Укол, ін'єкція внутрішньом'язово в ногу, стегно самому собі: інструкція. Куди можна колоти уколи внутрішньом'язово самому? Коли не можна робити уколи самостійно?

Іноді для лікування патологій без ін'єкцій не обійтися. Але робити уколи в лікарні не завжди є можливість. Читайте статтю, де ви дізнаєтеся, як робити внутрішньом'язові ін'єкції самостійно.

Не завжди, коли захворієш, є можливість перебувати на стаціонарі в лікарні. Тому в деяких випадках доводиться робити уколи самому собі внутрішньом'язово. Добре, якщо у хворого є досвід в такому процесі, але буває, що людина зовсім не знає, як і куди колоти ін'єкцію внутрішньом'язово, щоб не нашкодити здоров'ю. Розглянемо ці питання в подробиці далі.

Укол, ін'єкція внутрішньом'язово в ногу, стегно самому собі: інструкція

Перш, ніж приступити до процедури слід підготувати необхідні інструменти і матеріали, а також правильно вимити руки і не раз.

Правильне миття рук
руки доведеться вимивати три рази ретельно з антибактеріальним милом, в перший раз перед тим, як викласти інструменти. Другий раз — безпосередньо перед тим, як зробити укол. І останній раз після процедури.

Мити кінцівки треба правильно і ретельно, не залишаючи бруд під нігтьовим пластинами. До того ж, слід робити це в такій послідовності: вимийте руки з милом, потім вимийте і вентиль крана, щоб після повторення процесу миття рук, на їх поверхні не осіли бактерії з брудного змішувача.

Для процесу введення ін'єкції вам знадобиться одноразове рушник, тарілка. У цю ємність потім ви складете свої інструменти. Перед застосуванням треба вимити посудину, витерти насухо серветкою і продезинфікувати спиртом або ж аптечним хлоргексидином.

Ще потрібні рукавички. Вони виконують захист від всякого роду інфекційних захворювань. Звичайно ж, без шприца і голки зробити укол не вийде. Причому обсяг інструменту повинен відповідати кількості введеного препарату. Іноді необхідні додаткові голки до шприца. Приміром, тоді, коли лікарська форма підлягає розчинення. Сипуча засіб ампулке з гумовою кришкою розбавляють за допомогою шприца і додаткової голки спеціальним розчином. Після чого для уколу використовують вже іншу, нову голку.

Ще для процесу потрібно стерильна вата, антисептичний засіб (або спирт, або спиртові серветки). І заздалегідь підготуйте коробку для сміття. У ході процедури вам доведеться викидати відпрацьовані матеріали, краще їх викидати у спеціально обладнане місце, щоб не порушити стерильність допоміжних засобів.

Як правильно ввести голку при внутрішньом'язової ін'єкції?

Для успішної процедури виберіть місце для проведення ін'єкції. Бажано, щоб кімната добре освітлювалася і ви прийняли зручне положення і розслабилися. Для більшої впевненості в перший раз, проводячи процедуру, намалюйте на місці уколу хрестик (про вибір зони уколу буде в подробицях описано нижче).

Якщо коротко, то сідницю треба розділити на чотири частини, як на зображенні нижче, і у верхньому квадранті (зовнішньому) поставити цей хрестик, який і буде позначенням для уколу. Малювати можете йодом. Якщо стерильність для введення лікарського засобу десь в місці уколу порушена, не лінуйтеся обробити шкіру спиртом зайвий раз.

Вибір місця для уколу

Покроковий процес проведення ін'єкції:

 1. Після всіх вищеописаних підготовчих робіт, обробіть руки антисептичним розчином. Підготуйте п'ять спиртових медичних серветок. Розмістіть їх у чистій тарілці.
 2. Підготуйте ампулу з препаратом, знову вимийте руки, надіньте гумові стерильні рукавички, проведіть антисептичну обробку їх.
 3. Препарат в ампулі також обробіть спиртовим розчином, потім відкрийте цю ампулу, акуратно поставте на стерильну посудину.
 4. Підготуйте шприц з голкою. Наберіть в нього ліки, направте голку вгору і випустіть залишки повітря зі шприца.
 5. Зону для ін'єкції протріть антисептиком, захопіть кордону побільше, а потім інший спиртовою серветкою обробіть меншу зону, точніше те місце, куди будете робити укол.
 6. Тепер шприц введіть в сідницю під кутом 90 градусів. Тільки вводите так, щоб залишилося трохи голки зовні (приблизно одна третина голки).
 7. Повільно, але плавно вводите ін'єкцію. При цьому не можна, щоб шприц, голка моталися з боку в бік.
 8. Коли процес введення препарату закінчиться, візьміть ватку з дезинфікуючим розчином або ж серветку розташуйте її поруч з голкою.
 9. Витягніть шприц з голкою і закрийте місце уколу спиртовою серветкою.
 10. Міцно притисніть ранку і трохи потримайте так. В кінці всі непотрібні інструменти утилізуйте, ретельно вимийте руки.

ВАЖЛИВО: Існують болючі ін'єкції. Такі розчини бажано вводити довгий проміжок часу, тоді буде не так болісно. І навіть, якщо звичайний укол робити бавовною, то це буде боляче, найкомфортніший час для тривалості введення ліки — це 1 мілілітр за 10 сек.

Куди можна колоти уколи внутрішньом'язово самому собі?

Невпевненому практиканту, який жодного разу не робив ін'єкції внутрішньом'язово слід ретельно поставитися до вибору місця уколу. Краще, звичайно ж, для цього використовувати ділянку сідниць і стегно.

Так для ін'єкції в сідницю, треба вибирати зовнішній квадрант у верхній частині м'язи. А умовні лінії проводять за певним орієнтирам:

 • Вертикальна риса повинна з'єднувати крижі з точкою середини зони сідниці.
 • Горизонтальна риса проходить за великим вертелу стегнової кісткової тканини. При бажанні точки можна промацати пальцями.

Щоб не потрапити в сідничний нерв, перш, ніж робити ін'єкцію ще раз перевірте чи правильно ви вибрали місце для уколу. Для більшої впевненості намалюйте мітку на шкірі.

Місце для внутрішньом'язової ін'єкції

Як вибрати стегнову зону на нозі для ін'єкції?

Деякі воліють робити укол у стегно, так як це місце доступніше, ніж задня частина тіла. Для цього підходить саме одна третя частини стегна. Дивіться фото нижче. Стегно подумки ділиться на три частини: задня частина, середня та передня. Ін'єкцію можна робити в районі верхньої і середньої частини.

Процес потрібно проводити в зручних умовах — сядьте на стілець або диван, потім визначте зону для уколу і зробіть ін'єкцію. Дії по підготовці та проведенню процедури ті ж, що і при укол в сідницю.

Буває, що для терапії мало зробити лише одну ін'єкцію, в такому випадку треба чергувати всі можливі місця, щоб не колоти препарати в одну і ту ж зону. При цьому слід виконувати всі наведені вище інструкції, щоб не утворювалися шишки від уколів.

Місце для уколу — стегно

ВАЖЛИВО: В даному процесі знадобиться дотримуватися правила. Щоб ін'єкція не була болючою, шприц вводите швидко, а розчин уприскує плавно і повільно. У тому випадку, коли ви міняєте голку після того, як набрали розчин потрібного препарату в шприц, то не знімайте пластиковий ковпачок з новою голки, поки не одягнете її на виріб для уколу.

Дуже зручно тренуватися робити уколи на курячої м'якоті старим шприцом. Так ви зрозумієте з якою силою тиснути шприц і як вводити ліки. Якщо людина від природи схильний до худорби, то для зручності слід формувати складку і лише після цього вводити шприц. До того ж, формуючи «валик», важливо не захопити пальцями м'язи. В складці потрібен тільки жир.

Які причини можуть завадити людині для проведення самостійних ін'єкцій в м'язову тканину?

Ні в якому разі не робіть уколи, які вам не призначав медичний спеціаліст. Таким лікуванням ви можете сильно нашкодити вашому організму, тим більше, якщо не знаєте, як правильно розводити препарати і підбирати дозування.

Коли краще робити ін'єкції у медиків?

Будь препарат має свої побічні дії і протипоказання. Тому, коли хворий ще жодного разу не використав той чи інший засіб, то треба попередньо зробити тестування на нього. Першу ін'єкцію в будь-якому випадку треба робити під контролем медичного спеціаліста. Лише після цього проводити курс терапії.

Також не робіть собі уколи, якщо у вас є проблеми емоційного характеру. У тому випадку, коли ви боїтеся виду крові або сам шприц у вас викликає тремтіння в руках, то відмовтеся від самостійно проведених ін'єкцій. Краще зверніться до бувалого фахівця і не шкодуйте часу, коштів.

Відео: Як зробити укол?