Коли дитина починає тримати голову самостійно: норма і відхилення. Як батьки можуть допомогти дитині тримати голівку?

У даній статті ми розповімо про те, як повинен дитина тримати голову і з якого віку він повинен практикувати цей навик.

Процес розвитку і дорослішання для новонародженого – не найпростіше завдання. Він повинен навчитися безлічі речей, закріпити навички та рефлекси, якими він буде потім користуватися все своє життя, навіть не усвідомлюючи більшості виконуваних дій.

І вміння тримати голівку – одне з найперших найважливіших етапів такого розвитку, тому завдання дорослих – не упустити потрібний момент, простежити, щоб малюк все зробив правильно, і зробити все можливе, щоб нащадок входив у доросле життя з гордо піднятою головою».

Як дитина вчиться тримати голову?

Важлива примітка: щоденно спостерігаючи за розвитком свого малюка, ні в якому разі не керуйтеся розмовами подруг або родичів. Якщо вам знадобиться чийсь рада, в першу чергу слід звернутися до спостерігає вас педіатра. Адже найменша проблема, яка виникає під час придбання початкових навичок володіння своїм тілом, може обернутися величезними труднощами в майбутньому!

Малюк вчиться
  • Як відомо, кожен малюк дорослішає і розвивається за індивідуальною програмою, тому перші спроби дитини навчитися тримати свою голову відбуваються в різному віці.
  • В ідеалі, це відбувається десь на третьому місяці після появи на світ – саме тоді малюк може піднімати й утримувати голову, лежачи на животі, і тримати її паралельно тіла у вертикальному положенні кілька хвилин.
  • Нехай спочатку дитина утримує голову всього кілька митей, зате це його перша перемога і вона більш безпечна, ніж, наприклад, при плаванні з колом на шиї (яке зараз пропагується деякими методиками).
Тримає голівку

Звичайно ж, деякі дітки запізнюються і починають виконувати такі «вправи» трохи пізніше, особливо якщо вони перенесли яке-небудь захворювання або процес появи на світло супроводжувався ускладненнями. Як би там не було, батькам слід обов'язково проконсультуватися з цього питання з лікарем-невропатологом.

Спроби новонародженого дуже рано утримувати голову – теж поганий симптом. Якщо це відбувається протягом перших тижнів після народження, то може сигналізувати про підвищеному внутрішньочерепному тиску або тонусі м'язів шиї, що також вимагає консультацій з фахівцями-неврологами. Справа в тому, що у новонароджених дуже слабенькі хребці і ще не зовсім розвинені м'язи, тому дорослі і притримують їх під голову і спинку, щоб не порушити крихкий баланс.

Коли дитина починає тримати голову?

Якщо розбити процес навчання малюка утримування голови за основним віхам його дорослішання, то вийде наступна схема:

  • Перший місяць життя: Спроби підняти голову хоча б на кілька миттєвостей починаються на другий-третій тижні після народження – це старт навчання.
  • Другий місяць життя: Малютка утримує головку близько 1 хв., лежачи на животі. (В залежності від ряду факторів це іноді відбувається на третьому місяці життя).
  • Третій місяць життя: У вертикальному положенні на руках у дорослих дитина впевнено утримує голову, а лежачи на животі, піднімає навіть плечі.
Вже з місяця починаються спроби
  • Четвертий місяць життя: На руках дитина впевнено повертає голову на всі боки, розглядаючи навколишній світ, а з положення лежачи піднімає всю верхню частину тулуба. Якщо цього не відбувається – треба терміново з'ясовувати причину разом з фахівцем.
  • Починаючи з п'ятого місяця життя: Дитина дуже активний, впевнено тримає голівку і крутить нею на всі боки, починає перевертатися в положенні лежачи, робить спроби повзати, а найактивніші – навіть вставати!

Як батьки можуть допомогти дитині тримати голівку?

Як і всяка тренування, спочатку вона може викликати невдоволення малюка – він може вередувати і плакати. Це відбувається від того, що він змушений напружуватися і виходити з зони комфорту. Але з часом він обов'язково звикне, м'язи зміцняться і він вже не буде протестувати. Тому батькам саме таким чином слід допомагати дитині тримати голівку, також варто проявляти в цьому питанні побільше терпіння і наполегливості.

Батьки повинні допомагати дитині вчитися

Якщо розвиток дитини йде за планом і без збоїв, то приблизно у віці 1-1,5 місяців від появи на світ він вже буде намагатися піднімати голову, лежачи на животі. Слід пам'ятати про крихкість шийних хребців малюка до його чотиримісячного віку і продовжувати підтримувати голівку, беручи його на руки. Саме до цього віку дитина вже повинен бути повністю «натренований» і впевнено тримати голівку як у положенні лежачи, так і перебуваючи на руках.

Тривогу варто бити, якщо малюк не тримає голову в тримісячному віці – батькам слід негайно звернутися до лікаря, який встановить діагноз і призначить ефективне лікування. Це не стосується недоношених малюків – вони просто ще не наздогнали своїх вчасно народжених однолітків.

Іноді причина криється в ослаблених м'язах шиї – в такому разі призначається спеціальний масаж, за допомогою якого проблему. Якщо малюк починає тримати голівку, але не зовсім рівно, то може допомогти використання створеної для цього подушечки, яка змусить дитину, що укладається набік, повертати голову в потрібному напрямку.

Зрозуміти, чи здатний тримісячний дитина досить довго і правильно утримувати голову, можна з допомогою простого способу:

  • Слід укласти малюка на спину і утримуючи його за ручки, потихеньку потягнути на себе і посадити. Після цього він повинен півхвилини тримати голову рівно, можливо, з невеликими коливаннями.
  • Наступний тест не менш простий: знову покладіть дитину на спину і за ручки відтягніть на себе, але нехай він «зависне» у проміжному положенні, не усаживайте його. При такій позиції нормою вважається утримування головки на лінії хребта від двох секунд і більше.
Вчимося з мамою

Виконуючи ці прості дії, ви не тільки перевірити здатність свого малюка правильно тримати голівку, але і проведете з ним прекрасний комплекс вправ. Якщо ви будете повторювати їх щодня, то вже зовсім скоро побачите, наскільки зміцняться м'язи його шиї.

Відео: Як навчити дитину тримати голову?