Шаруються нігті на ногах: чому це відбувається і що робити?

Рівні і акуратні нігті на ногах вказують не тільки на правильний догляд за ними, але і на відсутність різних захворювань. Якщо ж вони почали відшаровуватися або ламатися, це буває ознакою і впливу якихось зовнішніх чинників, і деяких проблем всередині організму.

З-за дистрофічних змін всередині нігтів пластини стають більш тонкими і починають розщеплюватися на лусочки. Результатом стає ламкість і крихкість нігтів, вони набувають шорстку поверхню, тьмяний вигляд і можуть почати кришитися. Щоб усунути цю проблему, звану лікарями ониходистрофией, в першу чергу слід дізнатися її причини.

Чому шаруються нігті?

По своїй структурі нігті на ногах утворюються з тоненьких пластинок кератину, які щільно притиснуті між собою і забезпечують їм твердість. Будова нігтів включає також і прошарку води для потрібної еластичності. Крім того, всередині нігтьових пластин є чимало мікроелементів, серед яких є кальцій, хром, цинк і так далі.

За зростання нігтів відповідають зародкові клітини, які знаходяться в підставі (це більше світла частина у вигляді півмісяця). У міру утворення нових клітин старі виштовхуються вперед, до вільного краю. Цей безперервний процес відбувається в організмі здорової людини, якщо на ріст і стан нігтів не впливають ніякі негативні фактори. Якщо ж з'являється шарування нігтів, причини бувають самими різними.

Зовнішні причини

До причин цього роду відносять будь-які зовнішні впливи, з-за яких нігтьова пластина втрачає воду, стає сухою і починає ламатися. У дітей це буває внаслідок наступних факторів:

 • розшарування з-за різних механічних впливів, наприклад, здавлювання пластин занадто тісним взуттям;
 • вплив надто сухого повітря;
 • наслідок переохолодження;
 • наслідок контакту нігтів з дуже гарячою водою;
 • пошкодження різними хімічними речовинами.

У жінок нігті можуть почати розшаровуватися з-за неправильно проведеного педикюру або частого нарощування, а також після застосування лаків або засобів, які містять ацетон.

Внутрішні причини

До цієї великої групи причин, за яких розшаровуються нігті навіть у маленьких діток, відносять будь-які зміни усередині організму. Це бувають:

 • анемія, яка з'являється з-за нестачі заліза в організмі або порушень механізмів його засвоєння (тому таку хворобу і називають залізодефіцитної);
 • погане харчування, з-за якого дитина недоотримує білки, вітаміни, фосфор, кальцій, магній та інші речовини;
 • захворювання травної системи, ендокринних залоз або печінки, наслідком яких буде погіршення метаболізму поживних речовин, необхідних для нормального росту нігтів;
 • грибкове ураження, а також різні хвороби шкіри, наприклад, екзема, червоний лишай;
 • порушення балансу гормонів, яке нерідко виникає у підлітків;
 • отруєння деякими лікарськими засобами або важкими металами.

Види ураження

Расслаивающиеся і нігті кришаться залежно від патологічного процесу в пластинах і провокуючих чинників можуть виглядати по-різному.

 1. Якщо пластина нігтя листовидно розщеплюється в області вільного краю, а основна частина залишається цілою, цей стан називають онихошизисом. При такому ураженні вільна частина може і не розщеплюватися, а лише сильно тоншати. Найчастіше це трапляється при повторюваних травмах нігтів, дії лугів, використання низькоякісних лаків або неправильному виконанні педикюру.
 2. Якщо нігтьова пластинка починає відділятися від ложа, відшаровуючись частково або повністю, ця проблема носить назву «оніхолізисом». Відшарування нігтів буває не тільки з боку вільного краю, але й з боків. Як правило, до цього призводять грибкова інфекція, шкірні хвороби, травми, ендокринні патології та хімічні речовини.
 3. Якщо на поверхні нігтів помітні тріщини або розташовані уздовж борозни, така патологія називається онихорексисом. Вона зустрічається при лишаї і псоріазі, а також при дефіциті вітамінів в їжі і хворобах травного тракту. Смужки на поверхні нігтьових пластин зустрічаються і темні, і світлі.

   При виявленні расслаивающихся і зламаних нігтів на ногах у дітей найбільш правильним буде звернутися до педіатра. Лікар огляне маленького пацієнта і визначить, яким вузького спеціаліста найкраще показати дитину – дерматолога, ендокринолога, гастроентеролога або іншому. Вони знають, що потрібно робити в таких випадках.

   Якщо буде потрібно, малюка направлять на аналіз крові та деякі інші тести, наприклад, визначать рівень гормонів або досліджують нігтьову пластину на грибок. Щоб ефективно вирішити проблему, вплив повинно бути націлене в першу чергу на її причину. Саме тому будь-які домашні заходи без консультації лікаря не рекомендуються, щоб стан нігтів у маленького пацієнта ще більше не погіршився.

   Лікування дорослих

   Якщо ламкість і розшарування виявлено на нігтях дорослого, відвідування лікаря теж буде відмінним виходом, адже після нього буде зрозуміла причина такої проблеми, яка вплине на можливі методи лікування.

   1. Грамотний лікар неодмінно зверне увагу на раціон пацієнта – достатньо він їсть білка, є в меню овочі і свіжі фрукти, чи вживає він молочну продукцію і так далі.
   2. Якщо причиною розшарування є травма, спеціального лікування не потрібно. Потрібно лише забезпечити нігтя нормальне загоєння, захистивши його на цей період бактерицидним пластиром, який треба регулярно міняти.
   3. Серед ліків, які призначають при расслаивании, найбільш популярні вітамінні комплекси або монопрепарати, наприклад, ретинол. У деяких випадках потрібні і спеціальні протигрибкові препарати або антибіотики.
   4. Щоб зміцнити ламкі пластини, багато лікарі рекомендують додатковий прийом желатину, як джерела цінних амінокислот і жирів. З нього щодня готують желе і вживають усередину протягом декількох місяців.

   Для місцевого лікування призначають масляні і сольові ванночки. А також затребувані фізіопроцедури, наприклад, фонофорез вітаміну А на пошкоджені нігті.

   Профілактичні заходи

   Щоб не допустити розшарування нігтів на ногах у дітей, рекомендується слідувати практичним порадам.

   1. Важливо акуратно і вчасно зрізати відрослі нігті. Для процедури слід застосовувати гострі ножиці, а відрізати пластинки потрібно по прямій лінії.
   2. Необхідно повноцінно і збалансовано харчуватися. У раціоні дитини завжди повинні бути якісні білкові продукти, овочі, фрукти, горіхи, молочні продукти.
   3. Важливо стежити за достатнім споживанням води, щоб нігтьові пластини не пересихали. Якщо необхідно, можна включити і комплексні добавки, в складі яких є всі потрібні вітаміни і корисні мінеральні речовини.
   4. Слід купувати зручне взуття і звертати увагу, коли ніжка виросла і туфлі або черевики почали тиснути.
   5. Важливо часто міняти шкарпетки, не допускати переохолодження ніг. Ходити в громадські місця (басейн, сауна) тільки в індивідуальних гумових тапочках.

     До профілактичних заходів у дорослих потрібно додати наступне:

     • регулярний догляд за нігтями в домашніх умовах цілий рік;
     • вибір хороших лаків і перевіреного фахівця з педикюру;
     • застосування зміцнюючих засобів для нігтів;
     • виконання процедур для активізації кровотоку і прискорення відростання нігтів, наприклад, воскових аплікацій або масажу;
     • використання лікувальних лаків, у складі яких є вітаміни та інші корисні компоненти;
     • обробка перед сном ніг будь-яким живильним кремом для достатнього зволоження;

     Виконання на ніч вправ для стоп дозволить поліпшити кровообіг у тканинах. Невелика фізкультхвилинка відсуне проблему з нігтями на задній план і додасть здоров'я жіночих ніг.

     Ще більш докладно, чому шаруються нігті, дивіться у відео нижче.