Як виглядають здорові нігті і як їх зовнішній вигляд пов'язаний зі здоров'ям?

Нігті виглядають гарними тільки тоді, коли вони здорові. Ця стаття розповість про те, як виглядають здорові нігті, як їх зовнішній вигляд пов'язаний зі здоров'ям.

Як виглядають здорові нігті?

Зовнішній вид нігтьових пластин може розповісти про стан здоров'я. Якщо нігті здорові, то вони мають блідо-рожевий колір. Лунула – це біле простір внизу нігтьової пластинки, яке повинно мати білий колір. Здорова кутикула не повинна бути пошкодженою. Здорові нігті добре ростуть. Швидкість росту нігтьових пластин на руках і ногах – індивідуальний показник. У одних людей нігтики відростають досить швидко, інші ж постійно нарікають на те, що їм досить складно відростити довгі нігті.

Важливо! В середньому за один тиждень вільний край нігтя відростає приблизно на один міліметр. Якщо зростання нігтів прискорений, то в такому разі за 7 днів вони можуть відрости навіть на 2-2,5 мм.

Здорові нігті у молодих і зрілих людей розрізняються. Так, у малюків нігтьові пластини досить тонкі. Самі м'які нігтики у новонароджених дітей. По мірі дорослішання дитини відбувається і природне потовщення нігтьових пластин. Найбільш щільні нігті – у літніх.

Причини виникнення проблем

По ряду причин нігті можуть змінювати свій зовнішній вигляд. Так, якщо вони змінилися, то в такому випадку слід шукати причину, чому це сталося. Визначити в деяких випадках це досить складно. Якщо самостійно виявити причину не виходить, то в такому випадку слід звернутися до фахівця. Іноді діагностичний пошук настільки складний, що може тривати навіть кілька тижнів, при цьому в деяких випадках потрібно здати аналізи та пройти медичні тести. Зазвичай такі обстеження призначаються, щоб дізнатися причини зміни кольору нігтів внаслідок порушеної роботи внутрішніх органів людини.

Важливо! Визначення стану здоров'я повинен проводити досвідчений лікар, при цьому спочатку краще звернутися до терапевта або дерматолога.

Малюнок пластин

Здорові нігті, як правило, мають однорідний блідо-рожевий колір. Якщо він змінюється, у такому випадку слід обов'язково задуматися про те, чи все в порядку в організмі. Малюнок пластин нігтів – це дуже важливий показник здоров'я. Нігті розкажуть про здоров'я багато. Так, на них можуть з'явитися білі смужки, що виглядають як короткі рисочки, розташовані, як правило, горизонтально. Даний стан зустрічалося навіть у наших предків, але вони вважали, що це зовсім не патологічним станом, а просто хорошою прикметою. Але сучасні лікарі відзначають, що це є індикатором того, що організм працює не у фізіологічному режимі.

Причини появи білястих смужок на нігтях бувають різними. Так, якщо такі білі плями з'явилися тільки на одному пальці, то з більшою часткою ймовірності до цього призвело травматичне пошкодження. Якщо ж вражені відразу кілька нігтів, то в даному випадку шукати, швидше за все, потрібно порушення мінерального обміну. У цьому випадку необхідно звернути увагу на харчування. Воно повинно бути збалансованим з обов'язковим включенням джерел вітамінів і мінеральних речовин.

До появи численних білих смужок можуть призводити також і важкі хвороби внутрішніх органів. Наприклад, даний ознака може з'явитися у людей, що страждають серцевими патологіями.

З'являються такі білі рисочки також і при серцевій недостатності. Порушена робота серця призводить до того, що в крові знижується концентрація кисню, що і призводить до порушення живлення нігтьової пластини.

Ще одним недобрим ознакою є поява численних дрібних поглиблень. При зовнішньому огляді здається, що ніготь виглядає як наперсток.

Глибина таких дрібних «дірок» може бути різною, як і їх кількість. В деяких випадках навіть може здатися, що ніготь був «истыкан» голкою. Дане клінічне прояв може бути ознакою шкірної патології – псоріазу. Багато людей думають, що дане захворювання характеризується тільки пошкодженням шкірних покривів, але це не зовсім так, псоріатичні пошкодження нігтів зустрічаються не так і рідко.

Якщо у людини з'явились численні поглиблення на нігтях, то йому краще звернутися до лікаря для проведення діагностики для виключення псоріазу. Однак поглиблення на нігтях можуть з'являтися не тільки при псоріазі. Така ознака може бути проявом артриту або екземи. У будь-якому випадку визначити конкретну патологію, яка стала причиною розвитку таких проявів може тільки досвідчений дерматолог після проведення комплексного обстеження всього організму.

А також на нігтях можуть з'являтися глибокі поздовжні борозни. Виглядають вони так, ніби ніготь був придавлений якимось важким предметом. Однак причина розвитку таких клінічних ознак криється в іншому. Так, до появи глибоких борозен на нігтьових пластинах може призвести тривале голодування. Даний ознака може також з'явитися і у людей, які протягом тривалого часу дотримувалися незбалансованих дієт. Варто зазначити, що причини появи глибоких поздовжніх борозен можуть полягати також у «німих» захворюваннях. До появи цієї ознаки можуть призвести деякі патології серця і кровоносних судин, а також нервової системи.

Важливо! При появі таких борозен на нігтях слід відразу ж звернутися до лікаря, так як самостійно визначити причину їх появи досить складно.

З віком малюнок нігтя змінюється. Так, внаслідок різних змін у функціонуванні організму у зрілої людини на нігтьових пластинках виникають вертикальні смужки. Якщо дана ознака зустрічається у людей молодше 50 років, то це говорить про те, що їм потрібно пройти комплексне обстеження.

Причиною появи такого клінічного ознаки може бути зниження в крові різних вітамінів, частіше групи В, а також деяких мінералів, наприклад, цинку, магнію і заліза.

Причина появи вертикальних смужок на нігтях може бути у проведенні неякісного манікюру. Так, якщо під час обробки була зачеплена нижня частина нігтя, в такому випадку згодом можуть з'явитися такі зміни нігтьової пластини. Однак у цій ситуації з'являється, як правило, лише кілька поздовжніх смужок.

Лунула

Цей анатомічний елемент зазвичай добре помітний. Він має форму половинки повного місяця. Лунула може також розповісти про стан здоров'я організму. У кожної людини розмір цієї частини нігтя різний. У середньому лунула може становити до 1/3 від всієї нігтьової пластинки, при цьому вона відмінно візуалізується.

Як правило, лунулы мають більший розмір у людей, які професійно займаються спортом або працюють фізично. Проте, лікарі відзначають, що розмір лунулы може змінюватися і при деяких патологіях серця, а також при гіпотонії.

Якщо ж розмір лунулы стає менше, то в такому випадку слід звернути увагу на раціон. Важливо оцінити, чи є в організмі дефіцит вітаміну В12.

А також лунула може зменшуватися і при залізодефіцитній анемії, коли в крові знижується концентрація заліза.

Форма

Здорові нігті, як правило, мають поздовжню форму. В деяких випадках вони стають ложкоподібними. У цьому випадку центр нігтя як би прогинається всередину, а краї піднімаються. Цікаво, що дані зміни не супроводжуються появою несприятливих симптомів. У людини з такими нігтями не з'являється біль. А також при цьому нігтьові пластини мають, як правило, блискучий вигляд. Даний стан називається койлонихией.

Запідозрити її можна і самостійно. Для цього на ніготь потрібно капнути невелику краплю води. Якщо вода при цьому спокійно скочується з нігтьової пластини, то в такому випадку переживати нема про що. Якщо ж водяна крапля ніби «застрягає» на нігті, то це, найімовірніше, свідчить про наявність койлоніхії. Цей стан може бути ознакою наявності проблем в роботі ендокринної системи. А також койлонихию може спровокувати анемія, яка супроводжується зниженням в крові концентрації заліза.

До такого стану можуть призвести різні травматичні ушкодження, впливу хімічних речовин і навіть перепади температури навколишнього повітря.

Ложкообразные нігті можуть бути і спадковим ознакою. Так, якщо такі нігтьові пластини у дитини з народження, а хтось із його батьків також має ложкообразные нігті, то в такому випадку переживати не варто. Це зовсім не говорить про те, що у малюка є якісь захворювання. Це всього лише є індивідуальною особливістю дитини.

У деяких випадках нігті можуть набувати форми «годинникових скелець». В цьому випадку вони починають ставати товстішим. Якщо подивитися на нігтьові пластини збоку, то можна побачити, що вони нагадують скла годин. Така зміна форми нігтьової пластини може бути проявом різних патологій. Такі зміни часто відбуваються при різних захворюваннях дихальної системи, що супроводжуються зниженням концентрації кисню в крові.

Колір

Якщо нігті змінюють своє забарвлення, то це, найімовірніше, свідчить про те, що в організмі відбуваються різні зміни. Наприклад, пожовтіння нігтьових пластин з більшою часткою ймовірності говорить про проблеми в роботі печінки і жовчного міхура. Дискінезія жовчовивідних шляхів, що супроводжується застоєм жовчі, також може призводити до таких специфічних змін. Нігтьові пластинки можуть бути уражені грибком. У цьому випадку вони можуть мати жовту або в деяких випадках навіть багрове забарвлення. При грибкової інфекції нігтьові пластини починають сильно кришитися.

Важливо! Грибок зустрічається як на ногах, так і на руках.

На нігтях може раптово з'явитися чорна смуга. До появи такого клінічного ознаки може призвести травма. Так, темна смужка може з'явитися на нігті після того, як його прищемити, наприклад, дверима або дверцят шафи. Якщо ніякого передує появі темної смужки на нігті фактору не було, у такому випадку слід обов'язково звернутися до лікаря.

Як можна поліпшити стан нігтів?

Зовнішній вигляд нігтів залежить від багатьох факторів. Правильне харчування має величезне значення в збереженні і підтримці здоров'я нігтів. Щоб нігтьові пластини швидше росли, в раціоні обов'язково повинні бути присутніми продукти, що містять кальцій. Багато цього мінералу міститься в кисломолочних продуктах. Людям, які бажають зміцнити нігті, слід обов'язково включити в свій раціон сир, кефір та інші продукти, що містять кальцій.

Догляд за нігтями повинен бути комплексним. Так, для обробки нігтьових пластин з метою поліпшення їх зовнішнього вигляду можна використовувати різні косметичні продукти. Наприклад, поліпшити колір нігтьових пластин і зменшувати їх ламкість можна за допомогою косметичних лаків для нігтів. Такі засоби, наприклад, випускають «Фитокосметик», Eveline Nail Therapy Professional і багато інших.

Профілактичні заходи

Лікарі рекомендують людям, які уважно стежать за своїм здоров'ям, стежити за станом нігтів. Щоб нігті залишалися здоровими і красивими, слід звернути увагу на наступні рекомендації:

  • регулярно проводите гігієнічний догляд за руками і ногами; манікюр та педикюр слід робити тільки у досвідченого майстра;
  • при підвищеній сухості кутикули необхідно застосовувати косметичні продукти; зволожувати і живити цю ніжну частину нігтя можна за допомогою зволожуючих кремів і масел;
  • проводите прибирання і миття посуду в рукавичках; не забувайте також про рукавичках перед виходом на вулицю у холодну пору року, а також у вітряну погоду;
  • взуття повинна бути комфортною; краще, щоб вона була зроблена з натуральних матеріалів;
  • для профілактики розвитку вітамінних порушень приймайте вітамінні препарати;
  • харчування має бути різноманітним і збалансованим; в ньому обов'язково повинні бути свіжі фрукти, овочі і ягоди, адже містяться в них вітаміни і мінеральні речовини не тільки покращують роботу організму, але і зроблять нігті здоровими і блискучими.

Детальніше про здоров'я нігтів дивіться у відео нижче.