Епікондиліт ліктьового суглоба: причини, симптоми, лікування медикаментозне і народними засобами

При епікондиліт ліктьового суглоба потрібне лікування. А яке саме — дізнаєтеся далі.

Однією з найбільш поширених проблем опорно-рухового апарату є епікондиліт, а саме – запалення тканин в районі ліктьового суглоба. Сам суглоб залишається неушкодженим, страждають сухожилля, волокна яких від частих перевантажень місцями надриваються, що тягне за собою набряки і запалення.

Епікондиліт ліктьового суглоба: причини і основні симптоми

Причинами епіконділіта, що спричиняють запалення, як відзначають медики, найчастіше є:

 1. «Професійні», а саме, пов'язані з тим, що людина в процесі роботи змушений повторювати одні і ті ж рухи рук: наприклад, доярки, скрипалі або піаністи, друкарки, масажисти, штангісти і т. д.
 2. Якщо перенапружуються м'язи, не виключено отримання мікротравм тканин, що веде до розвитку запалення.
 3. Крім мікротравм – безпосередні прямі травми самого суглоба.
 4. Постійні перенапруги ліктя.
 5. Проблеми з локальним кровообігом.
 6. Остеохондроз шийного або грудного відділів хребта.
 7. Плечолопатковий періартрит.
 8. Остеопороз.

Найчастіше причиною виникнення захворювання, за спостереженнями лікарів, служать невдалі рухи рукою, різкий підйому тяжкості, ривок або кидок. Зафіксовані випадки появи симптомів епіконділіта в результаті змагання з армреслінгу. І навіть важкі сумки, які жінка приносить з магазину або ринку, можуть стати поштовхом до подібної проблеми.

Причина в травмі

Симптоми

 1. Больові, часом дуже сильні, відчуття в лікті, з часом можливий їх перехід у хронічні, ниючого характеру.
 2. З підвищенням навантаження на ліктьовий суглоб біль стає більш інтенсивним. Те ж відбувається, якщо напружуються м'язи передпліччя.
 3. Слабшанню сили м'язів у руці.
 4. Можливо почервоніння ліктя, він стає гарячим на дотик.
 5. Не виключено утворення наросту.
 • Біль може бути зосереджена на внутрішній поверхні ліктя (медіальний епікондиліт), при згинанні-розгинанні руки або зап'ястя вона наростає, обмежуючи рух кінцівки в суглобі.
 • Якщо рух больових відчуттів йде по зовнішній поверхні (латеральний) – можливо слабшанню м'язів з цієї сторони ліктьового суглоба, стає важко навіть підняти наповнену чашку або зробити простий жест рукостискання.
 • Про травматичному вигляді епіконділіта кажуть у разі постійної травматизації в ході одноманітних рухів.
 • Посттравматичний є наслідком травм (це може бути вивих або розтягування), якщо хворий надто інтенсивно починає руху ще до кінця не відновився суглобом.
 • Хронічний епікондиліт – затяжний перебіг хвороби, зі зміною періодів гострого болю і полегшення, з поступовою втратою м'язової сили. Можливо періодичне оніміння пальців.

Особливість (і відмінність) захворювання в тому, що біль з'являється в разі спроби самостійного руху м'язів. У випадку, коли хто-небудь інший буде згинати або розгинати руку пацієнта, больові відчуття не спостерігаються.

Лікування епіконділіта ліктьового суглоба

Лікування захворювання проходить зазвичай в амбулаторних умовах. Воно спрямовано в першу чергу на зняття больових відчуттів, відновлення повного циклу кровообігу в лікті, повернення амплітуди рухів.

Як правило, для точної постановки діагнозу застосовують рентгенологічний аналіз, комп'ютерну томограму.

Потрібна фіксація
 • Якщо біль незначна, достатньо просто дотримуватися спокій і обмежувати рухи рукою, що викликають дискомфорт. Можна навіть просто підвісити руку з допомогою косинки.
 • Якщо причиною епіконділіта є робота, при якій виконуються одноманітні руху і навантаження на передпліччі, можливо змінити алгоритм їх виконання. Ні в якому разі після припинення болю не слід відразу сильно напружувати м'язи, навантаження повинна зростати поступово.
 • Якщо захворювання носить хронічний характер, доцільно змінити роботу або відмовитися від тренувань (якщо біль виникає в результаті занять спортом).
 • У разі гострої стадії використовується гіпсова пов'язка або лонгета, які фіксують положення суглоба. Після закінчення періоду іммобілізації не завадять компреси з застосуванням горілки або камфорного спирту.

Медикаментозне лікування

Для зняття процесу запалення застосовують в основному мазі (рідше таблетки):

 • нурофен
 • ибупрофнен
 • кетонал
 • диклофенак
 • ортофен
 • найз
 • компреси з димексидом

Якщо біль сильна і постійна, доречні кортикостероїдні блокади (метипреднизолон, гідрокортизон в запалену область). Щоб уникнути наростання больових відчуттів глюкокортикостероїд застосовують у поєднанні з новокаїном або лідокаїном. Аспірин, никошпан або бутадіон можуть застосовуватися додатково.

Фізіотерапія

Гостра фаза захворювання купірується за допомогою високоінтенсивної магнітної терапії, інфрачервоного лазерного випромінювання, діадинамотерапії. Потім можуть призначатися кріотерапія сухим повітрям, електро - або фонофорез, струми Бернара, ударно-хвильова терапія, парафінове обгортання.

Лікування

Застосовують також грязелікування, масаж ліктьового з'єднання, повітряні ванни, голковколювання. Допомагає відновитися і лікувальна фізкультура. Повільно виконуйте кругові рухи рукою і окремо пензлем, погладжуйте і злегка пощипывайте лікоть. Дуже ефективна постізометрична релаксація, яку може провести мануальний терапевт.

Оперативний метод

Застосовується, коли медикаментозне лікування не знімає больових відчуттів протягом декількох місяців. В даному випадку розсікаються сухожилля в місці з'єднання їх з кісткою. Потім слід накладення поверхневих швів і гіпсування.

Лікування епіконділіта ліктьового суглоба народними засобами

Може застосовуватися після основного курсу лікування з відома і згоди лікуючого лікаря.

 • Пов'язка з живокосту. Листя і коріння у співвідношенні 1:1 подрібнити з рівною кількістю соняшникової олії і меду. Просочити складом бавовняну тканину і накласти її на лікоть, зафіксувавши целофановим пакетом і наступним шаром тканини.
 • Блакитна глина – розчинити у гарячій воді і обмотати суглоб марлею, просоченою цією сумішшю. Також зафіксувати.
 • Листя зеленого чаю після заварювання заморозити і здійснювати кругові рухи льодовими кубиками в області ліктя.
 • Молочний компрес з прополісом: розвести в чашці теплого молока 20 г прополісу, просочити марлю і залишити на лікті на ніч.
Народне лікування

Всі вищеназвані способи спрямовані на подолання захворювання. Але у всі часи найкращим лікуванням була профілактика. Тому лікарі рекомендують уникати надмірних навантажень на суглоб, розминати його перед навантаженнями, підстраховуватися налокотниками або еластичним бинтом, обов'язково робити перерви в роботі. Не завадять і комплекси вітамінів.

Відео: Епікондиліт. Біль в лікті