Коли можна садити дитину: важливі нюанси, у скільки місяців можна висаджувати хлопчиків, дівчаток? Як починати висаджувати дитину?

В даній темі ми розглянемо терміни і правила висаджування немовлят.

Новонароджені дітки ростуть не по днях, а по годинах. Не встиг навчитися голову тримати, як тут же дитина прагне сам перевертатися або навіть вже сідати. Це цілком зрозуміло, оскільки малюкові нецікаво просто лежати. Тому він прагне пізнавати світ, вивчати своє тіло і отримати нові навички. Багато батьки, спостерігаючи за спробами дитини сісти, задаються питанням — у якому віці можна садити дитину. І ось в такій делікатній темі ми з вами спробуємо розібратися.

З якого віку можна садити дитину: важливі нюанси

Спостерігати за розвитком свого малюка для новоспечених батьків – саме задоволення. Але як би ні хотілося, щоб малюк швидше виріс і навчився бути більш самостійним, не варто квапити його ні в якому разі. Тим більше, не можна втручатися у фізіологічний розвиток немовляти, намагаючись скоріше садити дитину. Тому головне правило – це не висаджувати малюка занадто рано.

Якщо почати саджати дитину рано, чим це небезпечно?

 • У новонароджених діток погано розвинена м'язова система. Більш того, його хребет ще занадто слабкий, щоб витримати власну вагу, а кістки і хрящі протягом довгого часу залишаються м'якими. Тому будь навантаження, а тим більш раннє висаджування може негативно відбитися на подальшому розвитку дитини і його фізичному стані.
 • Категорично не варто допомагати малюкові, використовуючи опори під спину, а також брати за руки з пози лежачи. Незміцнілий хребет малюка без м'язового корсета піддається великим навантаженням, що в подальшому загрожує такими наслідками, як лордоз, сколіоз, остеохондроз та інші викривлення хребта. А також доповнює список викривлення кісток тазу та порушення роботи внутрішніх органів.
Не квапте такі природні процеси

Дозволені терміни, коли можна садити дитину

 • Ближче до 6 місяців малюк починає активно володіти власним тілом, а м'язи спини і черевної порожнини цілком розвинені, щоб утримати себе в положенні сидячи протягом деякого часу. До цього часу кістки також зміцніють і будуть містити достатню кількість кальцію, щоб не деформуватися.
 • Як правило, у віці 6-8 місяців діти сідають з положення лежачи самостійно, без особливої допомоги оточуючих. До того ж, цей процес дитині не приносить дискомфорту і неприємних відчуттів, а грати в такому положенні для нього набагато цікавіше.

Важливо: Навіть якщо малюк не сидить у віці 7 місяців, то не варто панікувати. У кожного свій режим! Але повинно насторожити, якщо дитина зовсім не тримає спинку, навіть у вас на руках. Це може говорити або про наявність патологій, або через недостатність вправ з боку батьків.

 • Якщо ви помітили, що дитина стрімко намагається сісти вже у віці півроку, йому необхідно створити оптимальні і комфортні умови. Не поспішайте бігти до малятку на допомогу і квапити його. Цей процес повинен проходити максимально природно, малюк повинен навчитися самостійно тримати баланс і трохи орієнтуватися в просторі.

Під час висаджування потрібно враховувати особливості дитини, в цьому питанні до хлопчикам і дівчаткам ставляться по-різному.

Забудьте за бабусин метод з подушками!

З якого віку можна висаджувати хлопчиків?

В першу чергу, потрібно визначити, чи готовий організм сидіти. Це з точністю може встановити досвідчений педіатр після повного огляду немовляти, але і уважним батькам також під силу.

 • Якщо малюк сам по собі не дуже активний, наприклад, йому не подобається розминка, різні вправи, він знехотя перевертається зі спини на живіт, то це однозначно показник того, що його м'язи ще недостатньо зміцніли. А розвиток відбувається трохи повільніше, ніж у більш активних діток.
 • Ні в якому разі не варто думати, що з дитиною щось не так. Вся справа в генетиці, і нічого страшного немає. Але таких флегматичних хлопчиків краще не висаджувати до 6 місяців, а точніше – настійно не рекомендуємо робити це раніше піврічного терміну.
 • До речі, деколи це говорить про нестачу вправ. Тому не варто пропускати щоденні купання, вечірні масажі і гімнастичні вправи для потрібних областей.
 • Якщо ж дитина, навпаки, веде себе рухливі, активно рухає ручками, ніжками, сам намагається перевертатися і сідати, то цілком можна дозволити дитині посидіти якийсь час, починаючи з 5,5 місяці.

Важливо: Але не здумайте це робити раніше 5 місяців, оскільки хлопчик не тільки в армію буде непридатний, але і на майбутній статевого життя це відбитися.

 • Іноді грає роль і статура хлопчика. Найчастіше вгодовані малюки самостійно починають сідати пізніше інших. З одного боку, таким малюкам дійсно важко утримати свою вагу, але найважливішу роль грає все-таки темперамент дитини.
 • Навіть якщо у нього є невелика зайва вага, але при цьому він дуже рухливий і цікавий, то вже в 5 місяців буде відмінно себе почувати, сидячи на руках у мами. Але при цьому спинка не повинна бути ідеально рівною.
Хлопчиків також дозволене садити рано

Скільки можна висаджувати дівчаток?

  <>Раніше, ніж півроку, а ще краще місяців 7, висаджувати дівчаток категорично не варто. В даному випадку мова йде не тільки про навантаження на хребет, як у хлопчиків, але і на сечостатеву систему. З-за раптового висаджування в ранньому віці у дівчаток в майбутньому можуть виникнути зміни в розвитку внутрішніх органів, що негативно позначається на репродуктивній діяльності.
  • Хоча багато педіатри стверджують, що раннє висаджування малятка ніяким чином не впливає на вигин матки, все-таки варто перестрахуватися і не квапити події.
 • Звичайно, питання з висадженням залишається індивідуальним для кожного. Одна може сісти самостійно і в 5 місяців, а інша – 7-8. Все залежить від темпераменту дівчинки і її активності, так само як і у хлопчиків.
 • Якщо малюк старанно намагається сісти вже в 4 місяці, завдання батьків максимально застерегти її від раннього висаджування. Потрібно викладати дитину подалі від бортиків, щоб у неї не було опори, за яку можна вхопитися, а після присісти. Також не покладете подушку або що-небудь під спину, що може утримати її в положенні сидячи і т. д.
З маленькими принцесами і зовсім не варто поспішати до 6-7 місяців

Як правильно починати саджати дитину?

Важливо пам'ятати, що перші спроби «посидіти» повинні тривати не більше 2-5 хвилин.

 • Без падінь не обійтися! Навряд чи у малюка з першого разу вийде сісти самостійно. Він буде падати на бік, при цьому намагаючись вхопитися за що-небудь. Вам необхідно подбати лише про те, щоб під час падінь малюк не забився.
 • Також варто пам'ятати, навіть якщо дитина намагається сісти самостійно, для неї це все одно фізичне навантаження. Тому щоб полегшити завдання дитини і допомогти йому придбати новий навик скоріше, можна робити легкі масажі, зарядку (повороти, нахили, згинання ліктів і колін і т. д.). Головне — не перестаратися.
  • А ось одне з найбільш оптимальних вправ для будь-якого малюка. Покладіть дитину на живіт на підлогу. Перед цим обов'язково застеліть його чомусь не дуже м'яким, щоб дитині не було холодно! В метрі від дитини розташуйте яскраву іграшку (м'яч, звірятко або що-небудь різнобарвне). Діти за своєю природою дуже цікавий народ. Тому малюкові обов'язково захочеться розглянути предмет. І він буде намагатися підповзти до нього. Ось це для нього буде дуже корисно! Кожен день таких занять принесе набагато більше користі, ніж рутинна висаджування дітей і ваші думки про те, що вже нібито пора!
 • Перший час садити потрібно на ручки до батьків, і за кілька хвилин. У себе на колінах ви зможете регулювати кут, під яким малюк сидить. І з часом його вирівнювати, що дозволить дитині випрямляти спинку поступово, не навантажуючи її.
 • Профілактикою дисплазії і зміцненням різних м'язів послужить носіння в слінгу, в якому дитина приймає «м-позицію» — попа нижче, ніж коліна. Але не варто плутати з кенгуру, адже в такий перенесенні малюк знаходиться зовсім в іншому становищі.
У цьому процесі максимально покладіться на самостійність малюка

Можна використовувати сучасних «помічників», щоб висаджувати дитину?

Щоб полегшити собі долю, багато батьків вдаються до використання різних ходунків, слінгів, кенгуру і т. д. Звичайно, ближче до півроку малюк стрімко набирає вагу, а носити його стає набагато важче. Але, на думку багатьох педіатрів, варто почекати з використанням подібних пристосувань, або звести до мінімуму проведення часу з ними.

 • Кенгуру дозволено використовувати з 3 місяців. При цьому потрібно вибрати модель з підголовником і жорсткою спинкою. У такому девайсі» носити малюка за добу можна не більше 2-3 годин. Т. к. в основному малюк не сидить у ньому, а «висить», спираючись на промежину. Що в свою чергу може негативно позначитися на поставі в майбутньому.
 • Для використання ходунків малюк повинен добре зміцніти, навчитися самостійно сидіти або повзати. Незважаючи на те, що ходунки дуже зручні в застосуванні, яскраві і дуже подобаються дітям, перебування в них повинно бути не більш 40 хв в день. Для хлопчиків довгий проведення часу в такому пристрої загрожує неправильним розвитком статевої функції, а у дівчаток – розвиток дисплазії.
 • Те ж саме стосується і прыгунков або висячих качель. У них малюка не садять до моменту, коли спина не зміцніє. Запам'ятайте – в подібних речах не вчать дитину сидіти!
Від таких хитромудрих знарядь відмовтеся ще на пару місяців
 • Звичайно, малюкам дуже набридає за перші місяці життя просто лежати. І вже у віці 4-6 місяців вони проявляють активність і інтерес до навколишнього світу. Тому і намагаються навчитися сидіти. Щоб максимально відтягнути цей час, хоча б до виконання півроку, мами можуть скористатися різними шезлонгами і кріслами.
  • В шезлонгу або навіть автомобільному кріслі малюки знаходяться в положенні напівсидячи, що дозволяє їм розглядати все навколо. При цьому таке положення не заважає нормальному розвитку органів малого тазу і мінімізує навантаження на спину.
  • Але знову-таки ними користуватися потрібно тільки після спроб дитини сісти самостійно. Це ознака того, що м'язи і відстала система малюка вже готова до положення напівлежачи.

На завершення варто зазначити, найкращий спосіб не нашкодити всьому, що стосується фізичного розвитку дитини – це не квапити події і довіритися природі. Нехай м'язи і кісткова система зміцніє, тоді дитина зможе самостійно сісти, потім встати, тримаючись за опори, а потім і піти.

Відео: Коли можна садити дитину — терміни