Часто прокидаюся і встаю вночі: причини. Що робити при частих пробудженнях і поганому сні, до якого лікаря звертатися? Причини частих пробуджень у дітей, і як з цим боротися?

Причини поганого сну і частих нічних пробуджень.

Нерідко до невролога або до психіатра звертаються з проблемами порушення сну. В основному це відбувається з-за того, що людина часто прокидається вночі, а потім довго не може заснути. Це пов'язано з перезбудженням нервової системи, яке називається інсомнія. З таким явищем ознайомимося в статті.

Погано сплю вночі, часто прокидаюся вночі: причини, особливості нічних пробуджень

Найчастіше властиво для людей, які за життя тривожні, емоційні, а також дуже вразливі. Насправді, якщо людина прокинувся, потім знову заснув, це не загрожує для нього ніякої небезпеки. Необхідно звертатися до фахівця тільки в тому випадку, якщо спостерігається нервова збудливість, занепад сил, млявість протягом дня, а також дратівливість і нервозність.

В інших випадках звертатися до лікаря немає потреби. У дітей переривчастий сон є нормою і не вважається захворюванням. Тому в малюків інший режим сну і відпочинку. У них більш тривалим є поверхневий сон, а глибокий короткий. Якщо такий стан справ ніяк не позначається на його стані, то до педіатра немає необхідності звертатися.

Багато пацієнти запитують: «Чому я прокидаюся в 3:00 ночі і довго не можу спати»? Це не рідкісна скарга, вона досить поширена серед неврологів і психіатрів.

Особливості пробудження в три години ночі:

 • Це пов'язано з тим, що приблизно в 3:00 ночі температура тіла у людини піднімається до максимальної позначки протягом усього дня
 • Тому людина може таким чином відреагувати на підвищення температури
 • Тут нервозність і стреси ні при чому. Це фізіологічна особливість
 • Ви можете вплинути на атмосферу в якій спите, і перед сном провітрювати приміщення
 • Варто включати зволожувач і спати при температурі 25 градусів, а 16 або 18
 • В таких умовах підйом температури буде не так відчутний і вночі ви перестанете прокидатися
Пробудження вночі

Люди, які погано сплять і часто прокидаються, відносяться до певної категорії. Вчені встановили, що саме люди таких категорій найчастіше страждають нетривалим сном і частим пробудженням.

Категорії в групі ризику:

 • Літні люди. В основному вони прокидаються з однієї простої причини, що часто сплять вдень.
 • Жінки. Поганий сон може бути пов'язаний з гормональними порушеннями і певними днями циклу.
 • Вагітні. Жінки в цікавому положенні часто прокидаються вночі тому, що у майбутніх мам можуть спостерігатися судоми, позиви до сечовипускання, а також рух малюка всередині живота, який не дає заснути.
 • Жінки в період клімаксу. З-за гормональних порушень спостерігається пітливість, жар і погіршення загального стану здоров'я. Тому вони можуть прокидатися вночі і довго не засипати.
Пробудження вночі

Чому часто прокидаєшся вночі: перелік хвороб та зміна режиму

Якщо ви не так давно ви прокидаєтеся часто по ночах, не можете заснути, це скоріше всього пов'язане зі зміною вашого денного циклу. Робота до пізньої ночі і засипання серед ночі, теж призводить до того, що людина спить невеликими шматочками і може довго не засипати. Зазвичай спостерігається у людей, які працюють по добовому графіку або у працівників, які трудяться в авіаперельотах, з-за зміни кліматичних і часових поясів. При відновленні життєвих, біологічних ритмів, зазвичай сон приходить в норму.

Величезне значення на процес засинання має мелатонін. Це гормон, який утворюється з амінокислоти триптофану і цинку в присутності вітаміну В, а також при знаходженні людини на вулиці під впливом сонячних променів. Справа в тому, що мелатонін сприяє глибокому сну. Необхідно для хорошого засипання приблизно 30-40 хвилин гуляти на вулиці, правильно харчуватися, приймати вітамінні комплекси з триптофаном, цинком і вітаміном Ст. Дуже часто пробудження серед ночі властиво для людей, які страждають деякими захворюваннями.

Не сплю вночі

Перелік недуг:

 • Артроз
 • Остеохондроз
 • Щитовидна залоза
 • Серцево-судинна система
 • Діабет

Якщо крім безсоння у вас спостерігається сухість сухість у роті, печія або біль у коліні, необхідно звертатися до лікаря. Інсомнія вважаються хворобою сучасної цивілізації. Проблема з частими пробудженнями вночі і поганим сном, спостерігається у третини всього населення земної кулі. Це пов'язано з посиленим ритмом життя, а також великою кількістю роботи і стресів. Тому, якщо у вас крім частих пробуджень серед ночі спостерігається поганий стан вдень, млявість, сонливість, головний біль, проблеми з шлунково-кишковим трактом, а також погана пам'ять, необхідно звертатися до лікаря. Якщо крім частих пробуджень серед ночі вас нічого не турбує, звертатися до лікаря немає необхідності.

Японські вчені з'ясували, що часті пробудження, погана якість сну, істотно погіршують роботу серцево-судинної системи. Вони провели досліджень, в яких взяли участь 13 000 чоловік і з'ясували, що серед людей, які погано сплять, набагато частіше зустрічаються ті, у кого був інсульт або інфаркт. Тому рекомендують відпочивати не менше 6 годин на добу, а також виконувати певні ритуали перед сном. Щоб уникнути нічного пробудження, тому як, якщо ви часто прокидаєтеся вночі, довго не спите, це погіршує якість сну й істотно позначається на роботі всього організму, в тому числі і серця.

У царстві морфея

До якого лікаря звертатися, якщо часто прокидаєшся вночі?

Розлади сну діагностує сомнолог. Але справа в тому, що у невеликих містах такого лікаря немає, тому необхідно звертатися до невропатолога або психіатра. Доктор визначає якість сну за допомогою спеціального дослідження. В ході цієї маніпуляції контролюється кардіограма, енцефалограма, хропіння, а також рух кінцівок. Враховується температура тіла, пульс і тиск. На підставі отриманих даних, лікар може встановити якість сну і визначити який же діагноз.

Не спить вночі

Як впоратися з нічними потягами: поради

Існує кілька правил, які допоможуть вам прокидатися набагато рідше і швидше засипати.

Правила:

 • Температура в спальні повинна перевищувати 18-20 градусів
 • Комфортна, тиха кімната і приглушене світло або взагалі його відсутність, кімната повинна бути темною
 • Перед тим як відійти до сну, не можна приймати алкоголь, а також пити каву
 • Ні в якому разі перед сном або на ніч не потрібно думати якихось важливих справах, які вас очікують
 • Це може зіпсувати сон, і ви взагалі не зможете заснути
 • Не спіть вдень, навіть якщо відчуваєте сонливість, бо трохи поспавши, вночі будете засипати набагато гірше
 • Дотримуйтесь оптимальну тривалість сну. Вона повинна становити 6-8 годин
 • Пам'ятайте, що якщо ви проведете уві сні більше 8 годин, це може стати причиною сонливості
 • За годину до того, як лягти спати, необхідно вимкнути комп'ютер і не дивитися телевізор
 • Просто медитуйте, випийте чашку молока, поспілкуйтеся з коханою людиною
 • Перед сном бажано релаксувати, прийняти ванну, доглянути за собою, виконати якісь гігієнічні маніпуляції
 • Добре сприяє засипанню трав'яний чай або молоко з медом
 • Можна приймати за півгодини до сну препарат для сну Мелаксен. Він продається в аптеці без рецепта і є джерелом мелатоніну.

У якому випадку слід звертатися до лікаря при безсонні?

Якщо протягом місяця ви більше 4 разів на тиждень прокидаєтеся 3 рази вночі, і ці періоди між засыпаниями тривають більше ніж півгодини, необхідно звернутися до лікаря. Ні в якому разі не купуйте снодійних та інших медикаментозних препаратів. Пам'ятайте, самолікування може стати причиною розвитку серйозного захворювання і замаскувати небезпечні симптоми.

Поганий нічний сон

Чому дитина часто прокидається вночі: причини

Інсомнія найчастіше спостерігається у дітей. Найцікавіше, що дитина плутає режим день і ніч. Можуть також спостерігатися часті прокидання протягом більше ніж 5 разів на тиждень, по кілька разів за ніч. Звичайно, такий сон вимотує батьків, вони звертаються до лікарів. Якщо у дитини не виявлено ніяких неврологічних патологій, то зазвичай призначають медикаментозне лікування, масаж перед сном. Але як кажуть самі фахівці, це теж не завжди допомагає. Найчастіше батьки самі винні в тому, що діти прокидаються вночі.

Причини пробудження дітей серед ночі:

 • Дуже довгий денний сон. Пам'ятайте, що дитина вдень не повинен спати довше 2 годин. Його необхідно будити, якщо він заснув надовго.
 • Можливо дитині заважає освітлення. Навіть якщо у вас є невеликий нічничок, намагайтеся вимикати його під час укладання дитини.
 • Пізніше укладання. Діти засинають зазвичай в періоді між 19-21 годинами, і прокидаються в проміжку 6-8 ранку. Якщо дитина вчасно не лягає, його нервова система перезбуджується. Тому дитина може погано засинати або часто прокидатися вночі.
 • Дитина не вміє засипати самостійно. Багато батьків скаржаться на те, що їх діти не засипають самі, їх необхідно заколисувати на руках, у візку, на фітболі. Необхідно навчити дитину засинати самостійно. Для цього існує маса літератури по темі «Як навчити дитину спати». Скористайтеся порадами досвідчених фахівців.
 • Відсутність постійного режиму. Дійсно, якщо батьки не виробили режим для своїх дітей, немає постійного часу, коли дитина лягає спати і прокидається, можуть бути порушення сну. Необхідно уважно дивитися на поведінку своєї дитини. При виявленні перезбудження або капризів, кладіть дитину спати.
 • Сильне збудження. Не можна перед сном бурхливо розважатися, йти на якісь культурно-масові заходи, бігати й стрибати. Бажано за годину до сну, займатися чимось спокійним, пограти з дитиною з брязкальцями, викуповувати його в злегка теплій воді, зробити йому релаксуючий масаж. Якщо дитина постарше, можете з ним помалювати або розповісти йому казку.
 • Ще однією причиною частого прокидання у сні є дискомфорт або природні потреби. Багато діти прокидаються від того, що вони хочуть в туалет або ж голодні. Можливо в кімнаті дуже жарко. Обов'язково відрегулюйте температуру в кімнаті. Вона повинна бути на рівні 18-20 градусів. Перед сном надягайте на дитину чистий одяг і провітрюйте кімнату. Повітря в кімнаті має бути вологим і прохолодним. Обов'язково придбайте зволожувач.
Дитина погано спить

Як бачите, існує маса причин, по яких людина часто прокидається вночі. При правильній організації сну, вам вдасться відрегулювати режим протягом дня, і добре виспатися вночі.

ВІДЕО: Часті пробудження вночі