Гриби сироїжки — їстівні і неїстівні: різновиди, коли з'являються, опис, фото. Гриби їстівні сироїжки: користь і шкода, як виглядають, з чим можна переплутати? Як відрізнити гриби сироїжки помилкові від справжніх: порівняння, подібності та відміннос

У даній статті ми розглянемо відмінність і різноманітність сироїжок. А також розповімо, як розрізнити неправдиву від їстівної сироїжки, і як правильно підготувати гриб до приготування.

Напевно багато хто чув про таких грибах як сироїжки, але мало хто знає, що існує величезна кількість їх видів, серед яких можна зустріти і отруйні гриби. Знаючи різновиди сироїжок та їх опис, ви зможете легко відрізнити їстівний гриб від отруйного, тим самим зберігши своє здоров'я та здоров'я своїх рідних.

Гриби сироїжки – їстівні і неїстівні: різновиди, коли з'являються, опис, фото

Далеко не кожна людина, дізнавшись про те, що сироїжки бувають сині, зелені, зеленуваті повірить в цю інформацію. Разом з тим, ці смачні гриби дійсно бувають абсолютно різні, і кожен такий вид має свої характерні особливості.

 • Подгруздок білий. Цей вид грибів легко впізнати по білому кольору його капелюшки та ніжки. Набагато рідше подгруздок має білу капелюшок з жовтуватими точками. Ці гриби можна знайти в лісі з середини літа до середини осені, залежно від того, яка погода видалася. Гриби відносять до їстівним.
Подгруздок білий
 • Жовта сироїжка. Капелюшок цього гриба має світлий жовтий колір, ніжка при цьому біла. Відмінною особливістю жовтої сироїжки є те, що її шкірка, яка розташована на самому краю капелюшки, дуже легко здирається. По центру капелюшка часто можна побачити невелике поглиблення. Ці гриби зараховані до їстівним, збирають їх із липня по жовтень.
Жовта сироїжка
 • Сироїжка зелена. Цей гриб запросто можна прийняти за отруйний, оскільки його зовнішній вигляд зовсім непривабливий. Колір капелюшка блідо-зелений з жовтуватим відтінком. Незважаючи на свій зовнішній вигляд, гриб їстівний і дуже навіть смачний.
Сироїжка зелена
 • Синя сироїжка. Ця лісова красуня має синьо-фіолетову капелюшок, причому синій може бути дуже темний. Ніжка у такий сироїжка, біла. Гриб можна вживати в їжу.
Синя сироїжка
 • Харчова сироїжка. Ці гриби виглядають дуже привабливо. Капелюшок сироїжки має коричнево-червоний колір з сірими вкрапленнями. Ніжка сироїжки біла. Збирати гриби можна з середини літа і до початку осені.
Сироїжка харчова
 • Болотна сироїжка. Незважаючи на свою назву, гриб досить гарний. Капелюшок пофарбована в яскравий червоний колір з бурим відтінком до центру. Молоді гриби мають опуклі капелюшки, старі, навпаки – по центру мають заглиблення. Ніжка такий сироїжки має білий колір з рожевим відтінком. Збирати болотну сироїжку можна з червня по вересень.
Болотна сироїжка
 • Зеленувата сироїжка. Досить великий гриб з капелюшком, пофарбованої в брудний зелений колір з сірими та блакитними відтінками. Старі зеленуваті сироїжки відрізняються опуклої капелюшком. Ці гриби можна зустріти лісі на протязі всього літа.
Зеленувата
 • Зелено-червона сироїжка. Цей гриб є досить великим і має капелюшок яскравого кольору – червоного, жовтого. Ніжка, як і у зеленої сироїжки, біла з рожевим відтінком. Зустріти ці гриби можна у липні-вересні.
Зелено-червона
 • Синьо-жовта сироїжка. Капелюшок цього гриба має синьо-фіолетовий колір з жовтими вкрапленнями. Ніжка відрізняється тим, що вона досить широка. Гриби вважаються їстівними, але великий харчової цінності вони не мають.
Синьо-жовта сироїжка

Що стосується неїстівних сироїжок, то важливо сказати наступне. Не всі їстівні сироїжки відносять до отруйних грибів, багато з таких грибів просто мають неприємний гіркий і навіть пекучий смак, з-за якого вони, власне, і не вживаються в їжу. Інші можуть викликати слабкі розлади, невеликі порушення в роботі шлунково-кишкового тракту.

Набагато важливіше вміти відрізнити сироїжки від інших дійсно отруйних грибів, які призводять до летального результату, але про це трохи пізніше.

 • Березова сироїжка. Найчастіше цей гриб має рожево-фіолетове капелюшок з жовтим відтінком, але можуть зустрічатися і інші кольори, наприклад, мідний, червоний і т. д. Молоді березові сироїжки мають невелику особливість – їх капелюшки на краях хвилясті. Ніжка найчастіше біла з жовтим відтінком. Сам гриб дуже тендітний. Знайти в лісі їх можна з середини літа і до початку осені. Багато грибники вважають, що даний вид сироїжки все-таки їстівний, оскільки всі токсини знаходяться у верхній плівці гриба, яка легко очищається.
Сироїжка березова
 • Червона сироїжка. Цей гриб набагато менше своїх побратимів за розміром, має темно-червоне забарвлення і рожевий або біло-рожеву ніжку. Гриб має характерний смачний запах, але дуже їдкий і пекучий смак. Росте в серпні, вересні.
Червона сироїжка
 • Рожева сироїжка. Гриб пофарбований у ніжний рожевий колір, в лісах з'являється в кінці літа і зростає приблизно до кінця вересня. На смак цей гриб дуже гіркий.
Рожева
 • Сироїжка Келі. Зовнішній вигляд гриба дуже привабливий, капелюшок має красивий темно-бордовий, темно-фіолетовий колір. Ніжка, як правило, має такі ж кольору. На смак гриб гострий і пекучий, але запах у нього грибний. Відрізняється сироїжка Келі не дуже великими розмірами.
Келе
 • Ламка сироїжка. Найчастіше гриби цього виду ростуть великими групами. Капелюшок по краях має ніжний рожевий колір, а в центрі більш насичений рожевий з фіолетовим відтінком. За розміром гриб цей так само невеликий і неприємний на смак.
Ламка
 • Сироїжка Мэйра. Цей гриб краще обходити стороною, оскільки він запросто спровокує отруєння і порушення з боку шлунково-кишкового тракту. Колір капелюшка дуже яскравий і насичений червоний. Ніжка найчастіше біла, але у підстави може бути жовтуватою і коричневого.
Мэйра
 • Жгучеедкая сироїжка. Форма капелюшка найчастіше розпростерта, колір червоний або рожево-червоний. Відмінною рисою є різкий неприємний запах і такий же смак гриба.
Жгучеедкая сироїжка

Гриби їстівні сироїжки: користь і шкода, з чим можна переплутати?

Перш ніж говорити про користь і шкоду цих грибів, потрібно сказати, що є 2 види сироїжок, які запросто можна сплутати з дійсно небезпечним грибом – блідою поганкою.

 • Отже, зелену і зеленувату сироїжку можна по недосвідченості сплутати з блідою поганкою, вживання якої може закінчитися смертю людини.
 • Запам'ятайте, на ніжці сироїжки немає плівок, обгорток і т. д. Бліда поганка внизу ніжки має своєрідну обгортку.
 • Зверху ніжки у поганки так само найчастіше можна побачити «спідничку» з плівки, сироїжки ніжка «чиста», без плівок і т. д.
 • У сироїжки ніжка пряма і рівна, без потовщення, у отруйного гриба ніжка до верху тонше.
 • Також звертайте увагу на те, що «люблять» гриб черв'ячки, жучки і т. д. Як ви розумієте, отруйний гриб ніхто з представників тваринного світу їсти не буде. Тому якщо гриб не чіпатимуть, дуже красивий, задумайтеся, їстівний він.
Сироїжки як корисні, так і шкідливі

Щодо користі сироїжок потрібно сказати наступне:

 • Ці гриби, як і багато інших, є джерелом вітамінів і мікроелементів. Наприклад, в складі сироїжок в достатній кількості є вітаміни групи В.
 • Також у складі цих грибів є жирні кислоти.
 • Більш того, саме в складі сироїжок є фермент під назвою руссулин, який сприяє згортання молока. Це речовина вкрай необхідно в сыроделии.

Що стосується можливої шкоди від цих грибів, можна сказати наступне:

 • Найбільший шкоди можуть принести не сироїжки, а отруйні гриби, з якими їх легко переплутати. У цьому випадку можливі навіть летальні наслідки.
 • Так само деякі види сироїжок можуть провокувати легке отруєння і відповідно блювоту, нудоту і т. д.
 • У великій кількості ці гриби дають достатньо серйозну навантаження на шлунок і серце, тому їсти їх потрібно потроху.

Як відрізнити гриби сироїжки помилкові від справжніх: порівняння, подібності та відмінності

Справжніми прийнято називати ті гриби, які можна вживати в їжу, а помилковими ті, які їсти не можна. Важливо сказати, що не всі помилкові гриби отруйні, більшість з них просто гіркі, гострі і не дуже смачні, але значної шкоди при цьому вони людському організму заподіяти не можуть.

 • Перше, на що потрібно звернути увагу, це наявність «спіднички» на ніжці гриба. Якщо ви побачили на грибі таку «спідницю» зверху або знизу, не беріть його. Такі плівки характерні для помилкових і отруйних грибів.
 • М'якоть занадто тверда і не ламається. Сироїжки дуже ніжні гриби, їх можна надломати одним необережним дотиком, а от з неправдивими все навпаки.
 • На кінці ніжка має рожевий колір – це можна вважати ознакою помилкового гриба, однак, не завжди.
 • Відсутність на грибі черв'яків, жуків. Сироїжками дуже люблять ласувати різні комашки, а ось помилкові гриби вони не їдять.
 • Звертайте увагу на запах гриба. Звичайно ж, далеко не завжди помилковий гриб має неприємний запах, але іноді таке буває.
 • Смак так само дає зрозуміти багато чого. Але тут потрібно бути вкрай обережним і не переплутати сироїжку з поганкою. Як правило, помилкові сироїжки гіркі й пекучі на смак.
 • Звертайте увагу на те, де ви знайшли гриб. Наприклад, основні види сироїжок можна зустріти найчастіше в хвойних лісах, а також у передгір'ях і близько торфовищ, тому знайшовши ніби як такий гриб у березовому лісі, задумайтеся він це.
Відрізнити гриби від отруйних дуже важливо

ВАЖЛИВО: Якщо після вживання грибів або після того, як ви спробуєте якийсь гриб, ви відчуєте себе погано, негайно починайте промивати шлунок. Для цього випийте багато води і спровокуйте блювоту, після цього випийте активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на 10 кг маси тіла. Якщо самопочуття не покращився або вам стало ще гірше, негайно викликайте швидку допомогу.

Як правильно чистити й обробляти гриби сироїжки?

Давайте розглянемо, як же потрібно чистити грибочки і чи варто це робити взагалі:

 • Чистити сироїжки потрібно в залежності від їх стану. Вони дуже крихкі і легко можуть розвалитися. Зростаючі на моху гриби можна і не чистити, важливо тільки оглянути їх на наявність черв'яків і ретельно промити.
 • Зростаючі в піщаній місцевості гриби потребують очищення ніжки. Адже на неї міг налипнути пісок і земля. А ось плівку знімати не потрібно, так як крихкий гриб може розвалитися.
Сироїжки потрібно чистити
 • Перед підготовкою грибів до чищення їх потрібно ретельно промити або навіть ненадовго замочити в окріп. Так вони стануть помітно щільніше.
 • Тепер можна їх промивати і чистити. Важливо видалити весь сміття: гілочки, листочки і налиплу землю.
 • Гриби, уражені хробаками, слід викинути.
 • Червоні і яскраво-синє капелюшки счищаются повністю. Такі сироїжки без чистки можуть бути гіркими.
 • Трубчастые гриби потребують очищення трубчастої частини капелюшки від бруду і сміття.

Може бути отруєння грибами сироїжки?

Вважається, що цей гриб виключно їстівний, але ж не варто забувати про помилкових двійників. А саме неправдиві сироїжки і є отруйними. Мала частина таких грибів, яка потрапила в їжу, не викличе сильних симптомів. Але при частому вживанні можливі порушення роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

Отруїться сироїжками можна в разі:

 • якщо гриб зростав у зоні скупчення відходів і солей важких металів
 • якщо зірваний і використаний для приготування гриб є помилковою сыроежкой
Існують помилкові сироїжки і ті, які непридатні для вживання

Гриби та сироїжки, в тому числі, є смачним продуктом, з якого можна приготувати безліч страв. Однак здоров'я і життя набагато важливіше смачної їжі, тому в свою корзину відправляйте тільки ті гриби, які не викликають у вас ніяких сумнівів.

Відео: Як відрізнити їстівні гриби: знаходимо відміну сироїжки від отруйних поганок і мухоморів