Як навчити дитину їсти ложкою самостійно: терміни, прилади, поради

В даній темі мова піде про те, як навчити дитину їсти з ложки самостійно.

Маленькі дітки їдять інстинктивно, приймаючи груди, або коли п'ють з пляшки. З розвитком вони відчувають потребу в більш різноманітної їжі. А як тільки малюк навчився ходити – різко зростає бажання їсти ложкою самостійно. Але для цього йому необхідно розвинути певні навички, не обійтися без допомоги батьків. Тому в цьому матеріалі ми розглянемо це питання.

Як навчити дитину самостійно їсти ложкою?

Самостійний прийом їжі — дуже важливий етап у розвитку дитини. Коли діти вчаться їсти ложкою самі, то відкривають для себе цінний навик, який їм необхідний без прикрас для всього життя. Цей процес також включає в себе пізнання світу дитиною, — здавлюючи і чіпаючи їжу, малюк розвиває дрібну моторику і відчуття. Ну і, звичайно ж, це можливість для малюка дізнатися більше про запах, смак і текстурі їжі.

Їсти самостійно ложкою вкрай важливо

Коли варто привчати малюка їсти ложкою самостійно?

Ці тимчасові рамки часто самі батьки собі і створюють. А потім починають наздоганяти і квапити свого малюка. Тому перше правило – керуйтеся бажаннями, прагненнями та вміннями свого малюка.

 • Не забувайте, що дітки всі різні. А темперамент впливає і на цей критерій. Тому, якщо ваш малюк ще не володіє ложкою в 1,5 року і не горить бажанням, то не потрібно його насильно змушувати! Радійте, що у вас ще порядок в домі.
  • Але буває і так — коли ви починаєте вводити прикорм дитині, у нього може з'явитися бажання вживати їжу самому. Він може почати намагатися брати їжу ложкою або лізти у вашу тарілку.
  • Це нормально для дитини і дуже добре заохочувати це – хоча часто безлад може засмучувати. Будьте терплячі і не відбивайте бажання у дитини!
 • Тому так важливо вловити цей слушний момент, що дитина готова почати їсти самостійно. Якщо дитина буде намагатися хапати їжу або інші предмети ручкою – це і є сигнал до того, що у нього з'явилося бажання почати харчуватися самостійно.
  • Але це не все – малюк повинен виявити цікавість до дорослої їжі, намагатися піднести її до рота. Він в якійсь мірі починає копіювати дорослої людини.

Важливо: В середньому, це відбувається у віці від 8-9 місяців до 1,5-2 років. Не пропустіть ці дзвіночки. Якщо дитина намагається сам брати ложку – дозвольте це зробити. Але не варто насильно вставляти ложку в руки. Прислухайтеся до малюка — він краще знає, що йому потрібно!

Для кожного малюка індивідуальні часові рамки

Щоб їсти ложкою, прилад повинен бути зручним

І це цілком природно. Тому керуйтеся даними правилами при виборі дитячого столового приладу.

 • Основне правило, що стосується всіх аспектів дитячого життя – не економте. Повірте, дитячі столові прибори повинні бути вищої якості! І вибирайте тільки перевірених виробників.
 • Завжди перевіряйте сертифікати і відповідні маркування. До речі, часто достаток фарб в ложці може стати причиною алергії. Тому не лінуйтеся перевірити якість продукції.
  • Краще всього віддати перевагу силіконової ложечці. Вона не нагрівається навіть в мікрохвильової печі і дуже зручна для малюка. Та ще й мінімально травмонебезпечна.
  • Не забороняється користуватися класичної чайною ложкою. Але її все ж краще залишити для дітей трохи старшого віку. До року не варто давати малюкові, а ще краще — до 1,5 років.
  • Дуже добре, якщо малюк буде їсти срібною ложкою. Адже вона зможе вберегти малюка від стоматиту та кишкової палички. Але вони часто йдуть у вигляді декоративного приладу, тому враховуйте цей аспект.
 • Сама ложечка повинна бути в міру широкою та глибокою, щоб дитина могла спокійно набирати їжу, а вона не випадала. Ручка повинна бути широкою і короткою, щоб малюку було зручно тримати.

Важливо: Завжди використовуйте слюнявчики, щоб не купати малюка після кожного годування. Тарілку ніколи не беріть керамічну, оскільки діти повинні вчитися орудувати не тільки ложкою, але й діставати їжу з тарілки. Тобто, набирати ложкою їжу. В ідеалі користуватися також силіконовими приладами, а ще краще – на присоску.

Не лише ложка, але і тарілка повинна бути безпечною

Як допомогти малюкові навчитися їсти ложкою?

 • Процес навчання можна розглядати як спілкування з вашим малюком. Не залишайте його наодинці з їжею, а допоможіть:
  • розкажіть, що це за продукт;
  • покажіть, як потрібно набирати;
  • зробіть це також з рукою дитини, взявши разом їжу.
 • Подібний процес пізнання світу і придбання навичок вашою дитиною, на жаль, завжди супроводжується безладом. І потрібно бути до цього готовим. Адже дитина вчиться і пробує. Як невеликий лайфак – застеляли весь периметр, де їсть малюк, скатертиною або клейонкою. Це істотно заощадить час на прибирання і ваші сили.
 • Важливо хвалити дитину за старання. Поясніть дитині, що всі дорослі їдять самостійно. Акцентуйте увагу, що він великий молодець, а ви ним дуже пишаєтеся. Тоді малюк буде знати, що все робить правильно. Для маленького чоловічка це великий подвиг, тому більше захвату!

Важливо: Якщо малюк грається ложкою, тоді варто трохи почекати з самостійністю. Всі дітки граються, але у нього повинно виникнути бажання вчитися.

Завжди хваліть малюка

Вчимо їсти ложкою самостійно: поради

Повторимося, що немає строгих правил і термінів, коли це потрібно робити. Але є невеликі рекомендації, які спростять цей шлях і дитині, і батькам.

Важливо: Багато батьків стикаються з проблемою, коли дитина бере ложку в ліву руку. По-перше, він це робить несвідомо, тому це ніяк не говорить про те, що дитина буде лівшею. А по-друге, не турбуйтеся — з часом він навчиться. Просто перекладайте в праву ручку і наберіться терпіння.

 • Спробуйте спочатку працювати разом. Тобто, одну ложку даєте дитині, а другий продовжуйте його годувати. По вашому прикладу дитина почне використовувати свою ложку за призначенням, з часом, звичайно ж.
 • Завжди сідайте їсти разом – так ви будете подавати приклад, як потрібно вести себе за столом. І намагайтеся дотримуватися одного і того ж часу.
 • Навчання починаємо, коли малюк зголоднів! Так у нього буде більше стимулу донести прилад до рота. Ситий малюк новим винаходом просто буде гратися.
 • Також не варто починати пробувати самостійно нові або не зовсім улюблені продукти. З логічної сторони навіть зрозуміло, що улюблене пюре малюк із задоволенням стане уплітати.
 • До речі, про консистенції. Щоб полегшити дитині навчання, почніть з порівняно густих продуктів харчування. Їх легше буде утримати в ложці, так як рідка їжа буде розливатися.
  • Продукти більш рідкої консистенції пробувати треба вже після повного освоєння ложки. І це вже етап після 1,5-2 років.
Намагайтеся максимально убезпечити кухню від плям

Важливо: Терпіння та витримки у цій нелегкій періоді! Це обов'язковий процес навчання, тому не варто вважати, що малюк відразу ж навчити акуратно їсти. Але без цього навчання він не впорається надалі.

 • Опікати дітей треба, але в міру – не варто притримувати малюкові ручку, коли він намагається їсти. Але і не складайте його одного. Оскільки дитина в будь-який момент може поперхнутися їжею.
 • Якщо малюк не хоче брати ложку, а схиляється до вилки – дайте йому таку можливість. Але придбайте безпечний предмет невеликого розміру з закругленими краями.
 • І завершальна рекомендація – пробуйте навіть малюкові цікаво прикрашати їжу, щоб стимулювати її спробувати. І не забувайте завжди захоплюватися таким дитячим подвигом!

І ще раз повторимося, що дитині буде дуже допомагати, якщо ви будете їсти разом з ним. Він буде дивитися на ваш приклад і вчитися. Спільні прийоми їжі благотворно впливають на процеси навчання, а також допомагають зблизитися. І обов'язково хваліть дитину за його старання та результати!

Відео: Як навчити дитину їсти ложкою?