Пункція колінного суглоба: що це таке, як проводиться? Показання та протипоказання до проведення пункції колінного суглоба

Інструкція з проведення пункції колінного суглоба.

Пункція колінного суглоба — досить поширена маніпуляція в ортопедії, а також травматології. У цій статті ми розповімо. що таке пункція і як вона проводиться.

Що таке і коли потрібна пункція колінного суглоба?

Існує кілька причин, по яких потрібно робити пункцію. Вона являє собою це не що інше, як введення голки глибоко в суглобову сумку. Це може виконуватися з наступних причин.

Мета проведення пункції:

 • З метою висмоктування гною, а також рідини, для того щоб очистити суглоб від ексудату
 • Діагностичні маніпуляції, спрямовані на визначення характеру рідини, що накопичується в синовіальній сумці
 • Для введення антибіотиків, кортикостероїдів або хондропротекторів, з метою лікування суглобових патологією
 • Введення вуглекислого газу або кисню для усунення спайок всередині суглоба
Маніпуляція

Це досить проста маніпуляція, але вимагає певних навичок, а також досвіду. Вона не робиться в домашніх умовах медсестрою, а проводиться виключно в умовах лікарні, досвідченим лікарем-травматологом або ортопедом. Для того щоб маніпуляція пройшла успішно, голка вводиться безпосередньо в суглоб не глибше 3 див. Це потрібно, щоб не зачепити внутрішні складові частини суглоба.

Голка вводиться в порожнину синовіальної сумки. Для проведення маніпуляції можуть використовуватися різні голки, з абсолютно різним діаметром. Для того щоб запустити кисень використовуються голки діаметром не більше 1 міліметра. Якщо пункція спрямована на те, щоб висмоктати гній з статуту, то беруться голки діаметром від 2 мм, щоб можна було успішно відібрати кров, а також невеликі згустки всередині синовіальні сумки.

Огляд коліна

Показання до проведення пункції колінного суглоба

Досить часто пункція проводиться за допомогою УЗД, для того щоб точно бути впевненим, куди потрапить голка. Цей спосіб необхідний у випадку, якщо потрібно відібрати рідина з конкретного місця.

Проводиться пункція може при лікуванні багатьох захворювань:

 • Деформуючий артроз. Найчастіше при цьому недугу в порожнину суглоба водяться кортикостероїди, з метою усунути хворобливі відчуття.
 • Травми суглобів з набряком. Відразу після травми може відкачувати кров, а також рідину з суглоба. Таке часто трапляється при контактних видах спорту, таких як футбол чи баскетбол, а також при ударах в карате, в область колінної чашечки.
 • Бурсит, артроз, синовіт коліна. Для того щоб очистити область колінної чашечки від гною, ексудату. У ході такої маніпуляції повністю висмоктується весь вміст. Далі, проводиться промивання розчином антисептика, для того, щоб перешкоджати розмноженню хвороботворних мікроорганізмів. Тільки після цього вводиться знеболюючу речовину або ж нестероїдні протизапальні препарати, з метою усунення болю.
 • Інфекційні патології суглобів. Досить часто пункцію необхідно повторювати. Тобто, це може бути не одноразова процедура, якщо з її допомогою проводиться лікування. Кілька разів зазвичай цю процедуру проводять при деформуючому артрозі, а також сини та бурсит. Тобто коли всередині скупчується гній або кров. Багаторазове проведення пункції спрямоване на те, щоб припинити ріст хвороботворних мікроорганізмів.
Укол в суглоб

Як проводиться пункція колінного суглоба?

Інструкція:

 • На самому початку процедури шкіра знезаражується за допомогою антисептика. Вона трохи зсувається таким чином, щоб голка входила або збоку, або трохи знизу. Після цього голка дуже повільно просувається на глибину близько 3 див.
 • Точки для введення знаходяться в певних місцях, які знає лікар-ортопед. Після цього проводиться введення лікарських препаратів або відкачування, забір рідини для аналізу, очищення суглоба від гною, ексудату.
 • Після цього дуже акуратно голка виводиться назовні і на область пункції накладається марлева пов'язка.
Відкачування гною

Переваги та протипоказання до проведення пункції колінного суглоба

Чому не можна використовувати антибіотик внутрішньом'язово або внутрішньовенно? Справа в тому, що існують окремі категорії пацієнтів, яким не рекомендовано працювати антибактеріальні препарати в область м'язи чи вени. Це пов'язано із захворюваннями печінки та нирок. Не можна при хворобах шлунка використовувати таблетовані препарати. Іноді введення препарату в суглоб з допомогою пункції — це єдиний можливий спосіб, який дозволяє позбутися від болю, а також вилікувати конкретний недуга.

Існують і протипоказання, при яких не можна робити подібного роду маніпуляцію. Незважаючи на те, що це малоінвазивна методика, її не можна робити людям з системними і захворюваннями, а також з захворюваннями ендокринної системи. Пункція не проводиться в тому випадку, якщо у людини псоріаз, рани в області суглоба, є якісь пошкодження.

Відкачування ексудата

ВІДЕО: Пункція коліна