Гриби свинушки — їстівні і неїстівні: різновиди, коли з'являються, опис, фото. Гриби свинушки їстівні: користь і шкода, як виглядають, де ростуть? Як відрізнити тонку свинушку і товсту: порівняння, подібності та відмінності

Опис, види, користь і шкоду свинушок. Як чистити і готувати свинушки?

Зміст

Свинушки їстівні — відносяться до умовно-їстівних грибів. Також варто зазначити, що у цього виду свинушок існує безліч підвидів, споживання яких варто уникати. У цій статті ми поговоримо про те, які ж з грибів є їстівними, а які ні.

Гриби свинушки їстівні види, як виглядають, з чим можна переплутати: опис, фото

Гриби свинушки

Справа в тому, що практично всі рецепти, за участю свинушок, які є зараз в мережі, що виникли під час війни, коли спостерігався дефіцит продуктів харчування. Відповідно, люди їли все, що могло потрапити під руки.

Опис:

 • Багато вважають, що гриби свинушки дійсно їстівні. І незважаючи на гіркуватий присмак, їх можна вживати в їжу. Єдине, перед тим як вживати, необхідно їх проварити близько півгодини у воді, щоб прибрати гіркоту.
 • Але деякі дослідження встановили, що гриби свинушки є дуже небезпечними і вживати їх в їжу не варто, тому що вони містять білок, який може накопичуватися в організмі і руйнувати червоні кров'яні тільця. А це сприяє швидкому згортанню крові.

 • Але серед свинушок є й їстівні різновиди, якщо вони відносяться до роду тапинелла.
 • Виглядають вони, як досить щільні, великі гриби. Ніжка слаборозвинена. Вона товста, коротка, капелюшок велика воронковидна. При цьому по краю капелюшок може бути зігнута донизу. Колір бурий або коричневий, є на внутрішній стороні капелюшка пластинки. Це корбан товста (лат. Tapinella atrotomentosa) — і на думку грибників є їстівною.
 • У дощову погоду м'якоть сильно набирається вологою і при розрізі вода прямо сочиться з неї.

До 1981 року свинушки вважалися умовно-їстівними грибами. З 1993 року всі свинушки офіційно вважаються неїстівними і отруйними грибами.

Також свинушки володіють хорошою здатністю вбирати в себе токсичні речовини поблизу промислових зон, автомобільних і залізних доріг.

Свинушка товста

Гриби свинушки — помилкові: різновиди, як виглядають, опис, фото

Різновиди:

 • Серед свинушок є і неїстівні різновиди. Це свинушка тонка, а також домовий гриб, який зараз росте в погребах. Такого роду гриби вживати в їжу не можна, вони отруйні.
 • Свинушки тонкі отруйні ще називають дуньками, коров'ячої губою, свинарем.
Свинушка тонка
Домовий гриб
Дуньки (свинушки, коров'яча губа)
<>Свинушка вільхова також відноситься до неїстівних грибів. М'якоть щільна, колір біло-сірий. М'якоть при цьому жовтувата або бура, губчаста. Із зворотного боку пластинки менш розвинені. Ніжка також коротка. Зустрічається в основному у вересні, характеризується легким гіркуватим смаком.
Свинушка вільхова

Як відрізнити гриби свинушки помилкові від справжніх грибів, схожих на свинушки: порівняння, подібності та відмінності

Свинушки товсті (грибниками вважаються їстівними) складно з чимось переплутати, завдяки великому розміру (окружність гриба до 20 см), і капелюшком з подворачивающимися всередину краями. Форма капелюшка також цікава, нагадує витягнутий язик, або вухо порося. У молодого гриба вона красива, м'яка, коричнева. По мірі дозрівання капелюшок стає оливково-бурого, суха, тріскається, набуває непропорційну форму. Пластинки спадні часті, розгалуженої форми мають жовтуватий колір, який стає темного кольору при натисканні. М'якоть цих грибів жовтувата, водяниста, без різкого запаху. Ніжка коротенька, товста, м'ясиста, ворсиста і найчастіше розташовується непропорційно щодо центру капелюшки.

Практично не можна знайти подібні з товстої свинушкой отруйні гриби з-за щільної бархатисто-коричневою ніжки. Сплутати її не вийде ні з одним грибом.

Свинушка товста
їстівні гриби Строкатий моховик і Польський гриб. Їх вважають помилковими свинушками, але їх можна вживати в їжу. Однак найбільш схожий з свинушкой неїстівний Жовчний гриб.

Їстівний Польський гриб росте найчастіше в лісах змішаного типу під дубами, каштанами, під хвойними деревами на кислих і піщаних грунтах з липня по листопад. Відрізняється від свинушки товстої формою капелюшки. Вона у нього на відміну від свинушки толстой не воронкоподібної форми, рівна, під всередину не загортається, також велика – в окружності до 20 см, шоколадного кольору. Ніжка у польського гриба теж щільна, м'ясиста, однак не коротенька, може досягати до 14 див.

Польський гриб
Польський гриб

Їстівний гриб Строкатий моховик з капелюшком бурого або коричневого кольору діаметром близько 10 см і рівною не товстою ніжкою до 9 см, росте з липня по жовтень в листяних лісах. Капелюшок на відміну від товстої сироїжки рівна, іноді з червонуватим смужкою по краю. Має смачний фруктовий запах, придатний для консервування і сушіння, варіння і смаження.

Гриб строкатий моховик

Неїстівний Жовчний гриб росте в хвойних лісах з липня по жовтень, любить піщані ґрунти. Капелюшок жовчного гриба коричнева, на відміну від свинушки рівна досягає в діаметрі 10 див. Ніжка темно-бура з малюнком схожим на сіточку заввишки близько 7 див. В їжу не вживають з-за поганого смаку.

Нагадуємо Свинушки були їстівними (до 1993 року) тільки ті, які відносяться до роду тапинелла, всі інші різновиди належать до отруйних і слабоядовітим. Їх прийом в їжу невідомо як вплине на роботу організму. Тому жодні з свинушок в їжу не вживайте.

Як відрізнити тонку свинушку і товсту: порівняння, подібності та відмінності

Тонка і товста свинушки відрізняються між собою, але справа в тому що товста свинушка є їстівною лише на думку грибників.

Відрізняються вони по діаметру капелюшка. У товстій свинушки вона до 20 см в діаметрі, ніжка при цьому коротенька, товста, м'ясиста в діаметрі становить 4-5 см. А ось у тонкої свинушки ніжка більш тонка, а капелюшок менше.

Зверніть увагу, що багато грибники вважають і тонку свинушку їстівним грибом, якщо проварити її протягом півгодини, то немає ніякої небезпеки. Далі їх потрібно обсмажувати або засолювати. Але не так давно було проведено дослідження, згідно з яким свинушка тонка або Дунька, як її ще називають, це неїстівний гриб. Справа в тому, що токсини цього гриба не виводяться, а накопичуються в крові, руйнують червоні кров'яні тільця. Тобто поступово з них виводять гемоглобін, уражаються нирки, а також печінку.

Може виникнути анемія, жовтяниця, недокрів'я. І найцікавіше, що під час відварювання, такі гриби не позбудуться від токсинів. Згідно інформації, наведеної у Вікіпедії, з кінця 20 століття свинушка товста і тонка віднесені до отруйних грибів.

Свинушка тонка
Свинушка товста

Гриби свинушки їстівні і неїстівні: назви, фото

Схожих грибів на свинушки мало. Свинушка досить помітна і легко відрізняється від інших грибів.

Згідно Вікіпедії, свинушка товста відноситься до умовно-їстівних грибів. Вважається, що попереднє відварювання протягом 30 хвилин, може усунути токсини. Далі, можна готувати з неї різноманітні страви. В іноземних джерелах цей гриб відноситься до неїстівних грибів, з-за низьких харчових якостей. Не до кінця вивчені токсичні властивості цього гриба. Вважаються, що ці гриби з отрутою сповільненої дії.

Фото та назви свинушок:

Свинушка товста
Вільхова свинушка — слабо отруйний гриб
Корбан говорушка
Свинушка уховидная

Знайти свинушку досить просто, тому як вона починає плодоносити на початку червня і часто селиться великими групами. З'являється раніше інших грибів. Закінчується період плодоношення в кінці жовтня, до перших заморозків. Можна знайти в змішаних і хвойних лісах. Зазвичай вони з'являються після дощу. Саме величезна кількість спостерігається в серпні і вересні.

Обов'язково чистити свинушки від шкірки і плівки?

Якщо, незважаючи на те, що гриби є умовно-їстівними (частіше називають з отрутою сповільненої дії), ви все ж таки вирішили їх збирати, готувати, солити на зиму, радимо попередньо, перед тим як проводити обробку, на годину замочити їх у холодній воді. За цей час отлипнет все сміття, соломинки, трава, а також грунт. Обов'язково потрібно знімати з поверхні липку плівку. Зверніть увагу, що під час чищення, руки дуже сильно брудняться, довго не вимиваються. Радимо перед чищенням надіти рукавички.

Свинушки

Як обробляти гриби свинушки?

Свинушки більш стійкі до черв'якам, ніж інші гриби (можливо через отруйності). Тому чистити їх просто. Ні в якому разі не можна відкладати чистку і підготовку грибів. Це той продукт, який необхідно чистити відразу, через кілька годин після збору.

Інструкція:

 • Для цього вам необхідно зрізати бруд, і на 30 хвилин замочити гриби в холодній воді
 • Далі, за допомогою ножа зіскобліть плівку і приберіть клейкість
 • Необхідно ще раз гриби замочити на 2 години в холодній воді
 • Після цього необхідно протягом 30 хвилин проварювати свинушки
 • Ні в якому разі не можна використовувати в їжу відвар, який отримали
 • Бо саме в ньому знаходяться токсичні речовини, які можуть стати причиною отруєння
 • Вилийте цей відвар, а гриби киньте на друшляк і дочекайтеся, коли вся рідина стече
 • Ще на 30 хвилин замочіть, вже проварені свинушки в холодній воді
 • Тільки після цього можете приступати до засолюванні або подальшої термічної обробки
Урожай синушек

Корисні гриби свинушки: користь і шкода

З кінця 20 століття свинушка товстая, яка в основному поширена в наших краях, належить до умовно-отруйним грибам. Після попередньої підготовки значна частина не тільки шкідливі, але і корисних речовин вимивається і переходить в воду, в якій замочується продукт.

Користь:

 • Варто відзначити, що в свинушках міститься велика кількість лецитину. Це спеціальний білок, який не дозволяє накопичуватися в організмі шкідливого холестерину й перешкоджає інсульту, інфаркту.
 • В складі дуже багато клітковини, яка стимулює роботу кишечника.

Але все ж ці гриби є досить спірними. Багато сучасні вчені вважають, що їх взагалі не можна вживати в їжу, тому що в їх складі міститься токсична речовина, яка здатна накопичуватися в організмі, з часом викликати серйозні порушення в його роботі (про вплив на організм читайте в статті вище).

Шкода:

 • Можуть спостерігатися з часом збої в роботі печінки і нирок, а також кровоносної системи. Зверніть увагу, чим старше гриб, тим більше він є шкідливим. Саме у старих грибах накопичуються шкідливі речовини.
 • З-за наявності мускарину, свинушка і була зарахована до умовно-отруйним грибам. Ця отрута міститься і в мухомори. Справа в тому, що під час відварювання, він не розщеплюється, не переходить у воду. Частина його все ж залишається в грибах, тому існує ризик отруєння.
Список отруйних грибів

Може бути отруєння грибами свинушками?

Гриб відноситься до умовно-отруйним, і вживати його в їжу не рекомендується.
Існують випадки смертельного отруєння грибами свинушками. В основному таке буває, якщо вживають в їжу не молоді, а старі гриби з великими капелюшками. Багато вчених відзначають, що мускарин, що міститься в мухомори та свинушках, навіть якщо варити гриби протягом 3 годин, залишається в продукті і може стати причиною серйозного отруєння. І після тригодинної обробки, гриби перетворюються в слиз і стають неїстівними.

Тому перед вживанням і приготуванням цих грибів, сто разів подумайте. Вченими доведено, що гриби свинушки накопичують у собі також важкі метали, що згодом може стати причиною серйозного токсичного отруєння, також порушення в роботі багатьох внутрішніх органів.

Підступні гриби

Ваше здоров'я у ваших руках. Не ризикуйте, бо на прилавках можна знайти величезну кількість їстівних грибів. Замість свинушок, можна збирати більш корисні гриби, лисички, підберезники.

ВІДЕО: Все про свинушках