Що повинен знати і вміти дитина в 1 рік — фізичний і психомоторний розвиток, емоційний стан, розвиток мови і здібності дитини: список навичок

У даній статті ми розглянемо, що може і повинна робити дитина в 1 рік. Це буде корисно для батьків, адже у матеріалі ви побачите обов'язкові навички фізично і розумово розвиненої дитини

Як же непомітно пролетів час! Здавалося, що лише нещодавно вас з новим членом сім'ї зустрічали з пологового будинку, а сьогодні вона святкує свій перший ювілей – 1 рік! Головним завданням дбайливих батьків є фізичне, емоційне, психомоторне і мовленнєвий розвиток малюка, а також допомогу в придбанні обслуговуючих умінь. Природно, всі діти різні. Кожна дитина в свій час здобуває нові навички, це все індивідуально. Але є певний набір дій, якими діти повинні оволодіти до однорічного віку.

Що повинен вміти і знати, що дитина в рік: список навичок

Перші досягнення малюка в 1 рік

Перший рік життя малюка вважається не дуже простим і, можливо, самим головним. Скільки всього треба навчитися, адже ті вміння, які набувають дітки до року є дуже важливими.

Здібності дитини

До року у дитини вже базові навички, на яких у майбутньому будуть засновані його головні досягнення:

 1. Водити своїми очима за рухом предмета
 2. Спостерігати і орієнтуватися звідки видається звук
 3. Вміти самостійно утримувати голівку без підтримки
 4. Тягнутися ручками до іграшок
 5. Перевертатися з боку на бік
 6. Сидіти
 7. Вивчати зовнішній світ на прогулянках

Фізичний розвиток дитини в 1 рік

До першого року життя діти вміють самостійно сидіти, повзають, встають на ніжки, стоять з допомогою батьків, і навіть деякі малюки до року вже вміють ходити. Бувають карапузи, які на період, коли потрібно повзати, пропускають. Можливо це пов'язано з тим, що дитина вже спробував підніматися і повзання йому не особливо цікаво, тепер йому більше подобається стояти і повільно перебирати ніжками тримаючись за опору.

В основному діти, які рано навчилися вставати і самостійно пересуватися, відразу ж вирішили вибрати собі «дорослий» метод пересування. В основному такі малюки добре фізично розвинені і занадто активні. Ці дітки без праці можуть ходити вздовж якоїсь опори, а справжні шустрики самостійно ходять, а то й бігають.

Фізично розвинені діти в 1 рік не перестають дивувати своїх рідних:

 • З чиєюсь допомогою малюк вже вміє пересуватися по сходах
 • Може повзати по сходинках
 • Видряпується на різні височини
 • Дитина вже сам може спуститися з ліжка або дивана
 • Може сам сповзати зі сходів
Розвиток дитини

Тому, коли у вашого малюка настає період «всезнайки і мандрівника» не можна залишати дитину саму в приміщенні з відкритими вікнами, різними гострими предметами, які він може упустити собі на ноги, і розетками. Хоч ви і ніколи не помічали, що ваше чадо здатна вилізти кудись, пам'ятайте: не можна малюка недооцінювати! У такому допитливого віці дитина може здогадатися підставити стілець і забратися на потрібне йому місце.

Самостійність у цей період відіграє велику роль для чомучки. Коли дитина фізично розвинений, то він швидше зможе ходити. Не варто пропонувати йому свою допомогу, якщо він цього не потребує. Дозвольте йому самому досягти поставленої мети! Якщо у вас є якийсь страх – головне подстрахуйте малюка в потрібний момент, але «основна річ» малюк повинен зробити самостійно.

Психомоторне розвиток дитини в 1 рік

У рік дітки дуже допитливі, вони з великою цікавістю пізнають нове. Дитину цікавить абсолютно все: будову того або іншого предмета, як разом з'єднати якісь детальки і т. д. До 1 року дитина може оволодіти такими навичками:

 • Здатний складати і розкладати піраміду з 2-3 кілець.
 • Вміє майструвати вежу з пари кубиків.
 • Вміє складати в коробочку предмети.
 • Може відкривати і закривати різні ємності, наприклад, каструлі, коробочки.
 • Оволодіває першими сортерами.
 • Освоює посуд: виявляє інтерес їсти ложкою і пити з чашки.
 • Може дублювати манеру поведінки дорослих: годувати ляльку, укласти її в ліжко, розмовляти з нею.
Розвиток однорічної дитини
 • Може пограти зі своїм одягом.
 • Перекладає речі з однієї руки в іншу.
 • Вміє брати маленькі предмети двома пальчиками.
 • Може штовхати м'ячик, катає колясочку або каталку, вміє тягнути паровозик за мотузочку.
 • Є спроби зловити і кинути м'яч.
 • Починає відкривати ключем різні дверцята, грає з шухлядками комода, викидає звідти одяг і кладе її назад.
 • Може повторювати якісь дії за іншими дітками.
 • Повторює за батьками, наприклад, щось як би ремонтує або фарбується перед дзеркалом.

Емоційний розвиток дитини в 1 рік

 • Підходячи до першого року життя, дитина може показувати свій емоційний стан не тільки сльозами, але і різними писками, посмішкою, мімічними гримасами.
 • Навчається обніматися і цілуватися з рідними, дітьми або просто зі своїми кращими іграшками.
 • Рідні навчаються вивчати мову тіла малюка. Можуть помітити, коли малюк їм хоче щось «сказати» або взяти. Але з чужими людьми діти не завжди себе так ведуть.
 • Дитина вже добре запам'ятав близьких та оточуючих людей: батьків, бабусь, дідусів, братів або сестер, і просто друзів сім'ї. Він показує на прохання рідних, хто є хто. Може тикати пальчиком де яка тварина або навколишні предмети побуту.
Дитина впізнає рідних
 • Дитина починає цікавитися книгами, йому подобається перегортати сторінки. Але не всіх дітей однорічного віку заманюють книги, можливо інтерес з'явиться трохи пізніше.
 • До цього часу діти починають активно проявляти свій емоційний стан на події: можуть захоплюватися приходу батьків додому, злитися і нити якщо малюкові щось заборонили.
 • Малюк починає наслідувати дорослим: «говорити» по телефону, «читати» книгу, грати з дорослими предметами побуту.
 • До одного року дітки вже добре вивчили міміку батьків. Вони добре розуміють інтонацію, з якою мама звертається і навіть можуть її копіювати.
 • Малюки можуть виконувати різні доручення. Наприклад, дати, принести, взяти, показати. Такі навички діти набувають в мить, варто лише показати дитині, що потрібно робити, і він все запам'ятає.
 • Проявляється «акторська майстерність». Коли малюк чує музику – може підтанцьовувати або підспівувати. Якщо ваш малюк не додумався ще до цього, покажіть йому на своєму прикладі. Маляті ця гра обов'язково сподобається.
 • Наслідуючи дорослим і дітям, малюк освоює різні навички. Навчається плескати в долоні, ховати обличчя ручками.
 • Починає звертати на себе увагу в дзеркалі, крутиться перед ним, корчить гримаси сам собі.
Дитина може брати і віддавати предмети

І це незакінчений список всіх досягнень малюка в рік. Саме від того, що оточує малюка, залежить те, як він буде розвиватися. У цей час діти дуже допитливі, вони швидко вчаться і схоплюють все на льоту. Головне займатися їх всебічним розвитком, своїм прикладом показувати потрібні дії, і тоді ваш малюк здивує вас своєю кмітливістю.

Розвиток мовлення дитини в 1 рік

У рік карапуз вже все розуміє. Він відштовхується від інтонації, вже вивчив нескладні вирази. Тому ваше головне завдання в розвитку мови полягає в постійному спілкуванні з дитиною. Бажано побільше розмовляти з ним, його словесний запас залежить від цього. В 1 рік дитина може вживати у своїй розмові до 10 слів. Коли малюк намагається скорочувати слова і звукоподражает їм, то це теж вважається справжніми словами, тільки дитячими. Наприклад, якщо «гав» — це «собака», то таке звуконаслідування теж вважають словом.

Не потрібно бити паніку, якщо дитина майже нічого не говорить. Головне, щоб він міг вас розуміти. Якщо ж малюк не розуміє вашу мову, то його потрібно показати лікарю. Малюк може мати проблеми зі слухом, апаратом мови або ж якісь психологічні порушення. Важливо вчасно помітити ці проблеми і тоді всі відхилення успішно будуть виправлені.

Розвиток дитини в 1 рік:

 1. Відповідає на питання «Хто це?» звукоподражанием: му, гав, няв, бе
 2. Виконує прохання рідних (посміхається, ляскає, тупотить ніжками і т. д.)
 3. Реагує, коли до нього звертаються
 4. Намагається вимовляти почуте
 5. Розрізняє слова «не можна» і «можна»
Не всі діти в рік можуть говорити

Якщо у вас є бажання, щоб дитина швидше заговорив або його словесний запас збільшився, рекомендується як можна більше спілкуватися з ним, постійно коментувати свої дії, описувати те, що відбувається. Слова треба вимовляти чітко і ясно. Але не треба перекручувати слова і скорочувати їх. Так як малюк запам'ятає «неправильне» звучання, і потім вже перевчити це слово буде складно. До дитини треба ставитися по-дорослому і розмовляти так само, не панькатися з ним.

Навички обслуговування малюка в 1 рік

Навіть в перший рік життя дитина вже прагне бути самостійною.

Розвиток дитини в 1 рік:

 • Навчається або вже вміє їсти ложечкою. Багато дітей цього віку можуть самостійно користуватися навіть виделкою.
 • Вміло справляється з чашкою-непроливайкой, іноді з кухлем.
 • Є спроби самостійно одягатися. Коли у вас є запас часу перед виходом на прогулянку, дайте малюкові одяг, яку ви планували одягнути на вулицю, нехай тренується.
 • Вміло справляється з твердою їжею. Може кусати її пережовувати.
 • Привчіть дитину після вулиці мити і витирати рушником ручки. Ви навіть не помітите як дитина з легкістю зможе виконувати всі ці дії.
 • Освоює горщик. Іноді навіть проявляє ініціативу самостійно роздягнутися і сісти на горщик.
Освоєння горщика
 • В рік і старше головне донести дитині як важливо вміти ходити на горщик, показати йому різницю між мокрими трусиками і природними потребами.
 • Зовсім не погано було б, якби у вас з малюком, був якийсь умовний знак або звук, який сигналізував би бажання походу в туалет, хоча розуміти такі сигнали малюк може почати пізніше цього віку.

До рубежу 1 року всі діти підходять з досягненням певних навичок. То яким буде набір цих навичок – залежить на пряму від вас, батьки. Головне в цьому віці не тільки показувати дитині зовнішній світ, який його оточує, але і допомогти дитині стати самостійною, під наглядом звичайно ж. Дайте дитині більше вільного простору, нехай він вчиться на своїх помилках, і тоді результату довго чекати не доведеться!
Дуже важливою для розвитку та зайнятості дитини 1 року є розвиваюча іграшка бизиборд.

Можливо вам буде цікава стаття

 • Як зробити бизиборд своїми руками для хлопчика і для дівчинки покроково?

Відео: Що повинен уміти малюк в 1 рік?