Як відучити дитину від заколисування на руках, в ліжечку при засипанні? Коли не можна відучувати дитини від заколисування на руках?

У даній статті ми розглянемо питання про заколисуванні дитини, чи варто це робити і як відучити дитину від заколисування.

З самого народження дитина має найбільш тісний і міцний зв'язок зі своєю мамою. І це не дуже дивно, адже саме мама годує дитину, заколисує його перед сном і проводить з ним більшу частину свого та його часу.

До такого ставлення і опіки діти звикають дуже швидко, і саме з цієї причини до 6-12 місяців виникає цілком очікувана проблема – відучування від заколисування дитини перед сном, від рук мами.

Чи можна і чи потрібно взагалі заколисувати дитину?

Існують різні думки щодо того, чи можна заколисувати малюка перед сном, для заспокоєння і т. д. Деякі фахівці рекомендують спочатку не привчати дитину до такого, щоб потім не довелося вигадувати, як відучити його від цієї звички.

Заколисування дитини
<>Однак більшість фахівців все ж говорять наступне:
 • З допомогою такого контакту між мамою і малюком розвивається дуже тісний зв'язок, який сприяє тому, що дитина починає відчувати прив'язаність і любов до своєї мами.
 • Похитування покращують і розвивають вестибулярний апарат дитини, що так само важливо.
 • Перебуваючи у мами на руках, відчуваючи її тепло і серцебиття, дитина відчуває умиротворення і спокій, тому може повністю розслабитися і відпочити.
 • Мамині руки і заколисування – це швидкий спосіб заспокоїти дитину, вкласти спати в стресовій ситуації, далеко від дому і т. д.
 • Перші спроби припинити заколисування перед сном потрібно вживати у віці 6-8 місяць, однак, не рекомендують качати малюка довше, ніж до 1,5 років.

Як відучити дитину від заколисування на руках?

Відучити дитину від заколисування на руках і взагалі від заколисування не так-то просто і це знає, мабуть, кожна матуся. Однак зробити це все-таки можна, потрібно лише набратися терпіння і вибрати правильну методику.

 • Головне, що потрібно вам на даному етапі, це ліжечко маятникового типу з автоматичним або ручним хитанням. Саме за допомогою такої ліжечка можна досить просто і швидко відучити малюка від заколисування на руках.
 • Відучувати дитини від заколисування на руках потрібно поступово, особливо якщо малюк у вас примхливий, у нього є проблеми зі сном навіть в комфортній для нього обстановці.
 • Спочатку просто перестаньте качати. Беріть дитину на руки, носите, сидите, але не качайте. Щоб малюк відчував якесь ваше вплив на нього, можете ніжно поплескувати його по спинці, сідницях, погладжувати голівку і т. д.
 • Коли дитина почне засинати, акуратно перекладіть його в ліжечко і трохи покачайте. Так малюк зануриться в комфортну для нього атмосферу і спокійно відійде до сну. Важливо не перестаратися з ліжечком з автоматичним заколисуванням, оскільки надмірне хитання змусить дитину тривожитися і ще більше привчить до того, що спати потрібно тільки після того, як похитають.
 • Також можна використовувати коляску, особливо таку, люлька якої добре гойдається. Покладіть малюка у візок перед сном і трохи повозите по кімнаті, покачайте. Такий варіант так само підходить на початковому етапі.
Потрібно заколисування
 • Якщо малюк дуже примхливий і без тілесного контакту і заколисування спати ніяк не хоче, спробуйте трохи інший варіант. Покладіть подушку на свої витягнуті ноги, покладіть дитину на подушку. Качайте дитину на ногах, при цьому періодично погладжуючи йому ніжки, однак, пам'ятайте, качати потрібно з найменшими зусиллями.
 • Можна спробувати відразу перед сном покласти дитину в ліжечко, а самій сісти поруч і держав його за руку, готувати до сну. Підготовка до сну передбачає спів колискової, читання казки, тобто, якийсь контакт між вами і малюком.
 • Якщо під час подібних дій дитина почне плакати або ж істерити, постарайтеся не піддаватися на маніпуляції. Погладьте малюка, візьміть на руки, але не качайте.
 • Завжди перед сном намагайтеся трохи втомити дитини. Це можуть бути ігри, вправи, масаж – загалом, все, що допоможе прибрати зайву енергію перед сном.
 • Пам'ятайте, дитина може спокійно спати і пізнавати нове тільки в тому випадку, якщо він нагодований, здоровий і спокійний.

Як відучити дитину від заколисування в ліжечку?

Після того, як малюк відвикне від заколисування на маминих руках, можна приступати до наступного етапу і відучувати дитини від заколисування в принципі.

Багато батьків відзначають, що відучити дитину від заколисування в ліжечку на даному етапі набагато простіше, ніж відучити від маминих рук.

 • Підготуйте дитині зручне спальне місце, простежте, щоб йому нічого не заважало і нічого його не турбувало.
 • Оскільки раніше перед сном у малюка був своєрідний ритуал – заколисування, то зараз його потрібно привчити до чогось іншого. Наприклад, завжди перед сном купайте дитину, робіть йому легкий масаж або легкі погладжування. Робити це потрібно тоді, коли дитина вже лежить у своєму ліжечку, але якщо виходити не буде, спробуйте спочатку проводити процедури на своєму ліжку, а після, пояснюючи дитині, що пора спати, перекладайте на своє спальне місце.
 • Протягом дня постарайтеся зайняти дитину, щоб до вечора він був стомлений, але не перезбуджена. У такому стані дитина швидше засне, оскільки сил на істерику просто не буде.
Заколисування в ліжечку
 • Привчіть дитину до того, що ви завжди поруч. Не треба класти його в ліжечко і йти з кімнати. Поклавши дитину на його спальне місце, лягайте на ліжко або ж сідайте поруч з ним і читайте йому казки, співайте пісні, діліться мріями. Малюк буде відчувати, що ви його не кидаєте, що ви поруч і в будь-який момент зможете допомогти, і в такому стані йому буде набагато легше звикнути до нових правил.
 • Також засипати без заколисування і маминих рук допоможуть знайомі запахи і іграшки. Запропонуйте взяти з собою в ліжечко свою улюблену іграшку. Або ж кладіть поруч з ліжечком якусь свою річ. Малюк буде відчувати ваш запах і на підсвідомості буде спокійний.
 • Підключайте до процесу тата. Дітки, як правило, набагато менше часу проводять з татом, але це не означає, що вони цього не хочуть. Просите чоловіка допомагати з вкладанням дитини, малюк буде задоволений і швидше засне.

Коли не можна відучувати дитини від заколисування?

Будь-який батько повинен знати, що відучувати малюка від рук і заколисування можна не завжди. Так як і у дорослих людей, у дітей буває поганий настрій, самопочуття і т. д. і ці фактори потрібно враховувати.

Не відучуйте від заколисування дитини, коли у нього лізуть зубки
  <>не Можна змінювати звичний спосіб життя малюка під час його хвороби. В цей час організм і так ослаблений і виснажений, а нервова система перевантажена, тому зайвий стрес дитині у цей момент зовсім не потрібен
 • Не можна проробляти подібні маніпуляції, якщо у дитини лізуть зуби. Цей процес дуже болісний і тривожний, тому в цей період дитини не варто зайвий раз турбувати і дратувати
 • Також не варто відучувати дитини від закачування в тому випадку, якщо найближчим часом ви плануєте подорожі, переїзди і т. д. тобто, в тому випадку, якщо найближчим часом дитині належить пізнати щось нове і, отже, отримати стрес
 • Якщо при першій спробі відучити малюка від рук щось пішло не так, якщо малюк злякався і т. д. В такому випадку краще спроби відкласти на кілька тижнів, щоб психіка дитини заспокоїлася, і він прийшов в себе

Як бачите, існує не один спосіб, за допомогою якого можна відучити дитину від засипання тільки на руках і з заколисуванням. Підберіть найбільш відповідний метод, період і запасіться терпінням – в такому разі всі ваші старання незабаром увінчаються успіхом.

Відео: Дитячий сон: як відучити від заколисування? — доктор Комаровський