приймати подарунків та пропозицій підвезти, сходити пообідати, подивитися фільм у кінотеатрі.
 3. Ігнорувати будь-які розмови на абстрактні від роботи теми.
 4. Не відвідувати корпоративи в найближчі місяці.
 5. Одягатися на роботу як можна скромніше.

Якщо все зайшло занадто далеко, і начальник вже не натякає, а у відкриту пропонує близькість, найкращим способом відмовити йому так, щоб не зашкодити власній кар'єрі, буде «правильна» поведінка. Можна послатися на суворе виховання, боязнь образити почуття свого чоловіка або дружини начальника.

Кілька тижнів (місяців) такої поведінки, і будь-який чоловік втратить інтерес і перемкне свою увагу на іншу дівчину.

ВАЖЛИВО: Зумовленої можна назвати долю тієї дівчини, яка погодиться на вмовляння одруженого начальника. Через деякий час він «награється» і, в кращому випадку, просто забуде про недавню коханці. Приниженою жінці не залишиться нічого, крім косих поглядів колег, сміх і шушукання за спиною і причіпок колишнього покровителя.

Одружений начальник проявляє симпатію: як відмовити у відносинах?

Як грамотно відмовити начальнику в корпоративному заході?

Корпоратив – це не завжди весело, невимушено і радісно. У багатьох організаціях корпоративи проводять з метою зміцнення командного духу, об'єднання працівників та поліпшення взаємодії керівника з підлеглими. Якщо присутність на такому нав'язаній святі не входить в плани, відмовитися від участі в ньому можна спробувати наступним чином:

 1. Взяти лікарняний, відпустка або відгул в день проведення заходу.
 2. Послатися на хворобу близьких родичів.
 3. Збрехати, що в даний період алкогольні напої знаходяться під забороною через прийому ліків, тому перебувати поруч з питущими буде важко.
 4. Відпроситися усувати наслідки затоплення квартири сусідами, забирати машину зі штрафмайданчика або везти кішку до ветеринара.
 5. Якщо уникнути відвідин корпоративу не вдається, можна прийти на захід, щоб здатися» начальнику, а через півгодини втекти звідти.

ВАЖЛИВО: Однозначну відмову від присутності на корпоративному заході і правдиве заяву, що там буде нудно і нецікаво, начальник навряд чи оцінить. Тому від різких висловлювань у цій ситуації краще утриматися.

Як грамотно відмовити начальнику в корпоративному заході?

Як відмовити начальнику у підвищенні посади

Якщо підвищення несподіване і не доставляє радості, можна відмовитися від нього. Але зробити це потрібно особливим способом, щоб не нашкодити кар'єрі:

 1. Сказати, що пропозиція дуже цікава, але за сімейними обставинами прийняти його не вийде.
 2. Послатися на незручний графік.
 3. Попередити про можливі конфлікти серед співробітників у випадку, якщо вакантне місце буде зайнято вами.

ВАЖЛИВО: Не варто відмовлятися від підвищення по причині недостатнього досвіду або небажання брати на себе відповідальність. Це найгірші варіанти відмов від підвищення.

Як відмовити начальнику у підвищенні посади

Як відмовити начальнику в особисте прохання?

Якими можуть бути особисті прохання начальника? Щось відвезти, забрати, зателефонувати, домовитися, купити, оплатити рахунки, доглянути за дітьми або тваринами. Якщо такі прохання нечасті, то підлеглі, звичайно, виконують їх. Але коли кожен новий день працівника в офісі починається з приготування кави начальнику, а закінчується підготовкою його одягу, доведеться навчитися відмовляти йому в його особистих проханнях:

 1. Аргументувати відмову наявністю великої кількості роботи: «Я не зможу сьогодні вигуляти вашу собаку, тому що у мене багато роботи».
 2. Послатися на погане здоров'я чи самопочуття.
 3. Запропонувати альтернативу. Сказати, що якісно виконати його прохання не вдасться, зате Вася з сусіднього відділу фахівець у цій галузі.

ВАЖЛИВО: Відмовляти в особистих проханнях начальнику потрібно впевнено і спокійно. Можливо, він оцінить таку чесність і перейметься повагою за стійкий характер.

Як відмовити начальнику в особисте прохання?

Як грамотно відмовити начальнику додаткової роботі?

Додаткова робота іноді допомагає просунутися по кар'єрних сходах. Відмова від індивідуального завдання, поставленого начальником, не завжди виправданий. Може бути, таким чином керівник придивляється до підлеглого, відчуває його, щоб у майбутньому доручити відповідальну високооплачувану роботу.

Але коли підвищення не передбачається, а нові спецзавдання від шефа все продовжують і продовжують надходити, варто серйозно задуматися про власне положення в компанії.

Якщо додаткова робота виконується спільно, і залишатися в офісі до пізнього вечора доводиться більшості працівників, турбуватися не про що. Вибір тут невеликий. Доведеться або підтримати колег і приєднатися до них, або почати підшукувати собі іншу роботу.

Але якщо колеги покидають робоче місце вчасно, а завдання виконати додаткову роботу завжди лягає на плечі одного і того ж співробітника, доведеться шукати причину того, що відбувається і розробляти стратегію гри за своїми правилами.

Роль Попелюшки в колективі найчастіше дістається тому, хто намагається привернути до себе увагу начальства, заслужити повагу і довіру. Проте така поведінка має абсолютно протилежний результат. Покірливе виконання будь-яких наказів є демонстрацією повної відсутності власної думки. Начальника, безсумнівно, влаштовує слухняний підлеглий, який звалює на себе всю роботу. Що ж робити, якщо терпець урвався, і бажання працювати за всіх пропало?

Краще всього, якщо ймовірність переробок і їх оплата обговорюються ще на співбесіді. Але, зазвичай, претендент на вакансію так намагається справити позитивне враження, що не ставить «незручних» питань.

Як грамотно відмовити начальнику додаткової роботі?

Безвідмовність нового співробітника в перші дні роботи також цілком зрозуміла. Згодом начальник звикає до того, що новенького можна успішно навантажити будь-якою роботою, і відмовитися такому працівнику стає все важче. В такому випадку не залишається нічого іншого, крім як починати боротися, а саме:

 1. Розставити пріоритети. Зрозуміти, що важливіше – робота чи почуття власної гідності, інтереси сім'ї або похвала начальника.
 2. Усвідомити, що після відмови в черговий раз виконати додаткову роботу, буде певна реакція начальника. Уявити, якою вона буде.
 3. Коли шеф запропонує попрацювати додатково, не відповідати згодою або відмовою. Кращим варіантом буде озвучити йому всі поточні справи і завдання і поцікавитися, яка робота в даний момент важливіше.
 4. Дати зрозуміти, що виконання понаднормової роботи завадить якісно завершити розпочаті справи.
 5. Уточнити, чи прописані додаткові завдання в посадовій інструкції.
 6. Придивитися до колег. Попросити у них рада.
 7. Чітко аргументувати свою відмову. Варіант: «Не буду, бо не хочу» — не підходить.
 8. Від термінової роботи можна відмовитися зі словами: «Якщо б цю роботу потрібно було зробити тиждень тому, я б із задоволенням за неї взявся. А зараз у мене дуже багато своїх справ».
 9. Можна попросити начальника знайти інших виконавців.
 10. Запитати, на який розмір премії можна буде розраховувати після виконання завдання. Якщо оплачувати додаткову роботу начальник не збирався, скоріше всього, він знайде іншого «щасливчика».
Як відмовити начальнику додаткової роботі?

Важливо розуміти, коли від додаткових завдань і доручень шефа ні в якому разі не можна відмовлятися:

 • участь у перспективних проектах
 • робота, від якої залежить успіх всієї компанії
 • надзвичайна подія, екстрена ситуація.

У будь-якому випадку, погоджуватися або відмовлятися від додаткових завдань шефа – особиста справа кожного. Найголовніше, щоб на робочому місці було комфортно, а виконання надурочної роботи не заважало особистого життя і не принижувало почуття власної гідності.

Відео: Як сказати начальникові: «Ні»?