Коли і як привчити дитину засинати самостійно у своєму ліжечку в різному віці: основні правила, поради. Чого не можна робити, привчаючи малюка спати окремо?

У даній статті ми розглянемо основні правила, як навчити дитину засинати самостійно і спати в своєму ліжечку.

Зміст

Щоб дитина і його батьки спали міцно протягом всієї ночі, дуже важливо навчити дитину засинати самостійно. Одні батьки з самого народження дитини привчають його спати окремо в своєму ліжечку, інші ж воліють укладати малюка поруч. І з цього приводу багато педіатри і психологи сперечаються яро і давно. Але все-таки спати з дитиною чи ні, вирішувати тільки самим батькам. Хоча в будь-якому випадку, рано чи пізно малюк повинен вчитися спати самостійно в своєму ліжечку.

Коли привчати дитину спати самостійно?

Привчати малюка можна і з раннього віку, керуючись правилом, чим раніше, тим краще. Але якщо дитина на ГВ, а при цьому ще й спить з батьками, то укладати малюка окремо стоїть вже після того, як відучіть від грудей. Але врахуйте, що чим старша дитина стає, тим морально для нього важче засипати окремо, відповідно і для батьків.

Важливо: Для самостійного засипання новонароджена дитина звичайно малуватий, але виробити рефлекс у дитини спати окремо батькам нічого не заважає. Зате згодом, не доведеться слухати істерики і витирати сльози, укладаючи дитину в іншу ліжко. Хоча цю дилему кожен батько вирішує сам для себе. Адже висипатися вся родина також має. Але затягувати довше 1 року не варто.

В молодшому віці вони швидше звикають до своєї ліжечку

Виділяють такі основні ознаки, коли малюк готовий спати самостійно і окремо:

 • як ми вже згадували, робити це потрібно, коли дитина вже відлучений від грудей і благополучно про неї забув. Тобто, це пройшло близько 2-4 тижнів. Адже у кожної дитини це суто індивідуально переноситься;
 • він вже спить всю ніч або хоча б близько 6 годин. Але практика показує, що відсутність потреби в грудях і відсуває часті прокидання. Якщо дитина спить з соскою, тоді це не дасть гарантії, що він не буде прокидатися вночі. Адже вона діє за принципом грудей. Тому боротися з нею потрібно, але не обов'язково відразу. Не варто давати малюкові відразу два стресу;
 • маленька підказка – дитина не вимагає постійної присутності мами і може самостійно погуляти в кімнаті мінімум 20 хвилин, то він готовий вже спати окремо;
 • а якщо він зауважує мамине відсутність, неважливо день це чи ні, то не закочує істерики і град із сліз;
 • а також у нього вже виробилося поняття «моє».

Але варто трохи почекати, якщо ви помічаєте:

 • маля часто прокидається вночі, особливо на тлі перезбудження нервової системи;
 • або ж він взагалі болісно переносить розставання з мамою;
 • недоношені діти можуть бути більше прив'язані до мами;
 • те ж саме стосується і дітей, які отримали вроджену, або в процесі пологів, травми будь-якого характеру;
 • коли дитина хворіє, зрозуміло, трохи почекайте;
 • якщо ви недавно пішли в сад, не поспішайте перекладати малюка. Можливо, ще не пройшов період адаптації. Шлях крихітка відійде від першого стресу.

Важливо: Якщо ви знаходитесь в цікавому положенні, а животик вже видно, тоді не варто привчати дитину спати самостійно. Справа в тому, що діти це сприймають, як поява суперника. Адже без нього малюк спав з мамою. Тому в таких випадках привчайте до своєї ліжечку на ранніх термінах вагітності.

Якщо ви чекаєте другого малюка, тоді привчайте до своєї ліжечку до появи братика або сестрички

Основні правила і ритуали самостійного засипання в різному віці

на спальному місці дитина буде тільки спати, бажано при цьому розділяти батьківське ліжко і дитячу.

З чого почати привчання дитини спати самостійно?

 • Для початку необхідно навчитися визначати, коли малюк дійсно хоче спати. У кожної людини абсолютно свій ритм, тому не варто «тиснути» на дитину графіком, тільки тому, що так треба. Можна годинами заколисувати малюка, давати соску і т. д. Але якщо він спати не хоче, то буквально через пару хвилин після того, як ви укладете дитини в ліжечко – він прокинеться. Відповідно, всі зусилля будуть марними.
 • Його варто «ознайомити» з ліжечком. Малюк буде прокидатися в ній, і з часом розуміти, що це і є місце для сну. Тобто, якщо дитина засинає у вас на руках – у цьому немає нічого страшного, головне, щоб він прокидався саме в ліжку.
 • Тому деякий час доведеться «підлаштовуватися» під графік дитини, а пізніше, коли малюк звикне до ліжечка, можна вводити в життя малюка свій режим сну і неспання. А допоможе у цьому певний ритуал засинання, наприклад, читання казок або колискові, погладжування по спинці і т. д.
Малюк не зобов'язаний засипати тільки тому, що так вирішили батьки!

Як привчити спати самостійно, якщо дитині до 2 років?

 • Процес укладання має також велике значення. Він повинен включати в себе декілька пунктів, наприклад, для новонародженого малюка достатньо буде такого ритуалу вкладання:
  • купувалися;
  • поїли;
  • походили стовпчиком;
  • поклали в ліжечко.
 • Для старших діток можна додати читання казок, одягання улюбленої піжами, вибір іграшки для сну, включення каганця та ін.

Важливо: Одна із самих працюючих прийомів для діток приблизно 1,5-2 років – це свій простір. Тобто, пояснюйте йому, що він вже дорослий і йому потрібно спати окремо. Дійте за принципом навіювання, поступово переконуючи малюка в безсумнівну користь своєї кімнати і ліжечка.

Не відступайте від поставленої мети
 • Перед укладанням потрібно виключити активні ігри та заняття. Це може тільки порушити нервову систему, після чого малюка дуже важко буде заспокоїти і укласти спати.
 • Не варто очікувати, що дитина засне одразу після того, як ви його поклали в ліжко. Варто дати йому самостійно вирішити, коли йому заснути. Він може деякий час возитися в ліжку, дивитися у вікно і т. д. Але не варто підходити і намагається його «умовити» спати або скласти компанію. Діти в цьому питання настирливі і можуть охопити приблизно 1,5-2 години. Але ви теж не повинні здаватися.
 • Якщо малюк плаче, не варто його відразу ж діставати з ліжечка. Особливо це стосується старших малюків, які вже розуміють, як за допомогою плачу маніпулювати батьками. Можна підійти і погладити дитину. Періодично заходити чи заглядати в кімнату малюка, щоб він розумів, що його не кинули.

Важливо: Взагалі варто потерпіти 3 дні. У цей термін запасіться заспокійливим і потерпіть, поки дитина сама заспокоїться і засне. Ні, якщо він просто закотив істерику, то це буде вже знущанням над малюком. Розділяйте просто пхикання від дійсного плачу.

 • Якщо малюк приходить до вас вночі, то не варто його лаяти і виганяти назад. Спокійно дізнайтеся, в чому справа, а після відведіть в кімнату і полежте хвилин 30 поряд, поки дитина не засне.
 • Будьте готові до того, що діти будуть рано вранці до вас звертатися. Але не варто їх укладати поруч, щоб подовше поспати. Ранні підйоми треба буде перетерпіти кілька днів. Так і ніжитися в ліжку до обіду – це неправильно.
У середньому, потерпіти потрібно 3 дні

Якщо дитині вже 3-4 роки, як прискорити засипання в своєму ліжечку?

 • В такому віці вони ще великі маніпулятори. У них вже є заповітні «я хочу», на які ви повинні знаходити розумні заборони. Не варто просто говорити «ні», завжди давайте пояснення.
 • Вони вже можуть придумувати монстрів в шафі або під ліжком. Покажіть дитині, що нікого немає, ретельно перевіряючи всі кути. Можна залишати перший час двері відчиненими. Але не ведіть в своє ліжко! І запам'ятайте, максимально продемонструйте безпека ліжечка малюка.
 • Також вже в такому віці зводите до мінімуму перегляди телевізора або комп'ютера, а про ігри та зовсім варто забувати ще за 1-2 години до сну. Краще почитайте книжки або пограйте в розвиваючі ігри.
Переконайте дитину, що в ліжечку безпечно!

А якщо вже вік 5-7, як привчити спати окремо?

 • В такому віці вони можуть дуже болісно реагувати на «переїзд» в своє ліжко. Тому так важливо робити це якомога раніше. Обов'язково вибирайте важливий і приємний момент. Наприклад, важливу покупку в кімнату, а може приїзд родичів.
 • Можна піти на хитрість, використовуючи авторитетну людину. Нехай йому просто задасть питання чоловік, якого він сильно любить чи поважає, про його самостійно сні. Адже малюк вже дорослий і у нього повинна бути своя ліжко.
 • Зробіть цей момент приємним, щоб малюк його чекати з нетерпінням. Наприклад, читання книжок або чаювання з батьками і смачним печеньям. Але завжди має бути приблизна схема. А можна використовувати радіоняню для зв'язку. Якщо такої немає, тоді використовуйте стаканчики і нитку. Викличете у дитини інтерес.
 • Не відправляйте його спати під покаранням! Від цього він тільки ще більше не полюбить свою ліжко.
 • Хваліть і заохочуйте його за успіхи. Але не варто підкуповувати його іграшками, нехай це буде заохочення у виборі. Що він хоче більше – яку казку прочитати, або якусь іграшку покласти, або хто буде читати казку.
 • Висловлюйте гордість за свого малюка. Більше хваліть його не тільки в колі сім'ї, але і бабусі, дідусеві або ж навіть своїй подрузі. Але нехай він це почує.
З дітьми постарше маленькі хитрощі не спрацюють

Чого не можна робити, коли привчаєте дитину спати самостійно?

Не особливо важливо, в якому віці ви вирішили привчити дитину спати в своєму ліжечку, важливо пам'ятати ті речі, які робити категорично не можна.

 • Лаяти малюка, якщо він плаче. Краще зберігати спокій і терпіння, показуючи приклад дитині. Дратівлива поведінка батьків безпосередньо відбивається на самопочутті самого малюка.
 • Не варто погрожувати або бити дитину. Дана поведінка може відбити бажання у малюка спати окремо. І, в принципі, заснути йому буде набагато складніше.
 • Ігнорувати дитину повністю. З одного боку, не потрібно вестись на крики та провокації дитини, який намагається привернути до себе увагу. Але з іншого боку, це зовсім не означає, що потрібно закрити дитину в кімнаті і геть-чисто забути про нього. Періодично варто до нього заходити, а якщо плаче малюк протягом довгого часу, значить, малюк ще не готовий до самостійного засипання.

Важливо: Озбройтеся такою приблизною схемою. Перший день заходьте до нього в кімнату або просто до ліжечка через 5 хвилин, через кожні 2 хвилин. Тобто, через 7, 9, 11, 13 та 15. На наступний день це вже будуть 3 хвилини, а ще через день збільшити інтервал до 4. Також вичікуйте більше і перший візит. Ну і на завершення повинна бути приблизно така схема: 15, 20, 25, 30, контрольні 30.

Ні в якому разі не кричіть на малюка

Що робити, якщо дитина все одно не хоче засинати самостійно: поради

На думку багатьох педіатрів, здоровий дитина не може не спати дуже довго, і в будь-якому випадку рано чи пізно він засне. Але якщо, ви впевнені, що ваш малюк цілком здоровий, а проблеми зі сном не йдуть і дитина геть відмовляється спати окремо від батьків, то потрібно шукати причину в іншому.

 • Можливо, у вас неправильно організований режим дня. Наприклад, вдень малюк рухається недостатньо, мало гуляє на свіжому повітрі, а ввечері, навпаки, веде себе активно. Відповідно, заспокоїтися йому досить складно.
 • Йому жарко або холодно. Тому урегулируйте температуру в кімнаті. До речі, оптимальна температура приблизно 18-20 °C, а вологість не більше 70%.
 • Малюк голодний або хоче пити. Але не варто «вестися», якщо він за вечір просить 3 порцію. Дітки часто перед сном хочуть «пити-їсти-туалет», аби відтягнути час.
 • У малюка можуть різатися зубки або боліти живіт.

Важливо: Навіть, якщо дитина захворіла, то укладати його назад з собою не варто. Адже тоді весь процес потрібно буде починати заново.

Контролюйте графік, що не повинен змінюватися щодня

Не варто відразу панікувати і хвилюватися з приводу того, що дитина не хоче спати самостійно. Якщо це немовля, то привчати його спати в своєму ліжку необхідно поступово, т. к. для малюка різке відлучення від мами може бути стресом. Звичайно, цей процес потребує терпіння і наполегливості.

Важливо: Якщо ви вже почали привчати дитину спати самостійно, тоді не відступайте від графіка. Дотримуйтеся завжди одного часу.

Як бачите, привчити малюка засинати самостійно у своєму ліжечку можливо. Головне, не вестися на поводу у дитини, і при кожному крику бігти і брати його на руки. Чим швидше ви зможете привчити дитину спати окремо і засинати без заколисування самостійно, тим швидше самі ж батьки почнуть висипатися.

Відео: Як відучити малюка від спільного сну і навчити спати самостійно?