Як і з якою швидкістю ростуть нігті?

Здавалося б, що такого в звичної всім частини тіла – нігтях, але є навіть цілі розділи науки, присвячені їх вивчення. Анатомія нігтя не так проста, як здається. Наші нігті виконують важливі функції. Основна з них – захисна. Поговоримо про те, як повинні правильно рости і формуватися нігті на руках людини, розглянемо можливі причини відхилень від норм, розкриємо секрети профілактичних заходів по оздоровленню і зміцненню.

Будова нігтьової пластини

Ніготь – зовсім не проста частину тіла. Хоч би яким звичним здавалося його пристрій, це не так насправді. Ніготь – це роговичное освіта, схоже з кігтем або копитом тварини. Його місце розташування — нігтьове ложі, звідки він і росте.

Першоджерело твердого закінчення пальців – це матриця (матрикс). Ця частина відповідає за утворення нових тканин нігтя, з неї починається зростання пластинки. Друга основа нігтя – корінь. Він розташований в нігтьової щілини. Видима нами частина – саме тіло нігтя і вільний край (та частина, яка відростає з плином часу). Корінь досить великий: він доходить до 25-30% видимої довжини нігтьової пластини. До нігтьовому ложу, а, точніше, до його матриці, підходять кілька судин крові, які відповідають за його харчування і здоровий природний колір. Складки шкіри, розташовані з обох сторін, називаються нігтьовими валиками.

Всім знайоме слово «кутикула» означає тонкий шар шкіри, який прикріплює шкірні складочки до нігтя і утримує нігтьову пластину на своєму місці в ложі в області вільного краю. Кутикула захищає ніготь від попадання всередину інфекцій і шкідливих бактерій. Будова нігтів на руках і ногах нічим не відрізняється, крім форми. Є відмінності ще у функціональному наборі: так, на руках вони покликані виконувати трудомісткі, складні дрібні рухи, покращувати дрібну моторику пальців, а на ногах основне призначення – захист пальців від дрібних ушкоджень. Сьогодні нігті несуть в собі ще й естетичне навантаження: доглянуті пальчики на руках і ногах стали обов'язковим атрибутом поважаючої себе жінки. Чоловіче населення останнім часом також не відкидає індустрію краси рук.

Маючи розуміння того, як влаштований ніготь, що впливає на його ріст і здоров'я, можна не тільки підібрати правильний догляд за нігтьовими пластинами, але і по їх зовнішньому вигляду визначати загальний стан здоров'я організму.

Як ростуть нігті?

Людські нігті ростуть протягом усього життя. У них є здатність до регенерації і повного відростання при серйозної травми. Виняток: істотне пошкодження або повне знищення матриці нігтя повністю зупинить ріст і розвиток рогового шару. Середня товщина нігтя людини становить 0,3-0,4 міліметра. Зазначимо, що товщина його у представників сильної підлоги трохи вище, ніж у прекрасної половини людства. Але такий показник, як швидкість росту прямо протилежний: жіночі нігтики підросту набагато швидше чоловічих. На ці два основні параметри впливають також вік людини, особливості його професії, щодня виконуються руками дії.

Зростання нігтя починається з ділення клітин в матриксі. Там утворюються так звані онихобласты. Онихобласты представляють собою клітини, ідентичні один одному. Доросла материнська клітина поділяється на дві: одна з них залишиться функціонувати в матриксі і далі, а друга переміщується вгору. Цей процес повторюється знову і знову. Новоутворені клітини викидає старі клітини, що і визначає зростання нігтя вперед вільним краєм.

Спочатку нові клітини мають круглу форму і білястий відтінок. Їх скупчення можна побачити: білі напівкола біля основи нігтя – лунулы (або лунки, як ми їх називаємо простіше). В процесі життя нових клітин всередині їх здійснюються хімічні зміни, під впливом яких змінюється їх візуальна форма і колір. Нігті закладаються ще в період внутрішньоутробного розвитку плода, а далі зростання продовжується в процесі всього життя. Швидкість росту може змінюватися в залежності від пори року, способу харчування, спадковості, наявності захворювань.

Швидкість

Середня швидкість росту нігтя в нормальному стані становить 1 міліметр за тиждень. Тобто за місяць у здорової людини він виростає приблизно на 0,5 см. На пальцях ніг вони зростають повільніше, ніж на пальцях рук. Якщо нігтьова пластина видалена повністю, то регенерація займе в середньому близько півроку. На швидкість росту нігтьової пластини впливають багато факторів. До основних з них відносяться:

  • вік;
  • наявність хронічних захворювань;
  • вживання лікарських препаратів;
  • травми пальців;
  • спадковість.

Є думка, що нігті ростуть у людини протягом усього життя. Але це не зовсім так. Якщо повністю перестати підстригати відросла частина, то через якийсь час зростання істотно сповільниться. Досягнувши певної довжини, нігті перестануть рости зовсім. Це підтверджують ті, хто потрапив у книгу рекордів Гіннеса. На швидкість росту впливає також і те, про яке конкретно пальці йде мова. Є виявлена вченими закономірність: чим довше самі пальці у людини, тим більше у нього швидкість росту нігтів. Також виявлено, що на великому пальці і мізинці зростання нігтьової пластини йде повільніше, ніж на інших.

Цікавих відомостей про зростання нігтів та фактори, що впливають на цей процес, чимало. Більшість з них правдиві.

Причини неправильного зростання

В ідеалі нігті повинні мати рівну поверхню, здоровий колір, правильну геометричну форму. З різних причин, інколи не залежних від самої людини, вони можуть рости неправильно (загинатися вгору чи вниз, мати зовнішні дефекти, рости криво, хвилями в ширину, довго або не рости зовсім). Деформація нігтьової пластини – різного роду зміни на поверхні нігтя, які викликані зовнішніми і внутрішніми причинами. Частіше інших зустрічаються такі недоліки, як:

  • наявність борозенок (поздовжнього або поперечного характеру);
  • зайва опуклість нігтя;
  • ложкоподібний нігтьова пластина з западинами;
  • нігті плоскої форми.

Визначити причини деформації можуть фахівці (дерматолог, міколог, подолога). Іноді у важких випадках може знадобитися оперативне втручання (корекція або повне видалення нігтя). Зупинимося трохи докладніше на причини захворювань нігтів.

У дитини

Діти різного віку часто мають ложкообразные нігті. Такий дефект носить назву койлонихия. Це відхилення в дитячому віці не вимагає спеціального лікування. Для дітей це нормальне явище, яке пройде з віком: у міру росту організму нігтьові пластини візьмуть природний здоровий вигляд і колір. Часте явище у дітей грудного віку – так звані лінії Бо, крихкі і ламкі нігтики, пігментні плями на нігтьових пластинах. Дитячий імунітет, не сформувався в повній мірі, не може захистити дитину і від грибкових бактерій. Цьому може сприяти багато факторів, у тому числі побутові, або захворювання внутрішніх органів.

Не можна допускати, щоб дитина ходила з босими ногами в місцях перебування великого скупчення людей. Не варто носити чуже взуття, слід частіше прати шкарпетково-панчішні вироби, оскільки пітливість ніг створює сприятливі умови для розмноження шкідливих бактерій і грибків. Сприяти деформації нігтів може і тісний або незручне взуття дитини, випадкові травми, контактування з носієм грибкового захворювання. На здоров'я дитячих пальчиків також впливає нестача вітамінів і мінералів в організмі. Особливо важливі в цьому плані кальцій і залізо: саме їх недолік викликає зміни в структурі нігтів у дитини.

До внутрішніх захворювань, які здатні впливати на стан дитячих пальчиків, відносяться анемія і порушення в роботі надниркових залоз, порушення обміну речовин в організмі. У будь-якому випадку, щоб уникнути ускладнень і погіршення ситуації варто показати дитину фахівцеві при найменшій підозрі на відхилення від норми стану нігтьових пластинок.

У жінки

Представниць прекрасної статі проблеми з нігтями хвилюють більше, ніж кого-небудь. Дами різного віку сьогодні прагнуть містити ручки в порядку. Однією з причин проблем з нігтями може стати неправильний догляд або повна його відсутність. Забруднення або, навпаки, надмірне старання, що призводить до травмування нігтя і шкіри навколо нього, можуть стати причиною виникнення хвороботворних мікробів. Ці бактерії в кінцевому рахунку можуть завдати шкоди нігтям і викликати їх деформацію. Жінки можуть страждати від непривабливого вигляду нігтів і тому, що їх руки часто перебувають під впливом засобів для домашнього прибирання. Багатьом незручно робити домашні справи в рукавичках, чого в підсумку і страждають ніжні ручки.

Прагнення завжди бути модною і на підборах призводить часом до неприємних наслідків у вигляді викривлення нігтів на ногах. Незручна, утрудняє стопу взуття, високий каблук – все це фактори для розвитку неприємних симптомів і захворювань. Найчастіше страждає ніготь на великому пальці. Індустрія краси вносить свою лепту в тому плані, що часом з-за частого проведення процедур нарощування, зайвого декорування, нігті стають тонкими, ослабленими, нерівними. Тому жінкам варто ретельно вибирати салони та майстрів для проведення таких процедур, а також бути уважними при виборі косметичних засобів по догляду за руками і нігтями.

Профілактика

Часто можна почути фразу про те, що наші нігті відображають внутрішній стан організму. Тому важливо стежити за здоров'ям, правильно доглядати за ними. Не все педантично ставляться до своїх рук і йдуть простим рекомендаціям лікарів з догляду та гігієни, що в підсумку призводить до найсумніших наслідків. Є абсолютно прості профілактичні заходи, які дозволять запобігти проблеми з нігтями: краще попередити неприємності, ніж потім займатися лікуванням. У вологому середовищі грибки і бактерії поширюються набагато швидше. Звідси висновок: тримайте руки та нігті в сухому стані.

У сучасному світі стреси і переживання переслідують на кожному кроці, і багато людей набувають звичку гризти нігті. По-перше, це неприємно для оточуючих, по-друге, це шкідливо і небезпечно для здоров'я! Естетичний вигляд рук буде явно зіпсований, до того ж ви ризикуєте занести небезпечні бактерії не тільки в області нігтьового ложа, але і проковтнути їх, викликавши розлад шлунково-кишкового тракту. Відзначимо, що подібна звичка відноситься до розряду нервових захворювань — відвідайте відповідного лікаря.

Якщо ви будете щодня зволожувати область наростання кутикули на пальчиках, то нігті явно скажуть вам спасибі. Вітамін Е особливо важливий: він є джерелом живлення нігтьової пластини і природним антиоксидантом. При знятті декоративного лаку з поверхні нігтьової пластини намагайтеся застосовувати засоби, що не містять ацетон – він дуже сушить. Слідкуйте за своїм харчуванням. Збалансованість, різноманітність, вживання достатньої кількості овочів і фруктів явно піде на користь не тільки вашим ручкам, але і всьому організму в цілому. Нестача вітамінів і мінералів в першу чергу позначається на нігтях, волоссі і шкірі людини.

Підтримуйте водний баланс організму: випивайте добову норму води (води!) в день. Це приблизно 1,5-2 літри. При цьому супи, чай і кава сюди не входять. Якщо ви помітили проблеми з нігтями на руках або ногах, вростання пластин, то ні в якому разі не займайтеся самолікуванням – відразу зверніться до потрібного фахівця. Косметичні процедури, манікюр і педикюр робіть тільки у тих салонах і студіях, які перевірені часом. Це перелік найпростіших рекомендацій і порад, які допоможуть уникнути неприємностей зі здоров'ям нігтів. Слідувати їм не так вже й складно.

Доглянуті ручки завжди були і будуть ознакою охайності і здоров'я людини. Це відноситься не тільки до жінок, але й чоловіків. Нігті ростуть практично весь час. Але на їх зовнішній вигляд і здоров'я впливають багато фактори, як зовнішні, так і внутрішні. Знаючи основні фактори ризику, виконуючи прості поради та рекомендації, підтримувати нігті в здоровому вигляді не так вже й складно.

Про те, як растуть нігті і чому вони тверді, дивіться у наступному відео.